tomcat

Dieta vegetariana si sportul

Recommended Posts

scuze de off topic

O chestie n-am înţeles:

Dacă mânci şi vegetale care au fost procesate (şi nu mă refer la doar gătite), mai eşti considerat vegetarian?

Vegetarian = persoana care mananca doar vegetale

Lacto-Vegetarian = persoana care mananca vegetale si lactate

Ovo-Lacto-Vegetarian = persoana care mananca vegetale, lactate si oua

Naturist = persoana care mananca doar alimente crude

Poti fi vegetarian fara a fi si naturist.

Eram curios căt de mult pot fi procesate vegetalele încăt să fi considerat în continuare vegetarian.

Sau nu contează atăta timp căt materia de bază sunt verdeţurile.

si ma apropii de criza de la 40 de ani ;)

Auch! Ce criza?

Ti-e ca nu mai ai erectii matinale zilnic?

Vin. Doza medicala 50-80ml zilnic.

Fara sucuri carbonatate si de preferat deschise la culoare.

Morcov, varza cat de mult crude.

Lichide multe.

Posturile de tinut.

Peste si carne rosie, rar dar sa nu lipseasca.

Alpacas, cus-cus, taitei de casa sau paste (grano duro).

Ne vedem la o tura ca categoria 70+ :)

• Upvote 1

Ei , chestia cu criza de la 40 de ani era o gluma , nici nu stiu daca exista :)

Pai in daca ajung sa fiu vegetarian 100% o sa o tin intr-un post continuu ;)

Da. partea buna e ca vinul e vegetarian , doar ca mai depasesc doza recomandata de tine .

M-am inarmat deja cu paste integrale, orez integral, naut , linte, soia, mei , hrisca, quinoa si ma apuc de gatit., fulgi de cereale , musli .... (cred ca ai vut sa spui arpacas )

Incerc sa-mi fac un meniu zilnic si pe saptamina viitoare o sa scriu despre el.

Acu ca ai facut public te vom urmari .La anul pe vremea asta daca ai sa uiti cumva am sa dezgrop eu subiectul asta eventual prafuit ...ptr ca orice minune in general nu tine mult si ca ,daca e foc de paie(un fel de dragoste la prima vedere) se va stinge repede ptr a se aprinde alta : berea aliment sau medicament ... 3:-O

Eu sunt de parere ca ce e bun ptr o persoana poate fi nociv pentru alta.Daca mostenirea genetica nu se poate schimba , atunci fiecare mai poate face cateva tuninguri fine si nici decum schimbari majore.Te-ai nascut cu motor de 1.4 cu ala ramai ptr tot restul vietii,si indiferent ce carburant ,ulei si filtre folosesti mai mult de 10% peste puterea lui nu ai cum sa storci

Foarte bine punctat Maus. Multa lume crede ca poate asimila substantele nutritive din plante precum ierbivorele, ceea ce nu e adevarat(ele au alt metabolism adaptat),iar idecat sa suplimentez cu pastile de vitamine etc. mai bine o fleica de porc.

Domle fiecare cu dieta lui. Exemplu: dimineata- cereale integrale cu miere si lapte integral, la servici un mar, o portocala si o banana+un ceai verde(binenteles toate integrale), iar spre searacarnat afumat sau sunca afumata cu branza si ceapa rosie si usturoi(evident tot integrale) stropite cu un pahar de vin rosu(integral).

Pai intr-un fel e un motiv in plus sa continui. Nu vreau sa va dezamagesc ;)

legat de analogia cu motoru' de 1.4 ai dreptate dar e o diferenta .

Pentru motorul de la masina stii ca ca e de 1.4 dar pe "motorul" tau nu scrie de cat e , plus ca poti sa ai turbina si atunci depasesti cu mult 10 % ;)

Daca nu e prevazut din proiectare ptr turbina in mod sigur ceva se va rupe,gripa,...Asta cu supraalimentarea se practica si la oameni ,insa nu se supralimenteaza intai cu aer ,ci doar cu carbo,grasimi,proteine...

Ptr eficientizare ar trebui lucrat la partea de aspiratie, transport si schimb eficient de gaze,sa-i zicem o buna baza aeroba.

Legat de eficientizarea sistemului , din experienta de pana acum pot sa va spun ca dupa o masa fara carne nu mai am acea senzatie de somnolenta pe care o aveam inainte.

Toata digestia se petrece acum extrem de repede . Ciclul de procesare s-a redus foarte mult. . De aici rezulta un surplus important de energie as zice.

Legat de aspiratie acolo intervine clar antrenamintul. Nu cred ca mai are legatura cu ce maninci.

Pai daca se proceseaza mai repede, nu ti se face foame din nou mai repede?

Ma gandeam acum ca se zice ca sunt doua tipuri de persoane: cei care mananca pentru ca sa traiasca si cei care traiesc pentru ca sa manance. Tradus, oameni care mananca din necesitate sau care mananca de placere. Eu cred ca ultimilor le e mult mai greu sa treaca la o anumita dieta.

Daca nu e prevazut din proiectare ptr turbina in mod sigur ceva se va rupe,gripa .............Ptr eficientizare ar trebui lucrat la partea de aspiratie, transport si schimb eficient de gaze,sa-i zicem o buna baza aeroba.

Sa nu uitam si de planetare si de pinioanele cutiei: geaba bagi steroizi in cilindri daca-ti cad articulatiile si cutia de viteze. Analogia e interesanta... :-?

Nu mie foame . Nu cred ca senzatia de foame e legata de lipsa mancarii in stomac ....

Azi:

Dimineata o lingura de miere cu polen (proaspat de trandadir) si cu catina (data prin storcator de fructe cu melc (ne-centrifugal) . (astea au fost pre-amestecate intr-un borcan).

plus ceva seminte : migdale, nuci , caju, merisoare.

(azi am mancat si vreo 200 g cereale ovaz + secara + lapte de migdale)

Plecat la serviciu cu MTBu (aprox 9km) azi cam 23 de minute puls mediu 157 maxim 187. Rotile cam desumflate TT Larsen

Urmatoarea masa e la 11 . Aici depinde ce e la cantina. Azi o porite de iahnie de fasole (aprox 250-300 g)+ o portie de legume sote (morcov+telina, cartof) tot 250-300 g

urmatoare gustare e pe la 3 . Fructe 1-2 banane + mar sau portocala

Utlima masa pe la 7-8 . Sa vad ce ma asteapta :)

Proteinele unde-s? si ele is importante.

• Upvote 1

Proteinele sunt necesare pana la atingerea maturitatii (16-20 ani) sau in cazul practicarii unor sporturi ce necesita foarta fizica mare. La sporturile de rezistenta nu ai nevoie de multe proteine.

Toate vegetalele contin proteine. Chiar daca sunt incomplete, corpul poate folosi si pe rând aminoacizii din care sunt compuse.

Corpul are nevoie de tot timpul de material de constructie..daca nu o primeste o ia din rezervele interne(muschi). Din ce crezi ca se produc enzimele,hormonii? ele sunt niste lanturi de proteine. Unele proteine nu le poti lua doar din alimentatie vegetariana, unii aminoacizi nu exista in plante, sa nu zicem de vitamine (mai ales b12).

Omul la baza este omnivor.

Omul la baza este omnivor.

....mai ales romanii. Ce se mai mananca intre ei ! :)

'tancul', tu stii ce-i aia o proteina? aaa, vad ca stii ceva, aminoacizi... care aminoacizi nu se gasesc in plante? aaa, si care vitamine?

• Upvote 1

....mai ales romanii. Ce se mai mananca intre ei ! :)

Cătă dreptate poţi să ai!!!

UIte, 100%vegetarian, cu toate că se declară 100% vegetarian, tot a sărit la gâtu' lu' Tancul să-l mânce de viu, nu alta!!

;))

revenind on topic:

Până la urmă sunt considerate (de ex.) suplimentele alimentare (pilule, prafuri, etc...) ca vegetariene?

• Upvote 1

din ce am mancat eu o sa gasesti proteine in ovaz, secara ,polen,fasole, migdale, naut , pilaf,orez

Seara am mancat cam mult : sarmale cu orez si ciuperci , ciorba de naut , si niste paste cu putina urda, + aprox 150 ml lapte de migdale, o mandarina.

1200 Calorii consumate pe bicla + la sala (tenis de masa si 10 minute de alergare )

Am gasit un site interesant http://nutritiondata.self.com/ unde poti sa-ti introduci toate alimente si sa vezi daca a fost o masa echilibrata,

si o sa incerc sa-l folosesc mai ales acum la inceput

'tancul', tu stii ce-i aia o proteina? aaa, vad ca stii ceva, aminoacizi... care aminoacizi nu se gasesc in plante? aaa, si care vitamine?

De exemplu vitamina B12, vitamina D, vitamina A, sunt liposolubile.

Da, stiu ce inseamna o proteina, ea este un lant de aminoacizi, nu are rost sa explic, ca ii foarte mult, ce si cum.

Unii aminoacizi, nu se gasesc in cantitatea necesara corpului, in legume, mai ales pentru noi, biciclistii, care facem totusi sport, corpul are cerinte crescute pentru refacere.

Nu am nimica cu nimeni care practica aceasta dieta...sa nu ma intelegeti gresit.

Nu are rost sa te iei asa tare de mine, ca nu ti-ai gasit omul deloc, cand vine vorba de nutritie.

Nici eu nu mananc carne de porc(foarte foarte rar mananc),sau mezeluri,sau "sunca", adica tot ce ii procesat...

Singura carne care o mananc zilnic(pot spune) este pestele, si mai rar pui.

In rest ouale is prezente in fiecare dimineata.

Oricum, de la lacto-ovo la vegan 100% ii cam mare distanta.

• Upvote 1

@mladen :)... asa-i, nu m-am putut abtine, am sarit tare la gat si imi pare rau...

e suficient sa stai doar 15minute cu fata la soara si ti-ai luat vitaminaD. de ceva ani nu am mai citi despre nutritie, unele le-am uitat. B12'le e singurul cu semn de intrebare chiar si in lumea vegetarienilor. insa sunt multi care sustin ca si aceasta vitamina, care este produsa de o bacterie, daca esti sanatos ti-o faci singur. oricum organismul pe aceasta vitamina are rezerve pt multi multi ani.

cu aminoacizii... se gasesc toti cei de care avem nevoie atat in plante cat si in animale. diferenta este ca valorile celor din plante nu sunt la fel de achilibrate (la acelasi nivel) precum celelalte. insa acest lucru nu influnteaza deloc negativ caci oricum mancam combinat (azi mere, maine pere, poimaine orez, raspoimaine fasole, etc). am fost doi ani vegan si nu am slabit deloc, am aceeasi greutate de cand ma stiu. concluzie, la intrebarea stupida pusa toti (frate da' de toti) ce habar nu au ce-i aia "de unde iti iei proteina?", "frate uite-te la mine, suntem facuti din proteina, sint vegetarian de atat timp, nu am slabit, mananc plante, deci?!?!?... haoleuuu..." am citit din mai multe surse ca nu exista cazuri de prea putina proteina acolo unde necesarul caloric este satisfacut, cica este imposibil asta (bine, acum nu va imaginati ca daca mananc doar mere o viata intreaga o sa fiu ok)... din contra, prea multa proteina este nociva, organismul nu o poate stoca si-apoi munceste s-o dea afara ca pe orice toxina nefolositoare...

ceva mai spre ontopic: Venus Williams Goes Vegan

Mai mult decat Studiul China mie mi-a placut o alta carte, cea legata de nutritia bazata pe grupele sanguine, este destul de cunoscuta si tradusa si in romana. La un moment dat era un smecher care era instructor de arte martiale si innebunise Romania pe la nu stiu cate emisiuni cu "revolutia lui nutritiva" dar de fapt cita superficial din cartea respectiva.

7omca7, ai zis ca te autopropui cobai experimental pentru sport si dieta vegetariana, dar parca ai amintit ca mai ai de gand sa consumi pui si peste.

Recomand si eu siteul nutriondata.self.com, e foarte util si bine realizat. M-am jucat si eu mult pe el, mi-am facut diete, am creat meniuri, am calculat nutrientii....

Mladen a pus o intrebare buna. Suplimentele alimentare sunt acceptate in dieta vegetariana? Eu personal le folosesc, mai ales cand ma antrenez mai serios. Sunt foarte multe produse create in special pentru culturisti si alti sportivi de forta. Exista proteina extrasa din soia cu concentratie de peste 90%. Sunt pastile de vitamina B12 la orice farmacie. Deoarece alimentele nu mai sunt ce-au fost, suplimentarea cu concentrate proteice, vitamine si minerale e aproape obligatorie cand faci sport.

Nu are nimica luciane :D, este chiar recomandata, pe orice dieta, deoarece in alimentele din ziua de azi nu mai exista nutirentii necesari, din cauza industrializarii,si cresterii lor pe vapor, idem cu ouale. Nu ai certitudinea ca iti ai asigurata ratia de vitamine, esentiale organismului pentru a-si indeplini functiile.

Personal iau 4 pastile in fiecare dimineata: vitamine&minerale(functionarea optima a organismului), omega 3+vit e(pt inima,creier,hormoni,antioxidant), lecitina(ajuta la functia ficatului si integritatea celulara,efectele cognitive se vad pe timp lung), orotat de magneziu(bun la inima,muschi,nervi). Concentrat proteic din zer + dextroza dupa sala sau dupa un antrenament mai serios de ciclism, pentru refacere.