purix

cadru oem chinezesc carbon

Recommended Posts

On 12/19/2017 at 10:44, Invitat special said:

Eu deocamdata mi-am luat ghidon (MTB) de carbon din China, 80 lei.

Acum la 80 de lei cred ca asteptarile la capitolul finisaj nu pot fi prea mari.

în urmă cu 17 minute, Tomm said:

Are sens ghidon de carbon la MTB?

Are, de ce sa nu aiba? Mai amortizeaza din vibratiile de frecventa mare si amplitudine mica.

• Upvote 1

în urmă cu 2 ore, preda_0 said:

Ghidonul de carbon chinezesc e foarte probabil sa fie rigid..

Al meu (flatbar) cu siguranță nu e rigid, flexează cât trebuie.

Tocmai am ridicat si suportul de bidon de carbon. Oarecum  surprinzator a costat la fel de mult ca ghidonul desi clar e bagat mult mai putin material. O fi matrita mai dificil de facut, in fine.

Nu am vazut unul "de firma" de carbon ca sa pot face comparatia dar nu sunt impresionat, isi justifica cei 80 lei dar atat, nu e vreun mare afacere. Am bagat o singura data bidonul asa de proba si deja se vad urme. Este mat dar e un negru spalacit ca si cum ar fi diluat, nu e un negru intens. Meh.

@Traveller ghidonul ca nou, are finisaje  impecabile chiar arata super bine cand l-am scos din bureti, am vazut ghidon de carbon  la 400 lei care arata fix la fel la finisaje. Problema e ca luciul ala este extrem de sensibil.

48 minutes ago, Invitat special said:

arata fix la fel la finisaje

Pai da, e principiul "afara-i vopsit gardu' si-nauntru-i leopardu'"

• Upvote 1

7 minutes ago, crk said:

Pai da, e principiul "afara-i vopsit gardu' si-nauntru-i leopardu'"

Da, na, eu cred ca totusi calitativ este ce trebuie, cacatul ala de oja ar trebui imbunatatit.

Tocmai am ridicat si suportul de bidon de carbon. Oarecum  surprinzator a costat la fel de mult ca ghidonul desi clar e bagat mult mai putin material. O fi matrita mai dificil de facut, in fine.
Nu am vazut unul "de firma" de carbon ca sa pot face comparatia dar nu sunt impresionat, isi justifica cei 80 lei dar atat, nu e vreun mare afacere. Am bagat o singura data bidonul asa de proba si deja se vad urme. Este mat dar e un negru spalacit ca si cum ar fi diluat, nu e un negru intens. Meh.

[mention=2537]Traveller[/mention] ghidonul ca nou, are finisaje  impecabile chiar arata super bine cand l-am scos din bureti, am vazut ghidon de carbon  la 400 lei care arata fix la fel la finisaje. Problema e ca luciul ala este extrem de sensibil.

De curiozitate doar, ce greutate are suportul?

Majoritatea celor care nu sunt finisate și nu au vopsea peste de protecție au o sensibilitate mărită. Presupun ca se vede plasa/fâșiile pe ghidon, nu e vopsit complet, nu?

@Invitat special Sunt curios, daca pui ghidonul pe un colt de masa si te apesi serios, flexeaza?

Pentru cine cauta cadre de carbon, pe bikediscount avea oferte bune la Cube , atat MTB cat si cursiera.

Si RCZ mai aduce niste Chinarello din cand in cand, nevopsite. Dar am mari rezerve cu ele.

Pe bike-discount si chinareloo sunt cu ochii, am vb cu un chinez sa vad ce discount imi da, acum astept raspuns :)

De mtb am văzut și eu niște cadre faine, diferite mărimi și culori, marca Cube, 29er, parcă sub 400€.

Pe RCZ au fost si niste Niner Air (non RDO)/Scapin Oraklo/Isaac Byron undeva in zona 400euro. Ninerul si Isaac-ul erau geometrii moderne (top tube lung, HT undeva in zona 68-69 grade, X12, etc). Scapinul parca era HT 71 grade si QR. Am fost tentat sa cumpar atit Ninerul cit si Isaacul dar am renuntat pentru ca nu mai am de gind sa ingrop bani :)
Toate trei marci/modele mai interesante decit Cube.

• Upvote 1

Ma batea gândul să iau și eu un ghidon de cursiera de pe alixpress dar după ce m-am uitat pe YouTube am zis că nu merită.

Crapă foarte ușor.

Doream să iau un ghidon și o pipa, ceva fain și cu puțin roșu. M-am uitat la copiile 3T, cele aero, de la chinezi. Și-a luat un amic, a zis ca e ok, am prins curaj. Însă mi-am dat seama că nici nu îmi plac și că voi strica aspectul bicicletei.

Renuntand la idee, am căutat ceva original, dar sh. Am găsit un model 3T, ergonova Team carbon, arată mișto cu puțin roșu, ajungea undeva la 120euro cu pipa 3T, poate nițel mai mult cu transport. Câștigam cam 100gr. Însă m-am razgandit și de curând am luat un banal ghidon de aluminiu in locul celuilalt tot de aluminiu, cât mai ieftin. Moftul? E greu sa gasesti ceva fara mult scris, simplu, dar să fie și ergonomic și compact. Nu am câștigat nimic la greutate, nici nu mă interesa, dar sunt tare încântat de alegere, de abia aștept să îl montez.

Probabil va trebui să iau și o pipa nouă, căci ghidonul are reach de 75 față de 100. Pipa ceva ieftin.

Ce vreau să spun este faptul că sunt și chestii ieftine, bune, poate la aceeași bani ca și la chinezi, insă pentru maxim 150gr chiar nu mi-aș bate capul. Mi-aș bate capul de niște roti cu hub bun însă.

@freetools ai un link la indemana cu clipul? Si eu intentionez sa iau ghidon de cursiera aero de carbon cu pipa integrata. Am deja la MTB, nu l-am testat insa cine stie ce. oricum la cursiera ghidonul nu e supus unor socuri intense.

@Mookyama suportul de bidon are 24grame.

@iulian_florea e montat deja dupa cum am precizat deci cam greu sa il pun pe coltul mesei :) Pot spune insa ca este mai flexibil decat unul de aluminiu.

pe bike discount e un cadru interesant la 500e sub 1900gr, dar inca nu mi-a dat chinezu raspuns sa vad daca imi da un cadru cu 380 euro cu transport inclus, poate de craciun vine mosu' :)

4 hours ago, Invitat special said:

@Mookyama suportul de bidon are 24grame.

Intrebam de curiozitate, suportul meu avand 27 sau 29gr, nu mai retin, iar pretul a fost ~ 12euro. 

26 minutes ago, Mookyama said:

Intrebam de curiozitate, suportul meu avand 27 sau 29gr, nu mai retin, iar pretul a fost ~ 12euro. 

Da, am incurcat eu costurile, a fost 10$. Eu l-am luat asa de fitza mai mult nu neaparat pentru scaderea greutatii bicicletei, plus ca sunt nou hobbist in ciclism si testez si eu ce si cum pot in limitele bugetului.

Intentionez sa imi iau niste roti aero  de carbon tot china town dupa ce vand entry levelul actual si gasesc ceva mai intermediar (cursiera).

4 hours ago, Invitat special said:

Intentionez sa... gasesc ceva mai intermediar (cursiera).

Eu caut ceva pe disc. Disc + geometrie endurance = love. Cel putin asa sper. Daca tot nu am putut dormi din vari motive, ieri noapte am cautat de curiozitate ce mai e pe dirt si olx. Cam +500 anunturi lejer. Slab. Plus ca, daca vrei "aduse", unele fiind mai de Doamne ajuta la cum arata si o echipare in zona 105-ultegra, sunt mai scumpe sau aproape la acelasi pret la ceea ce gasesti in afara, 200-500e diferenta, cu garantie. La un buget de 1300-1700 ai variante foarte faine. Stiu, nu e chiar putin daca vrei ceva mai bun, iar variantele pe disc sunt cu cel putin 15-20% mai scumpe decat acelasi modele pe janta.

Da, na... omu a si zis ca a inceput sa traga de el si sa il abuzeze. Eu cred ca in regim normal nu sunt probleme. O sa imi iau si eu, fix pe unul la fel am pus ochii.

Cel pe care l-am luat pt MTB e mai gros, are mai multe layere.

@Mookyama ma uit zilnic pe olx, dar ca sa se incadreze la inaltimea mea deja scadem pana pe la 20-30 anunturi, apoi intervine bugetul care e 3000 lei si mai raman 1-3 anunturi :)

Am si eu un ghidon de genul celui din videoclip, dar mi-e greu sa cred ca se rupe asa fara sa treaca un tir peste el. Este mai flexibil decat unul de aluminiu, dar nu trece de o limita care sa-mi para periculoasa.

Am rupt, de fapt crapat, un ghidon de genul ala.

A crapat in timp ce topaiam cu bitigla ca sa scutur noroiul de pe roti. Dar cu putina grija am putut sa mai merg cu el asa crapat inca vreo 30-40km pana acas.

Nu am idee daca se datoreaza abuzurilor acumulate intr-un an cat l-am avut, sau in momentul respectiv am depasit limita sa de rupere.

Problema ii designul, care concentraza stresul fix in zona aceea unde se trece de la partea rotunda unde prinde pipa la partea plata.