gexe

Islanda - Cu bicicleta în deşert

Recommended Posts

Desi il anuntasera mai multi aici, am uitat sa vizionez primul episod ce s-a difuzat ieri.

Foarte frumos !!!!!! ... dar sincer la asa o tura mie unu mi se pare foarte NE-profesional sa cari ceva in spate (ma refer la rucsacul unuia din baieti)

Eh, mai era pe acolo și o "ciclo" cu furcă DT și roți Mavic SLR...n-are rost să fim cârcotași.

Gexe, iti multumesc pentru ca ai creat acest topic! Astept cu nerabdare celelalte episoade!

Mulțumiri din partea mea și a celor care nu pot să vizioneze la TV serialul :)

mie imi place,ce biticla are unguru,vai de ea,ce naiba merg pe acolo cu asa biciclete,este un contrast total intre biticla cu xtr si furca dtswiss,si biticla lui csaba cu furca de 2 lei ,da-o incolo,pai ala e peisaj pentru o bicicleta performanta ,rezistenta si usoara,ca nu mergi in parc sau dupa brinza la piata cu ea.

Foarte frumos peisajul!Bravo lor cau reusit sa ajunga acolo!

extraordinar,din ce am vazut in al doilea episod,carucioarele sunt artizanal facute,din ceva fier forjat,pai atatia sponsori au avut ,si nu au fost in stare sa cumpere ceva profii.plus ca alea sunt grele ce dracu,sunt solutii adevarate din aluminiu ramforsate.

mie imi place,ce biticla are unguru,vai de ea,ce naiba merg pe acolo cu asa biciclete,este un contrast total intre biticla cu xtr si furca dtswiss,si biticla lui csaba cu furca de 2 lei ,da-o incolo,pai ala e peisaj pentru o bicicleta performanta ,rezistenta si usoara,ca nu mergi in parc sau dupa brinza la piata cu ea.

Foarte frumos peisajul!Bravo lor cau reusit sa ajunga acolo!

Nu toata lumea cauta bicle scumpe, de concurs, mai ales pentru cicloturism. La fel cum exista expozitii uimitoare de fotografie ale unor oameni ce au folosit aparate "de consum" de 100 de dolari, la fel exista oameni ce au facut tururi pe care putini le vor mai face, cu biciclete simple, dar bine puse la punct ;).

Revenind la subiect, am ramas placut impresionat ca pe TVR se difuzeaza asta. Am dat de serial chiar pe TV.

extraordinar,din ce am vazut in al doilea episod,carucioarele sunt artizanal facute,din ceva fier forjat,pai atatia sponsori au avut ,si nu au fost in stare sa cumpere ceva profii.plus ca alea sunt grele ce dracu,sunt solutii adevarate din aluminiu ramnforsate.

Mie îmi par destul de "profii", sunt Extrawheel. încărcătura maximă specificată e de 35kg, probabil au depășit-o un pic. Dacă i-a mai dat și blană la vale cu bicicleta de racing...

în plus, e mult mai greu de găsit pe cineva să-ți sudeze aluminiul dacă se rupe.

Tot respectul pentru cei 5 care au facut aceasta minunata expeditie.

Si eu sunt de parere ca nu materialele cu care facem turele si expeditiile conteaza, ci mai mult oamenii, conditia lor fizica, capacitatea lor de adabtibilitate la conditii de clima diferite de cea din regiunea din care provin, si nu in ultimul rand moralul.

Asa-i, trailerele sunt Extrawheel, cel mai usor model din lume. Iar gentile sunt cel putin la fel de bune ca Ortlieb.

Pe mine ma mira cantitatea redusa de bagaje pe care o au. Eu am fost pana la Vatra Dornai vara, si am avut mai multe...

Ei ziceau ca ar fi avut fiecare cate 50kg de bagaje la inceputul turei (ceea ce nu mi se pare deloc putin). Dar poate au inclus si Extrawheel-ul in cele 50kg (au zis ceva de genul ca trag dupa ei 50kg).

Pe mine ma mira cantitatea redusa de bagaje pe care o au. Eu am fost pana la Vatra Dornai vara, si am avut mai multe...

Bine ... tie iti place sa cari ..... si esti mai determinat sa cari mult cu tine cand faci ture mai mici, sau cand esti la tine acasa, ..... dar cand te inhami la asa ceva, cu siguranta te gandesti de doua ori, ce iei si ce nu.

... din ce am vazut in al doilea episod,carucioarele sunt artizanal facute,din ceva fier forjat,pai atatia sponsori au avut ,si nu au fost in stare sa cumpere ceva profii.plus ca alea sunt grele ce dracu,sunt solutii adevarate din aluminiu ramforsate.

Creiere si conceptii ramforsate cautam ... sponsorizate, neartizanal facute si cu profil mioritic; sclipiciule ... :-B

Ar fi grozav dacă unul din protagoniști ar avea cont, să răspundă la întrebări stupide :).

Sunt curios dacă trailerul s-a rupt atașat fiind la bicicletă, sau mai întâi s-a desprins și s-a izbit în ceva - Extrawheel-ul e "legat" de bicicletă doar prin elasticitatea furcii de oțel și e făcut să se desprindă în cazuri extreme. Dacă e vreo greșeală de proiectare, poate ar trebui să regândească polonezii zona respectivă a furcii.

Cred ca unul dintre protagonisti este activ pe acest forum. I-am pus o intrebare pe PM, daca raspunde am sa dezvalui numele lui ca nu prea vreau sa ma fac de rusine si sa nu fie el.

scuze,dar din pozele aratate si filmarea facuta,parea din fier forjat ceva de genul,nu parea a fii grozav,cred ca au calculat cu tot cu remorca.Daca ati vazut a si sudat-o,acolo nu cred ca se punea problema sa aibe sudura ina aluminiu,si cum sareau scanteile si cum arata sudura,nu parea aluminiu,dar na fiecare cu parerea lui,si cum era indoit acolo unde sa rupt,nu parea a fii aluminiu,dar poate ma insel eu.

In primul rand aici nu e vorba de xtr,sau de deore,ci de cu ce te dai in asemenea conditii,eu zic unul daca nu ai bani,stai acasa,nu pleci la asa ceva.Nu e vorba de dat mare,sau sa dea bine pe sticla,ca nu e film artistic de la holywood,dar pentru siguranta ta,trebuie sa ai,cei drept toti putem merge cu orice,dar conteaza cat si cum mergem.

Toate bicicletele au 2 roti,la fel ca si masinile 4,dar sa nu spuneti ca toate fac acelasi lucru ,si la fel,ca va contrazic.

conteaza foarte mult cat de bine merge bicicleta,cat de usoara este asa si asa,dar foarte important,cat de rezistenta este,in asemenea conditii.

Ca moga,nu are rost sa mergi,cu milogeala de ici colo,eu zic ca tot ce faci in viata trebuie sa fie catusi de cat calculat,ca sa nu regreti la urma tot tu,nu altii,care stau pe margine si se uita.

@gogusclipici: posturile tale dăunează grav sănătății: ori mă doare capul, ori mă dor fălcile de râs.

• Upvote 7

Decat sa stai acasa cu XTR-ul in vitrina, mai bine o tura in Islanda, chiar cu o bicicleta First Bike (desi in cazul de fata nici vorba de asa ceva).

• Upvote 6

Decat sa mergi prin pustietati cu o furca scumpa cu suspensie - care daca se strica te poate lasa cu ochii in soare - cred ca o furca fixa e mai recomandata, poate chiar si din motive de greutate. La fel un gear-hub. In cazul asta cred ca se aplica sintagma "simpler is better".

• Upvote 2