gcycles

Proiect fixed gear Columbus+Dura Ace

Recommended Posts

Era sa fac infarct aseara, panica si frustrare: am incercat sa infiletez capacul de la cuveta superioara si contra-piulita pe furca, nu mergea decat cu forta. Iar forta si filetele de bicicleta nu au nimic in comun.

Sublerul zicea 26.4 mm la amandoua. O vizita la nenea Muka din Timisoara, si s-a rezolvat totul: furca fusese taiata prost, iar in partea de sus a filetului exista o bavura. O pila si o perie de sarma au rezolvat problema. Si 5 lei la nenea Muka, consultatia. Cand am dat sa ii povestesc despre minunatele realizari ale lui Shimano si cat de tari si legendare sunt cuvetele Dura Bla Bla, m-a expediat, a zis ca el e neamt si ca nu are chef de povesti.

Ceea ce m-a dus cu gandul la ceva: pentru un strungar meserias, chestiile alea sunt doar niste bucati de aluminiu, frezate bine, asa cum ar trebui facute toate. Nu este nimic "cult", "legendar" sau "frezat la freza numerica racita cu lacrimi de cangur".

Nu ele sunt prea bune, majoritatea celorlalte sunt prea proaste. Trist.

Si intr-o nota mai vesela, studiez de ceva vreme achizitia butucilor sau a rotilor.

Partea trista este ca ma gandesc serios sa imi cumpar rotile gata facute, deoarece am vazut de pra multe ori roti facute pe aici, cu spite moi ca spaghetele.

Daca nu voi gasi un set de butuci cu statut de "cool" cum ar fi Dura Ace sau Paul Components / Phil Wood la un pret mic, ma gandesc tot mai serios la un set de roti noi cu butuci Formula, pe rulment, si jante, fie H plus Son cu profil aero de 42 mm, fie Mavic Open Pro.

Pareri, sugestii?

Nu se pune :-q 24 de spite radial pe fata? la ce borduri si gropi sunt pe aici, nu va avea o viata lunga roata aceea.

32 sau 36 de spite, legate 3X si nimic altceva >:/

Cam la acelasi pret am gasit Formula + Mavic O.P. iar cu butuci Dura Ace, costa 130 de euro in plus.

Dar nu ma grabesc, am niste produse care le urmaresc pe ebay, si astept pana la anul.

• Upvote 1

Din cate am vazut la un prieten de 95-100kg au tinut de doi ani MIche, si a tras omul de ele la limita. Deci sunt solide. Si eu sunt adeptul rotilor de 36, dar nici alea nu tin la un impact direct cu bordura...si chiar daca tin, s-ar putea furca sa nu... Oricum tot butucii DA ar fi ceva deosebit. Campa Sheriff ca tot se vorbea mai sus am mai vazut pe la noi.

Io zic radial pe fata FTW. Pentru timisoara tine bine un 32 radial. It's been working great for me si mi-a mers bine si in bucuresti. :D

Also, profil aero FTW!

Dar sa nu ti-o lasi legata de stalpi. :D

I might not be able to help myself.... and do something we'd all regret through the haze of temporary insanity.

Nu cred ca ajung asa depinde mult si de stilul de mers cu ei.Modelele vechi de butuci de cursiera erau cu flansa mare la fel de ''decupate'' ca acestea si mergeau bine merci.

In plus mai depinde si de kilogramele ciclistului si de cat este el de dispus sa mearga incet si sa fie atent la gropi, sa amortizeze cu corpul orice denivelare, etc , oricum faci praf butucii vintage cu flanse inalte si decupate la prima groapa serioasa sau la prima bordura si din astea e plina Romania, asadar de ce sa cumperi butuci de cursiera cu falanse inalte si decupate pentru a merge cu ei pe drumurile din Romania? de moft si/sau inconstienta sa nu zic prostie, sau ii poti cumpara daca folosesti bicicleta ca pe un bibelou si/sau ai 40 de kile si/sau mergi cu 10km/ora

Parerea mea

In plus mai depinde si de kilogramele ciclistului si de cat este el de dispus sa mearga incet si sa fie atent la gropi, sa amortizeze cu corpul orice denivelare, etc , oricum faci praf butucii vintage cu flanse inalte si decupate la prima groapa serioasa sau la prima bordura si din astea e plina Romania, asadar de ce sa cumperi butuci de cursiera cu falanse inalte si decupate pentru a merge cu ei pe drumurile din Romania? de moft si/sau inconstienta sa nu zic prostie, sau ii poti cumpara daca folosesti bicicleta ca pe un bibelou si/sau ai 40 de kile si/sau mergi cu 10km/ora

Parerea mea

Asa-i, hai sa mergem toti doar pe butuci de MTB sau DH, ca aia sunt mai rezistenti. Orice butuc cu flansa mare si decupat e bun de sosea cat timp e facut de sosea (cele pentru pista probabil ca nu ar fi bune dar le consider caz special) plus toti butucii de genul care sunt facuti special pentru fixie.

Parerea mea e ca ''de moft'' e un motiv la fel de bun ca oricare altul, atata timp cat recunosti ca e ''de moft'' si nu incerci sa iti motivezi alegerea altfel. Asa cum eu vreau ciclocross pentru concursurile de MTB de moft, nu pentru avantajele care le-ar putea avea.

M-am plimbat intr-o vreme cu o cursiera ce avea roti cu butuci Shimano cu flansa inalta si decupata, foarte asemanatori cu Campa. Rotile, care le mai am, sunt pe baieuri. Am sarit borduri cu ele si nu au avut nimic. Insa nu vreau sa ma risc sa raman in drum, deci imi voi lua ceva care este "street-track" adica conceptual, de pista, dar functional, de strada. Cum ziceam, daca nu va fi sa fie butucii Dura Ace, am sa merg pe o pereche de Formula cu rulmenti capsati. Si de "moft" imi voi pune ocazional roata din fata pe baieu :P

Deci:

Decizia finala (pentru ca au raspuns japonezii, entuziasmati ca un european le scrie despre NJS...eh, e la moda, zic)

- Mavic Open Pro sau CXP 33 cu butuci Dura Ace NJS, folositi, sau,

- Mavic Open Pro sau CXP 33 cu butuci Formula, capsulati, noi ?

Astept voturi si pareri.

Io votez Formula. :D

Ma mananca in palma D-A aceia. Pretul e OK, 2 jante Mavic gasesc pe bike24.de. Facutul e mai suspect, pe aici lumea nu face roti prea bune.

Mai bagati...

Deci:

Decizia finala (pentru ca au raspuns japonezii, entuziasmati ca un european le scrie despre NJS...eh, e la moda, zic)

- Mavic Open Pro sau CXP 33 cu butuci Dura Ace NJS, folositi, sau,

- Mavic Open Pro sau CXP 33 cu butuci Formula, capsulati, noi ?

Astept voturi si pareri.

Dura Ace clar!

George, stai pe pace, avem om sa-ti faca rotile. este deja testat si a trecut cu brio, revin am 110 kg si merg destul de agresiv, omul mi-a facut niste roti beton, nu subestima meseriasii de la noi doar pentru ca sunt romani, meseriasul nu conteaza ce natie este, el tot meserias ramane

Multumesc Cipriane, uitasem ce am vorbit cu tine.

Nu subestimez pe nimeni, din observate, nu eram multumit de rotile de la noi. Pentru mine etalonul sunt cele de pe Globe Roll (poate ma imbat cu apa) care au butuci medii, jante AlexRims, medii si ele, am sarit borduri de 30 cm si sunt drepte ca in prima zi dupa 18 luni de Timisoara.

Nu sunt asa scumpi daca stii sa vorbesti frumos si cauti bine (a se citi vreo luna). Sunt folositi dar in stare acceptabila, cu o carpa si Autosol ii scot ca noi. Plus, sunt stantati NJS si dublu-fix. Asta e partea pozitiva.

Partea negativa - oare gasesc bile si conuri de cote exacte daca vreau sa ii intretin peste ceva timp?De aceea ma gandeam la Formula. Pac pac 2 ciocane, o vizita la Rolling in Timisoara, si am rulmenti noi.