freetools

Frane hidraulice Avid

Recommended Posts

sper ca diseara voi scurta cablurie.

daca va fi necesara aerisirea franelor ce fac:

1-folosesc dot4 asa cum scrie pe marosbike

2-merge sa bag si dot5

3-vad ca pe la magazinele auto se gaseste dot4 asta este bun?, daca nu gasesc la magazinele de biciclete

4-daca bag dot5 este necesar golirea franelor de dot4, cum se face golirea?

1. da

2. nu

3. e ok

4. nu pune DOT5

Dacă ții neapărat să pui altceva decât DOT4, caută DOT5.1 pe la magazinele moto; 5 e pe bază de silicon (rău), 5.1 e cu glicol (bun).

În mod normal 5.1 merge amestecat cu 4. DOT4/5.1 atacă vopseaua, nu uita să cureți bine cu apă.

• Upvote 1

scuze, am vrut sa scriu dot 5.1

atunci ori bag dot 4 ori 5.1 depinde ce gasesc la magazine.

ok, am facut o tura de vreo 6 kilometri.

cand am montat bb5 am iesit sa fac proba.

am bagat viteza am pus frana tare si am lasat urma pe asfalt.

cu juicy 7 ciuciu urma pe asfalt si franare brusca.

peste tot (pe net)gasesc ca juicy 7 are putere de franare ca face ca drege dar nu prea vad chestia asta.

un baiat de la service cica sa am rabdare ca o sa franeze bine dupa o perioada, cata rabdare sa am? 1-2 -30-100km?

am de curand Juicy 7, 203/160 si initial eram dezamagit de franarea pe spate - moale, fara forta. Le-a luat cam 100km sa fie brici(asta pe spate, fata era ok in 30-40km). Acum pot bloca spatele lejer si chiar il folosesc pe post de claxon. Depinde de cat de des franezi, nu de cati km faci, dar in cazul meu estea-s cifrele. Daca te grabesti, ia-ti un deal mediu si fa 20-30 de opriri la vale de la +30km/h

Maneta rosie, cum s-a mai spus "intarzie" frana cu jumatate de cursa. Poate e o idee buna pentru conditii alunecoase unde nu vrei sa rupi aderenta cu o franare prea brusca.

am gasit decat 1 insertie, si am mai luat 4 olive.

am scurtat cablu pe spate si a prins un pic de aer.

acum ma apuc sa fac un kit de aerisire sa speram ca imi iese acum ca nu am rabdare pana maine.

http://forums.mtbr.com/brake-time/home-made-avid-bleed-kits-517630.html

la gaurirea surubului ma chinui ca o ia stramb spiralu si ma oftica.

daca ai cu ce, prinde-l in menghina, niveleaza cu o pila locul ce trebuie gaurit si fa-i inceputul cu un punctator

@freetools: inserțiile se pot refolosi - taie oliva veche cu un bomfaier, apoi conducta cu un cutter. Inspectează inserția veche, să nu fie deformată.

da stiu, dar vreau sa am si 2-3 de rezerva, ca nu se stie cand am nevoie.

gata am gaurit decat 1 surub ca s-au rupt spiralele.

sper ca diseara sa pun si poze cu kitul de aerisire

E un pic acrisor.

-----------

De ce n-ar fi bun?

• Upvote 1

pai mi se pare cam ieftin 20 lei 500ml

in schimb mai sunt unele mai scumpe si cantitate mai mica

Produsele ce nu se utilizeza doar la biciclete au preturi mai mici in magazinele obisnuite.

Eu.

Le-am luat deoarece nu am găsit de la Jagwire (se pare că Jagwire nu produce plăcuţe pentru Avid Code)

Şiiiii..... chiar nu-s rele, iar dacă ţinem cont de preţul lor îs chiar foarte bune, excelente!

Fibrax-urile la preţ asenător sunt mult mai slabe.

Nu-ţi pot estima căt de rapid se vor tocii deoarece sunt multe variabile. Dar nu par să fie unele care se tocesc uşor.

Pe uscat nu scârţăie.

eu am Elixir R si de o vreme ( 2 sapt ) imi vibreaza frana spate foarte tare la frana si suna groaznic. I-am chimbat placutele cu unele metalice de la Avid si fac la fel. La o tura de 40 km, 25 km fac asa urat si ceilalti 15 merg normal. Am reglat si etrierul si tot face. Unii spuneau sa schimb discul pt ca cele de la Avid sunt foarte dure, adica designul lor e mai taios. Ma gandeam sa iau ceva de la Ashima. Se schimba ceva cu ele?

o alta intrebare: la etrier, pistoanele cele 2 au acc cursa spre disc? adica culiseaza simetric?

Aceeasi problema o am si eu cu frana de spate la Elixir 5,vibreaza foarte tare si face un zgomot care deranjeaza.

@moldo89:

App de pistonase: raspunsul este "aproximativ"... totdeauna, pistonasul de pe partea pe care intra furtunul cu lichid se va deplasa primul (adica pistonasul de pe interior), si ceva mai mult, dar totusi aproape insesizabil la maneta. Lucrul asta se observa la ritmul de tocire al placutelor. Cea de pe interior se toceste ceva mai repede.

Si in legatura cu discurile, da, cele Avid sunt foarte 'taioase' si din cauza asta fac zgomot. Pot si le schimbi, dar scade eficienta franei (am incercat un Ashima cu design 'wave' fara multe perforatii si parca a mai scazut din zgomot, dar nu recomand modelul Ashima Air, care e si mai taios ca Avidul).

Sau incearca niste placute foarte moi.

@moldo89:

App de pistonase: raspunsul este "aproximativ"... totdeauna, pistonasul de pe partea pe care intra furtunul cu lichid se va deplasa primul (adica pistonasul de pe interior), si ceva mai mult, dar totusi aproape insesizabil la maneta. Lucrul asta se observa la ritmul de tocire al placutelor. Cea de pe interior se toceste ceva mai repede.

Si in legatura cu discurile, da, cele Avid sunt foarte 'taioase' si din cauza asta fac zgomot. Pot si le schimbi, dar scade eficienta franei (am incercat un Ashima cu design 'wave' fara multe perforatii si parca a mai scazut din zgomot, dar nu recomand modelul Ashima Air, care e si mai taios ca Avidul).

Sau incearca niste placute foarte moi.

asa ma gandeam si eu. sa iau pt inceput niste placute organice pt spate ca doar acolo am probleme si daca tot nu ii dau de cap iau un disc sa vad. Partea proasta e ca am discuri de 185 mm la care nu prea sunt variante: Avid si Ashima din ce am vazut si Alligator. Dar o sa trec pe 160 pe spate ca e acc chestie....

Stie careva vreun magazin din Bucuresti sau online de prin tara, unde se gasesc O-ring-uri sau kit-uri de reconditionare pentru etriere,? Un service e bun si el, numai sa aiba ce trebuie pentru un etrier Avid Elixir 5 incapatanat.

Mi-e blocat un piston, nu vrea sa revina, tocmai ce am incercat sa schimb palcutele cu unele noi, si n-am apucat sa-l curat inca, urmeaza in weekend odata cu aerisirea. Si daca tot o sa "umplu" holul de lichid de frana poate reusesc sa schimb si garniturile.

Merita sa fac trecere de la juicy 3 la elixir R ? greutatea este mai mica? franeaza mai bine? De cum franeaza juicy 3 sunt foarte multumit dar vreau ceva frane mai usoare.