CiDo

Revizie Fox

Recommended Posts

La foxu' lu' peste tre' sa ma astept la altceva? Cam cum si ce-ar trebui sa vad/simt ca sa pot zice ca da, are nevoie de niste revizie sau ceva?

la a mea raman dare de ulei pe brate, cred ca e un semn ca tre sa schimb garniturile :P

pai scria ca la jumatate fata de cele din afara tarii. vom vedea. Nu am FOX dar stiam de problema asta si am zis sa impartasesc, daca o sa fie de bine ok daca nu asta e....

Niste neni care par a avea majoritatea componetelor pentru FOX in asa fel incat o poti reconsitui din piese.

http://www.foxspares.com/

mai putin manete de control pentru blocaj :(. Nu gasesc piese pentu manete nici la Shimano, producatorul de fapt al acestor manete, nici la Fox, iar manete intregi am gasit pe un singur site in UK, dar mai scumpa decat un schimbator spate XT Imagine postată

Am zis majoritatea si nu totalitatea. Oricum ce cauti tu nu face parte din furca propriuzis, este un accesoriu auxiliar.

pai n-am inteles altceva decat ai scris, imi varsam si au amarul [-O<

Eu sunt curios cu ce umflă IFP-ul la shock-urile ce nu au valvă schrader.

Pai si shocurile R de la Fox au IFP. De ce n-ar merge? Nu cred ca fac un dispozitiv/adaptor pentru fiecare model.

Scula e scula.

Io din documentatia lor asa am inteles. Toate amortizoarele cu IFP folosesc acelasi stuts folosit la IFP-ul Talasului.

@MBZ

am vazut  ca ofereai documentatie pentru revizia la Fox. Daca nu e mare deranjul, pentru o furca RL90 imi poti trimite?

Nu imi trebuie toata documentatia, nu vreau sa crezi ca mi-ar trebuii pt. ceva "bisnisuri".  cristi_a_dragan@yahoo.com

recomandari penrtu  un loc de achizitionare consumabile pt Fox?

mersi fain.

PS Am incercat PM dar se pare ca nu merge.

Multam fain. 

A mea cred ca e asta: 2002-2009 F100 & F90, (O/B R, RL, RLC, RLT & Remote dampers) dar n-are ce sa fie mare diferanta.

Baiul e ca nu stiu ce trebuie sa sa scimb si sa comand. Eu o am de 2 ani si n-o vazut revizie si istoria de service nu o stiu. E clar ca trebuie schimbate garniturile de praf si uleiul dar are rost sa mai schimb si alceva? Aer nu scapa dar nici foarte fin nu merge. Cu sculele si indemanarea tehnica nu sunt probleme, vreau doar sa am cam tot ce trebuie sa nu stau cu ea demontata pana vin ceva piese care nu au fost prevazute. 

Si unde le gasesc la un pret care sa nu ajunga la valoare furcii?  :) 

mersi.

Dacă nu scapă nici ulei atunci va fi deajuns doar o curăţare temeinică şi ulei nou.

Nici ulei nu scapa, bratele sunt perfect uscate, singurul lucru care ma deranjeaza e ca nu merge cum ar trebuii sa mearga. Sau cum imi imaginez eu ca trebuie sa mearga un Fox.  Reactioneaza doar la denivelarile mari. Deci doar schimb de ulei ramane.

multam

Multam fain. 

A mea cred ca e asta: 2002-2009 F100 & F90, (O/B R, RL, RLC, RLT & Remote dampers) dar n-are ce sa fie mare diferanta.

Baiul e ca nu stiu ce trebuie sa sa scimb si sa comand. Eu o am de 2 ani si n-o vazut revizie si istoria de service nu o stiu. E clar ca trebuie schimbate garniturile de praf si uleiul dar are rost sa mai schimb si alceva? Aer nu scapa dar nici foarte fin nu merge. Cu sculele si indemanarea tehnica nu sunt probleme, vreau doar sa am cam tot ce trebuie sa nu stau cu ea demontata pana vin ceva piese care nu au fost prevazute. 

Si unde le gasesc la un pret care sa nu ajunga la valoare furcii?  :) 

mersi.

Depinde cati km ai facut in acest timp si in ce conditii. Insa sunt sigur ca  nu are ce  ulei sa mai scape ,ptr ca nu mai are ulei mai mult ca sigur,poate doar vapori...E  ,ca un pățit ce sunt ,recomand serviceul de intretinere cat mai des posibil...A trebuit sa stric 2 furci ca sa ma trezesc din somn...

Pai nus, sa fi facut vreo 5000- 6000 de km majoritatea in conditii de uscat. Dar si majoritatea ofroad.  Ma gandesc ca ulei mai e ca nu o curs deloc si nici nu are pe unde sa se evapore dar probabil e ca mierea de albine.  Ce sa-i faci daca pana la asta am avut doar Marzzochi si Rockshox. La marzzochi schimbam uleiul pe toate drumurile si la rockshox consumabile pe toate drumurile. Cu foxul e un pic mai greu.