fremen

Home Trainer vs Bicicleta Fitness Magnetica

Recommended Posts

Salut voua!

N-am mai fost prezent de ceva vreme pe forum, scuzele mele, insa as vrea sa ma lamuriti, care stiti din experienta proprie, despre diferenta asta dintre Home Trainer (ca si bani undeva pe la 7-800 lei ) si bicicleta fitness magnetica cu volanta ( de 13 kg, de ex ). Iar daca puteti si parerile inclina spre bicicleta fitness, sincer nu vad diferenta ( ma refer aici la ce face fiecare, la rezistenta in timp a produsului, etc ) intre cele de spinning si cele normale, mai ieftine, poate doar ca si noutate in materie. Mentionez ca, desi sintem bine intrati in iarna, ma bate gandul de a achizitiona una din cele 2 in cauza pentru a ramane intr-o oarecare "priza", 3x/sapt, de ex, pina o sa biciclesc din nou pe afara, moment de care mi-e foarte dor, recunosc. Multumesc fain! Numai bine peste tot!

( completare )...care dintre cele 2, Home trainer sau bicicleta fitness ( si aici diferentierea de mai sus, spinning sau bici normala, fara volanta ) simuleaza, aduce cel mai bine cu biciclitul outdoor? multumesc!

Biciclitul outdoor il simulezi cel mai bine cu un roller,dar din cele doua spuse de tine,eu as merge pe trainer.

Eu le-am incercat ambele si as merge pe trainer.Ca si dezavantaj,ar fi ca e mai putin silentios fata de bicicleta.Rollerul,pe de alta parte,este mai greu de utilizat si nu poti sa manevrezi telecomanda,spre exemplu...

Cand alegi trainer (sau roller) ,daca ai de gand sa-l folosesti mult,ia in calcul si uzura componentelor : lant,foi,pinioane si cauciucuri dedicate. Pe bicicleta medicinala nu ai costurile astea. Nu spun ca e mai buna dar e un lucru de luat in calcul pe termen lung.

PS: Eu am o bicicleta medicinala imprumutata careia i-am scos pedalele ei si i-am pus SPD-urile.

si eu sunt de parere ca o sa uzezi mai mult decat ti-ai produs transmisia. Eu merg la spinning la sala si e foarte misto senzatia. Poti sa simulezi foarte bine mersul pe bicicleta, mai ales ca sunt modele care au ghidon cu coarne sau ghidon ca la cursiera. Poti sa iei filme de pe net cu trasee de bicicleta sau antrenamente si sa lucrezi. Eu mi-as lua una acasa dar nu am bani ca am vazut ca sunt destul de scumpe. Plus ca la trainer daca oedalezi repede , se clatina tot ansamblul, cea de spinning fiind mai stabila.

multumesc pentru raspunsuri, foarte bune...ca si concluzie, cel putin preliminara, as merge si eu pe cea de spinning, sint undeva pe la 800 ron, cam ca si un trainer...daca stiti, ma intereseaza si diferenta intre o bicicleta de fitness normala, clasica, fara volanta si cea de spinning, mai moderna, cu volanta de aprox 13 kg, de ex...personal cred ca sint cam acelasi lucru, iti lucreza muschii la fel...pareri, va rog, pros & cons:)

Ai grija sa nu-ti iei o panarama de bicicleta de fitness. Ca si in cazul bicicletelor normale, fugi ca de dracu de marci genul DHS, First Bike sau Rich Bike. Ia-ti minim ceva de Decathlon, dar si mai bine ceva de marca consacrata, gen Kettler. Am vazut multe ieftine care s-au facut praf.

La folosirea bicicletei normale pe roller/trainer, problema uzurii e simpla, adica iti faci praf lantul si pinioanele, pe care cand da caldura le schimbi sa intri in noul sezon cu ele noi. Bai mare e doar la cine merge pe chestii gen XTR/XX/Red/Dura-Ace care sunt foarte scumpe si intr-adevar nu merita uzate prin casa - in cazul asta se pot cumpara niste pinioane ieftine + lant, Deore/Tiagra/Veloce, de pus pe bicicleta pe perioada iernii. Angrenajul, daca este folosit doar pe foaia mare si se verifica sa nu treaca lantul de 0,7-1 mm uzura (de preferat 0,7) n-ar trebui sa se uzeze.

• Upvote 1

De ce se uzeaza piesele atat de repede in casa?

multumesc, Horatiu ( acum citeam, din intimplare...fericita, topicul despre dieta vegetariana, ff bun, o sa scriu 2 vorbe si eu, ma preocupa si pe mine subiectul )...e cam clara povestea, o sa merg incet pe o bitza de spinning ( in genul asteia, poate chiar asta http://www.insportli...portline-stylus )...sper sa fie o alegere buna, utila, pe multi ani...multumesc!

p.s. fain blog posezi:) ( la MPC 2011 am fost si eu )

:) vad ca aceeasi oameni sint prezenti...peste tot:) ( si la cel cu Dieta vegetariana, cel putin ) :)

:-W Stai ca si io's de acolo .

Nu se uzeaza mai repede ,din contra se uzeaza mai incet ,ca nu e asa mult praf ,nisip ,noroi.Insa se uzeaza.Plus ca nu tragi asa de tare ca afara...

:)...te-am vazut Maus, asteptam sa te infigi si aici, in discutie:)... inteleg ca ai mers pe varianta trainer, cred ca am si vazut acum ceva vreme pe un topic lucru asta...eu parca inclin spre bici de spinning, lasa 2 vorbe despre genul postat in link de la Insportline...mersi!

multumesc, Horatiu ( acum citeam, din intimplare...fericita, topicul despre dieta vegetariana, ff bun, o sa scriu 2 vorbe si eu, ma preocupa si pe mine subiectul )...e cam clara povestea, o sa merg incet pe o bitza de spinning ( in genul asteia, poate chiar asta http://www.insportli...portline-stylus )...sper sa fie o alegere buna, utila, pe multi ani...

Pot sa-ti spun un singur lucru:nu o sa-ti cumperi in veci bic. de spinning cu 8 mil.

Nu-mi place ca franarea(rezistenta) e mecanica(pe saboti) si nu magnetica,ceea ce duce in timp la costuri adiacente.

Sistemul folosit,materialele,chiar si suruburile sunt aceleasi cu cele de pe produsele dhs,deci ce platesti in plus ar fi abtipildurile diferite.

Eparerea mea si imi asum raspunderea pentru ce am spus.

Pentru ca mergi 90% pe acelasi pinion, eventual 1 in sus si 1 in jos si le faci praf, in lumea reala mai schimbi vitezele.

Cu franarea, am vrut sa zic si eu sa eviti cea mecanica, am avut in casa una cu o frana mecanica, pe un soi de curea, a tinut 3 zile. Neaparat frana magnetica, desi e mai smechera cea electrica, dar e mult mai scumpa.

ok, mi-am cam facut o idee, ma cam frige sa optez pentru una de spinning, insa sar cam bine de buget, mi s-a pus pata pe un Kettler Racer...cine a avut sau stie mai multe, e rugat sa lase 2 vorbe. multzam!

ok, nu m-am bagat in discutie pana acum, pentru ca am zis ca sunt partinitor ca posesor al unui trainer... dar parerea mea este sa iti cumper un personal trainer si nu o bicicleta de spinninig.

De ce?:

1. posesor a trei biciclete( 1 carbon sosea, 1 mtb aluminiu si 1 de 350 ron folosita doar ptr trainer) trecerea de la bicicleta la alta se simte, asa vei simti si tu trecera de la bicicleta de spinning la bicicleta personala. Cu trainer si 1 bicicleta nu vei simti aceasta trecere.

2. la banii pe care vrei tu sa ii dai pe o bicicleta de spinning, nu vei reusi sa-ti achizitionezi decat un entry-level (biciclete magnetice sunt si la 600 RON si la X000RON, diferentele sunt asemeni gamelor fiecarui producator: de ex: CUBE produce de la entry-level-ul Ananlog pana la Elite sau care o fi varful de gama al lor, ambele sunt biciclete dar altfel va fii experienta ta atunci cand le vei testa.=> nici un avantaj!

3. ca si consumabile in cazul unui trainer, un lant tine minim 2500 de km, deci niste pinioane tin minim 5000km (2 x km lant), kilometrii "munciti" intr-o iarna (trainer sau spinning o sa realizezi ca nimic nu se compara cu pedalatul in natura). Dupa bugetul meu, costul acestor consumabile este neglijabil. 3 luni de pedalat in casa (spinning sau trainer), o sa doresti sa iesi afara din casa chiar daca da Doamne-Doamne cu vant naprasnic si grindina cat oul de strut.

4. daca si prietena/sotia se apuca de sportul asta, nu trebuie sa iti faci grija de setari, fiecare cu bicicleta lui.

Eu personal am optat pentru un trainer, am eliberat spatiul ocupat de o fosta bicicleta medicinala pe care uscam haine, trainer-ul se strange bine-mersi sub una bucata de mobila si nu incomodeaza(ajuta :) ) pe nimeni.Am optat pentru un trainer care sa imi permita un up-grade pe viitor, luandu-mi astfel o marja de siguranta platind un pret mai mare decat media, in cazul in care ma plictisesc.

Nu vreau sa te dau peste cap, nu fac lobby pentru trainere, doar iti explic alegerea pe care am facut-o eu. Antrenament placut in continuare, indiferent pe ce il faci!

Numai bine!

Wender, multumesc pentru randurile utile, sincer nu prea stiu ce m-a apucat cu trainerul sau spinningul ( sint "outdoor-ist" :) ), cred ca m-am gindit ca dupa o alergare strasnica, aia lunga de sfirsit de saptamina ( cind se intimpla ), mi-ar prinde bine o intindere, dezmortire a muschilor greu incercati si chinuiti, alta decit obisnuitul stretching...si mici influente din jur a putinilor oameni care si-au luat asa ceva acasa ( desi modelul ramane Costi U., cu participari reusite la triatloane, +40, care nu are asa ceva acasa si totusi e...acolo), pentru sezonul rece sau vreme rea...ideea e ca mi-e cam dor de biciclit si in Baia Mare e zapada si aprox -10C, a venit iarna de-a binelea...noroc ca nu am banii astia acum ca posibil sa ma fi aruncat deja la un Kettler Racer http://www.stationary-bike.com/pwr/product-reviews/3980/Fitness-Sports/Fitness-Equipment/Cardio/Exercise-Bikes/Indoor-Cycling-Bike/Kettler/p/4486-Kettler-Ergo-Racer-GT-Indoor-Cycling-Bike.html ), vinde un tip cu aprox 1500 ron nou...multumesc, topicul poate ramane deschis, orice parere e bine primita si utila, desi cred ca s-au cam zis suficiente...bine peste tot!

Si eu sunt pentru trainer. In primul rand pentru salvarea spatiului, o bicla din aia fixa iti ocupa 1/4 din camera. In plus un trainer bunicel gasesti pe la 250 eur ceea ce nu este cazul la bicle fixe...

Salutare. Observ ca este destul de vechi topicul, insa poate mai gasesc pe cineva interesat sa imi raspunda.

Ma intereseaza achizitia unei biciclete de indoor cycling, iar din ce am studiat la diverse magazine am observat ca modelel inSPORTline dispun de o echipare destul de buna raportata calitate/pret. A mai cumparat cineva de la acest producator?

Modelul catre care m-am orientat este cel de mai jos:

https://www.sportist.ro/bicicleta-indoor-cycling-insportline-kapara.html

Va multumesc anticipat

parerea mea: ia-ti un dispozitiv  pe care sa-ti montezi bicicleta ta!

asta daca te dai si cu bicicleta pe sosea/munte etc.