Sign in to follow this  
giginic

Mallorca 312/167, 28 aprilie 2012

Recommended Posts

Super, l-am pus in wishlist. Dar, cum zici si tu, accesul cred ca te duce la sume fabuloase.

Aproximativ 180-200e avionul, inca ceva pt.bicicleta, cazarea citeva zile acolo, in limite rezonabile.

Pt. o distanta asa mare, chiar daca s-ar putea cu masina, n-ar fi mai avantajos (distanta mare, oboseala, etc)

Aproape sigur merg, daca mai vine cineva, cu atit mai bine!

Multumesc. Stiu de catararile BIG, stiu prea bine, chiar imi pare rau ca nu pot face citeva din partea continentala a Spaniei, dar bicicleta mea nu merge pe apa sa ajung si pe acolo.

Maybe some other time!

Felicitari Gigi!

Asteptam povestile.

Felicitari! :)

Super, felicitari. Baga mare cu povestile mai detaliate.

OK, vad ca sunt reactii, sunt oameni interesati, asa ca revin cu oaresice detalii.

Din capul locului, trebuie sa spun ca nu m-as fi incumetat la aceasta "escapada" daca nu ma sustinea (a se citi "imboldea") moral amicul si fostul partener de TransAlp 2010, Stephan Claudius (Hamburg, D).

Al doilea lucru, pt.eventualii interesati (competitia revine in fiecare an, mai aveti destule occazii): nu faceti greseala sa va duceti bicicleta pina acolo. E mai ieftin sa inchiriati la fata locului o bicicleta de sosea, cadru carbon Cube (nu mai stiu ce model), o echipare Shimano 105...Ultegra. Mai ieftin si fara riscuri.

Stiam ca este posibil, dar nu stiam ce biciclete si la ce pret se pot inchiria acolo (100...115euro/saptamina, in conditiile in care trimiterea bicicelete acolo m-a costat cam tot atita, dar nu fara consecinte!)

Pe de alta parte, Mallorca este raiul (bi)ciclistilor. Nicaieri pe unde am mai umblat n-am mai vazut asa o densitate de ciclisti ca in Mallorca.

Este destinatia favorita a germanilor si britanicilor.

Cazare+masa in conditii super (* * * *, mult peste nevoile mele, dar la un pret rezonabil).

Peisaj interesant, in gen Grecia, Turcia, etc, arid, stincos, ceva vegetatie, livezi de portocali, lamii, maslini, etc. Cu toate acestea, nu pot sa spun ca mi-a placut mai mult decit in Alpi sau chiar decit la noi (trasee gen TF). Am mai fost atacat ca mi-am permis sa nu consider TF peste Passo Stelvio (am spus doar ca sunt comparabile, dar nu pot considera TF peste Stelvio). Ei bine, posibil ca de data asta sa fiu criticat ca nu consider Mallorca, raiul ciclistilor, peste zone din Alpi sau chiar din Carpati. Ei bine, imi asum acesta afirmatie. Nu e genul meu. Sa nu vezi un piriias, un izvor, o cascada (lacuri am vazut, chiar doua, dar nici nu pot intelege de unde se aduna apa in muntii aia arizi).

Asta nu inseamna ca nu recomand oricui care are posibilitatea, sa mearga acolo. Sa mearga, ca are ce vedea (am vazut, "din fuga calului", inclusiv resedinta Geaoges Sande in Mallorca, mi-am amintit ca ea, impreuna cu Fr.Chopin, au petrecut aici cca. doi ani, pt.climatul propice lui Chopin, dar, din ce-am inteles, cei doi nu s-au simtit de loc bine sufleteste in Mallorca).

Ceva poze am facut, dar destul de putine si nesemnificative, in primul rind ca m-a alergat Stephan "ca pe hotii de cai" .

Continuare...

N-am facut cine-stie-ce poze, dar a facut bine Stephan ca m-a alergat, eram in situatia in care am pasit pe insula cu vreo 950km pedalati anul asta, si acolo trebuia sa parcurg intr-o singura zi (max.14 ore) cca 1/3 din distanta parcursa in tot anul pina acum!

De fapt asta a fost tot chichirezul: marea provocare a fost sa parcurg un traseu atit de intins (312km/4300m dif.de nivel) in luna aprilie, luna in care altadata abia daca apucam sa scot bicicleta la citeva iesiri.

Asta a fost marea provocare. Nu inseamna ca nu am avut indoieli, chiar inainte de prezentare si ridicarea "trusoului" (constind din tricou Mallorca 312/2012, chip, harta, maruntisuri) ma gndeam daca nu ar fi mai intelept sa incerc sa ma transfer la varianta "junioara" de 167km/2600m.

Dar, mi-am zis asa: "ai vreo indoiala ca ai putea face varianta de 167?" "NU!" "Atunci, care-i rostul? De ce sa faci ceva de rutina, de care esti sigur ca poti face? De ce sa nu accepti provocarea, adevarata provocare? Go for it!" "OK, I'll go for it!"

Asa m-am decis ca trebuie sa accept provocarea, pt.ea ma aflam acolo si n-aveam nicio scuza sa ma dau inapoi din fata ei.

Bineinteles ca mi-am facut niste calcule (intotdeauna imi fac): ziceam ca, in mod normal, ar trebui sa pot face traseul in cca 13h efectiv+1/2ore total pauze.

Ce sa zic, desi nu mi-am propus mai mult decit sa termin cursa (in cele 14ore), am reusit chiar mai bine de-atit: 12h47 total, aproape cu o ora mai bine decit speram.

Asa ca pot sa ma declar multumit, chiar daca primii au ajuns in 9h41min (printre ei si un campion al Spaniei). Dar asta nu ma surprinde. Ceea ce mi s-a parut incredibil este ca amicul meu, Stephan (cu doar doi ani mai tinar decit mine) a scos un terifiant 10h25, adica o medie de fix 30km/h! (traseul n-a fost deloc usor, chiar daca n-a avut, dupa masuratorile mele, totalul declarat de 4300m, ci doar cca 3900m, oricum nu era deloc usor).

Traseul urmareste in mare linia tarmului, dupa cca 20-30km de plat pe faleza Playa/Platja de Muro - Alcudia - Port de Polenca (unde, fiind in grupul de cca 800 de participanti, aproape ca n-a trebuit sa pedalez), abordeaza zona muntoasa de pe tarmul N-V-ic al insulei, zona f.spectaculoasa, cu soseaua "agatata" undeva pe munte, deasupra imensitatii M.Mediterane, trecind prin pasul Puig Major (virful are peste 1400m, pasul cca 860m), coboara la nivelul marii in Soller, dupa care ataca dinnou inaltimile, deasupra M.Mediterane, dupa care, urmind aproximativ linia tarmului, o ia spre E, spre Palma, nu fara a trece peste doua "Serra", adica lanturi muntoase, dar de mai mica altitudine.

Cam in zona de schimbare a directiei s-a mai potolit vintul (foarte "smucit", mai ales in zona inalta) si cam in intervalul orar 5 -10, m-am simtit in largul meu. Am inceput sa mai recuperez, sa mai depasesc. Oricum, scopul meu nu era un anumit timp ci sa termin cursa.

Am mers ocazional si in trenulete, dar le-am parasit fara regrete (nu-mi pasa ca pierdeam vreo 10 minute, ce insemnau 10min la o cursa de peste 10h?) In schimb, am facut cursa asa cum imi placea mie.

Am vazut oameni chinuiti de efort, transpirati, oameni care, pe cite o catarare scurta dar dura aparuta dupa un lung plat, trageau ca disperatii citeva zeci de metri, depasindu-ma cu mult, dupa care clacau, iau eu veneam din spate relativ constant, din sa, (tar tragind de pedale) recuperam, ii depaseam, la coborire ii lasam si mai mult in urma, dupa care, pe platul care urma, ma ajungeau dinnou. Oamenii, chiar cei capabili cam de acelasi rezultat final, sunt incredibil de diferiti intre ei.

Peste tot eram intimpinati cu urale, intr-unul din punctele de alimantare ne astepta un fel de formatie cu tobele, facind un tabalau plin de entuziasm, in altul (spre sfirsit, cind era deja destul de clar ca vom izbuti) o trupa de tineti ne aclamau absolut demential (nu stiu cum nu oboseau, intre primii si ultimii sositi erau peste 5 ore, afterall!)

Si o ultima remarca: intr-una din zilele de antrenament, dupa ce tocmai incepeam coborirea din "Col de Soller", in urcare venea un tip in tricou galben, cu o bicicleta galbena (cadrul), roti de carbon, alura Contador, usor masliniu, dar pe care n-am putut sa-l vad f.mult, pt.ca urca intr-un ritm dracesc: cred ca avea cel putin 30km/h in urcare se inclina in curbe cum ma inclin eu la coborire. Nici nu stiu daca nu cumva era chiar Contador, ca -nam apucat sa-l vad mai mult de citeva secunde.

Ei, si ca sa vedeti ca nu va mint, http://en.mallorca31...12/results.html

"Si eu am fost in Arcadia!"

(ma gasiti pe la locul 232 din 331 finisheri, la start au fost cca 800 in total, din care cam 350 pt.cursa lunga)

Acum totul a trecut, mai am doar de asteptat bicicleta (care va sosi cam intr-o saptamina, mai am citeva zile de asteptat)

Edited by MBZ
mici corecturi
  • Upvote 5

Felicitari, asta e genul de isprava care te "imbogateste" pentru o viata. Oricum, daca vreau sa imprumut vreodata putin bulan, stiu la cine sa apelez.

Gigi, felicitari si pe aceasta cale! E o performanta senzationala, fiind date inceputul de sezon, relieful, vantul, si "evitarea" de catre tine a tuturor formelor de trena.

@shauru: Din pacate, sa stii ca nu prea imprumuta :)

Dictionar: lancearmstrong.com/foundation = o c a z i i (nu stiu cu ce ocazie? fundatia lancearmstrong)

Vali: nu imprumut, ca nu primesc dobinda (sic!)

Imi cer scuze pt.numeroasele greseli de "spelling", se pare ca eram obosit, iar editorul imi juca feste si punea tot felul de secvente ciudate, pe care m-am chinuit sa le scot, dar n-am reusit cine-stie-ce.

La final, impresiile cele mai puternice:

1.parfumul insulei

2."contadorul" in catarare.

Multumesc pt.atentia acordata.

Gigi sa nu te sperii ca sunt oameni interesati.

Imediat ce ai scris din aeroport m-am uitat pe clasamente si am vazut locul ocupat.

Am colapsat toate posturile intr-unul si am corectat codul de ghilimele :-??

Una peste alta o facusi si pe asta. Ai ramas dator sa ne spui daca ai nasit vreun pas :)

De nasit nu, ar fi insemnat urcarea de 25 ori a aceluiasi BIG, dar mi-am putut revendica 3 din cele 6 BIG-uri ale insulei.

Iar daca sunt oameni interesati de escapade de acest gen, eu zic ca se pot organiza si pe plan local, "in regie proprie" miscari similare.

Ex: 1.circuit TF+intoarcere pe v.Oltului, cca 270km si 3000m timp limita 12ore

2.circuit TF+Rucar-Bran, circuitul inchis ar insemna cca 340km/4500m limita 16ore

3.TF+TA, cca 340km/6000m (variante) limita 20ore.

Nu aberez, toate sunt trasee experimentate de mine, fara alta asistenta in afara de izvoarele/chioscurile de pe traseu si rucsacelul cu strictul necesar.

Multumesc pt.editare, dar nu mi-ai colapsat ci joinuit posturile (scuze pt.barbarism), pt.care iti sunt recunoscator.

Mie imi era teama sa scriu mai mult intr-un post, chiar si asa s-a cam dat peste cap editorul.

Epilog

Abia acum doua zile s-a incheiat, pt.mine, aventura majorcheza: abia acum doua zile mi s-a intors bicicleta din periplu.

A venit cu bine, fara stricaciuni, dar cu o mare intirziere si cu mari cheltuieli.

Ar fi fost mult mai bine, in acest caz, sa inchiriez o cursiera de acolo.

Eu ma bucur ca te-am cunoscut personal... Stii cum se zice :esentele tari se tin in sticlute mici...

Multumesc pt.apreciere si imi pare rau ca la Emmedue n-am fost in apele mele, inca nu stiam nimic sigur de returnarea bicicletei asa ca ma-ntelegi...

Imi poate da cineva niste locatii de cazare si cu posibilitate de inchiriere biciclete pe insula? 

Multumesc!