gexe

Islanda - Cu bicicleta în deşert

Recommended Posts

Începând de azi, ora 21:30, se redifuzeaza documentarul pe TVR HD. Săptămâna viitoare, la aceeaşi oră, va fi episodul 2.

Perfect adevarat, eu cu echipamente precare am realizat ture marete si nu sunt singurul exemplu in tara asta. Pt. vara asta va voi pregati o noua surpriza.

Am toata admiratia pt. Csaba dar si pt. ceilalti protagonisti ai expeditiei cu ai caror destine sper ca mi se va intersecta si mie viata la o tura, candva

Sper la o surpriza placuta.

Am vizionat de doua ori toate episoadele pentru o mai buna intelegere a felului cum ati pregatit tura,greutatile de care ati avut parte si nu in ultimul rand zonele acelea unde ati fost, locuri la care majoritatea dintre noi doar la tv. le vedem.

Cu respect Nicu din Braila.

• Upvote 1

Am descoperit si eu mai tarziu acest film, m-am uitat si mi-a placut.

Am vazut ca s-a discutat intens problema remorcii.

Intr-un cadru din film mie mi s-a parut ca a fost modificat un pic sistemul de prindere in sensul ca (parca) am vazut un surub cu o saiba mare care asigura prinderea furcii ca sa nu iasa de pe axul rotii. Original furca aia nu e asigurata,sta in pozitie doar datorita tensionarii si e gandita sa iasa singura la anumite socuri/solicitari. Daca chiar o fi fost asigurata sa nu sara cum mi s-a parut mie ca am vazut e oarecum normal ca s-a rupt.

Oricum ar fi, ideea rasucirii bratelor chiar in zona prinderii nu mi se pare buna, dar am inteles de ce au facut asa, tine de procesul de fabricatie, cel mai probabil fiecare brat al furcii este decupat dintr-o foaie de material (prin stantare sau CNC ) iar apoi este adus la forma finala prin forjare,astfel evitandu-se sudurile, oricum de turnare nu cred ca poate fi vorba la genul asta de piesa.

Nu-mi dau seama exact din ce material e facuta dar 99,9% nu e aluminiu, si cred ca s-ar fi putut suda (daca nu o fi vreun material ciudat) dar in primul rand ar fi trebuit facut un sanfren in zona de imbinare pe ambele bucati( poate au incercat si asta si n-am vazut eut)

Ma amuza mult posturile celor care combat alegerea echipamentului si vin cu solutii alternative "sigure". Eu ma intreb in cam cate ture asemanatoare au fost ei de stiu exact ce e mai bun.

Chestia asta cu echipamentul in Romania e foarte intalnita in toate domeniile, foarte multi nu concep practicarea unui sport/ hobby fara echipament de ultima ora iar discutiile despre echipamente sunt interminabile, numai ca cei mai multi dintre cei care-si dau cu parerea vorbesc numai din ce au citit despre un produs si nu din experientele lor.

Cineva spunea ca daca nu ai echipament mai bine stai acasa, eu zic ca atat timp cat stii ce faci si stii sa te adaptezi la ce ai esti mut mai castigat daca faci ceva decat daca stai acasa.

Vara trecuta am facut o tura prin Europa cu o motocicleta salvata de la fier vechi, motocicleta care m-a costat mai putin decat mtb-ul. Si n-am facut-o pentru ca nu as fi avut alta motocicleta, sau nu as fi avut bani de alta , ci doar pentru ca asa am vrut eu,am luat-o ca pe o provocare si mi-a iesit.

La vara probabil voi face o tura cu bicicleta de data asta, dar va fi tot in stilul low budget,imi voi cumpara o bicla ieftina pentru asa ceva sau voi adapta una pe care o am, doar sa vad daca pot.

• Upvote 6

@binox

Interesanta observatie, daca e conforma cu realitatea. In care episod si la ce minut ti s-a parut ca ai fi vazut ca e modificata prinderea remorcii?

Am incercat sa gasesc secventa, dar n-am reusit, totusi uitandu-ma din nou imi dau seama ca e foarte posibil sa ma fi inselat, cred ca ce vazusem eu era la al doilea carucior, cel de aluminiu , care oricum are alt tip de prindere.

Am vazut si eu cele patru episoade. Cred ca nu se poate spune in cuvinte ce au simtit, indurat si ce satisfactii au fost pentru cei cinci temerari dupa ce s-a terminat aventura.

Respect.