BogdanTimisoara

Arzatoare (pe gaz si/sau pe combustibili lichizi) si vesela

Recommended Posts

Nu stiu cum e facut arzatorul, dar nu ar putea fi ala de vina? Ma gandesc ca la aragaz, cand dura (sper ca e cuvant si nu regionalism) nu e pusa cum trebuie, flacara nu arde bine. Nu cumva s-a deformat pe acolo? Sau infundat.

@tzunoi

Prin "dura" te-ai referit la duza? Adica piesa cu o gaura foarte mica pe unde ies vaporii? Sau ai avut in vedere altceva?

Infundat nu este, am suflat in ambele directiii (din rezervor spre duza si din duza spre rezervor). Aerul trece usor, fara prea efort din partea mea.

La fel cand sunt inchise (duza sau rezervorul) aerul nu mai trece.

Problema este ca nu acumuleaza presiune. Sau acumuleaza o presiune foarte mica, arde stil lumanare nu reactor.

Arderea stil lumanare in mod normal trebuie sa apara spre sfarsit, cand este clar ca presiunea din instalatie a scazut dupa arderea in regim de reactor.

Goleşte rezervorul de combustibil.

Umple un lighean cu apă, care să încapă arzătorul. Prefă-te că e o cameră la care cauţi unde s-o peticeşti. :)

Edit: Pune apă caldă în lighean şi rezervorul rece cu capacul pus şi strâns iar robinetul închis. Apoi, dacă nu face bule în nicăieri, blochează duza (un vârf de schobitoare) deschide robinetul şi vezi dacă nu iese pe la robinet, pe lângă duză.

Dacă nu scapă aerul  pe la dopul de alimentare, scapă în altă parte. În dop ai şi valvă de depresurizare. Poate-i aia de vină.

Şi dacă rezervorul nu se încălzeşte suficient de la flacăra de pre-încălzire iar nu merge... De aia nu-mi plac mie astea auto-presurizate.

Prefer sistemul cu pompă şi nu-mi pasă de temperatura de combustibilului. Sau, mai precis, nu-mi fierb mămăliga cu frică. :)

în urmă cu 4 ore, gibonu said:

Si mai e ceva: am o oarecare satisfactie cand ceva cu o vechime mare inca functioneaza

La fel ca oricare batran care se bucura cand ii functioneaza "mecanismul" :-D

P.S. Nu ma pot abtine. Daca nu e la locul lui ma scuzati si va rog sa il stergeti.

@yo6ial

Interesanta solutia cu ligheanul. Merita incercat pentru a elimina toate posibilitatile. Deja am suflat in el, tur-retur (dinspre rezervor spre duza si dinspre duza spre rezervor) si nu parea ca pierde aer pe undeva.

Cu scobitoarea in duza nu incerc, mi-e frica sa nu infund duza. Daca se infunda, cred ca-i destul de greu de desfundat.

N-am avut pana acum sistemul cu pompa. Dintr-un anumit punct de vedere pare mai complicat (pompa, garnituri, etc). Adica mai multe posibilitati de stricare.

Oricum, arzatorul sovietic il tin pentru ca este ceva inedit. In rest, in ture merg pe gaz (Optimus Crux), mult mai simplu fata de arzatoarele cu combustibil lichid (cu pre-incalzire sau pompa).

Nu in ultimul rand, multumesc pentru sugestii.

@EyesOnly

Depinde cat de mult te-a halit societatea de consum. Puteam arunca la gunoi arzatorul sovietic, insa prefer sa-mi bat capu' cu el si (sper) sa-l repar.

Folosesc benzină ordinară sau amestecuri diverse şi trebuie să desfund duza la fiecare 5-6 utilizări. E foarte simplu: Un fir de oţel dintr-o bucată de cablu de frână, îndreptat şi cu un capăt bobinat cu altă sârmă ca să am de ce apuca. Depinzând de construcţia arzătorului, orificiul duzei e accesibil dintr-o parte sau alta. La mine din ambele părţi dar de jos mai uşor. Împuns cu acul în duză şi trecut prin orificiu de două ori şi gata desfundatul.

Iar cu pompa e fain că dacă mi-e lene sau sunt prea somnoros (înainte de cafea), dau câteva pompe în plus şi sare dopul de gudron din duză de-l ia mama vântului :D (nu recomand!)

Am folosit un Primus mai vechi decât clona ta dar am reucrs la un Sigg mai modern pentru că e mai compact şi rezervorul e separat de arzător.

Mai modern... adică fabricat acum vreo 20 de ani. Singura problemă cu el a fost şi rămâne gudronul din duză că-l pre-încălzesc numai cu benzină.

Dacă aş folosi combustibil de la magazin (Primus, Coleman) ar face mai puţin gudron dar e prea scump şi prea slab caloric...

@yo6ial

Din cate stiu, benzina auto nu este chiar OK pentru arzatoarele astea, pentru ca contine o gramda de aditivi si alte prostii care, asa cum ai spus, duc la infundare arazatorului.

In plus, benzina auto afuma mai mult si pute mai rau.

Pana acum am folosit doar combustibil de la Primus si Coleman [ultimul mi s-a parut mai slab caloric].

Cica gazul de la MSR ar fi cel mai tare, insa din cate am inteles nu se importa in Europa.

Tind sa cred ca s-a dus plasa/tifonul care conduce combustibil in teava. De ce nu-i faci o curatare? 

@bogdanch

Pana la urma desfacerea si curatarea s-ar putea sa fie solutia. O fi tehnologia sovietica solida, insa are si ea limitele ei, avand in vederea vechimea de peste 30 de ani a arzatorului.

• Like 1

Salut,

Exista (că eu nu am găsit) vreun adaptor pentru un arzător pe gaz ce merge cu butelie cu filet (din aceea de 250g) la butelii Campingaz, cu sistemul Easy click? Ca sunt momente când doar butelii Campingaz găsesc și nu vreau sa renunț la arzător. Adaptorul trebuie sa accepte arzătorul deasupra buteliei, și nu lateral, pe furtun.

Poate fi și un pont pe ebay, etc.

Merci,

Vicentiu.

Ia-l de aici> https://www.mormota.ro/pinguin-adaptor-butelie-220g.html

@midan

Mersi, insa m-am referit la combustibilul lichid de la MSR.

Stiu marfa celor de la MMSport, cat de cat ma stiu si cu omul de acolo. Chiar l-am intreabat acum vreo 2-3 luni despre gazul [combustibilul lichid] de la MSR si mi-a spus ca nu se importa in Europa pentru ca americanii nu si-au batut capu' cu obtinerea aprobarilor necesare pentru comercializarea in UE.

Recunosc ca n-am verificat informatia.

Experienta mea cu buteliile de gaz, in Franta

Evident ca nu am pus niciuna in bagajul de cala pentru avion. Ma bazam destul de mult pe experienta din Germania si Austria, unde, aproape in fiecare camping, gaseai de cumparat o butelie. In primul camping, din Orleans, nicio vorba. De asemenea, pe unde am mers prin oras nu am vazut vreun magazin - fara sa cautam in mod special. 

In camping am intrebat si mi-au zis ca au ceva rezerve, ramase de la altii, pentru biciclistii care vin din America sau Australia cu avionul si care nu au voie sa le ia cu ei. Mi-au dat si mie una plina dar, din pacate, era pentru arzatoare gen Campinggaz(cred) fara a avea filetul necesar arzatorului meu. Asadar am returnat-o. 

Urmatoarea dimineata, vizita la Decathlon, aveam multe multe butelii pentru Campinggaz, in zona de camping, dar niciuna pentru primus. 

Dupa ce am intrebat mi s-a indicat zona in care le gasesc dar aveau doar butelii f mici - 5 euro bucata. 

Mai tarziu, intr-un alt Decathlon, am reusit sa gasim din cele medii - 6 euro bucata. 😄

Prin camping-uri am observat ca, in marea majoritate, cei care foloseau butelii si arzatoare, erau axati pe CampingGaz. 

Per total, mi-a fost mult mai usor sa gasesc in Austria anul trecut decat in Franta.  

Si aici experienta cu butelia si avionul