stefan79

MTB cumpărat intreg sau pe piese?

Recommended Posts

pai bike components asta face. doar ca ai o singura firma de la care sa-ti alegi cadrul VORTRIEB, la care poti sa-ti alegi absolut orice grafica vrei, in rest poti pune orice doresti, ai si pretul final si pe piese e super misto.

si pe mine ma batea gandul, dar lipsa de bani (toti odata) m-a cam descurajat.

Pai ce te opreste sa iti faci o lista de componente de bicicleta pe orice site romanesc (playbike, maros, dkbike, bikezone, bikexcs, bikexpert, sportwin etc.) si la confirmarea telefonica a comenzii sa mentionezi ca o vrei asamblata? Unii taxeaza in plus manopera asta. Apoi va fi livrata ca orice alta bicicleta - prin curier. Singurul inconvenient e ca unii nu au site-ul la zi si nu gasesti online decat jumatate din produsele lor.

Nu e asa de simplu. Difera in unele situatii preturile, unii sa spunem ca au furci la un pret foarte bun si angrenaje foarte scumpe iar la concurenta gasesti taman invers. Si pe langa asta desi avem in Romania cateva magazine online mari, oferta nu este chiar atat de diversificata incat sa satisfaca aproape orice client,Sunt inca foarte multe produse pe care nu le gasesti pe piata din Romania.

toate site-urile nu sunt actualizate, produsele nu sunt pe stoc, erori in descriere, etc

ce faci? iti face maros o cutie...o trimite la playbike...ajunge si pe xcs...s.a.m.d :))

ok, in romania, solutia este sa iti comanzi de fiecare si sa o asamblezi personal (dai ai priceperea si sculele necesare) sau la un service

...dar ce misto ar fi sa avem un site mama unde se pot inscrie sau sa colaboreze cu toate magazinele de profil cu produsele la zi...si conform unui configurator sa iti alegi de fiecare ce vrei..apoi sa iti vina un singur colet (componente sau asamblata)

Varianta buna pentru una mie euro:

Cadru de 1,5 kg, roti de 1,5 kg , fieraraie si anvelope de pe RCZ -> 1700 lei.

Transmisie SLX de pe actionsports -> 1000 lei.

Furca Reba sau R7, frane Juicy 3 de pe maros = 1300 lei.

Probabil ca ar iesi intre 10 si 11 kg.

Avantaje: echipare buna si aspect frumos, pentru ca o poti cosmetiza in mai multe feluri.

Dezavantaj: Nu va fi pe cadru numele unei marci consacrate.

Sînt cam sceptic privind mia aia de euro. Eu zic că atingi deja 900-1000 numai din groupset, furcă, frîne şi cadru. Şi mai ai nevoie de monobloc, headset + pipă + ghidon + manşoane, roţi + camere + anvelope, şa + tijă + clamp, cabluri + cămăşi. Care mă îndoiesc că-ţi încap toate în 100 de euro (că n-o să iei ghidon Zoom după ce ţi-ai luat grup SLX). Numai roţile singure or să te scoată imediat din buget.

Fă comparaţia cu acest Canyon. Dacă tot eşti de părere că se poate scoate pe componente ceva echivalent cu una gata făcută, vreau să văd o listă cu preţuri şi link-uri. O zic la modul serios, chiar sînt curios, pentru că eu ştiam că nu ai cum să faci pe componente şi să ieşi mai ieftin. Dacă se poate ar fi foarte frumos.

Nu stiu daca e coincidenta ori nu, dar un magazin din Cluj vad ca a bagat o oferta cu realizarea de bikeuri in functie de bugetul fiecaruia.

Pai nu stiu daca am voie sa-l spun, ca sa nu se considere reclama. E vb de cel situat pe Motilor

Este mai buna combinatia de cauciucuri cum are canyonul din linkul pus de wirespot,adica Schwalbe Nobby Nic pe fata si Schwalbe Racing Ralph pe spate decat acelasi tip pe ambele roti?

Sînt cam sceptic privind mia aia de euro. Eu zic că atingi deja 900-1000 numai din groupset, furcă, frîne şi cadru. Şi mai ai nevoie de monobloc, headset + pipă + ghidon + manşoane, roţi + camere + anvelope, şa + tijă + clamp, cabluri + cămăşi. Care mă îndoiesc că-ţi încap toate în 100 de euro (că n-o să iei ghidon Zoom după ce ţi-ai luat grup SLX). Numai roţile singure or să te scoată imediat din buget.

Fă comparaţia cu acest Canyon. Dacă tot eşti de părere că se poate scoate pe componente ceva echivalent cu una gata făcută, vreau să văd o listă cu preţuri şi link-uri. O zic la modul serios, chiar sînt curios, pentru că eu ştiam că nu ai cum să faci pe componente şi să ieşi mai ieftin. Dacă se poate ar fi foarte frumos.

Cred ca nu ai citit chiar cu atentie; rotile sunt primele, la un loc cu cadrul.

RCZ 012 Frame Race Disc - White with Red stickers - Size18 153.84

RCZ 012 Wheelset Race XC - Disc 6 holes - Axle 9mm - White/Red 200.54

SCHWALBE Rocket ron Performance 26x2.10 folding Black 42.3

RCZ Stem Race 7075 aluminium 31.8 - White/Red 17.3

FSA Headset semi-integrated - Orbit Z 1"1/8 - White 18.4

BELIEVE BIKES 012 Seatpost aluminium 27.2x400mm White/red 19.22

FSA Flat Handlebar - XC 180 - 31.8 - 600mm White 11.53

RCZ Dual Lock-On Grips - White/White/Red 10.57

RCZ 011 Saddle Race titanium rails - White/Red 28.84

RCZ Seat Clamp RACE SL ALU/TI Red 8.65

Shimano SLX 660-10 Komplettgruppe 3x10-fach 219

Set Frane Avid Juicy 3 albe 70

Eu asa as face-o, alba cu rosu. Totalul celor de mai sus ar fi 800 euro, iar cablurile care lipsesc de acolo se acopera oricum din reducerea de 12%, care apare foarte des pe RCZ. In rest nu stiu daca am mai omis ceva, cu exceptia furcii.

offtopic:

Nu stiu cata reclama i-ar putea ajuta in contextul in care pun poza unui Trek Madone 6.9 custom in locul uni Altrix Whirlwind.

Niciodata n-am avut o parere buna despre magazinul ala. Preturi mari, organizare aproximativa, componente aduse la intamplare. Sunt curios cat de "legit" e oferta asta noua a lor.

• Upvote 1

dupa parerea mea e chiar super tare ce a facut magazinul cu acel anunt...le spui oamenlior ce buget ai alocat si ei iti vor prepara bicicleta!

eu cred ca va da roade...

ideal ar fi ca unele magazine sa te lase sa poti face mici modificari (macar imbunatatiri) chiar si la bicicletele aflate la ei in stoc...sa zicem ca ai buget de 3000 lei si gasesti una la 2700 si alta la 3500...dar tu vrei macar un angrenaj mai bun...sau nu mai stiu ce piesa...si sa cazi de acord cu vanzatorul sa inlocuiesti componenta respectiva cu alta mai buna platind diferenta.

pe bikecomponents este acum groupset XT la 330 euro:angrenaj, manete schimbator, schimbatoare, lant si pinioane. Ideal daca ai frane deja.

Pt Vortrieb daca faci pe piese am vazut ca au niste preturi fff bune la furci si la celelalte.

Eu acum mi-am comandat cadru de la ei ca fac o bicicleta pe piese Sper sa fie ok...

oferta imbatabila a avut maros (nu stiu daca mai are), cateva componenele XTR la 50% din pret (eu am luat pinioane, angrenaj, schimbator foi)

da dar astea sunt XT seria noua. Oricum mai tare XTR dar daca a disparut oferta si asta e buna. E fain ca nu iti baga pe gat frane sau butuci cum e la groupset in general si poti sa alegi 2x10 sau 3x10. Daca stiam din timp....eu mi-am luat axact astea, fara manete in decembrie...next time

XT seria noua si poti sa alegi 2x10 sau 3x10

au f putine variante de unde iti poti alege, doar 2 variante pt 2 si 2 variante pt 3 viteze, la 2 viteze doar cu tragere pe jos si majoritatea sunt cu tragere pe sus.

La sram, cel putin la X7, ce-i drept si cu frane, ai 40 de variante de unde sa-ti alegi.

@Tolstoievski, cînd adaugi furca vei atinge sau depăşi 1000 de euro. Şi vei avea componente mai slabe decît acel Canyon dat ca exemplu. Ce-ai rezolvat?

Majikstone, cred ca ai punctat bine in special la preturile foarte mari. Si oricum, daca te duci la noi la un magazin (nu doar cel de pe motilor al carui nume nu il vom pomeni), nu o sa iesi niciodata mai bine decat cu componente din afara. Eventual acum, ca sunt reduceri de 20-25% la Maros. Oricum toata stima fata de ei.

@Justin, nu vad de ce ai zice numele magazinului din moment ce toata lumea a pomenit de Maros, Playbike, Bike....

fara sa fie in nume de rau dar am vavut oferte la maros la roti de la 2.500 de lei la 1300 de lei intr-o zi cand aveau ei ziua si oferta si m-am uitat pe site-uri din afara, de ex bike-components.de si rotile alea erau la 350 euro fara sa fie reduse. Mi se pare mult prea mare diferenta si ca exagereaza doar ca sa scrie ei acolo ca au 45% reducere. La fel am vazut si la o furca ,parca era Manitou.

Eu spun doar de aceste oferte, am vazut si oferte foarte bune in adevaratul sens al cuvantului dar e bine sa cautati si in alte locuri inainte ca sa nu va stresati ca se termina oferta si sa cumperati neaparat atunci...

In rest, cum zicea cineva pe aici pe forum ca in sfarsit au inteles si baietii de la CLUJ :) cum se fac afaceri in perioada asta. Pun pariu ca au facut mai mult profit ca in tot anul doar in ultimele 2 luni...

Intr-adevar, magazinele de la noi sunt o solutie doar daca ai de cumparat cateva componente si/sau prinzi promotii de genul celor de la Maros. Si acum inca e o promotie tentanta, -20% la componente.

Altfel, daca vrei un groupset nou sau componente scumpe, e mai rentabil sa le cumperi de afara.

Nu cred ca e -20% la toate componentele de pe site...cred ca doar la unele

Gasesti aici detalii. Eu am cumparat un set de coarne si unul de ghidolina saptamana trecuta, reducerea era valabila.

inca e promotia dar din cate am vazut nu precizeaza pana cand. Si eu mi-am luat cateva piese si au aplicat ei direct reducerea la pretul de site si a doua zi le aveam

Anul trecut au prelungit promotia pana in 15 februarie daca nu ma insel, dupa aceea a fost o saptamana 15%, alta saptamana 10, si urmatoarea 5.