freetools

Frane hidraulice Avid

Recommended Posts

doar la capitolul performanta:

1. fiecare 20mm in plus la disc maresc puterea ( daca nu ma insel, sa ma corecteze un forumist mai informat ) cu vreo 20-25%

2. poti sa incerci si alte placute dar nici cu astea de la Avid nu mi-e rusine. alea care vin la pachet nu sunt alea entry de prin magazine. parca sunt ceva semi-metalice, oricum sunt scumpe ( si aici poate ma corecteaza careva ca ma lasa memoria :)) )

3. aerisirea se face cand maneta e "pufoasta"... in mod normal cand apesi pe ea cursa se termina brusc. daca apesi si rezistenta creste gradual pe o plasa maricica de cursa e cazul de aerisire. Asa ca regula: indicat e sa se faca la 12-18 luni dar poti s-o faci si la 2-3 ani daca frana nu cere.

4. poti merge si cu ele neaerisite dar sa nu te astepti la mare lucru... mai e si periculos pe deasupra

La frâna pe spate te chinui degeaba, poți să ai și mama frânelor fiindcă problema e la distribuția foarte inegală a greutății pe cele două roți când decelerezi și, ca urmare, capacitatea fiecărei roți de a folosi contactul cu asfaltul pentru a frâna. La bicla mea de offroad am o pereche de discuri de 185 mm parcă fiindcă așa veneau la set, că de fapt puteam foarte bine să las 160 mm pe spate, nu era mare diferență. Iar pe aia de oraș și asfalt, pe spate am lăsat V-brake.

ok, va multumesc pentru raspunsuri, ma calmez atunci cu faza asta. Si eu stiam in principiu informatiile astea dar niciodata nu strica sa te asiguri si sa vezi si parerea altora.

@freetools :

" mi-au trimis 2 suruburi pt PM unul lung si unul scurt."

Daca ai disc mai mare de 160mm pe fata este nevoie de un adaptor care are partea de sus, prin care trece surubul, mai lunga si cea de jos mai scurta pentru a calca bine placutele pe raza discului, vezi imaginea din link. Este normal sa fie un surub mai scurt. Nu spun neaparat ca ai inversat suruburile, este doar o ipoteza, oricum cam tardiva.

(eu mi-am luat trail-uri, au ajuns dar nu le-am schimbat inca. vor inlocui ryde-urile de care am fost multumit)

http://www.cyclingne...rlc-15qr/158784

indiferent ce surub bagam tot putin intra la prinderea de sus.

valabil si jos dar aici intra vreo 2 mm mai mult

daca tin bine minte sus imi intra aproape 2 cm si jos 1.5cm

am luat suruburi normale dar am de pilit la ele, sunt de 6 dar nu sunt bune, pt ca unde intra etrierul trebuie sa fie de 5 sa aibe un pic de joc sa pot regla etrierul.

solutie anti desfacere surub de unde pot gasi.

am cautat pe la hornbach ieri dar nu am gasi nimic.

Nu se vede bine în poză și s-ar putea să mă înșel, dar parcă văd o săgeată de la adaptorul de 185...săgeata trebuia să fie în sus, pe partea cu roata - nu înspre exterior. Asta ar explica de ce un șurub e prea scurt.

te inseli, e corect adaptorul montat.

mi-am rezolvat franele.... solutia lor o s-o numesc "in blana la vale" :)) :)) :)) pe moment este eficienta, acum astept sa vad cand reapar vibratiile din disc si placute.

@freetools: sa le stapanesti fericit, avidul nu o sa te dezamageasca :-bd

sa nu o rezolvati ca un amic de-al meu, "blana la deal", adica tras de o masina, a tot tras de frane cu gandul sa le "aseze", sa se incinga putin discul, si in final l-a incins de tot. Din cauza caldurii degajate s-a deformat discul de parca l-ai fi calcat cu buldozerul. In concluzie, asa NU.

La faza cu "blana la vale" eu am alta parere:

merg pe Elixir de ceva vreme, daca fac ceva reparatii la sistemul de franare, la final sterg bine discul cu alcool izopropilic (se gaseste la orice magazin cu piese audio-video, metalo-chimice sau similiar) si va garantez ca nu veti avea nici un fel de surprize legate de "contaminare".

Am coborat cu Elixirul (am 82 de kile) pe Drumul de vara din Sinaia, Drumul Rosu din Poiana BV, Trans-ul, Transalpina, etc, si nu am avut nici un fel de probleme cu franele.

te inseli, e corect adaptorul montat.

daca la tine corect inseamna cu partea mai groasa in jos, atunci te inseli tu.

http://www.dkbike.ro...emart&Itemid=64

si am impresia din poza ca nici saibele 3d habar n-ai sa le folosesti, ca fiind conice ar trebui sa se centreze cand strangi suruburile... si la tine stau in toate directiile.

Ar fi mai clar daca ar pune o poza din lateral.

ai doua poze diferite, in cea din lateral adaptorul e montat in sfarsit corect, dar la surubul de jos nu mai ai saibe 3d... la cea de pe pagina 1, care de fapt prima de mai sus intoarsa la 90 de grade, se vede clar ca in partea de sus adaptorul e aproape la fel de subtire ca si urechea etrierului.

anyway, nu stiu cum te astepti tu sa se centreze etrierul fara saibe 3d peste tot, ce e asa greu de priceput ca atunci cand invarti de surub frecarea il descentreaza?

am pus de prima data adaptorul corect, daca nu vreti sa intelegeti ok subiect inchis.

franele sunt reglate, etrierele stau bine.

am rezolvat.

revenim la manete.

ce face reglajul rosu? am invartit in toate partile si nu se intampla nimic, franeaza la fel, maneta nu se misca nici mai tare nici mai moale, nimic.

concret ce face?

Reglajul roșu ar trebui să regleze cursa moartă a manetei, sunt mulți pe net care zic că nu face nimic. Găsești ceva sfaturi aici, cel mai important fiind că la început frâna se simte nasol și că ar trebui să mergi cu ea o perioadă.

Cum funcționează:

Frâna începe să lucreze din momentul în care "plunger seal"-ul acoperă "timing port"-ul. Piesa marcată de mine cu albastru împiedică pistonul să iasă din manetă. După cum se observă, e compusă dintr-o parte filetată și o roată dințată. Maneta roșie de reglaj are la rândul ei o altă roată dințată (detalii și dezasamblare); când învârți de reglaj, piesa marcată cu albastru se înfiletează/desfiletează și implicit pistonul se deplasează către interiorul/exteriorul cilindrului. Cu cât pistonul e mai în exterior (mai departe de timing port), cu atât vei avea mai multă cursă moartă. Dacă nu am înțeles eu bine, corectați-mă.

Imagine postată

mai am o intrebare

daca vreau sa scurtez furtunele mai e nevoie de aerisire? eu sper ca nu, dar nu cred.

banuiesc ca conectorii (sau cum se cheama) care intra la maneta se por refolosi?

Atunci când scurtezi conducta inevitabil vei introduce aer în sistem; cu cât reușești să introduci mai puțin, cu atât îți mărești șansele de a evita o aerisire. în mare, trebuie să eviți să lași să curgă mai mult lichid decât e nevoie: ține maneta cu gaura în sus pe tot parcursul operației, taie conducta la fel, cu capătul liber în sus. Testează frâna după, la o ieșire mai lungă, nu apăsat maneta prin casă; dacă ți se pare moale maneta, aerisește.

Nu, e fals. Șurubul din stânga, după cum se vede și în schemă, fixează pivotul (punctul de sprijin al pârghiei). Dacă e să reglezi ceva, reglezi din cel din dreapta. Acel reglaj se numește "reach adjustment" și determină poziția inițială a manetei (cât de apropiată e de ghidon în poziția de repaos).

ok, am facut o tura de vreo 6 kilometri.

cand am montat bb5 am iesit sa fac proba.

am bagat viteza am pus frana tare si am lasat urma pe asfalt.

cu juicy 7 ciuciu urma pe asfalt si franare brusca.

peste tot (pe net)gasesc ca juicy 7 are putere de franare ca face ca drege dar nu prea vad chestia asta.

un baiat de la service cica sa am rabdare ca o sa franeze bine dupa o perioada, cata rabdare sa am? 1-2 -30-100km?

depinde cat de mult franezi nu cati km faci.

mergi cu frana putin trasa pana se ard amprentele proaspete de pe disc.

Magura zice că un set de plăcuțe noi se rodează după montare prin 30 de frânări puternice de la viteza de 30 km/h până la oprire completă.

am facut 5 km cu frana trasa putin, si apoi cateva franari mai puternice si incet incet isi da drumul.

unde gasesc 2 olive+2 insertie conector pt avid?

am gasit de la shimano si magura dar banuiesc ca nu se potrivesc la avid.

vreau neaparat sa scurtez furtunul de pe spate ca este foarte mare.