tomcat

Dieta vegetariana si sportul

Recommended Posts

Cel mai mare mit al alimentatiai: proteinele dau forta si energie!

Proteinele au doar rol plastic, de reconstructie si crestere. 

Toate plantele contin proteine, si chiar daca nu au toti cei 9 aminoacizi esentiali, corpul nostu stie sa ii combine si sa ii suplineasca.

La plante combinarea asta se face direct, in schimb carnea se descompune in aminoacizi si apoi se combina in proteina care ii trebuie omului, asta se face cu pierdere de energie, cred ca toata lumea se simte obosit dupa o masa copioasa dar poate nu-i da importanta daca asa mananca mereu si nu stie ca se poate mult mai bine.

Semintele de canepa sunt cel mai complet aliment, are toti aminoacizii esentiali sau neesentiali. 

Cel mai mare mit al alimentatiai: proteinele dau forta si energie!

Nu stiu daca e cel mai mare, dar sigur e mit.

Arderea proteinelor e foarte ineficienta energetic. Doar in conditii speciale organismul apeleaza la proteine ca sursa de energie.

Conditiile sunt post si greva foamei. Dupa ce epuizeaza combustibilii traditionali, adica glucidele si lipidele, organismul va apela in final la proteine. Pe care nu le arde direct, ci le hidrolizeaza la aminoacizi, apoi aminoacizii ii transforma in glucoza.

Astfel se pierde din masa musculara si rezulta aspectul de emaciat al persoanei respective.

Daca vorbim de diete bogate in proteine, smecheria este ca metabolizarea proteinelor este un proces mare consumator de energie. Deci o dieta bogata in proteine (nu conteaza originea) corelata cu efort fizic determina o alanta calorica negativa, fiind utila in a pierde greutate. 

Parcă era invers, în caz de foamete se consumă mai întâi proteinele din mușchi și abia în ultimul rând grăsimile. Ăsta era cel mai bun exemplu pentru care înfometarea e cea mai tâmpită idee pentru a slăbi, fiindcă nu slăbești din grăsime ci din mușchi. Explicația era că proteinele sunt mai ușor accesibile chimic, cu efort mai redus din partea organismului, iar grăsimile sunt stocare pe termen lung și de ultimă necesitate fiindcă au rol și în izolare termică, căptușirea organelor interne și altele.

• Upvote 1

Intai se epuizează glicogenul din ficat si muschi. 48-72 de ore. După aia se trece la proteine.

Da, ai dreptate.

http://en.wikipedia.org/wiki/Starvation_response

Starvation mode is a state in which the body is responding to prolonged periods of low energy intake levels. During short periods of energy abstinence, the human body will burn primarily free fatty acids from body fat stores. After prolonged periods of starvation the body has depleted its body fat and begins to burn lean tissue and muscle as a fuel source.

Ordinarily, the body responds to reduced energy intake by burning fat reserves first, and only consumes muscle and other tissues when those reserves are exhausted. Specifically, the body burns fat after first exhausting the contents of the digestive tract along with glycogen reserves stored in muscle and liver cells.[3] After prolonged periods of starvation, the body will utilize the proteins within muscle tissue as a fuel source.

• Upvote 1

Va recomand si eu batoanele cu seminnte de canepa de la Canah (putin cam scumpe acum - au doar din cele ecologice). Pentru mine au fost extraordinare la turele de anduranta.

Si o alta reteta "specfica" . Eu pun cam 100-150 de grame de faina de canepa in paine pe care o fac.

Daca ma gandesc bine e un lucru pozitiv ca nu am rude si prieteni vegetarieni. 

La petreceri sau reuniuni o duc cel mai bine. Nimeni nu-mi cere din mancare, imi ramane tot timpul salata din belsug si pot face schimburi foarte avantajoase, gen o felie de salam pe o rosie si un castravete. In timp ce ceilalti se ingramadesc in jurul gratarului, inecandu-se cu fum, sufland in foc si batandu-se pe cativa mici, eu stau linistit deoparte si savurez in tihna un baton de  cereale sau o salata de cruditati.

Si cel mai fain e ca nu-mi mai pasa de mult ce cred si ce zic despre mine.

Un organism alcalin se lupta mult mai usor cu bacteriile (a propos, stiati ca una dintre solutiile cle mai alcaline din corpul uman este saliva?)

Sau nu... saliva este deobicei puţin acidă, eventual neutră... nicidecum "cea mai alcalină soluţie din corpul uman"

... şi mai departe n-am citit.

Oare vei reuşi vreodată să înţelegi că dacă găseşti ceva pe internet nu înseamnă că-i şi adevărat?

• Upvote 2

nu o fi cea mai alcalina, dar e alcalina. Poate ca a ta e  acida :)

Evident ca nu orice scrie pe internet e adevarat. Se aplica si la discutia noastra :)

Am si postat un comentariu la articol. In zona asta sunt multe teorii, mai toate greu de demonstrat. Din pacate nu toti ne-am nascut chimisti, biologi etc, dar zic eu ca fiecare poate sa filtreze la un anumit nivel diverse din lucrurile gasite pe internet

si apoil sa le verifice prin propria lui experienta.

Este suficient hârtie de turnesol si poti verifica.

• Upvote 2

Fapte concrete:

M-am intalnit ieri intamplator cu o fosta colega de serviciu 1995 - 2005. De cand o stiam era vegetariana, mai exact nu manca deloc carne si era preocupata de tot ce era la moda la vremea respectiva pe partea asta naturist - vegetariana: cura cu apa distilata a lui I.Popa, yoga, radiestezie. Cred ca dpdv varsta era o diferenta de 10+ ani intre noi, dar la vremea aceea arata bine de tot, subtirica, ten alb curat, nu puteai decat sa zici ca dieta (care continea lactate, miere deci nu era o extremista) i se potriveste manusa. Am vorbit de diferenta de varsta tocmai pentru ca nu pot aprecia varsta ei de acum, cert e, ca la vremea respectiva se tot glumea prin colectiv ca am fi cuplati.

Eu am schimbat jobul, ea a ramas, dar fiindca exista un nou patron care vroia sa scape de garda veche, incet-incet s-a pus pe lista de pensionare anticipata si nu mai stiu cand iesit la pensie, ceea ce cred este ca acum are poate 60 de ani dar in mod cert nu mai mult, poate mai putin.

Nu o mai vazusem de 6-7 ani, cand inca era de nota 7 :)  :). Si ieri pe strada, sa cad jos: arata ca o baba de 80 de ani. Parul alb, fata scorojita, arata ca dracu.

Hai sa ma mai laud si eu oleaca...

La concursul Caii pedaleaza am luat locul 4 la categorie si locul 8 la general. Am fost la 5-6 secunde de locurile 3 si 2. Am avut mult ghinion, mi-a cazut borseta de sub sa si mi-a intrat la roata, un tip din faţă descaleca la fiecare balta si nu aveam loc sa-l depasesc, si altele asemenea. In plus am fost cu o bicla de 14kg cu furca pe arc. Sa fi vazut ce 29er de carbon avea ala de m-a intrecut numa' cu 5 secunde...

La Dragomirna-Suceava am venit cu o bicla mai usurica, de vreo 12 kile, facuta de mine din piese SH de toate felurile si de la toate firmele. Ma si mir ca a iesit bicicletă! Am reusit locul 3 la general, cea mai buna performanta a mea. Peste 30km facuti in 1:13. Cel de pe locul 2 a avut un avans de 30sec. La urcari il depaseam, la coborari ma depasea. Nah, avea 29er FS de carbon. Si daca nu pierdeam startul il depaseam oricum, dar am plecat printre ultimii, ca n-am fost pe faza cand s-au chemat concurentii. 

Oare daca mancam carne ma clasam mai bine? Chiar nu vreau sa stiu!

Am cunoscut o gramada de carnivori ce au avut mult mai mult ghinion in concursuri. Se pare ca un consum crescut de vegetale proaspete mareste intensitatea aurei, ceea ce atrage norocul si te face mai fericit :))

Startul se anuntase la 10:30, eu m-am dus linistit la toaleta si in timp ce ma straduiam sa mai pierd vreo 2-300 de grame, s-a decalat plecarea la 10:15. Puteam sa ma bag in fata, ca anul trecut iesisem pe 2, deci aveam dreptul regulamentar, dar nu sunt genul...

Încă un motiv să mânânci carne: mergi mai rar la budă sau îs mai rapide "pitstop-urile" ;))

• Upvote 3

Cand mananci multa carne, trebuie sa bei si apa multa, sa ajuti rinichii sa filtreze reziduurile, deci mergi si mai des la WC.

Ce spune Lucian e corect dar e mai mult despre "partea lichida", in special carnea de porc ridica nivelul acidului uric (din sange) care produce guta si pietre la rinichi bazate pe acid uric (imi scapa denumirea lor). Cine n-a avut o colici renale pina acum, nu stie ce inseamna iadul pe pamant. Dar si nucile au acelasi efect in privinta acidului uric.

E evident ca poti sa mananci carne si sa ai performante foarte bune. Dar banuiesc ca nu foarte multa carne. As fi chiar curios care e cantitatea de carne dintr-un meniu facut pentru un sportiv profesionist in ciclism/alergare. As paria ca nu depaseste 10-15% din total.

Avantajul important al unui vegetarian este, din punctul meu de vedere, capacitatea de recuperare mai rapida. In conditii de antrenament similare pariez ca vegetarianul va castiga :)

Hai sa ma mai laud si eu oleaca...

Chiar esti mandru de rezultatele astea ca le gasim peste tot. Felicitari !

Multumesc Tonka, pentru un vegetarian de 36 de ani, fara antrenament specific si cu o bicla modesta, indraznesc sa cred ca am rezultate bune. Nu la fel de bune ca ale tale, ai avut cateva minute bune avans. Poate ne destainui cateva din secretele antrenamentului si regimului tau...  :bici-7: