bazil

Unelte de taiat lemne pentru foc

Recommended Posts

Am observat aici o adevarata competitie intre cine are toporul sau fierastraul mai mare. Noi pe munte le ziceam la astia sosonari sau pantofari. Erau flacaii aia care carau, asa la vedere ca Rambo, topoare si cutitoaie dupa ei. Nu cunosc termenul pentru ciclo-bici-velotistii care au pasiunea asta. Probabil, un termen echivalent ar fi cauciuchistii...

Pai, fratilor, va duceti sa va plimbati cu bicicleta sau intentionati sa defrisati padurea? Este mai mult decat suficient sa alegi vreascuri pe care sa le rupi cu piciorul si sa le pregatesti pentru foc. Niciodata nu mi-a luat mai mult de 30 de minute sa pregatesc lemnele de foc in termenii de mai sus. In afara de prima mea iesire pe munte, cand am avut un topor, niciodata nu am carat dupa mine la capitolul asta mai mult decat un briceag elvetian.

Pozele alea de la inceput sunt pline de chestii hilare: patent? frontale chinezesti, grele si proaste? busola? doua mobile? mai multe lame (la patent, dar si un briceag separat) etc.? Va rog frumos, ma faceti sa am crampe la stomac de ras. Imi afecteaza "coMfortul", acum, inainte de culcare...

"Sfaturi" de genul asta pot deruta persoane mai putin avizate. Ar fi de apreciat acumularea de mai multa experienta inainte de etalarea preaplinului cunoasterii.

Indiferent de listele facute de unul sau altul, optimizarea propriului bagaj ti-o faci de la o tura la alta, numai dupa ce simti pe pielea ta ce ai gresit. Exemplu: recent, intrucat nu-mi plac lingurile de plastic, am pus mana pe flex si am scurtat coada de la lingura. Insa, o sa revin cu prima ocazia la tacamuri din plastic dupa ce m-am chinuit pe munte sa pescuiesc taiteii din gamela.

[seb] - Split de aici.

Edited by Seb
Split topic

Marea majoritate a prietenilor cu care fac ture si plimbari, sunt mult mai slabi la pedalat decat mine. Deseori car eu toate bagajele gastii, vin cu bicicleta cea mai grea, uneori cu remorca si tot i-as putea intrece.

Ce rost ar avea sa-mi iau cele mai mici si usoare bagaje, daca sotia mea nu poate pedala nici pe jumate cat mine...

Este mai mult decat suficient sa alegi vreascuri pe care sa le rupi cu piciorul si sa le pregatesti pentru foc. Niciodata nu mi-a luat mai mult de 30 de minute sa pregatesc lemnele de foc in termenii de mai sus.

Zi-ne ca ai prins si rasaritul, stand la focul facut din vreascuri, rupte cu piciorul.

Iar noi te vom ruga sa fi capitanul nostru.

Topor mai inseamna si altceca decat securea lui bunicu', facuta la potcovar in anii '50.

De expemplu Fiskars, primul din gama.

Cam asa arata:

http://rom-ro.fiskars.com/Produse/Prelucrarea-lemnului/Topoare/121121-Topor-pentru-camping-X5

Greutate sub 500 de grame.

Otel de cea mai buna calitate, maner care atenueaza vibratiile, etc.

O placere sa tai lemne cu asa ceva (spun asta dupa 12 ani de folosire a unui astfel de topor).

@bazil - daca esti mai experimentat sau ai alta metoda de a face un lucru o poti impartasi cu restul printr-o maniera constructiva.

• Upvote 1

Exact, Gibonule! Catre sfarsitul lui noiembrie m-a prins cu un sac de dormit mai slab un fel de zapada (mai mult chiciura) in Piatra Craiului. Am gasit un mic godin in refugiul Spirlea (sa-i dea Dumnezeu sanatate cui l-a carat pana acolo), si am intretinut focul toata noaptea cu lemne rupte cu piciorul - alimentam focul cam la doua ore(lemne mai groase nici nu incapeau in godin) - in asa fel incat sa mentin temperatura in zona de confort. Ba mai mult, pe la ora 9 dimineata am folosit jarul si ultimele crengute ca sa-mi mai fac si un ceai.

Nu, merci, declin invitatia de a-ti fi capitan. Ar fi prea mare decalajul de abordare a problemelor dintre comanda si trupete... In loc de topor de 500 de grame prefer sa car in spate sau pe bicicleta mai multa hrana deshidratata, sa am mai multa autonomie in zonele izolate.

P.S. In ceea ce priveste focul in aer liber, ghici ghicitoarea mea cand am facut ultima oara un "foc de tabara"? Exact, in gimnaziu, cand am fost in tabara. Acum, daca voua va place sa ciopliti busteni si faceti focul in asa fel incat sa puteti sa parliti si un urs, nu ma mai bag. Vedeti insa sa nu fiti amendati si sa intrati in zona de hobby a piromanilor!

• Upvote 2

Am fost odata cu cortul la padure, am vrut sa facem focul si n-am gasit nici o creanga uscata. Proverbul "Padure fara uscaturi nu exista" nu se aplica in zonele cu o populatie crescuta de tigani.

Atunci cand mergem la padure si vrem sa facem gratar, car cu mine si un sac cu lemne pe langa toporisca.

Aici cu cumnatica cea mai mica, pe care am carat-o eu, ca nu are bicla potrivita.

Imagine postată

Aici cu un prieten care a vrut sa mearga si el cu bicla mea cea mare si grea.

Imagine postată

Eu am auzit ca in Tibet exista bastinasi care taie copacii cu o maceta micuta mai repede decat un european cu toporul.

Fiind chestionati in legatura cu tehnica lor, spuneau ca intre ei si copaci exista o legatura, iar acei copaci care pot fi taiati(si ei simt care), se lasa taiati.

Cele de mai sus mi-au fost istorisite de Ovidiu Bojor cu multi ani in urma dupa expeditia lui in Tibet intr-un grup restrans.

Aceiasi bastinasi carora asta li se parea ceva foarte normal si firesc, erau siderati cand puneau ochelari de soare si vedeau lumea... altfel. :)

Poate are si bazilu nost o astfel de tehnica.

• Upvote 1

Cei cu maceta sunt deja in epoca de fier. Sa vezi insa la ce-i duce capu pe aborigenii aia din epoca de piatra! Nu le e rusine sa arda mai intai la jumatate lemnele mai groase, pe care nu le pot rupe. Auzi tupeu, in loc sa transpire cioplind la busteni, ei folosesc focul ca sa pregateasca lemnele! Pai nu-i asa ca daca s-ar duce acolo MBZ cu o drujba agatata de bicicleta l-ar transforma imediat intr-un zeu alb, intr-un fel de erou civilizator precum Prometeu sau Ghilgames?

• Upvote 1

@ bazil

Ce spun io si ce intelegi tu?

Intre focul din godin (cel in care "lemne mai groase nici nu incapeau") si focul de tabara (cel din "busteni ciopliti", pe care se poate parli un urs) mai exista si alte variante.

De exemplu in foc mai mic, in jurul caruia pot sta 4-5-6 oameni, la o vorba si un spritz, pana ii prinde dimineata.

Focul asta, dupa mintea mea, nu prea merge facut din vreascuri.

Sau nu este eficient sa-l faci din vreascuri, atata vreme cat in padure exista lemne cam cat mana de groase.

Lemne pe care nu prea le mai rupi cu piciorul.

Lemne pentru care iti trebuie un topor sau un fierastrau ne-rigid (varianta cablu dintat).

Ca sa intelegi mai bine, lemnele astea sunt de pe jos, de la copaci / crengi cazute.

Adica nu de la capacii verzi, care inca sunt in picioare.

In rest, repet ce ti s-a mai spus: daca vrei sa ne impartasesti ceva din vasta ta experienta, in orice domeniu, exista moduri mai civilizate de exprimare.

Atunci cand mergem la padure si vrem sa facem gratar, car cu mine si un sac cu lemne pe langa toporisca.

Cel mai bine cred ca ar fi sa te duci cu "hrana deshidratata" la gratar.

in felul asta, nu mai este nevoie sa cari sacul cu lemne si toporul dupa tine.

Eu folosesc un ferastrau pliabil (tip briceag), cu panza de 18cm si care are greutatea totala de 190grame sau un briceag Victorinox care are si lama de ferastrau de 7cm.

[...] cu o drujba agatata de bicicleta l-ar transforma imediat intr-un zeu alb, intr-un fel de erou civilizator precum Prometeu sau Ghilgames?

Exagerezi, dar nu ar fi prima oara, probabil primavara timpurie are implicatii hormonale. Autodepasirea in orice poate fi un mod de viata :)

Parabola era ca daca ai briceag tai ce este adecvat briceagului, ai topor te uiti si la chestii mai serioase.

Fiecare cicloturist isi calculeaza in functie de durata, cat de practic si organizat este, cat ii ia sa isi puna in functie tabara, si multe altele, ce si cat ii trebuie in desagi.

Daca vrea sa fie mai "light" sau dimpotriva "heavy duty" este fix alegerea lui, si nu cred ca slujba de la bazilica poate propovaduii ca e bun sau rau crestin pentru asta.

La fel de bine poti lua instrumente de taiat si pentru o iesire de cativa zeci de km, daca unul din scopurile cunoscute este de a aprinde un foc indraznet sau indestulator pentru gratar si tabara.

Dar si asta face parte din scopurile initiale si din adaptarea la conditii. Daca esti in situatia "islandezilor" si nu ai decat piatra si desert in jr, se justifics hrana uscata. Sa fii in zona cu vegetatie suficienta, intr-un demers cicloturistic si sa te bazezi doar pe un surplus de hrana uscata si nu mijoace de pregatire a unei hrane calde, e strict o chestiune de optiuni personale. Nici una nici alta nu-s de condamnat.

LE. Poate pui totul calculat la superlight dar iei doua filme de 5L cu vin :D

LLE: nu consider ca postul meu are ce cauta la instrumente de taiat lemne, dar ma rog... fiecare cu perspectiva lui.

Leatherman charge TTI - Scula incercata la greu in ultimii 3 ani , nu am fost dezamagit nici macar o data.Imagine postată

mai recomand Bahco Laplander

Imagine postată

si niste toporele adevarate, putin mai scumpe decat cele de la Fiskars, dar sunt handmade

http://www.gransfors..._eng/index.html

in imagine modelul mini la doar 300g

Imagine postată

Edited by Seb
Nu este un topic despre cutite.

Laplander e ferastraul ce-l am si eu, despre care am scris mai sus.

LLE: nu consider ca postul meu are ce cauta la instrumente de taiat lemne, dar ma rog... fiecare cu perspectiva lui.

Am facut split la topic si am mutat aici inclusiv postul la care ai raspuns tu. Sa-l fi lasat dincolo, ramanea orfan.
  • Upvote 1

PS

@Gibonule salutare, nu recomand fireastraie tip cablu pentru ca se rup relativ repede,

asta poate face exceptie

Imagine postată

, dar nu l-am incercat si nu stiu cat e de solid

PPS

@Seb mare multam

@ ciprian1975

Noroc.

Stiu topoarele alea.

Pe vremea cand mi-am luat eu Fiskars-ul nu existau in RO.

Si nici comertul on-line parca nu exista.

Referitor la fierastraul tip cablu, este discutabil.

Pe langa toporul de la Fiskars mai am si asta:

http://www.cotswoldo...2/id_colour/180

Este facut cu cap, nu se rupe asa usor.

Daca te uiti in poza marita, vezi ca intre inel si cablu este o prindere intermediara.

Astfel, inelul si cablul sunt independente unul de altul, putandu-se roti la 360 de grade.

Am taiat cu asa ceva si pot sa-ti spun ca are randament destul de bun.

Asa cum se mai spunea pe aici, nu este indestructibil.

Daca tragi ca nemancatu' de el, cu siguranta se va rupe.

P.S. Pare interesant fierastraul din poza.

Insa n-am avut asa ceva.

VICTORINOX-ul meu in etate de 12 ani are lama fierastrau de vreo 7 cm nou-nouta. Cam orice gasesti prin padure uscat si poti sa cari, poti sa pui pe foc in asa fel incat sa-ti faci flacara care iti trebuie.

Prin hrana deshidratata inteleg supe, fulgi, cereale, lapte praf etc. - adica hrana care se transforma in mancare calda prin adaos de apa incalzita la foc sau primus.

Dupa reactii, acum pricep ca de fapt ciclismul este un fel de pretext pentru adevarata pasiune, aceea de grataragii.

• Upvote 2

@Bazil, salutare

dupa reactii sa intelegi ca avem si pasiunea iesitului in natura, in rest pofta buna la mancat fulgi, cereale si lapte praf in mijlocul padurii, eu prefer alt gen de mancare si acasa si in natura, deasemenea m-am obisnuit sa am un multitool cu fierastrau la mine (o creanga uscata, de esenta tare cu diametrul de 10-12 cm , nu o rupi tu cu piciorul deca cand e putreda), da-ti place sa tot bagi crengute pe foc e treaba ta, eu prefer o slanina facuta la frigare pe jar , si asta nu se face cu crengute sau lemne putrede.

Sa intelegi ca e libertatea fiecaruia sa manance ce vrea, iar daca altii umbla cu firez la ei si manaca gratare nu inseamna ca sunt mai putin ciclisti decat tine.

@ bazil

Victoras este alaturi de mine de 15 ani.

Este primul obiect care intra in bagaj, indiferent ca plec la munte sau la o tura cu bicicleta.

Este modelul Huntsman (http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/The-Original-Swiss-Army-Knives/The-Original-Swiss-Army-Knives-large-size-91-mm/Huntsman/1.3713)

Lama de fierastrau intr-adevar e buna, bine gandita si isi face treaba.

Insa nu are nici pe departe randamentul toporului atunci cand vine vorba de taiat lemne.

Vorbesc de lemne pentru un foc langa care stai pana la rasarit, nu de lemne pentru facut un ceai.

Intr-adevar, sunt un grataragiu sub acoperire.

Ca sa nu fie prea evident, mai am un cort langa gratar, mai fac cate o plimbare pe munte, iar cand plec de acolo ramane doar urma de la cort in iarba.

Oricum, vad ca s-a schimbat putin stilul de exprimare, ceea ce este un lucru bun.

Pai una e sa te plimbi cu bicicleta dintr-un aprozar satesc intr-un alt aprozar satesc (daca mai uiti sa iei o ceapa, un cartof, pentru garnitura la gratar) si apoi sa pregatesti repede fleica de carne, sa nu se puna mustele pe ea (probabil ca o fi si un frigider portabil care se incarca la dinam, trebuie sa-i intrebam pe cunoscatori). Altceva este sa bananai o saptamana cu mancarea in spate (cu bicicleta nu am facut deocamdata ture asa lungi departe de civilizatie) intre golul alpin si limita padurii: vrei sa ai mobilitate pentru pasaje mai tehnice si sa te deplasezi usor, consumi alimentele mai perisabile in primele doua zile, mai alternezi diferite sortimente ca nu esti taliban, dar ai si un nucleu de baza din alimente deshidratate pentru situatii neprevazute si pentru ultima parte a expeditiei (USOARE, unele cu continut energetic ridicat, se prepara rapid, se consuma calde etc) Stau la casa si cu mare greutate, la cererea publicului si dupa ce am primit cadou un gratar, m-am apucat relativ recent sa pregatesc gratare in special atunci cand imi vin musafiri. Mi se pare un hobby mic-burghez si ma distreaza teribil pasiunea pe care o investesc unii in directia asta. Mai ales, ca o asociez involuntar cu manelistii care au distrus toate vaile cu gunoaie si gratare. Pai, fratilor, daca de la 20-30 de ani telul principal al iesitului in natura inseamna gratarul, ce mai faceti pe la 70 de ani? Eu o sa ma specializez in directia asta mai la batranete, acum as face mai degraba chestii pe care nu o sa pot sa le mai fac atunci. Jar intens!

P.S. VICTORINOX-ul de 12 ani este un cadou. Un altul, mai putin performant, l-am folosit cu 2-3 ani inainte si ulterior l-am facut cadou.

• Upvote 1

Eu nu sunt gratargiu, nici macar nu mananc carne. Dar ca sa atrag noi adepti spre ciclism, folosesc orice momeala.

Daca ii spun cuiva "- Hai la o tura, bagam 100km cu medie de 25 la ora", nu o sa vina nici platit. Daca ii spun "- Hai la o plimbare, mergem la padure, sau la lac, facem un gratar, o baie, o plaja, apoi ne intoarcem" va veni cu siguranta. Mai tarziu cand va prinde gustul vom face si aia 100km cu 25km/h.

Am un cutit facut de bunicu dintr-o baioneta de razboi 8-X Cutitasele ce le prezentati voi sunt jucarii de copii pe langa al meu.

• Upvote 3

Am sters cateva posturi. Unele din cele ramase le-am lasat doar pentru a se pastra coerenta topicului.

Postati doar despre unelte pentru taiat lemne de foc aici.

In acest topic nu este necesar sa ne spuneti ca nu folositi nici un fel de unelte de taiat lemne si nici ca nu faceti foc de lemne.

Salut! Eu de Victorasul meu Swisschamp nu ma despart niciodata, indiferent ca merg la munte, mare, pe jos, cu masina, pe bicicleta etc. Pe langa faptul ca are in dotare acea lama-fierastrau pentru lemn, celelalte "instrumente" incluse il face ca o mica trusa de scule.