Sign in to follow this  
purix

Recomandare cauciucuri

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa iau 2 cauciucuri pt 26" pt o bicicleta de oras, sa fie mai usurele dar sa aiba un pic de aderenta si pe zapada si cel mai important sa nu fie prea scumpe, ca mosu e sarac :( . Merci!

maxxis detonator sau Schwalbe Land Cruiser daca vrei neaparat si pt zapada dar nu cred ca o sa gasesti ceva pt ambele asa ca va trebui sa renunti la ceva. Ori de oras si sa nu fie chiar inutile pe zapada sau ceva mai de munte cu crampoane micute sa nu te incomodeze tare pe asfalt.

Mai e o varianta si maxxis overdrive ( n snt fan maxxis dar vad ca ei au mai multe variante care mi se pare ca merg si au gasit un compromis). Toate astea sunt la 10-15 euro bucata.

Cred ca te-ai descurca civilizat si cu niste Smart Sam-uri de la Schwalbe. Au o creasta decenta de oras si cred ca si cramponajul la o adica pe zapada este cat de cat...

Dacă bugetul chiar este redus, îți recomand o pereche de link către un magazin

Dacă le ți la presiune mare vei rula doar pe suprafața centrală (bună pentru oraș) iar dacă dai de zăpadă poți să lași presiunea mai moale și o să intre și crampoanele pe suprafața de contact.

Folosesc de jumătate de an pe față și sunt foarte mulțumit.

eu personal te sfatuiesc sa nu iei Smart Sam. Au fost primele mele cauciucuri si opun rezistenta la inaintare, sunt zgomotoase si cel mai important am cazut de vreo 2 ori cu ele in curba pe asfalt ca mi-a fugit bicicleta de sub mine si nu am facut cascadorii dar nu sunt deloc gandite pt asa ceva. Cata zapada crezi ca o sa fie sa merite cauziucurile astea? daca iei ceva cu niste santuri mici sunt ok. Pe gheata sau zapada inghetata orice cauciuc patineaza ( nu vb de cele cu tinte de metal ).

• Upvote 1

dar nu cred ca o sa gasesti ceva pt ambele asa ca va trebui sa renunti la ceva

Corect. Ori cumperi o anvelopa pentru oras (presupunand ca e vorba despre strazi asfaltate, acest lucru inseamna slick), ori una pentru zapada.

http://kerobike.ro/cst/piese-biciclete/cauciucuri/cst/anvelope-26/c1313-anvelope-cst-26-traveller-cross-c1313/flypage.tpl.html

http://kerobike.ro/cst/piese-biciclete/cauciucuri/cst/anvelope-26/c1421-anvelope-cst-26-traveller-city-classic-c1421/flypage.tpl.html

UN set de Cst Traveller l-am cumparat pentru un prieten si este foarte multumit de ele. Dar la pretul asta in nici un caz nu sunt cauciucuri usoare. In schimb o sa te tina foarte mult timp. Eu pe bike-ul de oras am Cst-uri de 6 ani de zile si cu toate ca au mici taieturi pe calea de rulare nu s-au tocit aproape de loc. Cred ca am cam 3000 de km cu ele si pun pariu ca o sa fac inca odata pe atat.

Detonator am mai avut si erau ok pt sosea, dar doar atat, cum am dat de o bordura sau o groapa am si facut snakebite. Par ok CST-urile, o sa arunc un ochi, oricum o sa ma uit sa aiba si balonul un pic mai mare

cum am dat de o bordura sau o groapa am si facut snakebite.

Poate nu îți sunt bune pentru jențile pentru acele cauciucuri.

Găsești aici, în josul paginii, un tabel în care îți sunt indicate lățimile interioare ale jenților și lățimea permisă a cauciucului.

• Upvote 1

eu personal te sfatuiesc sa nu iei Smart Sam. Au fost primele mele cauciucuri si opun rezistenta la inaintare, sunt zgomotoase si cel mai important am cazut de vreo 2 ori cu ele in curba pe asfalt ca mi-a fugit bicicleta de sub mine si nu am facut cascadorii dar nu sunt deloc gandite pt asa ceva

Sustin opinia, aceeasi experienta o am cu Smart Sam.

rotile sun ok, sunt bontrager race, problema era ca aveam si camerele foarte subtiri

Confirm si eu cele spuse mai sus despre Smart Sam. Aderenta pe lateral lasa mult de dorit...

Decat doua gume proate mai bine unul bun pe fata.

Eu as sugera optiunea asta.

Poate fi gasit eventual mai ieftin pe undeva sau in vreo oferta.

Eu am folosit din iunie si pana acum numai numai Schwalbe Land Cruiser atat pe asfalt cat si offroad, aprox 2500 km.

Am dat o tura cu ele si pe zapada si se comporta bine, am mers pe plat si coborari usoare.

Pe gheata au aderenta slaba dar daca mergi incet si atent nu cazi.

Sunt cam grele cei drept, dar la banii pe care i-am dat sunt foarte multumit pt ca doar cel de pe spate s-a tocit putin pe crampoanele laterale,

dar am facut schimbul fata-spate ;)

Inca ceva: doar 2 pene am facut de cand le-am luat.

Eu am folosit din iunie si pana acum numai numai Schwalbe Land Cruiser atat pe asfalt cat si offroad, aprox 2500 km.

Am dat o tura cu ele si pe zapada si se comporta bine, am mers pe plat si coborari usoare.

Pe gheata au aderenta slaba dar daca mergi incet si atent nu cazi.

Sunt cam grele cei drept, dar la banii pe care i-am dat sunt foarte multumit pt ca doar cel de pe spate s-a tocit putin pe crampoanele laterale,

dar am facut schimbul fata-spate ;)

Inca ceva: doar 2 pene am facut de cand le-am luat.

Am avut si eu Land Cruiser, dar la jumatate de pret am gasit ceva mai bun zic eu pentru oras, adica astea. Sunt poate mai dure, dar mult mai previzibile in curbe deoarece ai aceeasi suprafata de contact si cand te inclini. La Land Cruiser, o curba mai din scurt pe asfalt te aduce pe crampoane, care nu ofera aceeasi aderenta PE ASFALT ca banda centrala continua. Plus ca pneurile Kenda din linkul de mai sus au o suprafata enorma de contact, balonul semanand mai degraba cu 2.7 fara margini (negru din poza e Kenda, rosu un pneu clasic 2.0). Si pot sa ma distez blocand roata spate fara griji de uzura sau de costului unuia nou. Daca mai pui si zeama anti pana si le umflii la 4-5atm, nu cred ca mai poti face pana in nimic.

post-8058-0-42318700-1325191814_thumb.png

astazi mi-a dat cineva o pereche de cauciucuri Smart Sam gratis, pana imi voi lua altele, unul din ele este cam tocit, dar mai merge cel putin pana la primavara cand imi voi lua altele.

Am aruncat un ochi pe la sportwin si la bikexcs si au cauciucuri bune la preturi foarte ok, pana la primavara cnd le voi schimba Smart Sam-urile

amuzant :)) sustin toti forumistii care au avut experiente neplacute cu "Smart" Sam... (poate facem un club anti-SS) lateralele sunt cam VARZA... deci mergi cu mare bagare de seama.... Si asa de oras, eu incerc iarna asta sa supravietuiesc cu niste Rubena Flash 1.5... am mers cam pe de toate cu ele mai putin zapada. sper sa nu ninga mai mult de 5 cm [-O<

Oricum prin oras merg incet, iar bicicleta care o fac acum e single speed, oricum nu o sa le tin mult. Urmatoarele cauciucuri vor fi Kenda-urile din link-ul de mai sus, nu sunt usoare ca detonatoarele dar sunt ok (greutate, Weight: 737 grams)

eu am avut probl cu kendaurile alea. exact pe banda aia din mijloc (santul ala medial) de vreo 5 ori am prins cate o pietricica mica ascutita si am facut pana. si sunt foarte grele, mai bine ramai tot la SS. n-o sa simti diferenta. mai uita-te dupa caucioace de maxim 26/1.5... acolo simti ceva la viteza.

Mdea, aceeasi parere despre Smart Sam .. dar ma dau cu ele, nefacand excese. N-a fost moale prima tranta, insa am tinut-o minte si nu s-a repetat :)

Tot ce e cu crampoane va merge ok pe zapada - mai exact, sunt recomandabile aceleasi anvelope care se descurca bine si pe noroi.

Insa daca dai de gheatza iti vei dori niste anvelope cu insertii metalice. Mai ales in situatiile in care zapada cu urme de roti a inghetat, formand sleauri din care altfel e foarte greu de iesit in siguranta.

Schwalbe si (Nokian ? nu mai tin minte sigur) folosesc insertii de carbura - mai scumpe, dar mult mai rezistente la uzura. Altfel parca mai bine stai tu sa "strici" o anvelopa veche inserandu-i holzsuruburi.

Parca mai e un topic (vechi) pe forum legat de problema anvelopelor pentru iarna. N-am timp sa ti-l caut, dar poate ai tu - s-au dezbatut deja multe variante ;)

Am folosit cu succes prin oras si pe zapada (munte + drum asfaltat cu pojghite) CST MTB Traction. Vreo 4 luni mai precis.

http://bikefun.ro/pr...91-mtb-traction

Le-am schimbat din motive de protectie anti-pana (am un noroc chior) si un pic alte necesitati. Dar, cat am alergat bicla cu CST-urile, nu am luat nicio tranta. Franarea e ok, nu fug in curbe.

Daca vrei Land Cruiser, le poti incerca pe cele de mai jos.

Mai sunt si slick-uri de la Continental si altele pana in 13 euro

http://www.bike-discount.de/shop/k361/liste.html?od=2d

Livrarea e numai 8 euro si ajung in maxim o saptamana (prin UPS mi-au ajuns mie). Nu se plateste suprataxa la anvelope. (am comandat vreo 4 anvelope si lanturi si altele si tot atat a fost livrarea).

Salut,despre kenda small block eight ce parere aveti?merita sa dau jos actualale schwalbe racing ralph si sa pun kenda??am vazut pe freerider ca au obtinut punctaj bun la testare.

Intr-o propozitie cred ca este greseala,au scris rezistenta mare la inaintare,in loc de rezistenta mica.http://www.freerider.ro/teste/anvelopa-kenda-small-block-eight-5593.html

M-ar interesa si cum se descurca pe asfalt,nu numia in offroad.cert este ca schwalbe merg bine pe asfalt.

Astept rasp "expertilor",multumesc.

din cate stiu SM8 e pt dirt mai mult, adica sunt facute sa reziste la sarituri nu pt asfalt si drum dar poate ma insel eu....