gexe

Islanda - Cu bicicleta în deşert

Recommended Posts

Subscriu otsdr, cu toate că nu mă doare capul, iar de râs nici atât, mai degrabă... un fel de milă :D

Referitor la expediție... nota maximă, clar :)

• Upvote 1

Subscriu si eu otsdr.

Unii s-au nascut pe furci de aer, cu schimbator deore si frane pe disc la carucior, nestiind ce inseamna sa faci un freeride cu Pegas-ul. Acolo era adrenalina. Dar asta e degeneratia pro.

• Upvote 1

@gexe: multumesc mult ca te-ai gandit la a posta filmele. Este intr-adevar ceva deosebit ce au facut oamenii astia. Si dificultatea calatoriei, si intelegerea dintre ei (e greu lucru sa mearga toate in 5!), si peisajele splendide. Inca o data, multumesc!

Cred ca unul dintre protagonisti este activ pe acest forum. I-am pus o intrebare pe PM, daca raspunde am sa dezvalui numele lui ca nu prea vreau sa ma fac de rusine si sa nu fie el.

Din pacate nu este el. Sorry!!!

Referitor la valoarea bicicletelor nu au rost comentariile. Cunosc personal un membru al grupului si stiam de planul cu Islanda de aproape un an. Aici cred ca are una de otel, special sa poata trage de ea fara mila. Te asigur ca are acasa un full-carbon de <10kg. Oamenii au experienta de zeci de ani in ture de tot felul, asa ca stiau la ce se inhama.

am vazut una sprijinita de pom in prezentarea de la inceput,dar poate era a copilului lui,era parca un specialized,dar nu asta este ideea,ci sa tina cat mai mult,sa nu creeze probleme,dar sa iti ofere si confort la mers,nu sa te termine fizic si psihic.

Sunt convins ca au experienta,altfel nu se aruncau ca niste nebuni in ture asa lungi si pe terenuri deosebit de dificile climatic si dpdv al reliefului

Dar sa nu mai facem offtopic,este frumos ce au facut si apreciez asta.

SEB,ai dreptate,xtr nu este strict necesar,doar ceva rezistent,eu ma refeream la contraste,unul xtr si dt swiss,si altul v brake si cadru de otel,cu furca fixa.

otsdr,ce te deranjeaza,ca am vorbit de ciclosticlistul moga ,sau ca am zis ca trebuie sa ai biticla rezistenta ,altfel nu pleci de acasa.

eu cred ca majoritatea oamenilor de aici,la acest forum ma refer,nu sunt milogi,si nu pleaca a proasta de acasa la ture lungi cu palma in cur,cum pleaca moga,ala e masochism nu aventura si tupeu.

Dar nu are rost sa dezvoltam acest subiect aici,mai ales ciclosticlistul,pentru ca nu merita atentia.

VA UREZ LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE,SI UN AN NOU PLIN DE TURE FARA EVENIMENTE!

Cadru de otel si furca rigida nu suna rau pentru o bicicleta de touring. Nici V-Brake-urile.

Foarte frumos !!!!!! ... dar sincer la asa o tura mie unu mi se pare foarte NE-profesional sa cari ceva in spate (ma refer la rucsacul unuia din baieti)

Fiecare isi cara lucrurile cum vrea, nu prea cred ca exista carausi profesionali.

Asa-i @utzif, nu sunt carausi profesionali, eventual profesionisti ............. dar cred ca experienta pe care o aveau unii din membii ar fi trebuit sa fie suficienta incat sa stie ca este incomod sa duci ceva in spate multi km, din mai multe motive (dureri de spate ce pot aparea, maini, incheieturi ... plus lipsa de aerisire a spatelui .... si la vantul si temperaturile de acolo nu prea e ok sa stai ud) ....

In fine ... astept descrierea unui traseu facut de tine cu toate bagajele pe ghidon .... si in rucsac. :))) .... doar fiecare ''cara cum vrea'' de ce sa invatam de la altii?

ps ... mai ai 90 de posturi ;)

Asa e, ce sa zic, m-ai dovedit :-bd

Nu cred ca faptul ca si-au carat rucsacul in spate era ceva de care sa te legi tu.

Vreo 3-4 luni de zile am avut un Scott f.s. si altfel chiar nu am avut cum altcumva sa car.

Restul de 90 de post-uri de care mentionezi tu poate o sa fie un traseu facut de mine cu rucsacul in spate (nu toti sunt asa de experimentati ca si tine, ne scuzati).

sopinel,zici ca ,conteaza conditia fizica si moralul,si daca tie varza bicicleta,si nu mai poti face nimic cu ea,atunci ce faci,si esti in mijlocul pustietatii,cred ca nu faci nimic,ramai doar cu conditia fizica si cu moralul,daca o sa iti tina de foame,frig si sete,asta pina mori,dupa mai vezi tu.

conteaza si alea ce zici tu,dar si cu ce mergi.

vad ca numa ce-i sclipicios este bun altfel n-ai ce cauta cu bicicleta afara din targ.daca ai 100 de posturi ajungi in rai sau ce va legati atata de ele?

Tocmai am vazut ambele episoade, le-am downloadat de pe Youtube. Cu BSPlayer le poti viziona la orice aspect, cu Shift+2 faci filmul 16:9.

Destul de ciudat cum s-a rup furca remorcii. Furca e din otel elastic, ar trebui sa reziste mult si bine, dar s-a rupt dupa doua zile. Corpul remorcii e din aluminiu.

Nu cred ca o bicla cu XTR, frane si suspensii hidraulice e potrivita pentru o asa expeditie. La temperaturi extreme, franele si suspensiile nu mai lucreaza corespunzator. XTR e pentru competitii si performanta, nu pentru rezistenta si durabilitate.

Imi place ca sunt toti veseli si glumeti, dar abia e la inceput...

Nu mai terorizati userii care au sub 100 de posturi, nu toti sunt interesati de vanzari.

A fost la 19:30 si mai e in reluare la noapte la 3:30 pe TVR 2. Pe Youtube probabil maine dimineata.

stiu ca a fost la 19.30

dar eu la ora aia eram plecat de acasa,urmaresc la noapte poate,daca nu ma fura peisajul,daca nu maine dimineata de la colegu nostru de pedala.

Animaloo si Ombun au in posesie respectivul trailer, ar putea sa ne lamureasca. Eu am varianta mai veche si mai grea si are corpul din aluminiu.

Retrospectiv analizand lucrurile, nu ar fi fost rau sa aiba la ei o piesa din aia de rezerva, tinand cont ca toti 5 aveau acelasi model de trailer.

rapid ai fost!

clar ,trebuia sa aibe,si daca ati urmarit deja ep 3 ,nerozi vor sa aduca inapoi bagajele lasate de 5-6 ani in urma,nici nu vreau sa ma gindesc cum pocneste iar un rahat din ala de carut.

Va spun sincer,par facute de jucarie,parca au taiat fier beton din gard ,au forjat au indoit si au facut prostiile alea,cum am zis,sudura de argon,de unde sa aibe ala acolo,mai ales pentru aluminiu,ala a sudat cu sirma normala pentru fier ,nu pentru alu,si oricum nu tinea ,ideea ce a avut sa sudeze patratu ala in profil,nu era rea,daca era sudat ca la carte.

sun curios pe maine daca mai gasesc ce au lasat ani in urma,daca a mai fost careva pe acolo.

Azi plec in vacanta si nu stiu daca o sa reusesc sa ma conectez la server de la distanta sa pot incarca inregistrarea cu ultimul episod.

Va doresc vizionare placuta si un an nou cu multe realizari si multa sanatate.

Au aratat chiar la finalul episodului ceva constructii pe acolo, ma gandesc ca or fi dand de civilizatie in locul unde si-au abandonat bagajele :)

Ma bucur ca ai postat acest topic. Felicitari protagonistilor!

Nu ma bucur insa ca domnul Gogu s-a legat de mine incercand sa-mi terfeleasca imaginea. Pe aceasta cale il voi trimite sa se mai documenteze inainte de a face declaratii calomnioase la adresa altor oameni. Din cele cateva sute de ture din cariera mea doar in cateva din ele nu am fost echipat si pregatit corespunzator.

Drum bun Gexe! Sejur placut! LA MULTI ANI!

http://claudiumoga.blogspot.com/