hpio

BB Cable Guide ?

Recommended Posts

buna, sunt putin off topic, dar nu am gasit un topic pentru piese marunte. Am nevoie de o piesa si nu stiu unde o pot gasi, nici nu stiu cum ar fi denumirea corecta, "bottom bracket guide". Aveti ceva idei de unde poate cumpara sau are cineva piesa?

Conform la ce imi arata mie la Goagal pentru un search cu termenii precizati de tine, imi arata numai monoblocuri, care de asemenea difera in functie de tipul bicicletei(MTB, cursiera etc. ), chainline, producator etc. Sau este piesa de o prinzi sub suportul de monobloc si prin care treci cablurile de la schimbatoare?Mai multe detalii ne-ar ajuta sa te ajutam :)

Este "piesa de o prinzi sub suportul de monobloc si prin care treci cablurile de la schimbatoare". Merci

Foarte ciudata piesa, in sensul ca nu am reusit sa ii gasesc echivalentul in limba noastra cea minunata romana :) pe crc am vazut ca sunt suficiente modele, pe la noi, cam nu prea :) Daca esti din Bucuresti, e un magazin cu piese mai de duzina in Piata la Moghiorosh, pe acelasi trotuar cu farmacia Helpnet, un amanet si o patiserie, pe colt,cum te indrepti spre Plaza. Acolo am gasit si eu asa ceva anul trecut cand am avut nevoie de unul, poate te ajuta .

cauta pe ebay exact asa cum ai scris sus, "bottom bracket guide" si ai sa gasesti mai multe modele/culori. te orientezi si tu.

Ba da, chiar acum vorbesc cu ei sa o puna :)

Ghidaj de cablu se cheama. Avea un amic de vanzare cu 1 leu bucata. Imi pare rau ca nu am luat vreo 20 de bucati, ma imbogateam acum. Sper sa mai aduca si eu mai am doar 3-4 bucati in stoc.

Stiu ca e ghidaj de cablu, dar nu este unul uzual, nu toti producatorii il folosesc si am auzit ca de obicei e vandut odata cu cadrul, ca si componenta integrata.Din aceasta cauza nu se prea gaseste pe aici,cred.

LucianTheOne, ai si de vanzare?

iti recomand sa te duci la un magazin cu cadrul sa probezi cum se asaza... eu am vazut vreo 3 modele pana acum la care cablul pleaca spre schimbator in diferite unghiuri. singurul care mi s-a potrivit la toate cadrele fara exceptie a fost modelul care vine cu setul de cabluri de schimbator originale de campagnolo.

Stiu ca e ghidaj de cablu, dar nu este unul uzual, nu toti producatorii il folosesc

ce zici tu acolo am intalnit foarte des la cadrele de cursiera, pentru ca el trec pe sub si sunt, dupa parerea mea, antifrictiune, adica sa nu se frece cablurile de cadru.

da asta asa e, dar nu la toate, poate asta e motivul de nu gasesc pe aici (marosbike, play bike, bikeextreme,...)

oricum mi-a comandad @Ibzk unul si astept sa vina.

Dacă tot este vorba de ghidaj de cablu, aș avea și eu o întrebare. Nu are legătură cu prima parte a numele topicului (BB), dar are legătură cu ultima.

Vrea să trec de la schimbătoarele pe down tube la ergopowere. Prima problemă de care mă lovesc este că varianta cu ergopowere nu are ghidaj pentru cablu.

Teoretic, în locul de unde voi scoate schimbătoarele ar trebui să vină un ghidaj (dacă nu mă înșel)

Imagine postată

Jos nu am nevoie, am ghidajul cadrului.

Imagine postată

M-am uitat pe la magazine de un ghidaj de cablu pentru ce caut eu dar nu am găsit. Are cineva idee pe unde să mă uit?

Aha...deci nu trebuie să înlătur complet manetele cu corpul lor. Trebuie date jos doar manetele și pe corp se montează ghidajele.

Gen:

Imagine postată

Voi căuta.

Mulțumesc mister!

Am întrebat, nu au.

Și nici în multele magazine extraordinar de dotate ale Bucureștiului nu am găsit :)

Si eu am nevoie, mi-au zis ca aduc. Daca o sa vada ca exista cerere poate chiar se tin de cuvant. O sa mai insist si eu cu un telefon.

Daca gasesti am rugamintea sa-mi dai un semn.

Am găsit la Maros.

10 lei pe negru sau pe argintiu. Dat fiind că sunt din Cluj și transportul lor este doar prin curier rapid (deci vreo 20 lei pentru 2 chestii care au valoare cam cât a transportului), mai este cineva interesat de ceva? (de preferabil persoana să fie din București). Lăsați MP să nu poluăm topicul.

Până acum sunt eu și nemo_sps, fiecare cu câte 2 bucăți.

Sau vorbiti cu vre-un coleg forumist din Cluj, le ridica el de la magazin si vi le expediaza cu posta, transportul fiind pana in 10 lei.

PS radu_vadan este din cluj, vorbiti cu el este foarte de treaba

sau vorbesti cu baietii de la BikeXCS si ti le aduc la ei cu urmatorul transport, gratis.

PARTENERIAT MAROS BIKE

Aducem la comandă orice biciclete / produse de la partenerul nostru

www.marosbike.ro

fără adaus, costuri de transport şi în plus vă asigurăm montajul şi garanţia în service-ul din cadrul magazinelor noastre.

Le culegi apoi personal din magazin.

daca iti cumperi manetele dual control noi, de obicei au in pachet si opritoarele(ptr Shimano si SunRace)

P.S. stiu ca cele de la Maros sunt numai pentru o parte....

Să vă dau noutățile. Am vorbit cu băieții de la XCS și au zis că dacă nu mă grăbesc e ok, pentru că vor introduce astea într-o comandă viitoare. Când am întrebat când ar fi acea comandă, dacă ar fi luna aceasta, nu am mai primit răspuns. Deci...

Totis, și nu merge înfiletat opritorul invers pentru a putea pune pe partea dreaptă?