suzu

Manete dual control Shimano XTR ST-M975

Recommended Posts

hai ca sunt in ceata rau de tot acuma...tipu mi-a zis ca ii urca cate 2-3 deodata si coboara numai cate 2..

poate-s defecte si ma leg aiurea la cap...mai bine mai fac un efort si le iau noi din magazin, si cu cabluri si cu garantie

Ibzk ajuta-ma te rog cu o chestie

Nu mai tin minte exact cum functionau, dar inclin sa-ti dau acelasi raspuns ca si ceilalti, schimbatul vitezelor tine de finete si de cat de bine te-ai obisnuit cu manetele.

Amintirea legata de schimbatul vitezelor cu manetele dual-control e mai pregnanta decat cea a manetelor obisnuite XTR, chiar daca s-a intamplat inaintea acestora. Dupa gripshift-uri, manetele dual-control mi se par cele mai bune schimbatoare. :)

Ce mi-ar mai placea niste manete dual-control mecanice de la SRAM 8->

Eu am vandut manetele (cu cabluri si camasi) si schimbatorul spate XTR cu 500 de lei, iar singura problema pe care o aveau era cea de la manete ;))

hai ca sunt in ceata rau de tot acuma...tipu mi-a zis ca ii urca cate 2-3 deodata si coboara numai cate 2..

poate-s defecte si ma leg aiurea la cap...mai bine mai fac un efort si le iau noi din magazin, si cu cabluri si cu garantie

Din cate stiu toate mantele schimba cate un pinion in sus sau jos. Ca la unele poti schimba mai multe ,in sus sau in jos,asta e un plus la unele modele ,dar la TOATE poti schimba cate un sigur pinion (daca nu sunt stricate,bineinteles)

• Upvote 1

Nu stiu ce sa mai zic...abia ce am terminat de vorbit cu un amic care luna trecuta a facut pasul de la dual contol xt la xtr; cu mine la telefon a urcat si coborat pinioanele de mai multe ori; la urcare, de la doua in sus minim (nu a reusit cate unul de cand le-a luat oricat s-ar chinui), la coborare, la tragere normala coboara doua...insa daca vrei (nu a reusit sa imi explice exact cum anume, ceva cu click-uri simple si duble dintr-o singura tragere) coboara si cate unul.

Eu luni ma duc sa-mi iau schimbatorul spate xtr din magazin, am sa discut acolo cu baietii sa-mi spuna exact care-i treaba cu manetele astea, de ce-s ele asa mai speciale ;)

Tu vorbesti serios? Ai deja 8 posturi in care te intrebi daca manetele XTR pot schimba doar o treapta. Ti-am mai atras atentia sa nu scrii posturi la numar.

XTR urca maxim 4 pinioane odata, ca si XT.

XTR coboara maxim 2 pinioane odata.Se aude un click cand se trece prin fiecare pinion, deci nu ai cum sa te pacalesti. Doar la XTR se poate asta, coborarea a cate 2 pinioane odata. In regim de concurs, daca esti pe sa si pedalezi, cobori 2 pinioane si te urci in sa. La fel la schimbarile in forta, schimbarea se face cu mai putin zgomot/efort din partea schimbatorului spate daca e XTR. Eu zic ca merita Spate XTR si mantele, dar in rest nu are rost s-o faci full XTR. Insa daca asta ai facut deja, sa te bucuri de ea. :)

Sistemul asta de manete au un "amarat" de clichet... Cand impingi de maneta el sare peste un numar de dinti, atat cat permite cursa manetei sau sufa. Va urca si 4 pinioane dar de coborat doar cate unul... Atat se poate la orice clichet, altfel e prea uzat si scapa peste dinti.

acu m-am intors de la service, am montat XTR-ul pe spate si am probat un set de manete XTR M970, cele din pozele de mai sus, noi in cutie sigilate.

am stat de vorba si cu mecanicul si cu patronul (mihai cristian daca va spune ceva, magazinul din strada 11 iunie) despre manete si mi-a propus sa probam, la liber, macar maneta pt pinioane.

am pus-o pe un ghidon si am inceput sa apas usor...intr-adevar e ceva cu totul special, nu ca la XT...f fin tre sa apesi...si am reusit din prima de 8 ori! la fel si la "coborare"..tot atatea click-uri ca la apasare.

deci se poate si unul cate unul, sus sau jos...asta normal inseamna ca (virgula) cu ele montate pe bicicleta si legate la schimbatoare, va fi similar...

corect?

multumesc tuturor de ajutorul acordat.

Gata, am montat manetele. Cu aceasa ocazie am cumparat si un kit de cabluri & camasi shimano xtr (initial vroiam sa iau un kit jagwire) totul e perfect, tre sa fi foarte gentil cu ele si schimba nemaipomenit...unul cate unul, atat la urcare cat si la coborare. Difera fata de toate manetele care le-am avut...cele mai apropiate de ele af fi cele xt (si xt urca mai multe pinioane deodata insa coboara doar cate unul).

(si xt urca mai multe pinioane deodata insa coboara doar cate unul).

La fel si SLX :)

Cred că ține doar de gusturi dar sunt și câteva dezavantaje la dual-control din câte am citit pe diverse alte forumuri în perioada când eram pus pe cumpărat componente și nu eram hotărât ce să iau, rapidfire vs dual-control. Noroc cu netul ăsta... timp să-ți faci. Review-urile rapidfire vs dual au fost destul de convingătoare, către ce anume trebuia să-mi întreb atenția... evident, câtre cele „banale” :D dar meseriașe :P

da, sunt chiar f f multumit...s-a facut mare tam tam cu schimbatul pinioanelor si ma speriasem.

concluzii de final:

dupa cum am spus si mai sus, XTR difera fata de manetele obisnuite, in sensul ca sunt destul de sensibile si "lucreaza" extrem extrem de usor...de exemplu (sper sa nu exagerez) ca sa urc un pinion apas f scurt, chair mai putin de jumate cat as fi apasat la XT...probabil de-aia multi spun ca urca cate doua (trei) pinioane, sunt obisnuiti sa apese ca la vechile manete; la coborare, la fel, tre sa fi un pic mai gentil fata de o maneta normala, un click normal coboara 2 pinioane (se aude tzac-tzac), dar daca tragi scurt si brusc "cu juma de deget" coboara decat unul fara probleme.

nu cred ca te obisnuiesti greu...e la fel cu acceleratia la motocicleta, mana conteaza...tu sti ce vrei sa faci..hard sau normal.

vis-a-vis, ca o mica completare...ieri m-am vazut cu amicul meu care are dual control...si dupa ce le-a probat pe ale mele a spus exact ca myx, "meseriase"...mult mai practice...

a, si conteaza f mult si kit-ul de cabluri (cel putin asta XTR cu cabluri teflonate e belea, si camasile putin altfel, niste protectii ciudate la capete, etc...mai e unul Jagwire dar e greu de gasit la noi)

App de coborât două pinioane (atunci când dorești acest lucru), ieri am descoperit manevra șmecheră și eram fericit ca un copil. La urcat deja-i banală (treabă de obișnuință) dar la coborât, eee ... nu-i bai, o să devină cu timpul :D

dupa cum am spus si mai sus, XTR difera fata de manetele obisnuite, in sensul ca sunt destul de sensibile si "lucreaza" extrem extrem de usor...de exemplu (sper sa nu exagerez) ca sa urc un pinion apas f scurt, chair mai putin de jumate cat as fi apasat la

mi emi s-a parut enrma trecerea de la deore la XT, unde tot timpul urcam si coboram 2-3 pinioane la inceput, acu m-am mai obisnuit.

din ce zici tu si la entuziamul tau, mai ca ma bate si pe mine gandul sa trec la XTR, dar astept sa ne dai si detalii despre cum se simt in sarcina.

aidca la urcarile criminale unde se schimba mai greu, de obicei

Va spun maine, dim ma duc la tura si probez...dar la o urcare grea iti dai seama ca din doua apasari pe maneta urc toate pinioanele...sau nu la asta te referi?