ovidiu

11.03.2012 - Arges Winter Race - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Se pare ca Wouter Kleppe ne va onora din nou cu prezenta lui :)

Chiar vroiam sa te intreb daca ai aceasta informatie!

Pana acum se pare ca belgianul e imbatabil la noi in tara. Sunt curios cum se descurca pe zapada... Desi stiu raspunsul din moment ce merge foarte bine pe noroi (Prima Evadare unde a avut avans de peste 20 min fata de al doilea in "doar" 50 km) =D>

Firar si ca proaspat absolvent al categoriei +30, credeam ca am prima sansa in fata "bosorogilor" si acu vad ca nu are niciun rost.

Bafta tuturor, pun la bataie o bere primului care-l invinge "corect"

Daca e sa ne uitam peste clasamentele la maratoane (ma refer la tura lunga), o sa vezi ca invingatorii la general de cele mai multe ori sunt peste 30 ani :). Cleppe, Oprea, Rosioru, Frunzeanu, Ciocan, Ionascu...

Partea frumoasa e ca inca se poate!

Daca e sa ne uitam peste clasamentele , o sa vezi ca invingatorii la general de cele mai multe ori sunt peste 30 ani

Partea frumoasa e ca inca se poate!

E primul concurs la care ma bate gandul sa particip, dar doar daca e inghetat totul, detesc fleoscaiala mai mult ca noroiul.

Deci daca e frumos pe jos, poate-mi fac vise la medalii =))

Daca nu poate-mi fac drum sa fac niste fotografii "saracilor" oameni, e pacata sa nu aiba cat mai multe amintiri memorabile.

Nasol daca vine Cleppe! Cum regulamentul cursei zice ca atunci cind invingatorul cursei termina cele 8 ture restul participantilor sunt obligati sa incheie... Inseamna ca o sa fac cel mult 4 ture. In toamna am facut 8 ture, Cleppe parca 12 sau 13. D-aia imi propusesem ca la cursa urmatoare(toamna 2012,ca sa-l "bat" ziceam ca vin cu scuterul. Acum,cu ce sa vin in februarie ca vreau sa ma tin de cuvint,imi da cineva un snowmobil? Daca cineva are alte solutii,sa le zica,pai pina cind ne mai bate bulgaro-belgianul? PS/ Mausica,pe la Galati,ceva perna de aer de pe la pescari? Trebuie sa gasim o solutie...

Poate nu e asa pregatit la alergare....:) Insa pana una alta: doar vazand crudul adevar se mai poate progresa .

• Upvote 1

Numai mie mi se pare, sau a disparut Cleppe de pe site-ul de inscriere?

S-a speriat poate de alergare? :blink:

Nu era el, a fost un idiot care a inscris trei persoane de pe acelasi IP. Probabil a crezut ca face o gluma buna!

Baaa ce papapgal ..Putea sa il bage pe Lance sau pe Jan Ulrich ,asa sa cre-ze subs pans .Si numai unul ,nu toti 3 odata....Sa curga Uzo...

Tocmai am terminat o tura 'de proba' prin parcul IOR. E muuult mai trist decat ma asteptam. Pe poteca facuta de pasi nu pot sta, alunec in parti iar prin zapada afanata merge foarte greu. Cred sa fi fost 20-30 cm de zapada.

Azi am avut pe fata un Maxxis Tomahawk de 1.95, mai vechi dar cu profil foarte bun si cu grip excellent pe asfalt umed iar pe spate un Maxxis Minion DH de 2.3. Ambele la 4 bar. O sa incerc maine cu un SpeedKing de 2.1 pe fata, sa vad daca se schimba comportamentul pe potecile inghetate. Nu cred, insa, sa fie un improvement ca nu sunt prea multumit de el, pe asfalt umed nu are grip deloc cand e montat pe fata.

O sa incerci si diferite presiuni pe fata, poate, poate castig ceva grip pe gheata. @Hipopotamu: ai grija ce-ti doresti cu gheata :)

In schimb minionul se comporta foarte bine atat pe potecile inghetate cat si pe zapada afanata, e plin de grip mai ales in urcari.

Sper sa tina zapada sa pot incerca cat mai multe combouri de anvelope.

sunt tare curios cum se comporta cele speciale de zapada, cu tinte, dar sunt prea scumpe. :|

• Upvote 1

Cred ca cu presiunea de 4 bari nici tatal cauciucurilor n-are aderenta in conditii de iarna.

Incearca si tu un 2-2,2 bar ( sau chiar 1,8-2,00) depinzand de greutatea corporala,fata-spate. Pe gheata au grip numai cei cu crampoane metalice.

ok, incerc cu presiunea la minimul specificat de producator.

Voi ce model de cauciucuri ati folosit in AWR-urile trecute. Si ce planuiti sa folositi acum?

Mai putin conteaza cauciucurile ,conteaza talpa la bocanci sa nu faci bataturi... <):)

• Upvote 2

Mai putin conteaza cauciucurile ,conteaza talpa la bocanci sa nu faci bataturi... <):)

Chiar ma gandesc, daca va fi cazul, pun eggbeaterele si spd-urile la o parte, si o sa iau o pereche de pantofi de alergare, cu pedale normale.

In 2010 era o comedie; cum s-au chinuit unii cu spd-uri.

inteleg, deci pun slickuri de 1.3 pe ea sa fie mai usoara cand o car in spate ... :D

Buna ideea cu slikurile :)) ...in Pitesti a inceput sa ninga tot mai des si tot mai mult, azi a turnat zapada de la 7 dimineata pana la 12 la pranz...si vom mai avea ninsori destule, mai ales ca in padure zapada dispare mult mai greu decat pe asfalt.

eu vin cu bicla copilului, aia fara pedale c-are cadru de aluminiu si n-are mai mult de 4kg, sa vedeti ca-l bat si pe cleppe.

• Upvote 2

Eu pot sa vin doar cu cadru?

In log de spd-uri o sa imi iau bocanci cu coltari.

gata, m-am inscris si maine o sa achit si taxa!

mai e pana la data concursului ca parca nu as veni din Constanta sa ma plimb pe langa bicicleta in parc in pitesti :) :)

pedale normale, presiune mica in roti si cateva antrenamente de alergat inainte...sa fiu incalzit..

Daca vi singur, nefiiind aglomerat sau lume care sa stea in fata ta prin padure (cum e la concursuri). Cred ca vei putea merge si pe bicicleta...pana la prima urcare :)) . oricum nu sunt inca sigur, abia maine s-ar putea sa ma duc pe acolo sa vad daca e practicabil drumul :)) .

Andrei, incearca sa bagi 2 ture... una pe slick-urile de 1.5 si una pe maxxis-uri si zi-ne la care ai scos timp mai bun :)) Pe mine m-a prins iarna pe slick-uri si mi-e lene sa le schimb pentru cursa (Nu ca as avea pretentii la categ 18-28, dar sa nu-mi rup cate ceva la cursa). Macar sa stiu daca merita efortul, ca la dealurile din trivale pe zapada nici cu tinte pe cauciucuri nu le urci. Tot se va face push-bike.

Am bagat azi putin de tot la Stefanesti, si nu m-au impresionat slikurile. Pana pe foaia mare pinion 6-7, daca e un pic de zapada jos, bagi numai skidd.

Mai ar fi o solutie, cu conditia sa ai discuri, sa pui bride de plastic (soricei) pe janta si cauciuc. Pe forum parca am citit, sau prin Mbike, chica ar mari aderenta...

Poate cine stie. :))

• Upvote 1

inca o luna pana la concurs. nimeni nu poate sti cum va fi vremea atunci (nici meteorologii). ne pregatim pentru orice.

Guest
This topic is now closed to further replies.