hpio

Un sfat, o parere, XT vs DT

Recommended Posts

buna, vreau sa cumpar o roata spate si nu stiu ce sa aleg dintre Shimano XT M776 si DT Swiss x1800, ambele roti sunt noi si au un pret bun (600 respectiv 650 ron). am cautat pe net tot felul de specificatii, dar nu sunt hotarat ce sa cumpar. Inclin putin spre XT, dar in cazul asta am nevoie de un adaptor pt. discul de frana.Voi ce a-ti alege, sunt si putin grabit sa nu pierd oferta.

In aceeasi dilema am fost si eu la un moment dat.

Am optat ptr DT Swiss pentru celebritatea marcii. Printe alte atuuri se numara si sistemul de rulare utilizat, bazat pe rulmenti industriali, practic fara intretinere. Shimano inca merge pe bile si conuri, dealtfel de foarte buna calitate. Acesti butuci sunt mai pretentiosi la intretinere, in doi-trei ani de utilizare medie (cateva mii de kilometrii) vor trebui servisati.

Daca nu ma insel eu DT bate XT-ul la aspectul greutatii, iar in final conteaza si feelingul fiecaruia.

Eu am ales DT Swiss 240 S pentru ambele roti, si nu-mi pare rau deloc.

Bafta la decis

Tot pe DT Swiss as merge si eu. Am cumparat recent X1800 fata/spate. Nu le-am testat inca, dar cel putin ca si constructie mi se par OK. Butucii sunt cu 2 rulmenti si 2 clicheti, caseta si ax otel, prindere disc IS.

Poate si un posesor de XT ne poate spune o impresie despre ele...

merci all, as vrea si o parere despre xt, mai astept putin. nu stiu cum se comporta dt, am 85 kg + rusac sa zicem 5 Kg, credeti ca ar fi ok?

@mongoose am vazut oferta, dar e vreau doar spate si nu se da separat, vrea cineva fata?

dupa cum se bine stie butucii de Shimano sunt extrem de prost inchisi, intra murdarie in ei in prostie, la jenti nu stiu prea multe despre ele. la DT butucii sunt bine inchisi dar daca nu ma insel rotile de x1800 butucul de spate este Onyx-ul vechi ceea ce pe mine nu prea ma incanta personal, iar jentile DT pot spune ca sunt net superioare decat cele de Shimano. Iar la cei 90 kg total ai tai as tinde spre DT. Spor la pedalat

vreau sa mentionez ca xt-ul e modelul m776 - recomandate pentru all mountain

Pai depinde ce vrei sa faci cu bikeul. XC sau AM ? eu am rulat cu roata dt swiss spate custom 1 an de zile fara probleme (pe offroad serios si abuzata la greu dar care se prezinta ca-n prima zi). Multumit de dT swiss iarna asta mi-am luat un set de x 1800 care la prima vedere par foarte ok. Urmeaza sa le testez la primavara ca imi e cam mila de ele sa le trec prin gheata, sare,mocirla.

La nivel de amator nu se simte diferenta, iar pentru utilizare normala, fara concursuri, poti sa iei oricare ca nu conteaza.

dar daca esti ciclist serios si vrei sa participi si la ceva concursuri, recomand si eu DTSwiss. Pentru mine sunt fabricantii preferati de jante si spite.

DT Swiss. Ghimpu chiar nu a avut nici-o problema cu ele.

Care zice primu xt e mancat de viu pe topicu asta

Despre rotiile facute de shimano am auzit numai de rau prin reviewuri oricum , asa ca dt swiss...

Care zice primu xt e mancat de viu pe topicu asta

Despre rotiile facute de shimano am auzit numai de rau prin reviewuri oricum , asa ca dt swiss...

Am avut roti shimano cu 24 de spite si au fost super ok in regim de folosinta normala, fara sarit borduri, (am 110kg)

Imagine postată

am avut si xt-la fel super ok, dar DT mi se par o clasa peste Shimano.

Şi eu aş zice că DT ar fi o alegere bună, dar cu amendamentul că XT-urile vor fi mult mai uşor şi mai ieftin de servisat. La DT când s-au dus rulmenţii, sunt buni duşi, şi te costă cam 80 de lei bucata.

La Shimano un set de bile e 5 lei. Poate merită să ţii cont şi de asta.

Şi eu am pe cursieră şi pe MTB butuci cu rulment, dar pe bicla de oraş, pe care o folosesc cel mai mult, am conuri+bile pentru că se întreţin extrem de uşor.

Salut,

Sa nu mai deschid un alt topic va intreb aici ce parere aveti despre aceste roti http://www.sun-ringle.com/mtb/wheelsets/black-flag-pro/ am vazut o reducere destul de buna si as vrea sa le achizitionez.Din ce am vazut sunt aproape varf de gama la Sun ringle. Precizez ca rotile vor fi folosite la concursurile de la noi din tara si la diverse ture offroad. Multumesc

Eu nu prea cred în 24 de spiţe. Am rupt o dată o spiţă la un Fulcrum Red Metal şi bicicleta a devenit aproape de neutilizat. Am avut noroc că eram aproape de oraş, şi nu am avut drum lung de făcut.

îţi recomand ceva cu 28 sau chiar 32 de spiţe.

Aşa de curiozitate, la ce preţ le-ai găsit?

pret 600 si una si cealalta, noi.fond de janta si QR inclus. XT-ul este si tubeless

Eu nu prea cred în 24 de spiţe. Am rupt o dată o spiţă la un Fulcrum Red Metal şi bicicleta a devenit aproape de neutilizat. Am avut noroc că eram aproape de oraş, şi nu am avut drum lung de făcut.

îţi recomand ceva cu 28 sau chiar 32 de spiţe.

Aşa de curiozitate, la ce preţ le-ai găsit?

340 de euro cu tot cu transport

340 de euro cu tot cu transport

Cu 340 de euro cumperi piese şi-ţi faci roţi de 1400 g cu 32 de spiţe. Sau găseşti gata făcute pe ebay. Sunringle alea au aproape 1600.

ce 340 euro? eu am gasit la 600 ron roata spate DT Swiss X1800 si una Shimano XT776 tubless (recomandata pt. AM), rotile fiind noi, din magazin, nu cred ca gasesti pret mai bun.

Cu 340 de euro cumperi piese şi-ţi faci roţi de 1400 g cu 32 de spiţe. Sau găseşti gata făcute pe ebay. Sunringle alea au aproape 1600.

Atunci mai bine imi iau 2 jante dt xr400 si butuci novatec 711 si 712, spite dt revolution si nipluri prolock?