CiDo

Revizie Fox

Recommended Posts

Salut,

Poate o sa fie de ajutor si sper ca nu se considere reclama....

Revizie facuta recent la Bicishop pentru un amortizor spate Fox RP3-manopera 50 RON(nu a fost cazul de schimbat garnituri dar am inteles ca acestea erau 100 RON)

Pentru FOX Talas 32 (90-110-130)unde era o mare problema pt ca nimeni nu facea  service la noi in tara-aprox 100 EUR-asta include pe langa garnituri si un up grade la cartus pentru modelele 2005-2006 care am inteles ca au probleme din fabricatie(la mine decurge totul ok pana acum)

Furca este trimisa din cate am inteles chiar la reprezentanta Fox din Roamnia.

Zi faina!

Fox nu are reprezentanta in Romania din pacate, bicishop sunt agreati  doar de fox, si eu am facut la ei o data, prima si singura data  de fapt, nu mai are rost sa intru in detalii ce nesimtire e acolo.

Am desfacut, am curatat si am schimbat uleiu.  Am pus Motorex combinatie de 10 W cu 5W in proportie de 1/2, si ulei de transmisie 80W-90 in capul pistonului de aer( dupa recomandarile de pe mtbr) Astea le aveam ca au ramas de la motoreta - de la furca si de la cardan. Si sa iau Fox bidon de 1 litru pentru 170 ml necesari e cam jale ...  Nu scapa nici ulei nici aer. Daca o sa dea semne de oboseala o sa ii scimb si garniturile, acum nu am vrut sa dau 150-200 ron pe ele daca nu e neaparat nevoie. Oricum, acum ca stiu ce trebuie facut e treaba de 2 ore cu tot cu demontat de pe bicicleta si pus inapoi.  

mersi la toti pentru sfaturi.

aaa si i-am scos si spacerul si am ridicat-o la 100 mm. 

• Upvote 1

Te-a ajutat ce ti-am trimis?

Sigur, multam fain. Credeam ca e ceva ce nu se gaseste pe net, altfel nu te mai deranjam. Oricum multumesc pentru deranj si pentru interes.

De ce? Arată urât dacă o pui aşa direct... :P

Mai demult am căutat o chestie din aia originală şi când am văzut că-i vreo 10 dolari (sau euro) mi-a trecut rapid.

(şi am improvizat)

Sau cauti asa ceva  la magazinele de piese auto. E o brida de plastic cu ghidaj pentru cabluri. Capul bridei e pivotant. Am scos furtunul din ea doar pentru poza.

post-370-0-92695800-1363875603_thumb.jpg

La mine daca vrei Fox

Salut @MBZ ma poti ajuta cu un manual de service pentru un shock Rp23. Ma cam bate gandul sa-mi fac singur revizia la el ca are nevoie neaparat de un schimb de ulei. Multumesc.

Am desfacut, am curatat si am schimbat uleiu.  Am pus Motorex combinatie de 10 W cu 5W in proportie de 1/2, si ulei de transmisie 80W-90 in capul pistonului de aer( dupa recomandarile de pe mtbr) Astea le aveam ca au ramas de la motoreta - de la furca si de la cardan. Si sa iau Fox bidon de 1 litru pentru 170 ml necesari e cam jale ...  Nu scapa nici ulei nici aer. Daca o sa dea semne de oboseala o sa ii scimb si garniturile, acum nu am vrut sa dau 150-200 ron pe ele daca nu e neaparat nevoie. Oricum, acum ca stiu ce trebuie facut e treaba de 2 ore cu tot cu demontat de pe bicicleta si pus inapoi.  

mersi la toti pentru sfaturi.

aaa si i-am scos si spacerul si am ridicat-o la 100 mm. 

Pune si tu cantitatile de ulei si specificatiile pentru fiecare brat te rog. Adica ce indicativ are uleiul pe fiecare brat si cantitatile pe fiecare camera ca nu m-am lamurit si vreu sa o desfac si eu pe a mea si daca ma poate ajuta cineva cu identificarea furcii mele pe care scrie fox F SERIES RL si e de 32 si are 90mm.

Din ce am aflat eu imi trebuie: - 5cc de ulei in air chamber 80 sau 85w SAE gear oil

- 20.cc spring side oil bath (aici nu stiu ce tip de ulei sa pun)

- 155cc damper side oil bath (nici aici nu stiu ce ulei trebui

Si cum e cu combinatia aia de ''10 W cu 5W in proportie de 1/2" ,fa si tu un pustiu de bine si explica detaliat ca eu pricep mai greu. Multumesc anticipat!

Cantitatile sunt exact alea care le-ai enumerat tu. Doar ai grija sa golesti cartusul de ulei din bratul drept, ramane in el ulei si daca pui 155 ml dupa aia o sa ai mai mult.(dupa ce scoti tija cu cartusul deschizi lockout-ul si pompezi din tija pana nu mai opune rezistenta si merge liber - o sa iasa ulleiul prin partea de sus) 

Cu combinatia e simplu. Am avut ulei de furca Motorex 10W ce a ramas de la schimbul de ulei de la motocicleta si ulei de furca Motorex 5W ce a ramas de la schimbul de ulei la o furca mai veche. 10W mi s-a parut prea vascos si 5W prea fluid. Am amestecat cantitati egale din fiecare si teoretic ar trebuii sa am ulei 7.5W. Din amestecul rezultat am pus 20ml in bratul cu cartusul de aer(partea de jos) si 155 in bratul drept. 

Dupa demontare nu mai poti folosi saibele de plastic de sub piulitele negre din capul de jos a furcii. Eu le-am inlocuit cu o-ringuri de 8x2mm. Deocamdata nu curge ulei. Totusi saibele originale vin cu kitul de semeringuri de praf daca te hotarasti sa le schimbi. 

Daca furca a venit pe o bicicleta Specialized atunci e produs OEM pentru Specialized. Banuiesc ca  e F100 RL redus cu un limitator la 90 mm. Limitatorul e o chestie neagra de plastic pusa sub cartusul de aer si deasupra arcului negativ. Eu am scos limitatorul si am adus furca la 100 mm. 

Tot ce e mai sus e cum am procedat eu. Nu sunt 100% sigur ca am facut bine si totusi recomand folosirea uleiului Fox sau un service autorizat. Eu am recurs la operatiile si uleiurile  de mai sus pe riscul meu si dupa o informare de pe forumuri straine. Daca cineva poate confirma ca nu e rau ce am facut e ok. 

sper ca am fost de ajutor.

Am amestecat cantitati egale din fiecare 

Mai sus ai zis ca amestecat in proportie de 1/2 apoi ai zis ca ai amestecat cantitati egale. Hotaraste-te.

• Upvote 1

Mai sus ai zis ca amestecat in proportie de 1/2 apoi ai zis ca ai amestecat cantitati egale. Hotaraste-te.

Nu vad unde e diferenta. Daca am gresit in exprimare  nu imi dau seama unde. Adica vreau sa zic ca am pus 100 ml 10 w si 100 ml 5w. Totalul a fost 200ml. Din care am folosit cantitatile recomandate si restul l-am pus la pastrare. 

Cand amesteci doua substante in raport de 1/2 inseamna ca pui o parte din una si doua parti din alta.

Adica ai pus combinatia de ulei in toate camerele? pentru ca eu am crezut ca trebuiesc doua tipuri de ulei, unul pentru camera cu aer adica aia 5cc sialtul pentru celelalte doua. furca vine de pe un specialized si cred ca e editie 2009. oricum pana nu ma lamuresc cu uleiurile nu o desfac. 

Pai cu aia 5 ml e alta treaba. Aia i-am pus in capul pistonului de aer, adica in bratul stang al furcii dar pe deasupra. Acolo trebuie float fluid 5ml sau 80w ca alternativa. Aia 20 ml de ulei de furca vin tot in bratul stang dar bagati prin capatul de jos al furcii, sub pistonul de aer. 

vezi aici la service/forks/f-series http://service.foxracingshox.com/consumers/index.htm

uleiul original ce se folosea pana prin 2011 avea vascozitate 31.82 CST la 40C

Citeste aici despre uleiuri ce se gasesc la noi, combina-le si vezi sa iti dea vascozitate finala ca la Fox.

http://www.peterverdone.com/archive/lowspeed.htm

Eu parca am combinat Motorex 5W si 7.5W, totul e ok.

In bratul cu aer am pus ulei de motor full sintetic, cica adera mai bine la bucse si le prelungeste viata.

Uleiul fox Green ce se recomanda acuma nu stiu ce vascozitate are, dar presupun ca tot pe acolo. Citeam ca e bun, aluneca f bine.

Uleiul Fox Red se folosesc doar in cartusele FIT, deci nu pt noi astia cu Open Bath.

Tin sa precizez ca folosesc furca din 2008, am schimbat garniturile dupa 2 ani cu Enduro si uleiul cam o data pe an de atunci, da nu ma dau atata ca Maus.

So far so good, mai citeam pe net ca furcile astea mai noi nu sunt asa fiabile ca generatia mai veche.

Pe langa asta se recomanda sa se faca din start o revizie la furca noua, ca vin uscate din fabrica, paza buna...

Hop si eu cu o intrebare: se da un Fox 32 Float CTD Evolution 29", la care producatorul recomanda pentru lubrifiere bailor de ulei din lowere cate 30 ml de FOX Green 10 wt. Furca e de anul trecut de prin toamna (venita pe bicicleta noua), n-are mai mult de 400 km rulati, dar de la inceput bratele uppere-lor au fost perfect uscate, nici urma de pelicula de ulei pe ele.

Dupa ce am mai citit nitel mai sus sau pe la altii (mtbr, singletrack), se pare ca-s o gramada de oameni care se plang ca au primit furci din aceiasi gama uscate, asa ca am cam intrat la idei, si as vrea s-o desfac sa vad care-i situatia. Si aici apare dilema, parca n-as da 27 Euro pe un bidon de 1l de ulei, in conditiile in care mie imi trebuie 60 ml... Tot din citite un ulei asemanator ca si caracteristici ar fi Bel-Ray Fork Oil 10W, care se gasesti si pe la noi, la un pret mai uman. A mai folosit cineva, ceva pareri? Sau alte alternative?