CHELIE

Comenzi rose.de

Recommended Posts

Salutare

A mai făcut cineva retur la piese la Rose? Nu stiu cum sa procedez.

Eu am facut retur prin Posta cu formularul de pe cont insa daca le trimiti mail ei o sa-ti dea un link catre un formular DHL

Ambele sunt gratis.

Tocmai a venit ...direct in birou, la serviciu! De la DHL... stiam ca rose foloseste DHLul doar pana la granita la noi doar, dar acum... Bifasem la comanda Rose.de ... (nu UPS sau posta romana) ceea ce deci implica DHLul.

In alta ordine de idei recomand rose doar ptr folosirea unui voucher, si pt unele chestii unice, ca in rest produsele sunt f scumpe. Recent, am comparat cateva produse de la Rose si CRC (ChainReaction....) din Anglia: englezii au si transp mai ifetin si produse mai ieftine, unele cel putin. Fiecare ce cauta acum.

Eu tot prin Cargus am primit. DHL pana la granita.

Si reciproca e valabila. ChainReaction la unele produse au preturi duble.

In Romania, DHL opereaza prin Cargus (fiecare centru Cargus are operator DHL).

Incerc sa fac o comanda de la ei si la modalitatea de transport imi arata Posta Romana(nici nu ma lasa sa aleg altceva).

Numarul de telefon este pus pe colet ca sa te poata suna curierul inainte de livrare?

Daca e trecut la datele de contact DA. Il poti trece suplimentar la observatii/detalii.

Daca e trecut la datele de contact DA.

Il poti trece suplimentar la observatii.

Pe mine m-au sunat mereu sa le dau detalii cu privire la adresa si daca e cineva acasa.

Astia de la DHL schimba awb-ul pachetului la intrarea in tara, eu pe mail am primit awb-ul de la momentul cand a fost expediat pachetul si ieri cand am fost cu awb-ul la ei au zis ca nu este la ei in sistem(si ca vine prin alta firma). Dupa ce am ajuns acasa am descoperit ca se schimba awb-ul si pachetul este la ei.

Comezile rose ce vin prin dhl si sunt preluate de cargus. Au acelasi AWB. Ma mir ca la tine difera. Suna la suport DHL/Cargus si cere explicatii - AWB nu ar trebui sa se schimbe - el identifica unic pachetul de la expeditor pana la destinatar.

Comezile rose ce vin prin dhl si sunt preluate de cargus. Au acelasi AWB. Ma mir ca la tine difera. Suna la suport DHL/Cargus si cere explicatii - AWB nu ar trebui sa se schimbe - el identifica unic pachetul de la expeditor pana la destinatar.

Mi s-a parut si mie ciudat sa se intample asta mai ales ca nu a fost preluat de nimeni pachetul si vine tot prin DHL.

Eu zic sa stati linistiti cu schimbarea AWB-ului, nu e o problema cat timp coletul ajunge si produsele le primesti in bune conditii. Sunt nenumarate motive care duc la schimbarea lui, de regula sunt anumite corectii facute tocmai pentru ca acel colet sa ajunga unde trebuie. AWB-ul poate sa nu identifice unic pachetul de la expeditor la destinatar, nu e o regula generala sau 100% valabila. Pot exista diferente. Poate depinde de la companie la companie, de la situatie la situatie.

Problema cu schimbarea AWB-ului este ca am facut un drum degeaba pana la ei. Mi-au zis ca nu e de la ei AWB-ul(cu toate ca pachetul era la ei) pe care l-am primit atunci cand a fost expediat pachetul.

S-au lins pe bot cu mine. 

Adios ! e chiar bataie de joc sa vrei sa platesti si sa-ti dea eroare din cauza lor, dar sa-ti inregistreze comanda de nu mai putin de TREI ori !! 

Nu au pe stoc produsul dar il aduc intr-o saptamana...trec 12 saptamani si tot intr-o saptamana spun ca-l aduc. 

Exista viata si dupa Rose.  :>

S-au lins pe bot cu mine. 

Adios ! e chiar bataie de joc sa vrei sa platesti si sa-ti dea eroare din cauza lor, dar sa-ti inregistreze comanda de nu mai putin de TREI ori !! 

Nu au pe stoc produsul dar il aduc intr-o saptamana...trec 12 saptamani si tot intr-o saptamana spun ca-l aduc. 

Exista viata si dupa Rose.  :>

Asa e si pe la altii, la Bike-components.de de ex. Insa pe mine ma anuntau, ca sa nu zic apoi ca...

nu am patit ever asa ceva

Fac comenzi si la rose si la bike discount cred ca odata pe luna

Daca da cineva comanda sa ma ia si pe mine in calcul pentru niste frane hidraulice.

Numai bine!

Adrian

nu am patit ever asa ceva

Fac comenzi si la rose si la bike discount cred ca odata pe luna

Sunt fan Bike-Discount si maine imi va sosi ceea ce-am comandat acum 3 zile dar Rose sunt de toata jena in ultima vreme, basca problema cu trecutul numarului de telefon pe care ei nu vor sa-l treaca in ruptul capului, ramanandu-ne noua sa ne deplasam la sediul UPS din Otopeni, cel putin asa am patit de fiecare data.

Sunt fan Bike-Discount si maine imi va sosi ceea ce-am comandat acum 3 zile dar Rose sunt de toata jena in ultima vreme, basca problema cu trecutul numarului de telefon pe care ei nu vor sa-l treaca in ruptul capului, ramanandu-ne noua sa ne deplasam la sediul UPS din Otopeni, cel putin asa am patit de fiecare data.

Mie mi-a venit UPS acasa. 

Vreau sa iau un produs de la ei, asadar daca e cineva interesat sa-mi zica.

Mie mi-a venit UPS acasa. 

Vreau sa iau un produs de la ei, asadar daca e cineva interesat sa-mi zica.

Sa comanzi prin DHL, sa vezi atunci dureri de cap ! :D DHL daca nu au numarul de telefon nu se deplaseaza. Cel putin asa mi-au facut de 4 ori, m-am dus eu la vama din Otopeni sa-mi ridic coletele.

UPS sunt ok, ei livreaza si fara numar de telefon. 

La dhl poti suna la ei in cazul in care uita expeditorul sa iti treaca numarul de telefon. Le zici awb si se rezolva. Se intampla sa nu treaca nr de telefon. Daca vezi ca zace prin depozit ii suni.

Nu-i problema de la DHL, e precizia nemțească. Ăștia cu site-urile fac praf adresele și nici nu pun nr de telefon. Am pățit de 2 ori de pe bike-discount.de, a doua oară am specificat nr de telefon la ”specificații pentru curier” și m-a sunat ăla că iar nu mi-e trecută adresa completă pe colet, numai strada. Când am luat de pe ebay și i-am spus omului adresa unde să trimită, a venit acasă curierul cu coletul.

Eu fac alta chestie, apropo de telefon. Imi trec numarul de telefon in adresa. Adresa e trecuta de majoritatea site-urilor. Acu' in cazul tau eai dubioa..ti-a trecut adresa dar nu si telefonul...