stefan79

MTB cumpărat intreg sau pe piese?

Recommended Posts

din ce ti-ai dat seama ca e varianta lady? :D

Urmeaza sa-mi fie livrata mie azi. Daca vrei sa o vezi si live, da-mi un semn. Dar repede, ca e ptr o prietena si probabil o sa i-o cadoiesc maine :)

Din ce am cautat eu pana acum (biciclete ptr vreo 10 oameni), cel mai bun raport calitate pret la biciclete pana in 4000 de ron, o gasesti la bicicletele Focus. Ca si furnizor, Maros-ul castiga de departe la profesionalism.

Eu iti recomand cu caldura atat marca Focus cat si pe cei de la Maros. ;) (avem vreo 8 bicle in grup luate de la Maros ;) )

am ajuns acum sa ma "invart" in jurul unui cube analog v-brake si a unei merida matts 60v (2010) si ca alternativa un magellan polaris disc. deacum cred ca ma voi apropia de decizia finala. am ajuns la concluzia ca mai bine iau ceva cu care sa-mi fac pofta urmatorul an fara sa ma gandesc la upgrade; si nici ceva sh nu am gasit pe gustul meu.

As da cu banul intre Cube si Merida desi eu as inclina ceva mai mult spre Merida

Din proprie experienta te duce mai mult sa o faci pe bucati. Dupa mine cadrul este esential - restul sunt consumabile iar daca nu esti profesionist (eventual sponsorizat) nu merita sa arunci banii pe componente mai sus de slx (care dupa mine ofera raportul cel mai bun calitate-pret).

Spre ex. dupa Prima Noroiala (evadare adica) - saptamana trecuta la o tura prin Macin mi s-a rupt lantul care a tras schimbatorul si l-a impletit printre spitle rotii spate.

Daune:

- schimbator (deore) inlocuita acum cu deore LX, lant, ureche cadu - in total 3 mil. Asta mi-a taiat total cheful de a investii intr-un schimbator XT cum ma batea gandul la un moment dat. Prea multi bani aruncati pe fereastra pentru un spor de performanata uneori minuscul :)

PS

Diferenta de performanta intre deore si deore LX = 0

domnilor va multumesc ptr raspunsuri! intr-un final am luat o decizie (dupa ce am probat merida, cube si magellan); am ramas la magellan polaris deore disc 2011, eventual cu cadru serpens. diferenta intre toate cadrele nu am sesizat-o dpdv confort (geometrie) ci doar estetic. iar acesta este ultimul criteriu ptr care as fi ales o bicicleta. dintre toate, clar polarisul are echiparea cea mai buna ptr banii platiti. sper sa ma bucur de ea si poate sa si pedalam impreuna!

week-end placut!

La un cadru cel mai nasol este cand sesizezi diferentele din punctul de vedere al rezitentei - rigiditatii :)

Sa o stapanesti cu sanatate si sa te bucuri de ea.

Salut,

Mă interesează părerile voastre referitor la MTB-uri.

Vi le-ați cumpăra(t) și apoi ați schimba(t) una alta pe ele sau

preferați să le asamblați din componente ?

Merită nebunia pe bucăți vs producători cu vânzări directe ?

Aștept păreri/sugestii/sesizări.

+++Eu le-am cumpărat pe primele și le-am făcut pe actualele+++

Nu stiu ce sa zic, acum in perioada asta chiar sunt preturi bune la biciclete, in perioada asta merita sa ti-o cumperi intreaga. Si din piese e o idee buna sa o faci, dar s-ar putea sa iesi mai scump.

pe bucati o montezi cum vrea inimioara ta dar pretul e pe masura ;gata facuta e mult mai ieftina dar va fi dificil sa gasesti o bicicleta care sa aiba toate piesele pe gustul tau exemplu saua ,pedalele, mansoanele .

Așa-i e o perioadă bună pentru cumpărături.

Eu zic că depinde și de nivelul de preț al totalului.

Undeva de la 1000-1500euro în sus s-ar putea să ieși mai bine pe bucăți

și cum zice misa îți pui ce vrei pe ea.

In nici o varianta pretul unei biciclete pe piese nu va fi mai mic !

Nu ai puterea de negociere la piese cum are o firma de renume .

O varianta ar fi si sa iei una intreaga cu care sa poti merge, si sa ii faci upgrade-uri la componentele ce se uzeaza sau de care te plictisesti. E cea mai scumpa varianta totusi pe termen lung dar cu o investitie initala mai mica.

Așa-i, dar găsești componente de anul(ii) trecut la prețuri super.

Astfel le mai combini și iese ok.

Mie-mi place să mă murdăresc, să desfac cutiuțele, să le mângâi...

Cumva există o conexiune specială cu ”ea”.

• Upvote 1

Mie-mi place să mă murdăresc, să desfac cutiuțele, să le mângâi...

Cumva există o conexiune specială cu ”ea”.

e clar esti ”virusat”si tu dar e o boala placuta placere pura ,pasiune

MIsa, Radonurile au niste preturi atat de bune la echipare de nu imi vine sa cred. Modele TEAM 6 2012 la 800 de euro vin cu furci Reba la 1000 de euro cred ca vin cu SID, grup XT si frane formula Rx problema e ca bike-discount.de-dealerul lor nu livreaza in Romania biciclete intregi. Cel putin asa scrie in tabelul de livrari daca nu ma insel, linkul de mai jos.

http://www.bike-discount.de/inhalt/liefer.html?lg=en

Dupa 2 mtb-uri cumparate si apoi modificate, pe al 3-lea o sa-l modific din prima, adica o sa-l fac pe piese :) Mi se pare mult mai misto asa pt ca ai control total asupra evolutiei bicicletei. Per total ies mai scump, dar si sa dau toti banii odata nu-i usor.

Acu' mi s-a pus pata si pe colorarea mtb-ului :D

In momentul de fata sint in aceeasi situatie cu tine,ma rog,deja am cumparat mare parte din componente.Din experienta de pina acum,tot ce pot sa ti spun e ca pentru un buget de 1000-1500 euro ,nu se justifica sa te apuci sa o faci tu.Gasesti o gramada de biciclete super echipate la banii astia.Acum cind scriu imi dau seama ca n ai precizat ce fel de bicicleta vrei.Daca vorbesti de hardtail,e posibil sa ti l faci si n 1500 euro destul de bine echipat.Daca e vorba de full suspension,depinde ce pretentii a :) Una peste alta,sint mult mai "excitat" la gindul ca mi am facut o cu minuta mea ;)

Totusi, o bicicleta nu se defineste doar prin echipare :)

N-am specificat pentru că vorbeam la principiu.

Nu îmi propun să-mi fac una, dar povestind cu lumea, tot fac calcule pentru unul pentru altul... unele nu prea ies, altele cum zice și lbzk, trec din planul financiar.

Eu mi-am luat bike cu 750 de lei acum 1,5 ani si de atunci tot schimb la el.Daca stau sa ma gandesc si adun banii investiti, azi mi-ar fi imposibil sa-mi iau cu banii jos, cu dotarile actuale. Asa mi l-am facut cum am vrut eu , achitandu-l "in rate".

Si mai depinde si de piticii fiecaruia, eu unul as schimba componenetele si la un bike de 8000 de lei daca ar fi sa-mi pice in mana :))

@lbzk- normal ca nu se defineste doar prin echipare.Dar banuiesc ca nu vrea sa si cumpere cadru First bike si sa si puna groupset XTR.Cit despre bicicletele de 1500 euro ,pot sa ti enumar vreo 10 dintr un foc,Repet ,bfm a fost cam evaziv in postul lui.Poate ce e bun pentru unii,pentru altii e cih.Tu dupa 2 biciclete e normal sa ti doresti top si sa nu te intereseze doar echiparea.

Asta e o discutie foarte lunga,aproape fara sfirsit si depinde de fiecare cum priveste problema.