freetools

Frane hidraulice Avid

Recommended Posts

tocmai am citit ceva de un joc la franele elixir R in schimb avid code nu are acest joc al manetei.

la avid juicy 7 cum sta treaba, totusi nu vreau sa ma trezesc ca maneta are joc. bine nu dau tot pretul ca e oferta, dar totusi 500 nu-i ceva chiar putin

ale mele nu au nici un joc. la manete mai special este in rest faptul ca au un sistem de siguranata ca sa nu rupi maneta daca cazi cu bicla. adica parghia se poate da din fabricatie 1-2 cm peste cap fara a pati nimic. mi se pare foarte tare, mai ales ca pana sa-mi pun cornite a rupt o groaza de manete (bine macar ca erau dalea normale , nu hidraulice)

tot asa am mai citit ca daca ridici bicicleta cu rotile in sus intra aer sau ceva de genul asta in frane?

iar eu cum stau la 8 si bag bicla in lift...........

e adevarat?

acum poate vi se pare ca pun intrebari idioate dar ce sa fac, vreau sa nu ma trezesc ca sunt nemultumit de frane.

mai am timp daca e ceva pana marti sa aleg alta frana

Dacă ții bicicleta cu roțile în sus timp îndelungat, aerul care în mod normal stă în rezervorul de pe manetă poate să intre în circuitul de frână, făcând-o ineficientă. După o ispravă de-asta trebuie să aerisești circuitul de frânare, adică să-l golești (bleed) și să-l reumpli astfel încât să nu mai ai aer pe traseu. Da' așa ceva nu pățești în alea 30 de secunde cât stă bicla cu roata în sus în lift, nici în 5 ore cu roata în sus în tren...

2-se poate regla distanta intre discul de frana si placute(cum e la bb7 cu surub)

3-reglarea distantei se face din butonu rosu de reglaj de pe maneta sau ma insel?

Bumbul acela roşu reglează cursa manetei. Adică o poţi regla să aibă cursa scurtă şi frâna mai brutală sau cursa mai lungă ca să o poţi doza mai uşor (sau ceva între)

4-la ce perioada trebuie inlocuit lichidul de frana?

Recomandarea oficială îi 1 an (parcă), dar depinde în mare măsură căt de mult mergi cu bicicleta şi în ce condiţii (sunt care nu au schimbat lichidul de frână nici după 5 ani, şi frânele merg încă foarte bine)

5-cat de des este necesar aerisirea franelor?

Dacă frâna n-are nici o problemă, doar atunci când schimbi lichidul de frână.

6-daca iau franele le montez si sta nefolosite pe perioada ierni trebuie aerisite/reglate etc?

Dacă frâna n-are nici o problemă, nu.

tocmai am citit ceva de un joc la franele elixir R in schimb avid code nu are acest joc al manetei.

la avid juicy 7 cum sta treaba, totusi nu vreau sa ma trezesc ca maneta are joc. bine nu dau tot pretul ca e oferta, dar totusi 500 nu-i ceva chiar putin

Majoritatea frânelor au sau vor dezvolta joc la manetă, dar nu prea contează. Code (de ex.) nu are joc deorece are rulment în loc de bucşă la manetă, dar acel rulment îi foarte mic şi are prostul obicei să se gripeze. Deci mai bine cu bucşe şi joc decăt cu rulmet şi maneta blocată.

Dacă ții bicicleta cu roțile în sus timp îndelungat, aerul care în mod normal stă în rezervorul de pe manetă poate să intre în circuitul de frână, făcând-o ineficientă. După o ispravă de-asta trebuie să aerisești circuitul de frânare, adică să-l golești (bleed) și să-l reumpli astfel încât să nu mai ai aer pe traseu. Da' așa ceva nu pățești în alea 30 de secunde cât stă bicla cu roata în sus în lift, nici în 5 ore cu roata în sus în tren...

în general frânele de bicicletă sunt cu circuit închis deci în mod normal nu există aer în ele, aşa că le poţi ţine în ce poziţie vrei căt timp vrei.. Dacă după ce ţii bicicleta cu roţile în sus frânele nu-ţi mai prind înseamnă că ai aer în ele şi trebuie aerisite.

• Upvote 1

Am bicla de 2 ani (3000 km), frane shimano br-m486. De cateva ori am tinut bicla cu rotile in sus cand era plina de noroi, am apasat frana cand dadeam la pedale cu rotile in sus si intra aer pe conducta facand franele ineficiente. Franele nu mai tineau bine dupa ca intorceam bicla pe roti, insa dupa 20-30 minute de mers isi reveneau complet. Treaba sta in felul urmator: in timpul mersului, de la vibratii si apasarea manetelor (miscarea lichidului in circuit) bulele de aer vor ajunge in rezervorul principal unde nu vor avea nici un efect negativ asupra eficientei franelor. Nu a trebuit niciodata sa aerisesc franele sau sa schimb lichidul in acesti 2 ani de cand am cumparat-o. Posibil ca principiul sa se aplice si franelor de la AVID. Merita incercat in prima instanta inainte sa ajungi la service pt aerisire - doar in cazul in care a ajuns aerul pe conducte dupa cum am descris. Daca se acumuleaza aer pe o perioada indelungata => circuitul nu este etans si prinde aer pe undeva.

Sistemul de frânare este închis, însă are un rezervor în manete, și în rezervor mai poate fi un pic de aer; acolo nu încurcă pe nimeni. Când dai bicla cu roțile în sus, aerul ăla poate urca prin circuit, unde face frânele ineficiente. Pentru asta, Magura scrie în manual că, dacă bicla e transportată sau păstrată cu roțile în sus, manetele de frână trebuie să fie strânse de ghidon cu ceva (gumilastic, sfoară, etc.) pentru a preveni intrarea aerului din rezervor în circuitul dintre pistonul manetei - etrier. Dacă transportul/stocarea se face cu roata scoasă, în locul discului se pune un distanțier din plastic între plăcuțele de frână pentru a permite strângerea lui.

Nu știu la alții cum e, trebuie văzut în manual.

au ajun si l-am montat.

probleme:

1-pe fata, cand pun frana se misca piesa asta mica de metal de la etrier.

http://imageshack.us/photo/my-images/12/dsc01309vb.jpg/

2-o placuta tot din fata sta putin intr-o parte, nu este paralela cu discul

montez cum trebuie adica las suruburile slabite, apas pe maneta si apoi le strang, dar degeaba o placuta sta intr-o parte si freaca de disc.

aici mai trebuie spun ca roata merge putin infranata.

deja am incercat de 3 ori sa o reglez si degeaba.

pe spate am reglat fara probleme dar la o rotatie freaca putin undeva de disc, ma rog nu ma deranjeaza.

dar pe spate placutele stau la distanta egala de disc si sunt paralele.

alta cheste este ca nu imi dau seama la ce ajuta sau mai exact ce anume face reglajul ala rosu.

am invartit de buton dar nu se intampla nimic.

baagami-as p..... mama nene am niste nervi.

lesinati astia mi-au trimis 2 suruburi pt PM unul lung si unul scurt.

reglez in final frana pe fara si apas de 2 ori si aud un pac.

s-a rupt filetul la un suport de la furca pe 4-5 santuri, atat intra surubul, el intra mai mult.

ce sa fac? sa las asa, sa bag un surub mai lung? sau sa fac filet nou(am de unde sa fac rost de o chestie de aia de facut filet)

din ce vad ar mai fi cam 7-8mm filet de prins.

stie careva cu ce adaptoare sunt compatibile franele avid elixir ? se intelege ca pe langa adaptoarele facute de ei. Am nevoie de un adaptor pe spate pt 185 mm.

si inca ceva. Daca etrierul de frana ( avid juicy 3) e post mount mai am nevoie de adaptor pt fata la 160 mm disc daca si furca e tot postmount?

@freetools

Ai grija cu tarodul sa nu strici si ce a mai ramas din filet.

Daca ai vazut ca surubul e prea scurt, trebuia sa cauti unul cu lungime suficienta.

„Daca etrierul de frana ( avid juicy 3) e post mount mai am nevoie de adaptor pt fata la 160 mm disc daca si furca e tot postmount?”

Nu

nu mi-am dat seama pe moment.

cum e mai bine sa bag un surub lung prinde cam aproape 1 cm si gata sau filet si un surub mai mare?

acum daca folosesc un surub mai mare nu stiu daca se va centra etrierul ?

Pune un surub mai lung, care sa foloseasca in intregime portiunea filetata ramasa. Dar verifica inainte daca chiar mai ai 8 mm de filet nedistrus.

Nu cumva ai strans prea tare surubul si asa s-a stricat filetul?

am o nelamurire. Pe fata am 185 pe spate 160 mm discuri G3 si frane Elixir R. Pe fata tin f bine iar pe spate simt ca dureaza mai mult sa blocheze in sensul ca trebuie sa trag mai mult de manete si sa tin mai strans de ea ca pe fata. Eu am 90 de kg si stiu ca scopul franelor e sa nu blocheze din prima tocmai ca sa nu derapezi si sa franezi controlot dar am impresia ca pe spate ar putea fi mai bine. Placutele sunt identice ( cele de la avid ) si luate in acelasi timp. Credeti ca ar trebui sa iau un disc de 185 si pe spate sau sa schimb placutele sau sa aerisesc sistemul?

Proba am facut-o pe asfalt unde daca am tras de frana spate nu m-a oprit cand ma asteptam eu.

Cu frane fata/spate identice, frana de pe roata fata va opri intodeauna mai bine decat cea de pe spate.

frana spate e mai mult pt incetinit parerea mea, la absolut orice tip de frana, mai putin la cea de picior :))

daca pui doar frana spate intotdeauna vei incetini, te opresti dupa mult timp si multa distanta.

am sigur, mai e 8mm daca nu si mai mult.

acum nu stiu daca am strans prea tare, surubul a stricat cam 4 mm de filet

am strans nici tare nici prea moale, s-a auzit un pac cand am tot apasat pe maneta..

ma duc sa cumpar 2 suruburi normale cu cap hexagonal.

asta stiu dar ma refer la faptul ca daca merg pe asflat si franez de urgenta ca imi taie unul calea: frana spate blocheaza roata mai greu si cea de pe fata imediat . Franarea stiu ca e diferita dar forta si durata de blocare a rotii nu ar trebui sa fie la fel?

am luat si suruburi normale si cu cap de imbus.

astia de la sram sunt niste dobitoci.

cum dracu au curajul sa bage in pachet asa suruburi scurte?

Nu se vede bine în poză și s-ar putea să mă înșel, dar parcă văd o săgeată de la adaptorul de 185...săgeata trebuia să fie în sus, pe partea cu roata - nu înspre exterior. Asta ar explica de ce un șurub e prea scurt.

l.e. Bucata de tablă care o vezi mișcându-se e arcul de la plăcuțe, e ceva normal. Dacă nu poți rezolva alinierea, încearcă să demontezi plăcuțele și să le inversezi; eventual poți să împingi pistonașele până în capăt (cu plăcuțele montate).

nu inteleg ce vrei sa zici prin "frana spate blocheaza roata mai greu si cea de pe fata imediat"... e grav daca blochezi roata fata pe asfalt :)) probabil ca pana sa o blochezi pe spate deja esti pe capota masinii din fata ca te-a catapultat bicla. fii mai detaliat: ce felling astepti de la frana? ca termen de comparatie am mers azi pe niste hayes "ceva" care cica erau la nivel cu xt; xtr... si ghici ce? mi s-au parut al naibii de imprecise la modulatie, ba blocau usoar ba prea greu, numai cum trebuie nu... am mai spus, eu de ale mele sunt mai mult decat fericit... si nu le-as schimba cu nimic alceva :X ...sau poate doar cu niste elixir cr :))

faza cu masina era un exemplu de situatie in care tragi de maneta cat poti in fractiunea de secunda care a ramas. Poate nu stiu sa ma exprim dar mai bine intreb altfel: ca sa imbunatatesc perfomanta franei spate ce sa fac? pun disc mai mare, schimb placutele cu unele de tipul Swiss stop sau aerisesc? Apropo, cum imi dau seama daca trebuie aerisite? ma lasa de tot frana?

Se pare ca asta se intampla cand lumea se plictiseste, incepe sa vada tot felul de tampenii la piesele lor si cauta motive sa le schimbe :-< Ar trebui sa imi gasesc o ocupatie repede pana nu mai descopar ceva :P