miezu'

Ajutati-Ma Sa Imi Aleg Bicicleta:)

Recommended Posts

mesterilor, baiatul a intrebat daca il ajutati in alegerea unei biciclete si voi faceti dramatisme. cred ca in alta parte se tin discutiile care se abat de la subiect. ajutati-l pe baiat cu parerea dumneavoastra si lasati galagia:neutral:

ps: cube au inceput sa faca si treburi mai serioase dar nici kona nu sunt de ieri de azi pe piata si au un cuvant de spus in materie de bike.

asa cum cineva a precizat, la urma urmei totul tine de gust si buzunar ( dar alege ce iti place tie, nu ce ii place lui x sau y )

increarca sa gasesti si un bike la mana a 2-a poate nu o sa iti para rau, dar ai grija de la cine iei.

succes

@ Pinball: in primul rand, daca vanzatorul nu poate sa prezinte acte din care sa rezulte provenienta bicicletelor (bon, chitanta, factura, certificat de garantie sau altele de genul asta), te sfatuiesc sa nu alegi niciuna din cele doua. E foarte probabil sa fie furate. Mai ales daca pretul este mult mai mic decat valoarea reala a bicicletelor. Daca tu cumperi un produs cunoscand ca este furat sau existand indicii ca este furat devii infractor si poti sa stai un timp la racoare pe banii contribuabilului roman. In plus, daca te prinde proprietarul biclei o sa ai parte si de o cafteala zdravana (vezi ca unii stiu sa bata fara sa lase urme).

vezi ca la cube attention furca aia e de toata jena, e de fapt un Suntour de 100mm modificat la 80 care-si face f. repede joc. se mai recupereaza teren cu deraiorul xt, dar furca tot trebuie schimbata.

Daca tu cumperi un produs cunoscand ca este furat sau existand indicii ca este furat devii infractor si poti sa stai un timp la racoare pe banii contribuabilului roman.

daca stii ca este furat, devii complice.

daca insa, nu stii ca este furat, dar il cumperi de la "colt de strada", produsul va fi ridicat de la tine, tu avand posibilitatea sa il dai in judecata pe cel care ti-a vandut produsul pentru a recupera paguba.

daca il cumperi din magazin, cu un bon ceva, pagubitul trebuie sa dea in judecata magazinul pentru a recupera paguba.

sau cel putin asa era acum cativa ani

Nici eu nu ma pot hotara ce sa-mi cumpar... urasc faza asta :) Am de ales dintre un Marin sau Cube Acid... problema e ca, imi plac ambele!

Tehnic vorbind nu sunt mari diferente intre ele... doar ca Marin are furca Mazorchhi si deraior fata Shimano Deore XT fata de LX pe Acid... usor irelevant ptr mine. Am tot cautat pe Net pareri si video (youtube) despre Acid... e undeva pe la 65% de bine... acum nu prea gasesc pareri despre Marin ;) sigh...

Voi cam ce parere aveti despre cele 2 branduri?

Precizez ca nu am de gand sa fac dude extreme, gen downhill etc. Nu-mi sta in fire!

Sencs :D

Am fost duminica la concurs la Cupa Conpet pe un mtb imprumutat.. Si m-am hotarat sa imi iau si eu un mtb pe care sa particip la concursuri. Am gasit pana acum doua mtburi pe care le-as putea lua. Eu am 1,77 inaltime . Mtburile sutn de 17,5" si de 20" . Echiparea imi place mai mult la cel de 20 " . Nu stiu pe care sa il aleg . M-am uitat la biclele profesionistilor si unii merg la inaltimea mea pe cadru de 18" altii merg pe 20". Ce as alege mai bine?Mentionez ca majoritatea timpului pe bicla(98%Imagine postată) il petrec pe o bicla de sosea.

eu la 1.75 am cadru de 18" si nu l-as da pentru nimic in lume:mrgreen:, deci mai bine ia cadrul de 17,5" sau de ce sa nu astepti sezonul viitor, vei avea mai mult de unde alege.Si asa anul acesta mai sunt doar 2a concursuri...

vroiam bicla sa o frec si iarna pe slickuri si pe trainer:D A folosit cineva furca Marzocchi Bomber MX Comp sau Rock Shox Judy? Prin reviewuri sunt vazute cam la fel.. La frane as avea de ales intre Magura Julie si Magura HS33(hidraulice pe saboti).

Am folosit eu Marzo MX Pro cca. 800 km, mi s-a parut foarte buna la ture de cross-country in ritm normal 80-100 km/zi, cu diferente de nivel de cca. 2000 metri intr-o zi etc. Pe de alta parte nu prea am termen de comparatie, fiind fost primul meu telescop, acum am Rock Shox J2 (echivalentul pentru Dart 2 actual?) pe care nu am apucat sa o fortez prea mult, dar pare mai... simpla si in mod sigur inauntru e complet diferita (arc cu elastomer fata de aerul de la Marzo, care e mai bun si mai fiabil). Cica elastomerul o sa faca figuri pe timp racoros, probabil <0 grade, respectiv va cvasi-ingheta si astfel telescopul va deveni cvasi-furca rigida :rolleyes: ramane de vazut.

Eu nu am citit nimic bun despre Judy, si mira-m-as sa fie cotata la fel ca si MX Comp.

ps. Ai cumparat trainer?

Nici eu nu ma pot hotara ce sa-mi cumpar... urasc faza asta :P Am de ales dintre un Marin sau Cube Acid... problema e ca, imi plac ambele!

Tehnic vorbind nu sunt mari diferente intre ele... doar ca Marin are furca Mazorchhi si deraior fata Shimano Deore XT fata de LX pe Acid... usor irelevant ptr mine. Am tot cautat pe Net pareri si video (youtube) despre Acid... e undeva pe la 65% de bine... acum nu prea gasesc pareri despre Marin :) sigh...

Voi cam ce parere aveti despre cele 2 branduri?

Precizez ca nu am de gand sa fac dude extreme, gen downhill etc. Nu-mi sta in fire!

Sencs ;)

In sfarsit m-am hotarat! :D Azi mi-am luat Acidul, la pret redus (2200RON) pe assport.ro Nu gasesc cuvinte de lauda...

In sfarsit m-am hotarat! :D Azi mi-am luat Acidul, la pret redus (2200RON) pe assport.ro Nu gasesc cuvinte de lauda...

sa-l "calaresti" sanatos! ;)

salut, dispun de 1800 ron, sunt in cautare de o bicicleta pt oras si munte in weekend. mi au ramas okii la un ram HT3, am avut un HT1 care mi a fost furam, am fost foarte multumit de ram. astept propuneri si daca se merita sa dau 18 mil pe un ht3

RAM HT Three

( RAM )

Pret: Lei 1 800

Cadru: RAM HT1 [16 | 18 | 21]

Furca: ROCKSHOX Dart 2

Chuveti: VP-A41

Angrenaj: TruVativ X-Flow PS 3.0 42-32-22

Monobloc: TruVativ Power Spline

Pedale: VP-992S

Pinioane: SRAM PG-950 9speed

Lant: SRAM PC38 with Power-Link

Butuc Fata: FORMULA Cup&Cone