Sign in to follow this  
radu_vadan

Geantă pentru transportul bicicletei

Recommended Posts

Salutare!

A folosit cineva vre-un model de geantă pentru transportul bicicletei pe tren sau avion?

Mă interesează pentru că în unele situaţii mi-ar fi mai rentabil să merg cu trenul la competiţiile din ţară sau de afară, şi evident nu pot (şi nu vreau) să car bicicleta montată complet.

Am nevoie atât pentru MTB cât şi pentru contratimp/cursieră.

O voi folosi deocamdată doar pentru tren, deci nu e esenţial să protejeze bicicleta de violenţa celor care încarcă/descarcă bagajele în/din avioane.

EDIT: încă ceva - bugetul e destul de strâns... Nu-mi recomandaţi cutii rigide la 300-400 de euro că nu se încadrează, deşi evident mi-ar place cel mai mult...

@ radu_vadan

De doi ani folosesc pentru transportul bicicletei cu avionul geanta din poza de mai jos:

Imagine postată

Bicicleta este un Trek 4300.

Geanta este din material textil.

Mai multe despre geanta:

http://www.bikewarehouse.ro/magazin/lang-en/accessories/462-vaude-.html

Pana acum, dupa 4 curse de avion, n-am avut nicio problema la geanta sau bicicleta.

Daca te ajuta cu ceva, mai multe despre transportul bicicletei cu avionul gasesti aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3877-transportul-bicicletei-cu-avionul/

Bafta.

@GIBONU:

Am pus şi eu ochii pe ea la bike24. Spune-mi te rog, are ceva întărituri în laturile genţii?

Octav, mersi mult, o să dau o tură să o văd, cică ar avea-o pe stoc la Cluj.

pe aia de la decathlon parca o are xemax, sau ceva asemanator. era f incantata de achizitia lui, deci arunca o intrebare spre el, poate-l nimeresti

@GIBONU:

Am pus şi eu ochii pe ea la bike24. Spune-mi te rog, are ceva întărituri în laturile genţii?

Nu are intarituri pe laturile gentii.

Se vede mai bine in poza de mai jos:

Imagine postată

Insa o poti intati tu, cu niste bucati de carton.

Cartonul de la cutiile in care vin bicicletele la magazin, taiat la dimensiune, este ideal pentru asa ceva.

In rest, citeste pe topicul pe care ti l-am indicat alte sugestii pentru transportul bicicletei.

Ca idee, la bikewarehouse iesi mai ieftin decat la bike.24.

Iar Vaude, dupa mintea mea, este peste Decathlon.

Tot pe cea de la Decathlon o am si eu de vreo 2 ani ( marca B'twin ), e f. bine lucrata, solida, ca si dezavantaj ar fi lipsa captuselii de protectie in pereti. Eu o folosesc pentru transportul cu masina, sa nu imi murdareasca interiorul ( nu-mi place ideea de suporti de acoperis ). Cu trenul nu cred ca te ajuta prea tare, e foarte voluminoasa si nu o poti depozita ca pe un bagaj normal, asa ca va trebui sa platesti la vagon-mesagerie sau sa te intelegi cu nasul. In plus, daca nu pleci cu trenul din locul in care ai sosit ( sa spunem ca faci o tura dar nu circuit, ultima de genul asta pe care am facut-o a fost Tg. Jiu- Herculane ) iar nu te prea ajuta din aceleasi motive, fiind grea si voluminoasa, chiar stransa.

Eu procedez in felul urmator:

1. las bicicleta nedemontata, ma plasez la ultimul vagon si ma inteleg cu nasul sau

2. o demontez si o invelesc intr-o husa usoara de nylon ( un sac de bivuac mai vechi ) si in felul asta arata destul de compact. Sacul il pliez si il pun in rucsac cand plec in tura.

Tot pe cea de la Decathlon o am si eu de vreo 2 ani ( marca B'twin ), e f. bine lucrata, solida, ca si dezavantaj ar fi lipsa captuselii de protectie in pereti. Eu o folosesc pentru transportul cu masina, sa nu imi murdareasca interiorul ( nu-mi place ideea de suporti de acoperis ). Cu trenul nu cred ca te ajuta prea tare, e foarte voluminoasa si nu o poti depozita ca pe un bagaj normal, asa ca va trebui sa platesti la vagon-mesagerie sau sa te intelegi cu nasul. In plus, daca nu pleci cu trenul din locul in care ai sosit ( sa spunem ca faci o tura dar nu circuit, ultima de genul asta pe care am facut-o a fost Tg. Jiu- Herculane ) iar nu te prea ajuta din aceleasi motive, fiind grea si voluminoasa, chiar stransa.

Eu procedez in felul urmator:

1. las bicicleta nedemontata, ma plasez la ultimul vagon si ma inteleg cu nasul sau

2. o demontez si o invelesc intr-o husa usoara de nylon ( un sac de bivuac mai vechi ) si in felul asta arata destul de compact. Sacul il pliez si il pun in rucsac cand plec in tura.

Faza cu înţelesul e mai dificilă - eu am de mers Cluj-Bucureşti la cuşetă de exemplu - deci nicio şansă de "mică înţelegere". Trebuie să fie sub formă de bagaj.

Mersi tuturor pentru sugestii!

daca nu pleci cu trenul din locul in care ai sosit ( sa spunem ca faci o tura dar nu circuit, ultima de genul asta pe care am facut-o a fost Tg. Jiu- Herculane ) iar nu te prea ajuta din aceleasi motive, fiind grea si voluminoasa, chiar stransa.

Aici depinde de fiecare in parte ce intelege prin "grea si voluminiasa".

Husa de la Vaude, stransa cum trebuie, are volumul unui sac de dormit normal.

Iar greutatea este de 2,300 kg.

Se vede mai bine in poza de mai jos.

Imagine postată

Plus ca la o tura mai lunga, prin alte tari, mai poti baga diverse lucruri prin ea.

Cum ar fi cartusul de tigari care nu mai incape in gentile laterale sau geanta de ghidon.

Husa de la Vaude, stransa cum trebuie, are volumul unui sac de dormit normal.

Iar greutatea este de 2,300 kg.

La aceasta greutate si volum, in cazul meu indeplineste criteriile pentru a o considera si grea si voluminoasa. Daca o las la hotel, nu e o problema. Daca insa ar trebui sa o car cu mine pe bicicleta, nu m-ar incanta.

@radu_vadan - Auzi, nu vrei o geanta d-aia de la Decathlon 2nd hand, folosita o singura data? Am una, am cumparat-o fiindca pleca avionul si inca nu-mi venise cealalta geanta comandata online... Evident ca cea comandata online a venit fix a doua zi.

Hai ca o dau ieftin.

Sunt putin sceptic cu privire la aceste genti de transport. Nu intra in contact piesele din metal una cu cealalta si sa se zgarie sau chiarstrice? Gen sa apese cadrul pe unul din discuri si sa-l indoaie si respectiv cadrul sa fie zgariat de disc?

@radu_vadan - Auzi, nu vrei o geanta d-aia de la Decathlon 2nd hand, folosita o singura data? Am una, am cumparat-o fiindca pleca avionul si inca nu-mi venise cealalta geanta comandata online... Evident ca cea comandata online a venit fix a doua zi.

Hai ca o dau ieftin.

Ţi-am dat PM.

Sunt putin sceptic cu privire la aceste genti de transport. Nu intra in contact piesele din metal una cu cealalta si sa se zgarie sau chiarstrice? Gen sa apese cadrul pe unul din discuri si sa-l indoaie si respectiv cadrul sa fie zgariat de disc?

Măi, din păcate nu am de ales...

@Gibonu: De grea, hai treaca-mearga, dar cand o strangi ( oricat de tare ) are dimensiunile unui balot. Chiar nu stiu cum si mai ales de ce ar vrea cineva sa o care cu el in tura.

@ Denied: unele genti vin cu huse de roti captusite si/sau compartimente laterale separate pentru roti. Cele ieftine ( gen Decathlon ) nu au decat compartimente dar poti achizitiona un set de huse bune pentru 20-30 euro. Chiar si fara eu nu am zgariat nimic pana acum.

Chiar nu stiu cum si mai ales de ce ar vrea cineva sa o care cu el in tura.

Cum ?

Pe portbabajul din spate, prinsa cu o chinga elastica.

De ce?

Cazul meu: o tura facuta intre doua avioane, care aterizau/decolau de pe aeroporturi diferite, situate la cateva sute de km unul de altul.

Iar timisul husei cu posta / curier nu era o optiune.

Geanta de la Vaude, dupa cum se vede si in poza atasata, are, pe interior, doua buzunare pentru roti.

Ca sa fiu bine inteles, n-am pretentia ca geanta sau solutia gentii este perfecta.

Da, nu prea aveai de ales, in situatia respectiva. La mine e exclus, nu am portbagaj la bicicleta iar rucsacul din spate e mai mic decat geanta pliata.

Eu am experiente neplacute cu geanta textila, daca transportati bicicleta in avion cumva, neaparat sa folositi o geanta rigida.

In cazul gentii textile, folositi neaparat distantiere la furca, dar mai ales unde intra roata din spata, pt ca puteti avea neplaceri serioase...

@ emil.Rulez

Geanta rigida (pentru avion) este incontestabil cea mai eficienta metoda pentru transportat bicicleta.

Insa:

1. trebuie sa ai asa ceva (am vazut ca costa cateva sute de euro);

2. ce faci cu geanta rigida dupa aterizare.

Pe langa distantierele pentru furci mai sunt cateva masuri de siguranta pe care le poti lua.

Sunt toate mentionate in topicul pe care i l-am indicat lui Denied (postul nr. 16).

Daca ai cumva completari, sunt binevenite.

Eu am plimbat bicla (26", FS, suspensie ceva de genul 12cm-15cm) cu avionul intr-o geanta d-aia textila (de la decathlon) dar astfel:

- pedalele scoase;

- ghidonul demontat din pipa (ca are gradatii, e usor de pus fix la aceeasi unghi) si prins undeva de cadru;

- schimbatorul spate demontat cu tot cu ureche si agatat cumva de cadru;

- lantul (care devine abundent) pus pe foaia mare pe post de protectie si legat cu diverse sarme ca sa nu zdrangane;

- rotile prinse cu diverse sarme de cadru si intre ele dar astfel incat discurile sa stea in interiorul cadrului, in zone goale, sa nu le-atinga nimic;

- diverse scule, pompa, camere, o anvelopa si alte chestii intr-o gentutza pe care am legat-o de cadru pe sub butucul pedalier astfel incat sa preia orice lovitura/cazatura care ar fi belit foaia mare;

- bicla pusa-n geanta invers, cu foile in sus si saua in jos, ca baietii de la bagaje prefera sa care geanta de toarte.

A fost OK (ma rog, am transportat-o pana-n Cipru si inapoi).

Am fost invocat de hipo mai sus si m-am autosesizat! :))

Geanta de la Decathlon are ~ 3 kg, insa are fundul rigid, starnsa are dimensiunile unui ghiozdanel de scolar. In albumul acesta sunt cateva poze si explicatii:

https://picasaweb.google.com/115112019031125309168/2009_10_2425_Cheile_Dobrogei#

In poza #28 se vede si cum se aseaza fundul rigid.

N-o sa aiba niciodata dimensiuni comparabile cu cele ale unui bagaj obijnuit, insa este mai usor tolerabila de catre ceilalti calatori plus ca nu mai murdaresti totul in jurul tau.

Geanta de transport rigida poate fi o geanta de transport textila(din materialul adecvat) care se rigidizeaza inainte de umplere cu pereti laterali, fund si capac din carton ondulat de ambalaje triplu sau dublu strat in functie de necesitati.

Imagine postată

Dupa sosirea la destinatie, cartonul se extrage din geanta textila si se depoziteaza in locurile pentru deseuri de hartie(exista mai peste tot) sau se depoziteaza daca este posibil la un ghiseu de bagaje pentru refolosire la intoarcere.

Geanta se impacheteaza si se pune in bagajul obisnuit. Daca nu exista posibilitatea refolosirii caronului folosit la dus, se incearca achizitionarea altuia.

Pentru confectionare trebuie doar un briceag micut si cativa metri de banda adeziva din care se fac prinderi de tip balama. Gentile rigide sunt intradevar maxim si optim, dar din preferabil numai cand exista posibilitate de cazare a flybox-ului undeva sau doar pentru drumuri dus. :)

Am fost invocat de hipo mai sus si m-am autosesizat!

sunt cu ochii geana pe tine :wacko:

si eu m-am gandit la chestia asta cu geanta daca plec undeva, dar cea mai buna solutie mi s-a parut cutia in care vine bicicleta, asta daca te intorci in acelasi loc, mi se pare cea mai sigura. sigur gasesti pe cineva sa ti-o pastreze.

daca nu, la cata experienta am cu impachetatul coletelor pentru posta romana, in 5 minute fac cea mai buna cutie de carton cu o rola mare de scotch si un cuter. Supermarketuri sunt peste tot sau magazine care sa se descotoroseasca de cutiile de carton.