Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

CiDo

Revizie Fox

Recommended Posts

La Focs 100RL se pot schimba bucsele de frictune din lowere?

Focs 32 FIT RL 120... Nu știu, poate e numai în capul meu, dar parcă nu mai are small bump sensitivity ca la început. Nu sunt sigur, nici n-am cu ce alt Fox să compar.

M-am uitat, n-ajunge uleiul din OB în air piston (că i-am scos mortăciunea aia de burete de vreun an), nu pierde ulei sau aer, bucșele par OK (că, dacă nu-i montată, alunecă perfect alea) dar parcă a mai căpătat niște compression damping. Parcă.

Să mă bag să-i pun alt ulei, mai moale, în cartușul FIT?

exista service in bucuresti care are toate uleiurile originale fox atat pentru furci cat si pentru shock-uri, cat si piese de schimb pentru majoritatea furcilor si shock-urilor de pe piata, iar un service de intretinere la o furca (fara piese de schimb) e in jur de 100 lei (uleiurile si manopera incluse)

asa ca de ce sa te complici sa cauti uleiuri similare si sa ti-o faci acasa?

ok, sa zicem ca ii excludem pe cei carora chiar le place sa susubareasca si au si timpul necesar :)

exista service in bucuresti care are toate uleiurile originale fox atat pentru furci cat si pentru shock-uri, cat si piese de schimb pentru majoritatea furcilor si shock-urilor de pe piata, iar un service de intretinere la o furca (fara piese de schimb) e in jur de 100 lei (uleiurile si manopera incluse)

asa ca de ce sa te complici sa cauti uleiuri similare si sa ti-o faci acasa?

ok, sa zicem ca ii excludem pe cei carora chiar le place sa susubareasca si au si timpul necesar :)

bine ca mi-ai amintit... am un shock la ei desfacut si de vreo 10 luni tot "asteapta pachetul de la fox" cu piesele necesare pt revizie. o sa le dau un mail :))

daca e vorba de shopul cu cei mai inflexibili si nervosi vanzatori/mecanici/proprietari atunci, dintr-o data, prefer sa surubaresc singur la furca.

De vreo două săptămâni simt în braţul drept (văzut de sus) un mic joc atunci când am frâna apăsată. Nu, nu e din cuvete. Bănuiesc bucşele. Am fost cu ea în service, dar FOX vrea să mi-o ţină trei săptămâni!!! Adică pierd aproape toată luna aprilie. Unde aş putea să mai schimb bucşele astea, în afară de FOX? Le-am şi zis că le plătesc bucşele, nu stau să mă ţigănesc cu ei pentru ele, dar termenul e acelaşi. Și nici furcă la schimb nu-mi dau :).

Furca e o Fox 32 Float 29 FIT CTD 

Oarece, dar mie mi se pare cam mare, lucru confirmat şi de mecanicul de la Giant.

LE1:

Cred ca am gasit de la ce ar fi asa zisul joc din furca: 

H9KmSDT.jpg

Piulita de la ax (habar n-am de ce e numerotata, oricum nu am mai pus-o in aceeasi pozitie...) are un mic joc si asta cred ca ma inducea pe mine in eroare ca ar fi tocmai in bucsa inferioara jocul.

LE2: m-am prins, e pentru pozitia levierului de pe partea opusa.

Salutare,

Sunt in asteptarea unui Fox Float 32 Terralogic pentru 26"  model 2013; din ce am citit au fost unele probleme la modelele Float 32 CTD ; daca sunt persoane care au Terralogic rog sa imi spuna daca au avut probleme cu ele sau un feedback despre furca. Unde se face service Fox la noi ?

La bicishop ai service autorizat fox. 

Legat de probleme, cred ca fox comunicase exact anii si seriile de produse afectate.

Postul #106 al lui abuwz din acest subiect se refera la bicishop ? :)

Presupun ca da :). Totusi eu am fost acolo de cateva ori sa cumpar diverse si n-am fost intampinat niciodata cu ostilitate.

Una din vizite a presupus sa las bicicleta (crossul vechi de otel) la ei, si s-au ocupat sa-i refaca transmisia, 3 saptamani a stat (au cautat piese, ca nu se gasea caseta de 7 viteze) si am luat-o in stare foarte buna (merge si azi foarte bine).

Pt revizie poti sa vorbesti cu Cezar, revizia dureaza mai putin si este mai ieftin

daca tin bine minte poti sa verifici pe site-ul fox daca furca ta face obiectul unui recall. 

Salutare,

Sunt in asteptarea unui Fox Float 32 Terralogic pentru 26"  model 2013; din ce am citit au fost unele probleme la modelele Float 32 CTD ; daca sunt persoane care au Terralogic rog sa imi spuna daca au avut probleme cu ele sau un feedback despre furca. Unde se face service Fox la noi ?

stai linistit problemele sunt la cartusul EVO nu la terralogic. adica furci de echipare OEM sau de pe site-uri de discount-uri si lichidari de stoc pt marii producatori.

Mă scoate o chestie din sărite aşa rău încât îmi vine să vând furca FOX Float 32, 29er.

rqeEvSg.jpg

După ultima curăţare arcurile îmi flambează şi fac un "click" foarte enervant, aşa de enervant încât nu-l mai suport. Cică aşa ar face multe dar asta nu mă încălzeşte cu nimic. FU FOX! Vreau să scap de el.

Am găsit asta:

http://forums.mtbr.com/shocks-suspension/fox-40-making-click-noise-747731.html

şi 

http://www.pinkbike.com/forum/listcomments/?threadid=95857

Eu n-am drăcia aia de cauciuc se pare.

A rezolvat cineva problema asta? Zgomotul mi-a apărut după a doua curăţare, dar era mult mai încet, aveam pe revenire un click doar. Acum am scăpat de ăla dar la jumătatea cursei îmi face un click foarte tare.

Am folosit izolatie electrica care se strange cand e incalzita, are ea un nume specific nu stiu exact cum ii zice. Mai exact e un tub din material ceva gen cauciuc pe care l-am tras  peste arcuri si lam incalzit cu flacara. S-a mulat exact pe arc. la inceputul sezonului cand am schimbat uleiul era tot acolo in stare intacta dupa folosirea furcii in sezonul trecut.

am izolat amandoua arcurile, si ala mare si ala mic din interior. 

LE. acum am citit si linkurile tale, baietii de acolo se refera la furci cu arc, dar cred ca e aceeasi problema. 

Mulţumesc pentru informaţii.

Rezultatul a fost satisfăcător?

Pai nu se mai aude nimic. Acum vezi si tu sa vina din bratul stang zgomotul, daca e din bratul drept e alta problema.

Nu poți pune o bucată de cameră "ultralight" undeva la mijlocul arcului? Eventual fixată cu un colier mic de plastic de o spiră...

Arcurile alea sunt prea mici in diametru pentru camera, si nici nu prea ai unde sa pui colierul. plus ca trebuie sa fie foarte strans pe spire ce pui acolo, altfel "pleaca".  

Chestia aia de care zic e buna pt asa ceva penrtu ca dupa micsorarea la temperatura isi pastreaza proprietatile elastice si e rezistenta la uzura mecanica. Orice magazin mai rasarit de piese electrice trebuie sa aiba, se gaseste la diferite diametre, la mine a trebuit parca de 25 mm, dar nu mai tin minte exact sunt 2 ani de atunci.