CHELIE

Comenzi rose.de

Recommended Posts

Am 2 experiente cu Rose, una in primavara, alta acum : de fiecare data nu au scris numarul de telefon, insa la a doua comanda am trecut la adresa si telefonul.

De fiecare data s-a intamplat acelasi lucru: curierul a lasat coletul la receptie fara sa ma sune (am ales sa primesc la birou). Nici nu stiu prin ce curier a venit, pe colet scrie numai DHL.

Cand am dat comanda, aparea Posta Romana ca si curier :)

Cand am comandat la Bike Discount, a venti prin CARGUS parca, si m-a sunat curierul de fiecare data. 

Am scris numarul de telefon si cu litere si nu am putut sa-i pacalesc, probabil ca anumite cifre scrise sunt usor de dibuit (zero, unu, trei ) dar si cifrele scrise astfel bate la ochi, n-or fi chiar atat de batuti in cap si vesticii astia  :antiemo:  

Este cineva interesat sa cumpere ceva de pe rose.de? Vreau sa iau un set de clești de frână și mă gândeam că poate ne cuplăm mai mulți la o comandă.

Dau eu comanda joi seara, trimite-mi pe privat link cu produsul si cantitatea.

Daca mai sunt doritori trimite-ti mesaj privat.

O sa va dau un cont unde puteti pune banii sau ne putem intalni prin oras de comun acord.

Cand doriti sa mai dati comenzi, spuneti-mi mie aici (mesaj privat) si va dau un Voucher de 10 Euro ca sa nu mai platiti transportul, insa suma cosului sa nu fie mai mica de 50 euro, altfel voucher-ul nu va foloseste la nimic.

Sau, sa-i cereti pe mesaj privat lui Alex Ciocan (  https://www.facebook.com/alexcio.ciocan?fref=ts) un voucher si va serveste cu mare placere. 

• Upvote 2

Buna seara si La Multi Ani!

Un sfat de la cei care au mai comandat pe rose:

Am facut si eu o comanda pe rose, si conform tracking number-ului, pe 28 dec.a fost procesata in centrul DHL Germania iar pe 31 dec. "the shipment will be transported to the destination country, and from there, handed over to the delivery organisation" si urmeaza website-ul Postei Romane.

Pana astazi, nici o veste:)

Mai are sens sa astept, sau sa dau o fuga pana la Posta Romana?

Mai bine alegeai ups. Posta romana îți va lăsa un aviz in cutia postala. Fara acel aviz le e cam greu să-ți găsească coletul intrucat ei aloca niste numere proprii de pus la raft, deci aștepți. Nu știu ce format de număr pt tracking ai: dhl sau international/posta romana. Pe site-ul postei romane la sectiunea track/trace ai un format de numar.

Format international 20 cifre. Am folosit credit cardul unui amic, si probabil a ales el, daca a avut optiunea de a alege.

Cred ca maine le voi frige o vizita totusi. Pana la urma, numele si adresa ar trebui sa le fie suficiente pentru a vedea pe unde este coletul.

Cand am folosit trackin numberul pe situl Postei nu mi-a dat nici un rezultat.

Poate inca nu a intrat in tara. Uite ce zice posta romana : Poşta Română utilizează un cod de tracking standard format din 13 caractere (tip AB123456789CD), codul de tracking utilizat de alţi operatori poate avea o structură diferită.

Ma mir.Eu am comandat pe Bike24, curier DHL in Jermanea , si cand a ajuns in Ro, a fost preluat de "partenerul DHL" si anume Cargus. Nu DHL Romania sau Posta Romana. Nu am avut de ales intre operatori pe RO. Repet, comanda pe Bike24.

• Upvote 1

Si rose tot cu dhl / cargus lucreaza. Suna la dhl ro international. Gasesti nr pe site-ul dhl ro.Ei iti pot spune unde e pachetul pe baza awb-ului. Adica daca e la cargus sau la poata romana. La posta nu ti-l gasesc dupa nume si adresa..trebuie sa caute orin hârțogărie.

• Upvote 1

Suna la dhl ro international.

Nu stiu cum e sa suni la DHL.ro, dar stiu cum e sa suni la Cargus. E CRUNT! Sub o ora de imprietenit cu robotul,(cu pauze la fiecare 15 minute) inseamna ca esti norocos 

La dhl raspund ffff repede. Pt cargus foloseste chatul online. Merge repede

La 5 comenzi, toate au venit cu DHL pana la usa. Incearca pe DHL.ro (nu de.). Nu cautati AWB-ul pe Cargus sau Posta Romana, ca nu gasiti.

Am trecut azi pe la Dhl, Posta Romana si Cargus. Momentan nici unii nu stiu nimic, mai astept pana marti si apoi ii calc iar.

My 2 cents, din moment ce mi au trecut in detalii la track number website-ul Postei, probabil va veni prin ei. Sau ati mai patit si altii la fel, trecut Posta R. In detalii si sa fi venit prin Cargus/DHL?;)

Am luat in vara de la .rosebikes.ro si mi-a venit coletul la usa cu curieru, nu mai stiu care.

Deci probabil tot asa vine si la tine.

Pt bike-components si bike discount au trimis prin DHL.de care a colaborat cu cargus.

Acelasi tracking number de la DHL a fost si la cargus.

Cei de la cargus nu au raspuns la telefon sau email. Nu au sunat cand au incercat sa livreze coletul si nu m-au gasit.

Am vazut statusul pe net si am mers la sediul lor(Iasi, perioada 20-28 dec 2015).

La toate comenzile mele la rose.de au plecat cu dhl.de apoi dhl.ro/cargus care au aceleasi birouri. Stiu ca pe site la comanda apare posta ro dar toate au venit cu dhl/cargus.

Nu vreau sa polemizez prea mult pe baza acestui subiect. Intradevar DHL si Cargus sunt parteneri, dar de comenzile de la Rose se ocupa DHL pana la capat. Pe bike-discount.de am vreo 40 de comenzi iar la intrarea pe teritoriul Romaniei Cargus preia,transporta si distribuie aceste colete. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu, nu. 

Nici eu nu vreau sa polemizez, am facut in repetate randuri comenzi pe Rosebikes.com. De fiecare data, comanda a fost trimisa prin DHL, iar pe plan local, in Timisoara, de fiecare data a fost livrata de Cargus, cel putin in ultimul an. Cred ca acum doi ani, primul colet de pe Rosebikes mi-a fost livrat pana la capat prin DHL, insa in 2015 toate coletele de la Rosebikes (si cele de la bike-components) au fost expediate prin DHL si din Oradea au fost preluate si mi-au fost livrate prin Cargus. Detin dovezi.

Cine poate sa inteleaga, sa inteleaga. 

(de parca ar pasa cuiva...)

La orice comanda de pe teritoriul Germaniei s-a expediat cu DHL pana la granita, apoi s-a livrat in tara cu Cargus. Inclusiv pe pagina  DHL Track and Trace imi apare informatia The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.cargus.ro/ro)

Ultima oara cand expedierile DHL au sosit cu Posta Romana a fost acum multi ani...

Gata, s-a terminat asteptarea.

Pe 08.01 conform tracking numberului introdus la Cargus a intrat in tara, emitere eticheta, etc, Si astazi, 11.01 ora 7 seara-"iesire din depozit catre tranzit". Maine sunt la ei:)

Deci pana la urma Cargus, desi mi-a scris Posta Romana.

Sunt convins ca daca nu as fi prins Sarbatorile, ar fi ajuns mai repede.

Ii voi testa in vreo luna probabil :)

Si astazi, 11.01 ora 7 seara-"iesire din depozit catre tranzit". Maine sunt la ei:)

Incearca sa-i suni (succes). Daca nemtii nu pun numarul de telefon pe colet, Cargusul nu te suna. Da-le AWBul si anunta-i numarul de telefon. Altfel ei te cauta, tu nu esti la adresa, si jucati leapsa fara sa vrei.