gcycles

Proiect fixed gear Columbus+Dura Ace

Recommended Posts

Inca nu. Urmeaza o cura cu porc si vin, apoi una de somn si dupa aceea revin.

Nu este vorba de fite sau bani prea multi, am mai zis, muncesc din greu pentru fiecare leu. De aceea studiez de 100 de ori inainte de a cumpara ceva, mai ales stiind ca, la o adica, pretul vanzarii unei asemenea biciclete nu ajunge nicidecum la cat costa ea in realitate, deci prefer sa cumpar cat mai ieftin. Nou sau second, nu conteaza, atata timp cat arata si functioneaza bine.

Am vrut sa zic un "La multi ani" pe aici la cine urmareste topicul, si sa imi exprim frustrarea ca de sarbatori nimeni nu raspunde la mail-uri si nu trimite colete, toti manca si beau ca porcii, nu sunt sensibili la framantarile unui disperat ca mine. Deh, mai asteptam.

Si stateam eu si rumegam poze pe internet, si ma gandeam cam ce ghidon sa imi iau?

Am avut pana acum din acela drept, o teava cu mansoane, si nu mi-a placut deloc de el, incat dupa 2 luni l-am pasaportat in debara si am pus un riser putin curbat, de la Zoom, ieftin si urat. Zoom-ul are mansoane Oury, care sunt intr-adevar o treaba de "feshan", insa sunt cele mai moi si comfortabile care le-am folosit pana acum.

Revenind, ce ghidon sa pun? Am optiune de un Zoom argintiu, cu rise de vreo 4-5 cm, care il voi taia la 42 cm fara a avea remuscari pentru cei 30 de lei cat costa el.

Si am mai vazut un Nitto, de oras, care ma bate gandul sa il pun intors, adica sa se comporte ca un drop-bar.

Imagine postată

Si stateam eu si rumegam poze pe internet, si ma gandeam cam ce ghidon sa imi iau?

Am avut pana acum din acela drept, o teava cu mansoane, si nu mi-a placut deloc de el, incat dupa 2 luni l-am pasaportat in debara si am pus un riser putin curbat, de la Zoom, ieftin si urat. Zoom-ul are mansoane Oury, care sunt intr-adevar o treaba de "feshan", insa sunt cele mai moi si comfortabile care le-am folosit pana acum.

Revenind, ce ghidon sa pun? Am optiune de un Zoom argintiu, cu rise de vreo 4-5 cm, care il voi taia la 42 cm fara a avea remuscari pentru cei 30 de lei cat costa el.

Si am mai vazut un Nitto, de oras, care ma bate gandul sa il pun intors, adica sa se comporte ca un drop-bar

Cred ca zoomul argintiu taiat la 42 cm ar da mai bine decat Nitto intors.Nitto pare un pic cam lat si cam incomod la manevrat pentru oras.Plus ca daca il pui intors o sa cobori prea mult ghidonul(parerea mea).

Pentru ce vrei sa faci tu, zoom cu riser ar arata ca o bicicleta de polo, nu ca una retro.

Pe cand cu Nitto ala intors ar semana cu un pathracer! Si asta, pentru mine, e frumos!

M-am uitat mai atent la poze cu Nitto-ul de oras, si are rise prea mare, vreo 7 cm, ceea ce l-ar face cam incomod, ce e drept.

Un alt Nitto imi face cu ochiul, tot intors. Nitto B-347AA

Imagine postată

daca ar fi intors ghidonul (oricare dintre cele doua Nitto) oare palmele nu vor sta intr-o pozitie cam obositoare?

Asta al doile e ok. un ghidon comod si retro ca design, mi se pare ca-l cheama Nitto Albatros

scuze Albatros e asta

Imagine postată

Imagine postată

Are si pistol! =))

O(riginal) G(ansta)

Imi furati topic-ul baieti...mai bine ziceti pareri despre ghidon...Cum e cu path-racing-ul acela, ce fel de ghidoane se folosesc acolo, si de ce, mai ales?

O(riginal) G(ansta)

Imi furati topic-ul baieti...mai bine ziceti pareri despre ghidon...Cum e cu path-racing-ul acela, ce fel de ghidoane se folosesc acolo, si de ce, mai ales?

http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/chopper-cruiser/product/guvnor-32092

http://velospace.org/node/25875

http://syracusebicycleworks.blogspot.com/2010/06/my-last-creation-why-buy-expensive.html

Asa, asa, mai veniti de-acasa. Deci, cam asta e si ideea mea: Drop-bars fara a fi...drop-bars.

Dragute path-racerele, mai am o bicicleta in lucru, cu Brooks patinat si un ghidon tare ciudat, seamana cu path racer-ele astea, fara se le fi fazut...ahem, in mod "constient" ca sa zic asa, pana acum. Si tot Schwalbe crem are si ea. Dar despre asta, un topic nou, in curand.

Pana atunci...nu fac nimic, astept raspuns din Japonia, si de la un cumatru de la capatul celalalt al autostrazii Timisoara-Arad

Parca tot ghidonul clasic de cursiera e mai avantajos. Ai mai multe pozitii, cu cunditia sa pui 2 manete de frana. Plus ca controlul biclei cu mainile "on the hoods" mi se pare mult mai bun.

In oras, ce ma fac? daca merg in drops, ma doare gatul apoi, dupa ce ma uit dupa masini si femei, sa nu dea peste mine vreunele, iar doar pe "hoods" mi se pare retard sa mergi, cand exista bullhorns. Doua frane nu am la ce pune, iar cioturi de acelea gen hoods false, mi se par urate.

Concluzia este ca drops, in oras, pica de la inceput (insa promit sa incerc totusi, am un ghidon mai vechi pe acasa)

Eu mergand pe cursiera am omis faptul ca nu o sa iesi cu fixie'ul in afara orasului decat poate foarte rar. Eu folosesc dropsurile la vale sau in conditii de vant puternic din fata cand o pozitie mai joasa se simte.Uneori si ca sa mai schimb pozitia mainilor, dar nu pot sta foarte mult in ele(cred ca de la burta mi se trage).

Cioturile sunt de acord ca sunt urate..

Salutare. Uite aici un site cu foarte multe foto cu fixie si single speed. Poate te ajuta sa iti faci o impresie in legatura cu aspectul anumitor componente.

http://prollyisnotprobably.com/

Ca*at! grosimea totala a cuvetilor este mai mare decat lungimea gatului furcii, prima piulita incape, insa saiba de otel si contrafiletul nu mai au loc. Ce ma fac, ce ma faaaac? *

Loctite?

Si pe deasupra, nu cuvetii nu culca bine, sus, in spate, ramane un sant de circa 1 mm. Nu am strans inca prea tare, insa. Pun poze maine, si am sa cer sfatul doctorilor de pe aici. [-O<