haarp

Probleme transmisie Nexus 8

Recommended Posts

Am o bicicleta Stevens cu butuc Nexus cu 8 viteze si pedalier Alfine. De ceva timp, cand pedalez se simte ca si cand lantul ar fi foarte murdar sau fara ulei. Face si un zgomot ca si un scrasnit. Am spalat lantul, l-am uns, dar face exact la fel. Mi-e groaza sa nu fie ceva din butuc... Are cineva vreo idee? Multumesc anticipat!

Intai verifica pedalele, monoblocul si uzura foii, lantului si pinionului.

Daca sunt in stare buna, vorbim si de butuc.

Monoblocul si pedalele sunt ok. O sa merg maine la cineva sa-mi masoare lantul cu o lera. Ma gandeam ca nu se uzeaza lantul, pinionul si foaia chiar asa repede, bicicleta are 2 ani si nu foarte multi km. Oricum e de preferat sa fie una din ele decat butucul.

Pana la urma am masurat lantul si trebuie schimbat. Dupa ce il schimb o sa vad cum se comporta si daca am aceeasi problema o sa verific si restul de piese. Deocamdata aici ninge asa ca o sa o las pe mai incolo B-)

Ce chestie domnule, sa-i zicem coincidenta. Mai deunazi am purces sa-mi demontez frumusetea de Nexus 8 de la magarul ce ma poarta aproape zi de zi la munca.

Am ajuns cu roata in mana, mi-am facut un looooc mare pe bancul de lucru, cu gandul ca tot ce demontez sa pun intr-o ordine utila montarii.

Dupa ce am scos miezul butucului, m-am relaxat total, dati dracu japonezii, chinezii sau ce natie or mai fi ei. Al naibii de simplu si elegant domnule, chiar daca inauntru sunt cateva zeci de bile, clicheti si alte dracovenii care se misca intr-un dans mecanic superb.

Am demontat tot ce se putea demonta, dar absolut tot, am spalat in diluant toate fierataniile de parca erau noi noute. am mai aruncat un ochi pe goagal, ca doar nu a fost inventat degeaba, ca sa constat ca este INTERZIS cu desavarsire sa gresezi butucul cu vaselina. Prin urmare am scotocit printre cotoroante si am scos la iveala un litru de ulei de transmisie (deh vechiul Oltcit a fost si el bun la ceva, te facea sa ai de toate prin garaj) in care am cufundat tot miezul butucului, dupa care l-am lasat sa se scurga.

Am montat totul la loc, am reglat tensionarea/intinderea lantului si a cablului schimbator si da-i nenicule cu Nexusul 8 pentru urmatorii 3-4 000 de kilometrii.

Prin urmare, daca nu va e frica, aveti chef de surubarit, demontati fratilor, ca se poate.

Sigur ca se poate, doar ca prima data mi-a luat o zi demontarea si 3 zile montarea!

Si eu l-am umplut cu ulei dar nici nu l-am lasat sa se scurga. A curs putin pe langa capace dupa ce l-am montat, dar acum nu mai curge, si-a pastrat cat i-a trebuit.

@Lucian: Cat de tare trebuie sa fie tensionat lantul? Cineva a vazut bicicleta mea si a spus ca lantul nu e suficient tensionat... Asta inainte de a avea problemele de mai sus. Multumesc!

Am inteles. La mine oricum e mai larg, probabil si din cauza aia s-a uzat, zic eu, destul de repede.

Am inteles. La mine oricum e mai larg, probabil si din cauza aia s-a uzat, zic eu, destul de repede.

Sigur nu din cauza asta nu are cum. Depinde ft mult pe unde si cat circuli cu bicicleta si pe ce vreme, eu zic ca nu are legatura cat de intis sau larg lantul.

On 21.12.2011 at 15:01, cristibuce said:

Sigur nu din cauza asta nu are cum. Depinde ft mult pe unde si cat circuli cu bicicleta si pe ce vreme, eu zic ca nu are legatura cat de intis sau larg lantul.

Salutare,am probleme cu un nexus model SG 8 R 30,l am demontat si am descoperit o coroana din plastic cu bile cilindrice care este rupta,pe interior are un arc care sincer numai stiu cum a fost prins,daca ma poate ajuta cineva,mii de multumiri!