purix

cadru oem chinezesc carbon

Recommended Posts

Salut,

Aveti idee daca sunt ok cadrele de carbon chinezeti de pe ebay ?

Am gasit in jur de 400 dolari cu tot cu transport, cadru, tija sea, furca, pipa, headset, toate de carbon, dar sunt facute in china. Sunt bune de ceva?

De ce nu te orientezi spre un cadru de carbon de pe la RCZ, au Beone ( olandez ) la 450 E sau daca vrei mai ieftin Believe, pe la 300 si ceva ? E o perioada buna pentru cumparaturi, toti se intrec in reduceri. Poate si cele chinezesti sunt ok, dar cred ca e mai sigur sa ai cui sa te plangi in caz de ceva... un brand pe cadru si un vanzator mare reprezinta o garantie in plus.

Marimea e 56 in caz ca n-ai bagat de seama :)

Ce inaltime ai? Iti vine?

stiu, link-ul este informativ, oricum au toate marimile si am impresia ca sunt cam la fel indiferent de vanzator

am uitat sa precizez, cadrul este pt cursiera

ceva de genul:

http://www.ebay.com/...=item3f1162075b

gasisem pe undeva si mai ieftin, pe la 420 $ cu free shipping

Eu am cumparat asemanator de acolo din hong kong in decembrie acum >>> totul foarte serios >>>shiping nu este free ai vreo 70$ si la mine a durat exact 7 zile lucratoare livrarea >>> chinezul a fost foarte serios lucru care ma marcat >>>cadrul este de calitate

Daca ar fi sa imi iau acum un cadru de carbon nou, cu siguranta m-as indrepta spre un cadru Planet X NanoLight(950 grame +350 furca). Este 450 de lire si ai garantia unei firme europene :)

Pt sa confirm. Este f.bine lucrat, usor (exact cum zice Octav, cintarit de mine, pt.marime "S"). In plus, arata superb (eu am luat alb/argintiu/gri).

Sunt multumit de investitia facuta, astept vremea prielnica pt."test ride".

Singurul lucru de care nu sunt sigur, este garantia, dar din cate am auzit sunt destul de seriosi chinezii. Inca o parte negativa ar fi transportul, in caz ca se intampla ceva. Insa ca pret este foarte ok pt un cadru nou. O sa ma gandesc foarte bine, banii sunt destul de greu de castigat!

PS. Din cate am vazut cadrul are cam 1400 gr iar furca 600 gr, cu pipa cuvete si tija sea ar ajunge cu totul la 2400 -2500 gr, ceea ce ar ok

Nu vreau sa par off-topic dar cadrul meu de aluminiu (cursiera) are 1200 de grame... dar fiecare avem `piticii` nostri.

Cam greu pentru un cadru de carbon,eu am cadru Ideal Onroad din aluminiu si are 1550 grame si un cadru Fatmodul made in Germany marime 51 1150 de grame.

- o fi aratand el grozav, problema e daca ''au muncit niste ingineri la el'' / nu poti sti cat de bine e aliniat sau ce tensiuni interne are / in general, o firma serioasa le mai & arunca la gunoi daca nu au iesit bine / nu cred ca chinezii fac asta, dar mai stii, vremurile sunt in continua schimbare!

- am vazut cadre de carbon grele

- eu am de vanzare unul de vre-o 1500 g [de mtb], dar e facut asa intentionat [are intarituri suplimentare la imbinari, e ca un tanc!]

Hai sa sculam mortu', pardon, topicu'. Acu' ma intereseaza un 29 fully de la mama china, buget 2000 + - un pic de lei, marime S

A cumparat cineva direct din china un cadru de carbon ? Cum, de unde, ce, cum se procedeaza cu vama, cum este ambatat/transportul, etc ?

Din ce am citit pe net sunt cateva brand-uri chinezesti bunicele, ex http://www.hongfu-bikes.com/ sau http://www.icanbikes.com/index.html

Daca mai stitii si altii ce recomandati?

Merci!

Am cumpărat eu în septembrie un cadru de cursieră de pe AliExpress. A venit în 8 zile (!!!) cu EMS,  deși pe site scria expediere standard. Foarte bine ambalat, a ajuns intact. La biroul vamal trebuie să ai foaia cu tranzacția, plătești TVA 19% și, în funcție de vameș, o taxă vamală (am înțeles că nu depășește 5%, nu știu sigur, eu am scăpat fără).

Pana acu' am luat 3 cadre de cabron ( 2 de MTB si 1 de CX de la Flyxii) si 3 perechi de jante de carbon (diferiti producatori) de pe aliexpress.

Cum spunea si fizikant, am platit TVA-ul. Cutiile au fost mai sifonate, dar cadrele nu au patit nimic.

Sa-ti cumperi din start mai multe urechi de schimbator, deoarece sunt din aluminiu destul de moale. In rest nu am ce sa reprosez la cadre.

Eu deocamdata mi-am luat ghidon (MTB) de carbon din China, 80 lei. Personal sunt cam nemultumit, desi la prima vedere pare ok si lucrat bine, cand l-am strans in pipa i-a sarit putin luciul, de asemenea cand am strans butonul de blocat furca din nou s-a zgariat extrem de usor. Deci practic are 2 zgarieturi si nici nu l-am scos din casa.

Acum poate am avut problemele astea pentru ca este lucios si nu mat.

Important este sa aibe integritate structurala caci altfel iti strici si cosmetica personala :(.

Am luat si eu o furca de carbon pt bicla lu' fii-mea - asta - https://www.aliexpress.com/item/New-3-colors-JAVA-26-inch-Mountain-bike-full-carbon-fibre-bicycle-front-forks-disc-brake/32601850287.html.

Pare ok - cu o mica retinere in sensul ca daca apesi cu mana nu foarte tare pe ea se deformeaza - elastic - dar se deformeaza. Furca de la cx meu nu face asa. Eu nu m-as da cu furca asta pe munte - pt fii-mea e ok ca e usurica < 50 kg - si nu se da pe munte. 

Cum se deformeaza? Flexeaza bratele in raport cu gatul sau bratul in sine il deformezi daca strangi de el ca de o para de cauciuc?

In momentul in care strangi de ele.  Bratele furcii, in sectiune, sunt ca un triunghi (mai mult sau mai putin). Flexeaza in momentul in care apesi pe laturile triunghilui. Ca pe o para.  Fortele, in mod normal, nu sunt asa pe furca - dar totusi...

12 hours ago, Invitat special said:

Eu deocamdata mi-am luat ghidon (MTB) de carbon din China, 80 lei. Personal sunt cam nemultumit, desi la prima vedere pare ok si lucrat bine, cand l-am strans in pipa i-a sarit putin luciul, de asemenea cand am strans butonul de blocat furca din nou s-a zgariat extrem de usor. Deci practic are 2 zgarieturi si nici nu l-am scos din casa.

Acum poate am avut problemele astea pentru ca este lucios si nu mat.

L-ai strans cu cheie dinamometrica?

@FlorinCristian nu, la pipa probabil ca de aia a sarit luciul si s-a deformat dar la butonul de blocare a furcii a sarit in timp ce o potriveam, adica inainte sa o strang.

Una peste alta, unul mat isi merita cei 80 lei parerea mea, e usor, arata bine...acum nu stiu cat de rezistent este pe off road serios.