CiDo

Revizie Fox

Recommended Posts

Nu am umblat eu în furcă până acum, poza e de la cine mi-a curăţat-o.

Am întrebat la vreo 3 magazine de electrice şi se uitau ca la urs la mine când întrebam de asta :).

Mai caut.

Am întrebat la vreo 3 magazine de electrice

Iti spun eu la telefon unde sa te duci. 

La ei gasesti orice tip de termotub APEX (varnish) culori, diametre, compozitie.

http://www.charma.ro/contact.php

Mă scoate o chestie din sărite aşa rău încât îmi vine să vând furca ...

arcurile îmi flambează şi fac un "click" foarte enervant, aşa de enervant încât nu-l mai suport.

1) daca te enerveaza atat de rau, nu pot decat sa ma ingrozesc gandindu-ma ce trairi iti provoc eu;

2) cand dormi 3 ore pe noapte asa se-ntampla, te irita orice.

Ideea lui otsdr mi se pare mai buna, pentru ca acea camera (de cursiera, sa fie de diametru mic) este elastica si preia comprimarile arcului. Varnisul termocontractil devine rigid. Eventual l-ai putea folosi ca sa fixezi camera la capete, insa eu personal n-as face asa ceva.

Camera foarte stramta, trasa pe arc pe portiunea lui de mijloc, job done!

Edit: sau varnisul termocontractil, insa tras pe spira! Asta daca e posibil de introdus la capat, ceea ce din poza pare a fi cu ceva atentie si rabdare. Asa da, incalzit, imbracata spira centrala, perfectiune.

pezazegu.jpg

In modul cum e prins acum NU funcționează (pe ambele arcuri) Am lăsat furca la magazin, era târziu și nu mai puteam experimenta.

Pai le-ai solidarizat. Alea tre' sa lucreze independent. Ai nevoie doar p-ala mare sa-l acoperi.

Nu ating intre ele afară, am testat comprimarea pe menghină... Ar trebui sa încerc cu cel mic complet îmbrăcat și ăla mare gol, apoi invers :).

Sunt curios cat costa piesa aia separat, aștept să îmi zică de la magazin. Sau dacă intra pe garanție...

camera (de cursiera, sa fie de diametru mic) este elastica si preia comprimarile arcului. Varnisul termocontractil devine rigid.

La prima vedere asa poate fi, doar ca:

1. Camera poate interactiona cu uleiul, si in plus frecare otel pe cauciuc produce niste suspensie.

2. Varnish de la APEX nu interactioneaza cu solvent/ulei si nu devine rigid. In plus e mult mai rezistent la eroziune/frecare cu orice alta suprafata.

Ar fi o solutie ca in eventualitatea utilizarii varnishului, acesta sa fie termocontractat pe arc doar la capetele segmentului(si nu pe toata lungimea ca in imagine) sau la unul singur capat(e suficient), astfel pe restul segmentului va fi liper si la cota mai apropiata de tub, asigurand o insonorizare/joc convenabila.

Zic

• Upvote 1

Azi m-am enervat la culme. Am furca de 3 săptămâni la service (talas-ul de pe Canyon) pentru înlocuirea bucşelor care au joc prea mare. Nu e gata nici până acum şi vreau s-o iau înapoi.

Mă gândesc s-o trimit chiar la Mojo în UK. Am alte variante care să dureze mai puţin?

Evident că m-am jurat că nu o să mai cumpăr în viaţa mea ceva de la FOX.

In Ungaria nu exista service FOX?

Eu din considerent de service nu ma declar Fan FOx, si la primele apasari pe ghidon nu ma da pe spate finetea cu care lucreaza un FOX F32 CTD 2013/2014. Mai fin lucreaza Magura, minus faptul ca e o furca race.

Daca iau 29, voi lua fie SID 2015, fie Magura TS8. 

Daca servisezi furca anual, si mai vrei poate o curatare de noroi la mijloc de sezon, e important ce iei.

In sfarsit, azi mi-am recuperat vulpea. La prima vedere totul pare in regula, a disparut complet jocul si e ceea ce trebuia sa fie de la bun inceput. Sa vad daca si tine :).

• Upvote 1

Unde imi recomandati sa servisez o furca fox, in Bucuresti? (In Pitesti nu am unde, din pacate)

Am citit topicul, dar sunt posturi destul de vechi unele si ma gandesc ca poate au aparut schimbari intre timp (service-uri noi, mecanici, etc)

Daca nu mai este in garantie vorbeste cu Cezar de la Ace of Spanners, lucreaza bine dar este in Brasov. Mai costa in plus curierul.

De ce vrei neaparat Bucuresti ?

Buna ziua.Am o furca Fox talas 100-120-140 la care nu mai pot regla cursa la 100mm,merge reglat aproximativ la 125mm si la 140mm,in rest lucreaza frumos si se blocheaza ok.Stiu ca se poate remedia problema,intrebarea este cat de des ar surveni aceasta problema?Multumesc frumos.

Salutare! Stie cineva daca In Cluj exista vreun magazin cu experienta in revizii Fox? As vrea sa servisez un shock CTD.

On 3/26/2017 at 13:26, viper78 said:

Salutare! Stie cineva daca In Cluj exista vreun magazin cu experienta in revizii Fox? As vrea sa servisez un shock CTD.

Da, cu incredere la Bike 44

http://bike44.ro/

• Upvote 1