ovidiu

11.03.2012 - Arges Winter Race - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

"Sa vezi ce-i dau la fotograful care m-a surprins cazand!" :D

Imagine postată

• Upvote 3

Nu cade ,cine nu concureaza...as vrea sa cad numai atunci cand cade si Maus!...(din pacate pentru mine),din acest an la categoria +40 la concursurile la care participa Maus,un loc pe podium ii este rezervat.Bravo,mestere!Si felicitari !

Geniale pozele alea cu căzături::)))

Mai Maus, tu la AAR in noiembrie ai baut apa dupa Horatiu ?

SUper tare! Felicitari celor de la daupedala.ro!

Multumim!! Sper sa ne vedem si la urmatoarea editie! In orice caz a fost super tare!!!

Beer Master-ul s-a intins pe jos ridicind demonstrativ cracul drept ca sa putem admira bocancii lui “full Shimano” ;) ; mie-mi plac bocancii.

Mie mi-au placut izmenele lui Mausica,find si eu tot broscar( de la Dunare) cu siguranta ca mi-as dori si eu asa ceva. In alta ordine de idei,cazaturile in zapada au ceva frumos in ele,una e sa cazi pe zapada,alta e sa cazi pe pietroaie si sa-ti spargi barba sau mecla( subsemnatul la urlati-maratonul vinului) . Imi pare tare rau ca starea sanatatii mele nu mi-a permis sa particip la aceasta frumoasa cursa,taman cind incepusem bine antrenamentele(a se citi cazaturi cu spd-urile prin zapada) pe 15 febr. ma lovit ghinionul taman la cutiuta(cap).

Chiar ne intrebam unde este old rock...!

Aveam experienta winreraceului trecut si nu am mai vrut sa inghet la picioare si la cap sa fiu fierbinte.Mai bătrâneste cu izmene si bocanci...

Of,of,Mausica...La forumul regional Muntenia,Giurgiu,am zis ce s-a intimplat cu mine. Pe 15 febr. mi s-a facut rau in casa,am chemat baiatul de la liceu,a anuntat la 112 Smurd,am fost suspectat de AVC,tensiune 18,internat la neurologie. Dupa tomograf am aflat ca nu am suferit un AVc ci am depuneri de calciu si colesterol pe arterele carotide,carnita de porc,friptanele...uite ca dupa 61 ani se mai colmateaza conductele... urmez un tratament medical,fizic nu am absolut nimic(hardul) cu soft-ul sunt problemele,sunt ametit de parca sunt beat. Posibil sa nu fiu apt nici ptr. Garboavele,peste doua saptamini merg iar la control. Bai si cite imi propusesem anul asta dupa sezonul 2011. Poate cineva sus ma va iubi si pe mine,raspunsul il veti avea daca ma vedeti sau nu pe la concursuri.

Oh ,imi pare rau a aud asta.Poate ca te-au afectat si loviturile de anul trecut.Iti uram sanatate maxima .

da, nene Rock, zice bine jupanu' Maus, chiar ti-am observat lipsa. Fa-te bine. Sau poate e timpul sa schimbi sangele cu unul mai tanar ;)

Felicitari "decoart.ro" pentru poze. Printre cele mai profesioniste, asta ca sa fiu modest.

Filmare din miezul problemei.

Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor video dar am filmat cu un aparat foto de imprumut.

• Upvote 7

Filmare din miezul problemei.

Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor video dar am filmat cu un aparat foto de imprumut.

Si eu care crezusem ca uitam despre muzica populara in urma criticilor primite la AAR 2011 :) Super filmul, am ras cu lacrimi. Multumim.

Aoleu ,cum statea dusmanul pe la colțuri.Super bine alese locurile unde sa gâdilau biclele...

• Upvote 2

Florinski: bravo, man!

Salutare tuturor,

am filmat si eu traseul, gasiti pe

. Imi cer scuze pentru intarzierea si partea audio. Am sters audio de fond si am adaugat doar o melodie. Absolut nu am avut timp de o editare mai buna. Am filmat 4 ture, dar in filmulet se arata doar una. De o saptamana m-am mutat in Italia cu toata familia, asa ca nu am avut timp de nimic, nici acum nu am.

A fost o adevarata onoare sa concurez alaturi voi, chiar am avut parte de multe momente de bucurie si de prietenia multora dintre voi. Poate o sa particip la DHS mtb Corvin maraton, fiindca in 29 iunie am sa sustin examenul de dizertatie la universitatea din Sibiu. Inca nu stiu. Cand o sa am timp, o sa fac o pagina dedicata evenimentului Arges Winter Race 2012 pe site-ul http://hdbiking.net. Legat de site, acum implementez un modul care va permite celor care filmeaza trasee pe bicicleta de a crea pagini noi asa cum sunt acum pe site (eh eh, tema de dizertatie). O sa va spun prin forum, o sa dau si detalii mai multe.

Toate cele bune, sa va distrati la concursuri si pentru mine, sa aveti parte de vreme frumoasa!

Francesco

• Upvote 2

SALUTARE.

Veti citi mai jos o... intamplare, ceva ce nu cred ca s-a mai scris pe aici sau nu de curand. O intamplare urata in ceea ce ma priveste si care ar putea aduce prejudicii de imagine unui organizator cu ceva curse de ciclism la activ, curse care au fost apreciate intr-un procent mai mare decat au fost criticate. Am rugamintea sa cititi cu detasare, ca pe o istorisire, sa nu postati intrebari, acuze, laude pentru ca eu nu consider forumul o instanta. Acesta este singurul meu mesaj la subiectul in cauza.

Poate ca sunteti printre voi biciclisti/ciclisti care aveti afinitate pentru anumite curse si trasee organizate la noi in tara si pe care le asteptati sau pentru care va faceti timp sa participati la ele. Pentru mine Arges...Race este o cursa la care mi-am dorit sa particip dupa iarna 2010, dar s-a intamplat sa nu pot ajunge la nici una dintre editii; chiar la AAR 2011 eram cu toate treburile aranjate si am avut chiar "curajul" sa intreb organizatorul daca se face si categorie ciclocros, daca nu, veneam oricum cu ciclocrosul pentru traseul fain laudat de atatia participanti. S-a facut categorie si eu a trebuit sa renunt la participare din motive personale dar m-am delectat cu pozele celor patru nebuni frumosi "care au avut curajul sa atace Argesul cu mana pe coarne". Am zis ca o sa mai fie o sansa si prima s-a ivit chiar in februarie anul acesta cand s-a decis organizarea celei de a doua editii AWR. Am aranjat totul ca sa nu fie nicio piedica in ceea ce ma priveste cu participarea la concurs, am stat cu ochii pe prognozele meteo pana in data de 17 februarie cand am decis sa ma inscriu si am platit taxa de participare. Insa luni, 20 februarie, citesc pe forum, NU pe site-ul concursului, ca organizatorul a decis amanarea pentru data de 11 martie. In chiar aceeasi seara am expediat mail organizatorului :

Persoana de contact : VIOREL MICU

tel : 0348 435 445, 0770 825 335

fax : 0348 435 446

e-mail : ciclism[at]warpsoft.ro>

in care imi exprimam regretul ca in data de 11 martie eu nu mai pot participa la concurs si am considerat ca nu se intruneau conditiile pentru amanare invocandu-se forta majora (stipulata in regulamentul competitiei) avand in vedere faptul ca in ultimele opt zile nu mai ninsese semnificativ (inainte de a se lua decizia amanarii, 'VIOREL' scria pe forum ca totul va fi pregatit cum trebuie). Au aparut cereri de returnare a taxei si de la alti concurenti chiar pe forum, 'VIOREL' a scris ca se vor ocupa de aspectul acesta dupa incheierea concursului. In data de 19 martie am trimis o noua solicitare de rambursare a taxei pentru ca pana in ziua respectiva eu nu primisem banii de la organizator, considerand ca in opt zile de la terminarea concursului era destul timp pentru transfer. Nu am primit niciun raspuns, nici banii. M-am gandit ca poate "s-au ratacit" mesajele mele si dupa inca o saptamana am sunat la numarul de contact de pe site la care a raspuns chiar Viorel Micu; i-am spus despre faptul ca am cerut prin e-mail de doua ori returnarea taxei, el s-a aratat surprins ca nu am primit banii pentru ca ceilalti care au solicitat au primit si mi-a spus ca se rezolva; au mai trecut zece zile si am sunat din nou, am vorbit tot cu Viorel Micu care mi-a spus ca nu se ocupa personal de returnarea banilor dar ca mi-a notat numele si telefonul si ma va suna cand vor fi transferati banii. Alte zile fara niciun rezultat m-au determinat sa ii comunic printr-un sms ca rabdarea mea s-a cam terminat si ar fi cazul sa isi respecte decizia pe care a luat-o chiar aici pe forum, aceea de a returna taxa celor care solicita asta. Niciun raspuns.

In tot acest timp eu nu am considerat necesar sa scriu pe forum despre aceste aspecte neplacute din principiul de a nu deschide discutii si ca poate se rezolva. Pana la o decizie finala, i-am scris un mesaj unuia dintre administratorii forumului, intreband ce parere are in legatura cu "intamplarea" mea, mai ales ca este un concurs "recomandat ciclism.ro"; raspunsul primit a fost explicit si multumitor si mi-a mai "prelungit rabdarea" prin faptul ca va vorbi cu Viorel Micu pentru a imi returna banii mai ales ca la scurt timp mi-au fost solicitate datele pentru transfer. Dar... tot nimic! Astfel, in data de 23 aprilie am trimis reclamatie la ANPC Pitesti prin e-mail cu solicitarea de returnarea a taxei de participare la AWR2012. De la ANPC nu am primit niciun raspuns, nici macar un numar de inregistrare, dar regulamentul lor de functionare spune ca in termen de 30 de zile de la data inregistrarii reclamatiei voi fi instiintat despre decizia autoritatii. Am asteptat si asteptam pana la data limita de solutionare, insa "soarta" face ca in ziua Primei Evadari sa ma intalnesc cu Viorel Micu inainte de start si sa-l intreb despre banii mei, el spunandu-mi ca au fost transferati cu o zi inainte si ca voi primi instiintare de la ANPC. Joi, 17 mai, au intrat banii in cont.

Asa ca a durat aproape trei luni ca un organizator de concursuri "de amatori" sa fie convins ca trebuie sa returneze niste bani care nu i se cuveneau din punctul meu de vedere. Eu consider ca organizatorul AWR nu s-a preocupat indeajuns pentru organizarea concursului la data stabilita initial, a facut o plimbare pe traseu si a constatat ca zapada are atatia cm, asta dupa ce cu cateva zile inainte se posta la greu ca totul este pregatit: atv, cauciucuri, lopeti etc. Unii dintre concurenti, chiar si organizatori, si-au dat cu parerea ca un "winter race" trebuie sa fie "winter race", cei de la Iasi se pare ca au avut conditii asemanatoare si au dat la lopeti cat sa faca o poteca de parcurs, au fost postate "indrumari" si "opinii" pentru organizator. Ar mai fi un aspect: in ziua in care s-a luat decizia amanarii concursului erau cca 80 inscrisi din care doar 20-25 % platitori.

Nu ma intereseaza motivul care a determinat organizatorul sa aiba asemenea atitudine fata de mine, eu am considerat ce am scris mai sus si am cerut un drept. Organizatorul a facut cum a considerat el de cuvinta si a crezut ca se poate si asa. Eu am fost sigur ca voi recupera banii. Dupa intamplarea aceasta eu nu voi avea placerea sa alerg in concurs cu ciclocrosul, singur sau cu altii ca mine, pe un traseu frumos, solicitant, intr-un peisaj natural placut, pe cand organizatorul, daca va mai fi organizator la alte competitii, va pierde un participant intre alti zeci sau sute - nicio paguba!

Poate la intalnirile organizatorilor de concursuri, daca se mai tin, ar trebui discutat aspectul acesta cu "forta majora"! Eu consider corect ca in cazul in care un concurs se anuleaza sau se amana, partea pagubita sa nu fie doar concurentul ci o parte din taxa sa fie returnata, dar acesta este un aspect probabil juridic si ar trebui statuat intr-un context legal. Prefer mai degraba regulamentul de la Prima Evadare, decat "forta majora" nedefinita si neindeplinita.

NUMAI BINE!

Guest
This topic is now closed to further replies.