BogdanTimisoara

Arzatoare (pe gaz si/sau pe combustibili lichizi) si vesela

Recommended Posts

Aseara mi-a venit (cadou de Craciun) un aragaz minuscul, Brunton Flex, care se pliaza si incape in scobitura din fundul buteliilor de gaz. L-am achizitonat tocmai pentru ture de mai multe zile cu bicicleta, ture in care volumul ocupat de echipament este critic.

Un filmulet cu acest aragaz:

[seb] Am facut split la topic de aici.

Edited by Seb
Split topic

Interesant, dar mi se pare foarte scump pentru un arzator ce se monteaza pe butelie (e in zona de pret a arzatoarelor "remote" - cu furtun).

MSR PocketRocket sau Primus Express - varianta fara aprinzator piezoelectric (similare ca si greutate, dar poate nu la fel de compacte) se vand la noi cu 130 lei acum. Brunton Flex l-am vazut pe site-ul producatorului la 117 USD. Chiar si un Primus Micron Ti e mai ieftin (240 lei varianta fara piezo) - si acesta e mai usor si la fel de compact cand e adunat. Brunton Flex mai are totusi si avantajul unui arzator de diametru ceva mai mare fata de celelalte arzatoare enumerate aici (sau asa pare comparand imaginile).

Nu am scris acest post sa-ti stric placerea achizitiei, ci doar pentru a prezenta alternative mai ieftine celor interesati de un arzator si care nu sunt la curent cu modelele disponibile.

Cu preturile de la arzatoare nu mai sunt la curent.

De vreo 10 ma folosesc cu succes de Campingas Bleuet 270 micro.

http://www.campingaz.com/p-23694-bleuet174-270-micro.aspx

N-o fi cem mai bun, n-o fi cel mai usor, n-o avea randamentul cel mai bun, insa eu imi fac treaba cu el.

Ca tot ar avea legatura cu subiectul, va recomand cu toata caldura gamela miltara clasica.

Poti sa gatesti de toate in ea, de la cafea la fosole cu carnati, este usoara fiind din aluminiu, se spala usor, plus ca se pot transporta in ea diverse lucruri: arzator, cana, cutit, zaharina, etc.

Daca tot am scris despre arzatoare pentru gaz, sa mai fac niste completari legate de butelii.

Arzatoarele pentru gaz (vorbesc doar de cele de mici dimensiuni) folosesc tipuri diferite de butelii:

• Butelii fara supapa. La montarea arzatorului, acesta perforeaza butelia. Arzatorul nu se mai demonteaza de pe butelie pana la golirea acesteia.
  • Butelii cu supapa. Acestea au o supapa ce permite demontarea arzatorului chiar daca mai exista gaz in butelie (fara sa curga tot gazul din butelie). Pe piata exista doua tipuri mai intalnite de butelii cu supapa:

• butelii cu filet (folosite de Primus, MSR, GoSystem, etc) - de obicei identificate drept butelii EN 417.
  • butelii cu sistem de atasare Easy Clic - sistem introdus de Campingaz.
Buteliile fara supapa sunt mai ieftine, dar arzatoarele ce le folosesc sunt ceva mai grele (si nu se pot demonta decat dupa golirea buteliei, asa cum am scris mai sus).

In supermarket-urile de la noi, cel mai des am vazut butelii fara supapa (perforabile) si uneori si Campingaz Easy Clic. La magazinele cu echipament montan, cel mai usor se gasesc buteliile cu supapa si cu filet (EN 417).

Exista niste adaptoare ce permit folosirea buteliilor perforabile cu arzatoarele cu filet. Sunt utile atunci cand greutatea si volumul conteaza mai putin, dar vrem sa economisim la pretul combustibilului (de exemplu atunci cand mergem cu masina in camping).

In afara de sistemul de atasare de arzator, difera si amestecul de gaze (in principal propan si butan) din butelie. Pentru folosirea pe vreme rece, trebuie cautate amestecurile cu un procent mai mare de propan.

• Upvote 1

As mai adauca si eu un aspect: pentru o tura in zone/tari cu un nivel economic mai scazut sau in zone mai putin populate merita luat in calcul si arzatorul cu combustibil lichid, e mult mai probabil sa gasesti benzina/motorina/kerosen decat butelii. Doar cu titlu exemplificativ as mentiona Primus Multifuel (personal sunt fan de MSR si Svea 123)

• Upvote 1

Stai linistit Seb ca nu imi strici placerea achizitiei, asta intra in bucuria Craciunului :)

Pretul de achizitie a fost 199 lei, dar nu am pus prea multe detalii ca sa nu se creada ca as face reclama magazinului.

Pana acum foloseam un GoSystem cu aprindere piezoelectrica, foarte practic, robust, dar mult mai voluminos si mai greu. Acum am simtit nevoia sa scriu despre Brunton Flex pentru ca se incadreaza in ideea de minimalism, care se aplica la toate accesoriile pentru cicloturism. Adica din punctul de vedere al greutatii si al economisirii spatiului ocupat in bagaje, eu cred ca este ideal pentru cicloturism.Practic, butelia cu tot cu arzator, ocupa cu putin mai mult loc decat butelia singura, fara arzator. Evident ca iarna nu valoreaza doi bani, dar nah... eu iarna nu plec in ture cu cortul, si presupun ca sunt destul de putini cei care o fac. Iar aceia care o fac, sunt convins ca sunt bine informati si stiu diferenta intre un arzator de vara si unul de iarna :)

Ca plusuri ale Bruntonului fata de GoSystem, remarc (pe langa volum si greutate) faptul ca la Brunton pot regla flacara foarte usor si foarte fin, pe toata plaja de reglaj. La Gosystem, reglajul era extrem de "abrupt". La minusuri, Flex-ul nu are aprindere piezoelectrica, dar nu vad unde ar mai fi incaput si aia si cum se putea realiza tehnic la un arzator pliabil.

Si tot surfand pe net, am dat peste un cort de o persoana + bicicleta:

Din ce am gasit despre el, are 1.87 kg si pretul prin alte parti e pe la 290 USD.

• Upvote 1

Pretul de achizitie a fost 199 lei, dar nu am pus prea multe detalii ca sa nu se creada ca as face reclama magazinului.

La pretul ala, nu mai vad nici un dezavantaj fata de modelele similare de la concurenta. Clar e de luat in calcul Brunton Flex pentru o eventuala achizitie. Aprinderea piezoelectrica e mai mult un moft la arzatoarele de genul asta. Se si strica foarte usor si oricum trebuie sa ai la tine si alte mijloace de facut focul (bricheta + amnar mi se pare combinatia ideala).

@ BogdanTimisoara

Sincer aprinderea piezo-electrica mi se pare un moft inutil, dar poate oi fi eu mai incuiat la cap.

Interesant cortul.

Nu stiu cat de mult este necesar sa bagi si bicicleta in el, dar fiecare cu preferintele lui.

Daca cumva vrei sa-ti iei un cort din asta mic, ai grija mare la dimensiuni.

Cortul de o persoana s-a putea sa fie el extrem de usor, insa daca prinzi o zi cu ploaie in care este nevoie sa stai toata ziua in cort, nu cred ca este prea placut sa stai la orizontala.

Am un cort din asta mic, insa este de doua persoane si ma descurc foarte bine cu el.

Si are vreo 2 kile.

@ Seb

Cu amnarul ala incearca sa aprinzi focul.

Este ceva chinuiala, insa satisfactia este pe masura.

Am ceva similar, insa de la Primus.

Cu bucata de tabla care este atasata la amnar n-am reusit sa aprind focul.

Insa cu lama de la topor, culisata pe amnar a mers.

Repet, satisfactia este mult mai mare decat la un foc aprins prin metode conventionale (cauciuc, hartie, benzina).

• Upvote 1

Folosesc amnarul si la aprins focul. Merge foarte bine cu tablita inclusa. Eu am un model mai vechi decat cel din link-ul ce l-am dat, tot de la Light My Fire, versiunea Army - modelul negru din poza asta.

Ca tot ar avea legatura cu subiectul, va recomand cu toata caldura gamela miltara clasica...

Si eu tot gamela militara folosesc in iesiri, dar nu gamela armatei romane, ci a celei suedeze. Set de gatit militar Trangia, cu spirtiera.

• Upvote 1

Eu am luat-o cu ceva timp in urma de la un magazin de echipamente militare refurbished din Oradea, dar tu o poti comanda de aici:

http://military-line...seturi-de-gatit

Sunt utilizate, provenind din stocurile excedentare ale armatei, dar sunt in stare foarte buna de functionare. In schimb sunt mult mai ieftine decat variantele civile de Trangia.

Exista in varianta de aluminiu (mai usoara) sau din inox. De cand am luat-o, aproape ca nu mai folosesc nimic altceva. In locul spirtierei poti face un mic foc din crengute. Poate fi folosita in multe feluri. Gasesti pe youtube tot felul de informatii despre ea. Dealtfel magazinul online are propria prezentare filmata.

Eu am de cca. 10 ani un model complet din inox pentru butelii cu supapa si filet de care sint foarte multumit. Acest model a fost prezentat si discutat pe un forum de cicloturism si m-a convins atit conceptul cit si pretul (aproximativ 35 €). Din pacate nu mai stiu cine era producatorul; trebuie sa ma uit acasa daca gasesc ceva stantat pe produs.

Cum se poate vedea in poza de mai jos e compus e din:

• “picior” cilindric in care e montat arzatorul
  • pe acest corp e montat un “windshield” cilindric
  • o oala de 1 litru
  • o tigaie care are si functia de capac de oala
  • un miner de aluminium tip “cleste” pentru minuirea componentelor incinse
Impachetat, combinatia are inaltimea windshield + capac pe care o tin impreuna cu doua farfurii si un vas intr-un saculet (facut la comanada / 5 €).

Outdoor cam asa arata:

Combinatia picior, windshield, oala, capac si butelie / CP din Ulrichen in apropiere de pasul Nufenen (Elvetia)

Imagine postată

In stinga cele doua farfurii si capacul “tigaie”, in fata mineral “cleste”, la mijloc vasul pentru diverse iar in spate dreapta combinatia picior, windshield, oala.

Imagine postată

CP din Ulrichen in apropiere de pasul Nufenen (Elvetia)

Imagine postată

CP la Corte (Corsica)

Imagine postată

CP la Etoile de la Biguglia (Corsica)

Imagine postată

Imagine postată

Din "echipamentul de bucatarie" mai face parte aceasta combinatie si inca citeva maruntisuri

Imagine postată

Combinatia din stinga e construita dupa un model de armata / sa gaseste la magazine pentru echipament outdoor

Imagine postată

P.S. Astfel dotat n-am nevoie de topoare, fierastraie, machete, iatagane, dalti, drujbe si alte scule de prelucrat lemnul ;) .

Prefer acest mod de a gati si minca nu din motive financiare ci pur si simplu fiindca-mi face placere.

• Upvote 1

Nu inteleg foarte bine titlul topicului? E un "versus" sau o prezentare generala a posesiunilor?

In situatia in care este un "versus", este evident ca arzatoarele ce utilizeaza combustibili lichizi (benzina, cherosen) sunt net superioare datorita fiabilitatii la temperaturi scazute. Propanul/butanul nu functioneaza regulamentar la - 20 grd.centigrade. Pentru cei ce ies in natura insa la temperaturi in vecinatatea punctului de inghet si peste, arzatoarele cu gaz sunt mai comode din punctul de vedere al comoditatii. Nu este mai putin adevarat insa ca, daca ne dorim o scula de incalzit/preparat mancarea, este bine sa o luam de tipul "all-inclusiv", respectiv sa aiba capacitatea de a ne servi de ea indiferent de conditiile termice de utilizare.

In situatia in care ne prezentam la modul general "posesiile", am si eu dar... pe lista. :)

Nu e un topic arzatoare pe gaz vs. arzatoare pe combustibili lichizi (nici nu vad de unde ai tras concluzia asta), dar pot fi prezentate avantajele si dezavantajele constatate in utilizare.

Acel "si/sau" l-am pus in titlul topicului deoarece exista atat arzatoare care merg doar pe un anumit tip de combustibil, cat si arzatoare ce functioneaza cu mai multe tipuri de combustibili, inclusiv gaz si combustibili lichizi.

Posturile de mai sus au fost in topicul general de echipamente, dar am considerat ca e mai bine sa existe un topic dedicat ustensilelor pentru pregatirea mancarii, deci am facut un split la acel topic (care a ramas pentru discutii despre adapost: corturi, saltele, saci de dormit).

Am inteles! Am fost eu usor neatent... Pana la urma, de bine de rau, am ramas ON... Multumesc.

... este evident ca arzatoarele ce utilizeaza combustibili lichizi (benzina, cherosen) sunt net superioare datorita fiabilitatii la temperaturi scazute. Propanul/butanul nu functioneaza regulamentar la - 20 grd.centigrade. Pentru cei ce ies in natura insa la temperaturi in vecinatatea punctului de inghet si peste, arzatoarele cu gaz sunt mai comode din punctul de vedere al comoditatii. Nu este mai putin adevarat insa ca, daca ne dorim o scula de incalzit/preparat mancarea, este bine sa o luam de tipul "all-inclusiv", respectiv sa aiba capacitatea de a ne servi de ea indiferent de conditiile termice de utilizare.

Limitindu-ne la echipamentul outdoor pentru ture mai lungi cu bicicleta nu prea am avut dorinta sa fac astfel de ture la -20°; probabil e cazul la majoritatea dintre noi (presupun). Modelele gaz, spirt, benzina sau multifuel au avantajele si dezavantajele lor. Presupus ca strabati mai mult zone relativ civilizate si populate cred ca cea mai buna solutie e un model pe gaz din urmatoarele motive:
  • randament ridicat la o greutate mica
  • simplu de minuit
  • relativ ieftin
  • foarte bine reglabil
  • foarte curat si fara miros
Un dezavantaj e bine-nteles, ceea ce ai specificat, functionabilitatea la temperaturi foarte scazute si instabilitatea acelor modele unde butelia serveste si ca picior (se rastoarna foarte usor). Dezavantajos la modelele pe benzina si multifuel / “all-inclusiv” (cind se foloseste benzina) consider pretul, reglabilitatea, mirosul si faptul ca din cind in cind se transforma instantaneu in adevarate aruncatoare de flacari. Eu am renuntat cu placere la modelul meu “benzinos” ;) .

Un dezavantaj e ... si instabilitatea acelor modele unde butelia serveste si ca picior (se rastoarna foarte usor).

Cu putina atentie, se poate stabiliza butelia.

In plus, mai exista niste suporti de butelie (foot rest in engleza), care cred ca ajuta.

Cam asa arata:

http://www.sportvirus.ro/produse/camping/aragazuri/primus-foot-rest-suport-butelie.html

N-am avut asa ceva, insa vreau sa imi iau.

In rest, perfect de acord cu ceea ce ai spus.

Cati din cei de pe aici merg cu bicicleta sau pe munte la minus 20 de grade.

@gibonu

Foarte practic acel picior.

P.S. Citeva postari pe aceasta tema gasiti si pe topicul "Bicicleta de excursie" sau daca cautati "Barthel".

Eu am un Primus Gravity II EF.

Imagine postată

Este un arzator ce functioneaza doar pe gaz.

Arzatorul este de tip "remote burner", adica nu se insurubeaza pe butelie, ci se conecteaza la butelie printr-un furtun flexibil. Are si "conducta de vaporizare" (gazul trece printr-o conducta incalzita de flacara), care ajuta in conditii de temperatura scazuta. Fiind cu butelia conectata printr-un furtun, cand e frig poti intoarce butelia cu capul in jos si astfel amestecul din butelie curge prin furtun si este vaporizat in conducta respectiva. La modelul acesta, cand pui butelia invers, incurca putin robinetul (care e amplasat pe butelie). La alte modele de arzatoare "remote burner" robinetul este la arzator.

Un alt avantaj al acestui tip de arzator (remote burner) este stabilitatea mai buna: are baza mai larga si centrul de greutate este mai coborat (oala sta mai aproape de baza arzatorului).

Este si mai usor de protejat de vant (fiind mai aproape de sol).

Arzatorul de diametru mare permite si o incalzire mai uniforma a mancarii.

Dezavantaje (fata de un arzator cu gaz ce se monteaza pe butelie):

- greutate mai mare;

- gabarit mai mare;

- pret mai mare.

O poza in utilizare:

Imagine postată

Eu folosesc de la Primus un model care a fost prezentat de Seb mai la inceputul topicului http://www.primuscamping.com/product.php?id=9

Il am de vreo patru - cinci ani si functioneaza impecabil. Imi e teama sa nu-l pierd, fiind atat de compact...

Mie nu-mi plac solutiile cu arzatoare, furtune si butelii separate. Alea mai mari aduc mai mult a echipament de camping, de facut cartofi prajiti cand iesi la "iarba verde" cu masina.

Produsul pe care il folosesc se potriveste cel mai bine cu stilul in care merg: este foarte usor si compact. Iar dezavantajele pot fi usor corectate cu putina imaginatie si cu ce se gaseste la indemana: marita stabilitatea, daca e nevoie (nu a fost), cu 2-3 pietre sau improvizarea unei protectii de vant din restul echipamentului.

Iar gamela pe care o folosesc este modelul armatei romane de inspiratie sovietica. E posibil, la origine sa fie chiar un model nemtesc, in traditia bunei colaborari militare germano-sovietice din perioada interbelica. Am "organizat-o" din ranitele echipate pentru mars si am avut noroc sa nu bag putin bulau pe chestia asta: la controlul inopinat la bagaje, prin sondaj, inainte de permisie m-au sarit la mustata.

Mi-am calcat pe inima si am anulat valoarea istorica a gamelei prin: eliminarea agatatoarei si polizarea urechilor in care se prindea si prin decuparea si polizarea partii din manerul capacului care iesea in relief (in permanenta chestiile astea mi se agatau de diverse lucruri prin rucsac). Asa ca acum am o scula foarte compacta si nu mai stau cu grija ca imi poate strica rucsacul.

P.S. Maine o sa le incing putin prin Bucegi, ca altfel ajung sa povestesc numai din amintiri.

@ bazil

Gameala ta seamana cumva cu asta?

Imagine postată

Folosesc asa ceva de vreo 15 ani.

A mea este cea care a fost in dotarea armatei romana pana la standardele NATO.

Deja sunt la a 3-a gamela de acest fel.

Prima, tin si acum minte, mi-a cumparat-o pe vremea cand eram in liceu, de la magazinul Bucur-Obor.

Pe vremea aceea era inca un raion cu articole de camping, unde, pentru o perioada limitat de timp au comercializat si gamele.

Mi-a fost furata in tren, impreuna cu toc rucsacul.

A doua, mi-a facut tata rost de ea, de la o unitate militara.

Asta a sfarsit prin a fi calcata de un Logan.

Partial a fost si vina mea, deoarece am lasat-o (la adaport am crezut eu) in spatele rotii.

Cea de-a treia, pe care o am si azi, mi-a facut-o cadou un prietent care lucreaza in Armata.

Cand mi-a dat-o era noua.

Mi-a spus ca a salvat-o de la casare, deoarece nu mai corespundea cu standardele NATO.

Nu i-am anulat valoarea istorica, am lasat asa cum era originala, cu coada la capac si manerul de sarma.

Intr-adevar, mi-am pus si eu problema ca ar putea zgaria interiorul gentii laterale a bicicletei.

Drept pentru care, am pus o bucata de burete de izolat tevi in zona de prindere ca manerului capacului.

A mers excelent.

Gamela asta mi se pare ideala pentru gatit in ea.

Am folosit-o la orice insemna mancare/lichid cald, de la cafea/ceai la fasole cu carnati.

Tin minte ca odata am prajit niste ceapa in capac.

Combinata cu niste fasole si carnati a fost o nebunie.

Sincer, n-as renunta la gamela germano-sovieto-romana pentru soricariile din ziua de azi.

Da, asta e! Este foarte buna.

Pe mine ma bate gandul sa incerc si alt tip de gamela pentru ture mai lungi in care sa intre: - o butelie mica si primusul de care vorbeam mai inainte, o cana, tacamuri etc.;

- sau doua butelii mici.

As mai face putin spatiu in rucsac. Dar nu este o prioritate. Numai daca gasesc ceva foarte bun si convenabil ca pret.

Cred ca am topit zilele astea in gamela zapada de vreo 5 litri pentru supe, ceaiuri si apa de baut.

Ah, ce bune erau conservele alea de vita incalzite la soba in dracie d-asta :D