ovidiu

11.03.2012 - Arges Winter Race - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Asta da atitudine!:)

+1

cum se ajunge din bucuresti in pitesti cu bicicleta, fara masina personala?

trenurile am vazut ca nu au vagoane speciale pt biciclete pe ruta bucuresti-pitesti.

Cu autocarele Dacos sau care mai au traseu din Bucuresti prin Pitesti. Ideea e sa fie autocar mare, cu cale in care sa se poata baga bicicleta.

Acum multi ani cand mi-am luat eu bicicleta de la Capitala asa am adus-o acasa. Nu am platit in plus si am dat jos doar roata spate.

Sau cum zice Radu, cu Sageata.

Din cate stiu eu, pe ruta asta circula si trenu' asta in care trebuie sa se poata urca si bicicleta.

Oricare varianta ai alege-o, intereseaza-te daca e buna cu cel putin 2 zile inainte.

Succes!

citat din regulament

"Castigatorii locului 1 la 100 de minute masculin editia Arges Autumn Race 2011, indiferent de categoria de varsta, vor avea obligatia sa se inscrie numai la categoriile de 6 ture,

in caz contrar organizatorul isi rezerva dreptul de a anula rezultatul acestora. Aceasta masura vine sa incurajeze sportivii amatori care participa pentru prima data la aceasta competitie si totodata sa creasca gradul de competitivitate la categoria de 8 ture."

Felicitari pentru aceasta initiativa.

As zice ca tot podiumul trebuia promovat ;)

Ca tot veni vorba. Nu ca as fi in cauza , dar, intreb si eu de curiozitate, cum vor participa castigatorii de la autum race 2011(categoria 100 min ,<18 ani) la categoria grea(8 ture) din moment ce la aceasta categorie de traseu nu exista categorie de varsta <18 ? :))

Ca tot veni vorba. Nu ca as fi in cauza , dar, intreb si eu de curiozitate, cum vor participa castigatorii de la autum race 2011(categoria 100 min ,<18 ani) la categoria grea(8 ture) din moment ce la aceasta categorie de traseu nu exista categorie de varsta <18 ? :))

Nu ca ai fi in cauza. Nu cred ca s-a inventat regulamentul de ciclism perfect sau o lege perfecta in tara asta. Este un concurs privat. Unele aspecte se subinteleg.

Ca tot e vremea demonstratiilor, si daca nu e cu virgula e cu punct si virgula.

Carcotasi se gasesc permanent. Tu in calitate de prim carcotas, Pitestean, pionier de frunte al patriei in varsta de 14 ani, cu stea in frunte si cravata, sef de gasca de smecheri daca nu ma inseala memoria,mai ai ceva de reprosat competitiei ? Ca autograf nu-ti cer.

P.S.: Copile, si la Autumn Race ai avut o atitudine similara si daca nu ma insel ai avut ban vre-o 15 zile pe forum. Nu prea inteleg ce nu-ti convine. Nu-ti place stai acasa.

• Upvote 5

Gata, nu m-am gandit foarte mult. Desi ultimele concursuri in Trivale m-au gasit inscris pe tura lunga, alergarea in gheata din 2010 o am in amintiri, si voios, m-am inscris la hobby. Zis si platit, am inceput sa numar zilele. :D

Deocamdata am primul loc la categoria mea asigurat ;)

cateva intrebari ca sa vad la ce ma inscriu:

pana la urma la tura mare sunt 8 ture, vad. este acelasi traseu? cel din toamna avea 6 km, de asta zice ca are 4,7. e cel de la winter race 2010? daca da, inseamna ca acum lipseste ultima bucla fata de traseul din toamna si parca s-a mai scurtat ceva si prin capatul celelalt?

vad ca timpul limita e implicit 14.30 ca atunci e premierea. corect?

in toamna am facut 8 ture in mai mult de 3.30 deci nu as avea cum sa fac acum mai putin in conditii de iarna (daca ar fi sa fie:)). de asta intreb.

cateva intrebari ca sa vad la ce ma inscriu:

pana la urma la tura mare sunt 8 ture, vad. este acelasi traseu? cel din toamna avea 6 km, de asta zice ca are 4,7. e cel de la winter race 2010? daca da, inseamna ca acum lipseste ultima bucla fata de traseul din toamna si parca s-a mai scurtat ceva si prin capatul celelalt?

vad ca timpul limita e implicit 14.30 ca atunci e premierea. corect?

in toamna am facut 8 ture in mai mult de 3.30 deci nu as avea cum sa fac acum mai putin in conditii de iarna (daca ar fi sa fie:)). de asta intreb.

Traseul de la Winter Race este mai scurt, disparand ultima bucla existenta la Autumn Race. In centrul parcului este patinuar acum.

Sunt 4 si 8 ture. Cursa se opreste la fiecare categorie cand primul concurent termina turele aferente categoriei, ceilalti fiind clasificati dupa aceea in functie de numarul de ture parcurse si de timp. Nu se asteapta ca toata lumea sa termine 4 si 8 ture.

Este un XC aproape clasic.

Traseul de la Winter Race este mai scurt, disparand ultima bucla existenta la Autumn Race. In centrul parcului este patinuar acum.

Sunt 4 si 8 ture. Cursa se opreste la fiecare categorie cand primul concurent termina turele aferente categoriei, ceilalti fiind clasificati dupa aceea in functie de numarul de ture parcurse si de timp. Nu se asteapta ca toata lumea sa termine 4 si 8 ture.

Este un XC aproape clasic.

asa e, acum imi aduca aminte ca am citit in clasamentul din 2010 sau in alta parte. atunci ma inscriu linistit la tura lunga:)

Numarul de ture 4/8 este cel oficial, dar si in functie se starea traseului inainte de concurs se poate reduce la 3/6 spre exemplu.

La AWR 2010, Tudor Oprea, castigatorul categoriei de profi , a avut in medie 29 minute /tura pe un traseu de 4.3 km / tura.

Nu ca ai fi in cauza. Nu cred ca s-a inventat regulamentul de ciclism perfect sau o lege perfecta in tara asta. Este un concurs privat. Unele aspecte se subinteleg.

Ca tot e vremea demonstratiilor, si daca nu e cu virgula e cu punct si virgula.

Carcotasi se gasesc permanent. Tu in calitate de prim carcotas, Pitestean, pionier de frunte al patriei in varsta de 14 ani, cu stea in frunte si cravata, sef de gasca de smecheri daca nu ma inseala memoria,mai ai ceva de reprosat competitiei ? Ca autograf nu-ti cer.

P.S.: Copile, si la Autumn Race ai avut o atitudine similara si daca nu ma insel ai avut ban vre-o 15 zile pe forum. Nu prea inteleg ce nu-ti convine. Nu-ti place stai acasa.

Ca de obicei eu incep discutia cu o intrebare deloc jignitoare, si dumneavoastra incepeti cearta cu un raspuns deloc frumos. :)) Am intrebat in calitate de concurent ce doreste sa fie informat nu jignit. Nu a fost nu repros ci o curiozitate de participant. Eu stiam ca orice concurent trebuie sa aibe parte de o tratatie cumsecuvine, nefacanduse diferenta de varsta. Si in primul rand, EU AM VORBIT FRUMOS, asa cum ar fi trebuit sa fie si raspunsul primit! :*cu respect :* :*
  • Upvote 4

Eu am ramas fara loc de munca, asa ca nu cred ca pot ajunge :disperat: :frustrat:

maine, echipat de iarna incalec bicicleta si am drum la banca sa platesc taxa de inscriere!

Prezent la start pe 26 februarie!

P.S. in conditiile noului regulament exista sansa ca " cei buni" sa se inscrie la traseul scurt de 4 ture si sa ne nimiceasca pe noi, amatorii?!(adica eu sa apuc sa fac o tura de circuit si dupa sa fiu anuntat ca cineva a terminat toate cele 4 ture) astfel eu as opta pentru traseul de 8 ture sa pot efectua mai multe ture de circuit. Mai e si altcineva care s-a gandit la optiunea asta? Sau e cineva din organizatori care ar avea ceva de obiectat?

Daca vrei sa faci mai multe ture poti linstit sa te duci mai devreme sau dupa concurs sa faci cate ture doresti.

Deja din cate inteleg, cei care au castigat un concurs la Pitesti sunt obligati sa se bage la 8 ture.

Poti sa optezi pt 8 ture, nu vad de ce ar obiecta organizatorul.

Daca gresesc, imi cer scuze lui Viorel

Salut pe toata lumea pe 2012. Ma bucur ca in ciuda problemelor ce nu ne dau pace, Warpsoft poate completa calendarul competitional al celor ce iubesc intr-un fel sau altul bicicleta. Asa cum a demonstrat de fiecare data, Vio va organiza inca un concurs-show pe cinste, un concurs cu reguli diferite in functie de formatul ales. Daca citesti atent gasesti raspunsul potrivit la fiecare intrebare sau pentru ca Internet-ul ne pune la dispozitie acest FORUM poti adresa o intrebare pertinenta si de fiecare data organizatorul sau unul din cunoscatori te va lamuri, dar daca vrei sa gasesti "nod in papura" la fiecare editie organizata de Warpsoft cu siguranta nu iesi in evidenta ca un mare sportiv. Am tot respectul pentru cei ce vor sa stie TOTUL, dar dispretuiesc pe aceia ce fac pe prostii. Editia trecuta ne-a disperat unul care nu participase la nici un eveniment de acest fel, dar fabula inervant pe marginea AAR 2011. M-am abtinut insa de la comentarii cand am vazut ca avea lantul pe foaie mare si pinion mare. La ultimele editii insa nu ezita sa "fault-eze" altul de cartonas rosu, spre enervarea organizatorilor, unul neintarcat inca, dar mare amator de intrebari prostesti. De multe ori daca intrebi, nu devi mai destept, ci mai ironizat de cei din jurul tau. Cu respect pentru toti, as vrea sa depasim momentul si sa ne concentram pe hoby-ul nostru, bicicleta. Astept cu nerabdare sa fluier iar, ca disperatul, la buna desfasurare a concursului.

Cu stima,

Sorin cu CUBE-ul.

• Upvote 1

Salut pe toata lumea pe 2012. Ma bucur ca in ciuda problemelor ce nu ne dau pace, Warpsoft poate completa calendarul competitional al celor ce iubesc intr-un fel sau altul bicicleta. Asa cum a demonstrat de fiecare data, Vio va organiza inca un concurs-show pe cinste, un concurs cu reguli diferite in functie de formatul ales. Daca citesti atent gasesti raspunsul potrivit la fiecare intrebare sau pentru ca Internet-ul ne pune la dispozitie acest FORUM poti adresa o intrebare pertinenta si de fiecare data organizatorul sau unul din cunoscatori te va lamuri, dar daca vrei sa gasesti "nod in papura" la fiecare editie organizata de Warpsoft cu siguranta nu iesi in evidenta ca un mare sportiv. Am tot respectul pentru cei ce vor sa stie TOTUL, dar dispretuiesc pe aceia ce fac pe prostii. Editia trecuta ne-a disperat unul care nu participase la nici un eveniment de acest fel, dar fabula inervant pe marginea AAR 2011. M-am abtinut insa de la comentarii cand am vazut ca avea lantul pe foaie mare si pinion mare. La ultimele editii insa nu ezita sa "fault-eze" altul de cartonas rosu, spre enervarea organizatorilor, unul neintarcat inca, dar mare amator de intrebari prostesti. De multe ori daca intrebi, nu devi mai destept, ci mai ironizat de cei din jurul tau. Cu respect pentru toti, as vrea sa depasim momentul si sa ne concentram pe hoby-ul nostru, bicicleta. Astept cu nerabdare sa fluier iar, ca disperatul, la buna desfasurare a concursului.

Cu stima,

Sorin cu CUBE-ul.

Cu stima de rigoare pt Sorin cu CUBE-ul si pt toti cei care organizeaza ceva, stiind din proprie experienta cat este de greu sa organizezi ceva, ma vad pus in postura de a comenta si eu ceva legat de subiect.

Eu inteleg si-mi plac intotdeauna oamenii care stiu sa se foloseasca de un umor sau o ironie fina dar nu inteleg de ce sa te iei de un pusti de 14 ani si sa folosesti cuvinte jignitoare cand poti pur si simplu sa eviti acest lucru si sa ignori.

Din pacate, chiar dc Andrei ma omoara cu zile uneori si pe mine, ma vad nevoit sa-i tin partea si sa observ ca de fiecare data cel care pune umarul la escaladarea unor discutii inutile este Vio.

Chiar dc de fiecare data Andrei a fost jignit de catre Vio, din punctul meu de vedere, raspunsul lui a fost intotdeauna respectuos, chiar dc uneori insotit de o ironie fina.

Ca sa inchei subiectul, cred ca cel care poate sa previna aceste discutii este chiar Vio, dar din pacate el nu pune decat paie pe foc.

In viata trebuie sa accepti ca nu toti sunt de acceasi parere cu tine si sa respecti pe cei din jurul tau chiar dc uneori nu esti de acord cu ei!

In continuare spor la organizare si multa bafta tuturor conurentilor!

PS. Domnilor Organizatori, dc nu va plac sau va "inerveaza" intrebarile concurentilor sau a celor care poate nu sunt asa de "invatati" in ale "ciclismului" precum dvs, nu mai deschideti topic pt concurs si ati scapat de toti neavenitii sau neinitiatii in ale ciclismului!

Insa dc tot ati dschis acest topic v-ati asumat si acest risc de a fi "inervati".

Sper sa ma scuzati dc v-am inervat si eu cu postul meu, promit sa n-o mai fac!

• Upvote 9

@alin.remo: ti-am apreciat postul, ideea si discursul, lucru pentru care ti-am acordat un "+". Daca insa, in acest discurs fluent, respectuos si la obiect nu mi-ai fi dat de lucru cu "dc" in loc de "daca" (cu atat mai mult cu cat te-ai exprimat intr-o romaneasca aproape fara de cusur), m-as fi culcat cu adevarat insotit de un gust placut. Asa, l-am dat doar cu jumatate de fiinta.

@alin.remo: ti-am apreciat postul, ideea si discursul, lucru pentru care ti-am acordat un "+". Daca insa, in acest discurs fluent, respectuos si la obiect nu mi-ai fi dat de lucru cu "dc" in loc de "daca" (cu atat mai mult cu cat te-ai exprimat intr-o romaneasca aproape fara de cusur), m-as fi culcat cu adevarat insotit de un gust placut. Asa, l-am dat doar cu jumatate de fiinta.

@a_mic: multumesc pt aprecieri, chiar dc nu am postat pt a primi aprecieri de la cineva si-mi pare sincer rau dc ti-am dat de lucru cu acest "dc". Sper ca data viitoare sa nu-ti mai dau de lucru sau sa te obisnuiesti cu prescurtarile mele.

O seara placuta!

hmmmm... pacat.... e in continuare "dc". Cum vrei... O seara buna!

Daca vrei sa faci mai multe ture poti linstit sa te duci mai devreme sau dupa concurs sa faci cate ture doresti.

e vorba de concurs, de spiritul competitiv :D

e vorba de concurs, de spiritul competitiv :D

Andrei, acum ca ne asteptam la zapada, te-ai antrenat sa te dai pe trambulina ?

Guest
This topic is now closed to further replies.