octav

Dimensiune rotite schimbator

Recommended Posts

ok atat am vrut sa imi zica cineva daca merita cumparat altceva. Am citit topicul si nu am inteles bine ca altfel nu intrebam doar sa fac conversatie.

Imi pare rau pt ce s-a intamplat cu ruda ta dar nu e vina mea....

• Upvote 1

Bun, daca te-ai lamurit e bine.

N-am zis ca-i vina ta cu necazul meu ci ca spui ca fac misto cand tu nu intelegi ce se scrie.

De retinut ca cele mai fiabile (adica sa mearga cu minim efort si minima intretinere perioade lungi de timp si in orice conditii de mediu) sunt cele pe bucsi.

Daca le desfaci pe ale tale o sa descoperi America!

Sunt pe bucsi! Conteaza si bucsile alea din ce sunt, dar ai ce iti trebuie. Ce ai de pus e pe crac. ;)

Le schimbi cand le cad dintii ca la babe si totul e bine.

Sa te ajute cu ce? Finantare?

asta nu e misto, hai sa fim seriosi dar am inteles ce trebuia si e ok. ms mult

Ca sa nu deschid un alt topic, scriu aici pt ca am relativ aceeasi problema: ce tip de rotitele imi trebuie pt schimbatorului spate ?

Pe spate am schimbator Shimano Deore 9v folosit maxim 2.000 km. Transmisia o intretin destul de bine zic eu; adica saptaminal (dupa aprox. 120km) dau jos lantul il curat bine in degresant, sterg de orice urma de mizerie de pe foi si pinioane, curat cusca schimbatoarelor si rotitele schimbatorului spate, pun lantul inapoi si il ung, in functie de vreme cu wet sau dry lube, la fel si baza rotitelor deraiorului spate.

Cu toate acestea am cosntatat ca rotita de ghidare, cee de sus de linga pinioane, are un joc radial. Adica cu bicicleta pe roti, acea rotita joaca sus jos cel putin 1 mm, nu doar stringa dreapta. Rotita de tensionare, ce de jos, are jocul mult mai mic. Nu cred ca e normal jocul rotitei de ghidare.

Am mers sa imi cumpar altele, uzura rotitelor nefacind obiectul garantiei. As prefera sa ramin tot la Shimano. Vinzatorul mi-a zis ca are rotite doar pt deraior cu 10 viteze si nu va merge la cel cu 9 cum e al meu. E musai neaparat sa iau rotite pt schimbator cu 9 viteze sau sint compatibile intre ele si nu stia vinzatorul ? Zic asta pt ca nu am observat ca pe ambalaj sa scrie ca e dedicat doar pt deraioare cu 10 viteze.

Aia de sus are joc din fabrică. Aşa e făcută, ca să fie mai puţin sensibilă la mici inexactităţi în reglajul schimbătorului.

Nu are sens să le schimbi dacă nu sunt uzate.

Ca idee poţi pune orice rotiţe cu 11 dinţi. Eu folosesc BBB sau Tacx cu rulment. Rotiţa de sus nu are însă acel "joc", şi trebuie reglat schimbătorul perfect, altfel o să producă în permanenţă sunete de frecare.

Rotita de ghidaj e facuta sa aibe joc atit singa dreapta cit si sus jos ? Eu stiam ca trebuie sa aibe joc stinga dreapta, dar nu si sus jos.

Probleme la schimbare nu am deloc.

Rotita de ghidaj e facuta sa aibe joc atit singa dreapta cit si sus jos ? Eu stiam ca trebuie sa aibe joc stinga dreapta, dar nu si sus jos.

Probleme la schimbare nu am deloc.

Doar stânga dreapta.

A mea are si sus jos, de aia vreau sa o schimb.

BBB sau Tacx cu rulment, sunt cam 8 euro setul şi merg impecabil.

Salut,

Am o Merida Speeder la care am schimbat (la service) recent pinioanele (11/32) si lantul, dupa care am constatat (mi-au semnalat cei de la service) ca rotita de la schimbator (Shimano Sora) , in momentul in care folosesc foaia cea mai mica (din 3 foi) si pinionul cel mai mare, se apropie foarte mult de pinion si lantul oarecum freaca intre cele 2 (rotita si pinion) , nemaiavand loc sa ruleze liber. In consecinta, nu prea pot folosi ultima viteza - ceea ce nu m-ar deranja in mod normal, insa intentionez sa fac un traseu montan si as cam avea nevoie si de ultima viteza.

Cei de la service au observat ca anterior fusese schimbata rotita de la schimbator - intr-adevar, eu o schimbasem cu o rotita made in china, intrucat nu am gasit altceva si la momentul la care am avut nevoie sa schimb rotita (din cauza ca era prea tocita si sarea lantul) nu am vrut sa cumpar un schombator nou doar pt a inlocui cele 2 rotite - si mi-au spus ca noua rotita e mai mare decat originalul si de aceea  are loc acest fenomen - din nou Solutia- un schimbator nou - dar in conditiile in care schimbatorul functioneaza f bine tot n as vrea sa-l schimb.

Voiam sa intreb daca stie cineva daca exista, de unde as putea lua, si eventual daca mi-ar rezolva problema o altfel de rotita sau schimbarea schimbatorului e singura solutie.

Am atasat si o poza cu rotitele schimbate - cea uzata si cea noua - mie nu mi se pare mai mare, inafara faptului ca cea noua este....noua si netocita. Am masurat diametrul : aprox 4,3-4,4 cm.

Am postat aici intrucat nu reusesc sa deschid un topic nou, chrome, IE, nu inteleg de ce nu merge.

Multumesc

Mai poti departa rotita superioara din reglajul B-tension, atentie sa nu le incurci cu suruburile H si L.

Schimbatorul este cu patina medie sau scurta?

are 11 cm, presupun ca e scurta... Cel de la service a zis ca a reglat si ca a intins cat a putut schimbatorul, dar ca nu vrea sa-l forteze, nu ma pricep , deci presupun ca reglajul a incercat tot posibilul.

Poti vedea si tu daca e la max, ar trebui sa fie insurubat complet.

11 cm este lungimea totala a patinei sau din centrul in centrul rotitelor?

Ce caseta ai avut anterior?

Salut, tot 11/32 era inainte.

11 cm e lungimea maxima a patinei, ca sa zic asa. 

Distanta intre centrii rotitelor este de 8 cm. (e oarecum o diagonala, avand in vedere ca e putin curbata )

O sa ma uit mai bine atunci la schimbator sa vad ce suruburi sunt pe acolo, descopar b-tension si il verific.

Daca e de 8 cm, ar trebui sa fie medie. Verifica surubul B tension si daca poti atasa o poza cu schimbatorul ar fi perfect.

LE: ce model de Sora este?

Am pus niste poze, sper ca se pot vedea. B- tension , daca e surubul singuratic, pare a fi destul de strans.

Din cate am gasit pe net e vorba de shimano sora GS.

Stie cineva ce diametru interior au rotitele de la Shimano XT shadow plus? Este 5 sau 6 mm?