Sign in to follow this  
FratzyGT

Cadre din "LIN" (IN) in curand

Recommended Posts

Am dat peste un articol in LeTemps in care sunt prezentati doi elvetieni care fabrica skiuri din in (lin in franceza), de fapt din fibra de in. Se spune ca skiurile din in sunt la fel de usoare ca cele din carbon, in schimb amortizeaza mai bine socurile. Au fabricat deja si cadre de bicicleta, prototipuri, care vor fi prezentate la Eurobike 2012. Preturile se situeaza intre cele din aluminiu si cele de carbon.

Dar inventia lor va fi cu siguranta contestata in ajunul Craciunului de Hrusca, care, sustine el, a descoperit de mult beneficiile lin-ului. Iata dovada:

http://www.youtube.com/watch?v=KUERoxpKSWI

• Upvote 2

faina treaba cu Hrusca....

Poate o sa gasim si ceva pt LER ca prea multa lumea e nelamurita cu privire la definitia lui ( inclusiv eu)....

Cu LER-ul nu-s deloc lamurit, in schimb as putea sa spun ce e varianta feminina: LERA este un dispozitiv de masura prin comparatie a grosimilor si pasurilor de filet. LER-ul cred ca numai Hrusca stie ce-i.

Iar despe in, am vazut de vreun an cadre din combinatie carbon+in, daca nu ma insel la firma TIME. Carbonul da rigiditatea, inul amortizarea socurilor si a vibratiilor. O fi ceva, mai ales pt.curse pe macadam.

:)) :)) :)) mladen, faza asta zici ca a fost scoasa de prin 9gag.com

on-topic acum, nu stiu cat o sa prinda faza asta cu "lin", cadrele de carbon devin din ce in ce mai accesibile odata cu descoperirea de noi metode de productie. plus ca se speculeaza mult de tot cu preturile la astfel de produse. am vazut chiar azi pe rcz.com cadru beone, carbon, pe la 400$ de la 1400$... or fi reduceri, dar si 75% mie imi suna a mancare de peste. la fel sta industria ciclismului si la alte componente... tot pe rcz furci fox la 25% din pret. :| se speculeaza la greu prin renume, gen deh e carbon si are cu 500g mai putin decat unu de aluminiu sau deh e furca fox si trebuie sa fie de 3 ori mai scumpa ca o reba. acum, nu avem decat sa asteptam si sa vedem daca gasim cadre de lin la 100-200 de coco :-?

Fibrele de in, bazalt, carbon impregnate cu rășină intră la materiale compozite; nu au nici o treabă cu bambusul și lemnul. Încă un topic făcut la bască, fără nici o poză, un link, comentarii stupide...

• Upvote 1

Despre lemn poti spune ca-i un compozit natural.. doar ca vine de-a gata "turnat" :)

Insa da, ar fi mai utile niste linkuri / imagini decat niste videoclipuri cu Hrusca.

Fibrele de in, bazalt, carbon impregnate cu rășină intră la materiale compozite; nu au nici o treabă cu bambusul și lemnul. Încă un topic făcut la bască, fără nici o poză, un link, comentarii stupide...

Am precizat sus ca sunt din fibra de in. Nu vrei si un test la cadre? Eu am pus un rezumat al articolului, de unde vrei poze. Cat despre lipsa ta de umor si voie buna, aici n-am leac. Mare incrancenare, domne!

Sarbatori Fericite!

• Upvote 1

Pentru obiectivitate, pune si linkul catre articol.

Trebuie sa recunosti ca pana acum ai pus doua vorbe despre cadre, continuate cu o glumitza si un clip cu Hrusca, drept pentru care in loc sa discutam de cadrele respective discutam despre Ler.

Adica, mai pe scurt, ai facut un topic offtopic :)

faina treaba cu Hrusca....

Poate o sa gasim si ceva pt LER ca prea multa lumea e nelamurita cu privire la definitia lui ( inclusiv eu)....

Regionalism in jud. Bihor pentru cuptorul de la sobe:

Imagine postată

Habik multumesc mult ca m-ai lamurit. Eu sunt ardelean din cluj si nu stiam ( de la mine mai aveam pretentii ca sunt tot in zona).

Pentru obiectivitate, pune si linkul catre articol.

Trebuie sa recunosti ca pana acum ai pus doua vorbe despre cadre, continuate cu o glumitza si un clip cu Hrusca, drept pentru care in loc sa discutam de cadrele respective discutam despre Ler.

Adica, mai pe scurt, ai facut un topic offtopic :)

Il pun aici, dar s-ar putea sa nu poti sa-l citesti daca n-ai cont sau nu esti abonat, deoarece e in regim de plata. Daca nu se poate o sa trimit articolul print screen sau pozez ziarul.

http://letemps.ch/Page/Uuid/4dee3474-2a72-11e1-8a8e-826faa821067/Des_skis_%C3%A0_base_de_lin_pour_gagner_en_l%C3%A9g%C3%A8ret%C3%A9

Intr-adevar, nu se poa' citi de aia neabonati.

Dar asa neabonat fiind, mi-a dat prin cap sa caut in site "lin velo", de unde mi-a rezultat titlul articolului cu pricina si cateva cuvinte introductive (nush cum se zice la "teaser" in franceza )

Printre cele cateva cuvinte se afla si un nume: Bcomp.

Brusc mi-au fost accesibile mai multe informatii, bashca m-am bucurat nespus constatand ca in pagina respectivei companii nu e niciun videoclip cu Hrusca :)

Interesantzel combinata tesatura, desi imi pare la prima vedere mai putin "docila" decat fibrele obisnuite.