CiDo

Revizie Fox

Recommended Posts

@beberules

E for O/B sau cum denumesc ei mai nou O/C?

Asta e?

53) 2013 32 Float 29" 80-100
(O/C CTD damper) FOX Red 10 wt. Damper 74.0 FOX Green 10 wt. Damper-side oil bath 30.0 Spring-side oil bath 30.0 FOX Float Fluid Air Chamber 5.0

Ideea e urmatoarea, daca uleiul e doar pt lubrifiere si nu participa in fucntionarea efectia a telescopului, poti pune ulei de motor sintetic.

Aici ar intra bratul de aer, indiferent de furca,  si bratul damper cu conditia sa fie cartus inchis, cum e FIT.

La O/C nu stiu cum e, dar din cate am citit e inchis si asta, deci cred ca poti pune ulei de motor.

"Tot din citite un ulei asemanator ca si caracteristici ar fi Bel-Ray Fork Oil 10W, care se gasesti si pe la noi, la un pret mai uman"

Unde ai citit asta?

Fox 36 Vanila R (2010)

Am folosit ulei de la Sram (înainte se numea Pit Stop) 5W la partea de damping şi respectiv 15W.

Nu am observat să se fi schimbat semnificativ amortizarea.

@beberules

E for O/B sau cum denumesc ei mai nou O/C?

Asta e?

53) 2013 32 Float 29" 80-100

(O/C CTD damper) FOX Red 10 wt. Damper 74.0 FOX Green 10 wt. Damper-side oil bath 30.0 Spring-side oil bath 30.0 FOX Float Fluid Air Chamber 5.0

Ideea e urmatoarea, daca uleiul e doar pt lubrifiere si nu participa in fucntionarea efectia a telescopului, poti pune ulei de motor sintetic.

Aici ar intra bratul de aer, indiferent de furca,  si bratul damper cu conditia sa fie cartus inchis, cum e FIT.

La O/C nu stiu cum e, dar din cate am citit e inchis si asta, deci cred ca poti pune ulei de motor.

Da, aia e. E un pic ciudat, ca din descriere nu e FIT (e versiunea ieftina, Evolution), si totusi pare a fi cartus inchis, ca altfel n-ar recomanda 2 tipuri de ulei -  s-ar amesteca intre ele.

Am gasit in mai multe locuri oameni care ziceau ca au folosit Bel-Ray in loc de Fox Green (aici, aici sau aici), si mai vazusem undeva chiar o comparatie vis-a-vis de vascozitate, dar al naibii ca nu mai gasesc acu' link-ul. Mai sap :)

@mladen, merci de info.

Revin, am desfacut furca in seara asta, si dupa cum ma temeam... din 60 mm de ulei cat ar fi trebuit sa aiba in ambele brate, abia s-au scurs vreo 23-25 ml. Asta ca sa se mai linisteasca si altii cu mitul Fox :)

Am folosit pana la urma PitStop 10W, asta am gasit in viteza. La prima vedere, parca se misca un pic mai bine, ramane si pe brate o pelicula superficiala de ulei, dar e posibil sa fie si piticii mei :) O sa vad daca e vreo diferenta la prima tura.

Din cate am inteles toti fac asa.

Tre sa dea bine la cantar, ca bikeru o pune pe cantar in magazin prima oara, si "less is more"

E o posibila explicatie, desi nu se prea aplica in cazul asta, dat fiind faptul ca seria asta ieftina Evolution se vinde mai mult OEM si mai putin retail (eu cel putin n-am vazut pe nicaieri). Deci bikeru' nu mai apuca s-o puna pe cantar, ca-i vine gata asamblata pe bicicloanţă :)

Mergand mai departe putem s-o dam si-n teorii ale conspiratiei si sa zicem ca in felul asta isi cresc incasarile aftersales (ale lor sau ale dealerilor). Daca vii la revizie cand iti zic ei, iti ajunge si uleiul ala putin; dac-o lasi 2 ani si nu-i faci nimic, o sa trebuiasca sa-i schimbi o gramada, se vand mai multe piese de schimb :)

Aberez si eu acu', dar ramane ideea ca nu strica o verificare chiar si la furcile noi, te scuteste de batai de cap ulterioare.

Mi-am facut o bucurie complet gratuita ieri.

Am dus picicleta la spalatorie dupa PE, iar de la zeama aia degresanta mi-am belit upperele furcii. Acoperirea aia aurie s-a deteriorat pe alocuri, niste dare verticale (bine, putin elicoidale dupa cum s-a prelins zeama aia nenorocita sub efectul gravitatiei) unde metalul upperelor este expus.

Faptul e consumat si incerc sa ma resemnez, cel putin cu partea estetica (adica s-au patat si bratele pedalierului, si cuvetele furcii, si mai multe, ma consolez cu "bine ca suntem noi sanatosi").

Functional ma intreb insa... Vor suferi garniturile antipraf? Si mai ales bucsele de frictiune din lowere? In ce priveste bucsele, ma gandesc c-alea-s undeva mai jos in lowere, iar zonele distruse vor ajunge mai rar (la capat de cursa) in zona lor. Ce parere aveti?

:( :( :(

De ce le duceti la spalatorii?Stiti si voi foarte bine ca nu e recomandat sa se spele biclele la asemenea presiuni.Un furtun cu jet normal nu gaseai si tu?

Furtun cu jet normal pun pe ea la respectiva spalatorie.

Nu apa mi-a stricat furca.

As dori opinii legate de subiectul expus de mine, multumesc.

Eu stiu ca bucsele-s sus, in upper-e, dupa dust cap,inelul de spuma si garnituri, asa-i la SID-ul meu ce-i drept.

Cred ca o sa ai probleme dar la o eventuala vanzare a furcii, in rest daca nu se simte la deget nimic adancituri sau abraziv nu are nimic.

Eu stiu ca bucsele-s sus, in upper-e, dupa dust cap,inelul de spuma si garnituri, asa-i la SID-ul meu ce-i drept.

Fals, la furcile cu configurație normală sunt în jambele inferioare. La cele inversate (vezi Manitou Dorado) sunt în cele superioare.

@Muttley: Poze cu furca și angrenajul? Sigur nu e reziduu care se poate șterge?

otsdr, Tancul cred ca a gresit termenul, s-a-nteles ce a vrut sa spuna, iar in asta consta si speranta mea, si anume ca garniturile au oprit solutia aia la nivelul lor, incat au mai ramas cativa cm de cursa utila neatacati.

Am incercat ieri cu o spuma speciala de curatat suprafete cu acoperiri, nu s-a remediat nimic la angrenaj, dar am sa mai insist. La furca oricum n-am ce repara, s-a dus.

Voi face poze clare diseara si le pun aici.

luci, n-ai ce simti la deget, e vorba de microni la grosimea acelui strat. Si nu nu, este abraziv, e normal ca rugozitatea upperelor neacoperite sa fie totusi una rezonabila (buna).

Vin cu poze diseara, mersi tuturor pentru ajutor! :((

Presupun că e mai bun decât nimic, dar din experiență mi se pare că efectul durează fix până ieși din apartament. Mai bine dai cu ulei normal de furcă și ștergi bine după.

sau Brunox fork deo. Eu asta folosesc pentru brate si shock de 2 ani.Avantajul fata de ulei este ca lasa o pelicula mai durabila.

http://img713.imageshack.us/img713/1710/img5625h.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/2171/img5626i.jpg

Atat am putut face la ora asta, cu lumina disponibila in casa.

Unde am indicat "metal gol", acolo s-a dus toata acoperirea. Se simte la unghie ca frecarea-i mult mai insemnata, lucru de asteptat de altfel.

Celelalte dare au mai lasat putin teflon.

Am pozat si bratul pedalier da' nu mai urc poza, e lumina de toata jena, si sa zicem ca pedalierul nu ma doare atat de tare, va functiona corect si asa.

Da, probabil "soluția" de spălat jante(deși asta e pentru cuptor) conține sodă caustică, folosită printre altele la dizolvarea anodizării de pe suprafețe din aluminiu. 

Am dat cu zeama aia si pe pinioanele PG990 de pe bicicleta prietenei, iar alea au spiderul anodizat. Nu s-au stricat.

Oricum, ce mai conteaza, zi-mi te rog cum ti se pare isprava... caut uppere? Eu ma gandesc s-o las asa, mai ales ca problema-i pe laterala.

Cred ca problema poate fi atenuata daca folosesti inainte de fiecare tura un spray lubrifiant, cum a recomandat mai sus cineva brunox turbo spray. Eu am mai folosit o vreme un spray lubrifiant cu teflon, se simtea diferenta la cum lucra furca dar nu tinea foarte mult. 

Las-o așa, problema e în mare parte cosmetică și nu va afecta prea mult funcționarea furcii. Anodizarea lipsește în partea superioară, care e mai puțin folosită, în plus tranziția dintre zone pare destul de lină, deci nu cred că o să se agraveze în timp.

Am o furca Fox Float 32 120 ce a inceput sa piarda ulei pe la bratul stang, gasesc kit de semeringuri in Bucuresti ? Sau trebuie sa le comand de afara ? Acestea sunt ? Sau astea ?

Primele sunt simerigurile, alea negre sunt cele de afara. Iar celelalte sunt garnituri interne pentru cam tot ce-i ansamblu interior .

Apropo' de ulei pt Fox de 7,5W , am vazut ca Motorex face si exista si pe la noi. http://www.bikexpert.ro/produse-intretinere_40/ulei-furca-motorex_5788_5948.aspx

Deci trebuie sa le iau pe amandoua?