BogdanTimisoara

Arzatoare (pe gaz si/sau pe combustibili lichizi) si vesela

Recommended Posts

Am platit 100 lei si nu avea instructiuni; cred ca benzina auto era in rezervor. Ma gandesc ca ar trebui sa stea cu acul coborat. Am sa incerc asta seara si varianta asta.

@ciux

Nu ma pricep prea bine, insa cand nu este folosit, cred ca ar fi mai bine sa stea cu acul ridicat (circuitul inchis).

Asta ca sa nu se depuna diverse mizerii pe capul duzei (pe acolo pe unde ies vaporii de benzina care intretin arderea).

Cel putin in cazul lui Optimus 8R (cel dupa care a fost copiat arazatorul sovietic) acel ac se numeste "ac de curatare" (cleaning needle).

Daca te ajuta cu ceva, ai mai jos niste instructiuni de folosire pentru Optimus 8R.

The Optimus 8R is a camping stove that was manufactured in Sweden by outdoor products manufacturer Optimus International AB. It can be used with unleaded liquid camping fuel and it was also intended for use with a proprietary paste fuel that Optima no longer manufactures. This model is discontinued as of the time of publication of this article, but units still remain in use. It is a simple stove with very basic features and construction and it is easy to use and clean. Make sure to follow all safety precautions and make sure to never use the Optimus 8R indoors.

Instructions:

1. Test the regulating key at the right side of your Optimus 8R to make sure it opens and closes properly. Turn it to the right to close it and then back to the left to open it. Discard the stove if the regulating key does not work.

2. Remove the filling lid at the front of the stove and fill the tank to 2/3 of its capacity; the tank holds 2/9 pt. so that 2/3 capacity is about 2 1/3 oz. -- or 4/27 pt.

3. Replace the lid and tighten it securely. Close the valve of your Optimus 8R by turning the regulating key all the way to the right.

4. Preheat the stove by carefully pouring a small amount of fuel in the spirit cup under the burner at the rear of the stove. Make sure not to spill any fuel.

5. Light the fuel and open the valve by quickly turning the regulating key to the left as soon as the flame is almost burned out.

6. Use the stove as you wish for cooking or reheating food.

7. Clean the stove while it is still lit by quickly turning the regulating key all the way to the left and then back to open cooking position. Relight the flame if it goes out during the cleaning process.

8. Allow the stove to cool down before storing it once you have finished cooking and you have cleaned it.

Tips & Warnings

·         Do not use automobile gasoline in your Optimus 8R. Use only "white gas" or liquid petroleum camping fuel that is sold at camping supply stores.

·         Immediately wipe up any accidental gasoline spills during preheating with absorbent material so that no residue remains and allow the fumes to dissipate before you light the stove.

·         Never smoke when using or fueling the stove.

·         Never keep an open fuel bottle or container near the stove when you are using or lighting it.

·         Never fill the stove near an open flame or source of sparks -- such as a running RV engine or battery operated device.

·         Turn the stove off and use the hexagonal hole in the regulating key to turn the stuffing box 1/4 turn to the right in the event you see a small flame coming out of the stuffing box at the right of the stove.

Si o schema mai detaliata.

01.jpg

2004    Burner complete;

2032    Pan support, each;

2044    Tank lid with packing & safety valve;

2056    Key chain;

2060    Heatshield;

2064    Regulating key;

2078    Lid packing;

2094    Graphite packing;

2171    Burner head;

2174    Burner plate;

2192    Valve spindle;

2193    Metal ring;

2202    Spirit cup;

2217    Wick;

2457    Cleaning needle;

2509    Nipple.

Informatiile de mai sus sunt de pe un site care acum vad ca nu mai este activ (bine ca le-am salvat intr-un fisier Word).

• Upvote 1

@ciux

Nu ma pricep prea bine, insa cand nu este folosit, cred ca ar fi mai bine sa stea cu acul ridicat (circuitul inchis).

Asta ca sa nu se depuna diverse mizerii pe capul duzei (pe acolo pe unde ies vaporii de benzina care intretin arderea).

Cel putin in cazul lui Optimus 8R (cel dupa care a fost copiat arazatorul sovietic) acel ac se numeste "ac de curatare" (cleaning needle).

L-am lasat 2 nopti cu acul coborat si robinetul inchis(spre dreapta) si nu a mai curs nimic.

Multumesc frumos pentru instructiuni si schema.

@ciux

Daca nu imi scapa ceva, "acul coborat" = circuit deschis.

Acul ridicat acopera / obtureaza gaura prin care ies vaporii de benzina care intretin arderea.

Altfel spus, cand vrei sa arda la maxim, cobori acul la maxim.

Cand vrei sa o flacara mai mica sau sa opresti arderea, ridici acul.

Sper sa te ajute acele instructiuni si schema.

Dar de asa ceva ce ziceti? Spirtiera hand-made.

6cg5HfZ.jpg

Din experiența mea (nici prea mare, nici prea mică) aceste sobițe sunt de jucărie. E frumos să le construiești și să le testezi, dar este exclusă folosirea lor în ture serioase, unde mai dai și de ploaie și de vânt și de altitudini mari, când chiar ai nevoie să mănânci ceva cald. Purtarea uneia tot timpul face însă bine la moral. :)

N-am testat in natura si vant puternic dar dupa ce o initiezi e greu de stins.

@iacobdoc

Foarte tare spirtiera ta.

Odata, cu multi ani in urma a folosit si eu o spirtiera, insa puneam in ea spirt solid (era mai eficient fata de cel lichid).

Acum, nu mai tin minte cum functioneaza.

Flacara iese prin gaurile laterale sau prin centru (scuze daca intrebarea este aiurea)?

Si daca se poate, da-ne si noua mai multe detalii. De exemplu in cat timp fierbe un kil de apa, cat spirt (sau alt combustibil) consuma pentru a fierbe kil-ul de apa, etc.

Multumesc.

Mi-am facut si eu 3 sau 4 bucati. Am pastrat una iar restul le-am dat la prieteni ca nu m-au costat nimic.

O doza de bere, un cutter si o sulă.

A mea nu prea merge cu spirt sau alcool alimentar ci cu alcool etilic tehnic.

Intr-adevar e de jucarie, nu poti fierbe mancarea pe ea, dar sa incalzesti ceva sau sa faci cald in cort e numa' buna.

Am sa fac un tutorial zilele astea.

Eu am facut patru sau cinci pana sa imi dau seama cate orificii sa fac si cat de fine.

Apoi, testand pe terasa inghetata am observat ca daca e rece, trebuie un spatiu intre spirtiera si vasul care este incalzit.

Exista si versiunea profi dint titan.

Smecheria e ca spirtierele se vand impreuna cu un suport pliabil pentru a mentine vasul la 2,5 cm de marginea de sus. Odata declansat procesul de fierbere al alcoolului, este foarte greu de stins chiar in conditii de vant.

aici-șea se vede

a) că de fiert fierbe apa chiar bine (in aprox 5 minute).

b) cum se stinge.

Între timp, m-am mai dotat cu diverse ustensile necesare funcţionării arzătorului sovietic.

Având în vedere faptul că din arzătorul sovietic nu se mai poate scoate lichidul care nu a apucat sa ardă, era necesar să umplu rezervorul acestuia cu măsură.

Un recipient tocmai bun pentru asta este cutia de film foto, pe care am făcut cu foarfeca o mică crestătură, ceva similar cu cea de la ibric, pentru a ajuta la curgere.

Fără crestătură, o parte din lichid se prelinge pe marginea recipientului.

150.jpg

Recipientul gol are 3 grame.

151.jpg

Recipientul plin (cu lichid de la Primus) are 20 de grame.

152.jpg

Aşadar, în recipient întră aproximativ 17 grame de lichid.

O seringă de 5 ml prelungită cu un tub de cauciuc de la un ventil vechi este ideală pentru a umple cu lichid tăviţa de sub arzător.

Dozajul este uşor şi precis, nu mai există posibilitatea să curgă pe lângă.

153.jpg

Ultima ustensilă este o brichetă cu prelungitor (4 lei de la un magazin de ace-brice-si-carice).

Astfel, nu mai este nevoie să ma chinui cu bricheta normală sau cu băţul de chibrit (normal) care se stinge la cea mai mica adiere de vânt.

154.jpg

Seringa şi recipientul pentru dozat lichidul (inclusiv capacul acestuia) intră foarte bine în interiorul arzătorului sovietic.

155.jpg

Sâmbătă, 14.02.2015 – complexul Astoria de la Snagov (acolo unde se termină Prima Evadare).

Afară erau aproximativ 5 grade.

Am pus în rezervorul arzătorului mai putin de 70 de grame de lichid (Primus), adică 4 recipiente din cutia de film foto.

Arderea lichidului din taviţa de sub arzător, pentru a se face presiune in rezervor, unde erau doar aproxiamtiv 70 de grame de lichid.

156.jpg

157.jpg

Scoate ceva fum lichidul de la Primus, insă incomparabil mai puţin ca benzina auto (95 cifra octanica).

Arzătorul sovietic şi oală cu schimbător de căldură de la Optimus.

158.jpg

În aproximativ 5 minute cei 600 ml de apă din oală au ajuns la punctul de fierbere (cu capacul oalei pus).

159.jpg

Apoi am lăsat arzatorul să ardă, cu focul deschis la maxim.

160.jpg

Fară niciun fel de glumă, a ars cu flacără puternică (robinetul era deschis la maxim) şi zgomot de mini-reactor vreo 20 de minute.

Sper final, când cele 70 de grame de lichid erau pe terminate, flacăra devine vizibilă, fară a scoate fum.

161.jpg

Iar înainte să se stingă arde puţin ca o lumânare.

162.jpg

Singurul dezavantaj, minor de altfel, al arzătorului sovietic este că afumă putin fundul oalei.

163.jpg

Însă afumătura se îndepărteză foarte repede, cu un burete umed şi apă rece, fără detergent.

În final, pot spune că mă declar extrem de mulţumit de combinaţia arzător sovietic – lichid de la Primus – oală de la Optimus.

Data viitoare o să pun doar 35 de grame de lichid în rezervor (2 recipiente de cutie de film foto) să văd cât timp durează arderea (sper să se facă presiune cu 35 de grame de lichid în rezervor).

• Upvote 1

@MaC®

Foarte tare spirtiera facuta din cutia de bere / cola.

Multumesc pentru film.

Mi-a plăcut mult ceea ce au făcut băieţii din filmul pus de @MaC®, aşa că am încercat şi eu, să văd ce iese.

Capacul cutiei de Fanta l-am tăiat cu desfăcatorul de conserve de la Victoraş (briceagul Victor Inox, model Huntsman).

Treaba a mers foarte uşor, fără nicio chinuială.

Apoi am taiat cutia de Fanta în două jumătăţi egale, adica partea de jos si cea de sus.

Ambele părţi mai trebuiau ajustate / micşorate sau cel puţin aşa explică băieţii din film.

M-am dat artist şi am crezut că pot taia drept (cu foarfeca, fără un marcaj prealabil) vreo 2 cm din partea de jos a cutiei.

Rezultatul a fost că am tâiat strâmb, adică am tăiat prea mult şi am distrus partea de jos a cutie.

Nicio problema, am coborât la chioşcul de sub bloc şi am luat o cutie de Mirinda (Fanta nu avea).

De data asta am dat un marcaj cu marker-ul si ruleta pe toata circumferinţa cutiei iar tăiatul cu foarfeca a mers aproape bine (idem şi pentru partea superioară a cutiei).

Restul, adică aplicarea crestărurilor pe partea superioară a cutiei (camerele de ardere după cum se spune în film) şi gaura data cu sula (tot de la briceag) au mers fără probleme.

Rezultatul (jos Mirinda, sus Fanta), pe lângă faptul ca n-am mână de tăietor de tablă.

01.jpg

02.jpg

Ceea ce se vede în pozele de mai sus este după prima ardere, petele din partea inferioară fiind de la alcoolul tehnic ars.

Încălzirea apei din gamelă.

03.jpg

04.jpg

În gamelă am pus aproximativ 500 ml de apă (fara capac).

După 3 minute apa era suficient de caldă pentru ceai.

05.jpg

Iar după 4 minte fierbea de-a dreptul.

06.jpg

Arderea după ce am luat gamela de pe foc.

07.jpg

Flacara este una curată, aproape toată albastră şi fară niciun fel de fum.

Pozele cu flacăra sunt făcute fără blitz, deoarece în cele făcute cu blitz flacăra nu se vede.

Pentru stingere se procedează exact ca în film, fiind suficient un recipient care să acopere soba.

Însă este nevoie de un recipient puţin mai înalt decât soba propriu-zisă, altfel se decupează fundul ca în poza de mai jos.

08.jpg

Am folosit gamela pentru că oala de la Optimus este prea mare comparativ cu diametrul cutie de Fanta.

09.jpg

În plus, nu ştiam cât de mult urcă flacara pe lateralul vasului şi nu vroiam să topesc izolaţia de pe mânerele oalei de la Optimus.

În film se observă că băieţii folosesc o oală cu coada / mânerul demontat.

Alcoolul tehnic folosit, cumpărat de la Bucur-Obor cu (sper sa nu mă înşel) 11 lei sticla de 0,9 litri şi dop cu protecţie pentru copii.

10.jpg

Consumul de alcool este foarte mic pentru cele 5 minute de funcţionare, aproximativ cateva zeci de grame.

Sper sa revin zilele viitoare cu niste informaţii exacte.

Mai trebuie să mă gândesc la un sistem să pot folosit oala de la Optimus pe soba asta.

Pentru o eficientă mai mare, probabil se poate folosi o cutie de bere de 1 litru.

Concluzii dupa prima utilizare: soba asta e şoricărie mare.

Nu costă nimic, o poate construi oricine, este eficientă, consumă puţin combustibil şi ieftin plus că este foarte uşoară (dă ruşine titanului).

Probabil or fi şi nişte dezavantaje, însă acum nu pot sa le identific.

P.S.

@MaC®

Pentru filmul postat, ai o bere de la mine.

• Upvote 3

Interesant. Dar probabil ca la greutate mai mare (o oala de ciorba:))) nu va sustine greutatea.

Oricum super idee.

@Dorinw6

Pana la oale de 1 kil nu cred ca sunt probleme.

Peste 1 kil, fiecare se descurca cum poate.

Oare in arzatorul Primus Omnifuel cum merge alcoolul asta tehnic? Ai incercat cumva in Optimus-ul tau?

Eu mi-am construit modelul acesta. Dupa ce am cercetat foarte mult optiunile existente am ajuns la conluzia ca este cel mai usor de construit si destul de practic: nu ai nevoie de suport pe care sa pui oala sau gamela.

Eu am folosit alcool medicinal 70% vol. Mult mai ieftin decat alcoolul tehnic.

L-am testat cu 400 ml de apa. A ajuns la temperatura de fierbere in aproximativ 5 min. Depinde foarte mult cat de mare este vasul in care este pusa apa.

Vasul meu era foarte inalt si ingust, de aici si timpul mare de fierbere. In natura se descurca acceptabil. Are totusi probleme cu vantul puternic, dar mai ales cu stabilitatea.

Eu l-am folosit pentru incalzit apa, mancare gata preparata, conserve, preparat omlete si alte chestii usoare.

Mai multe modele gasiti la acesti doi baieti. Unele arzatoare sunt opere de arta.

Link 1

Link 2

O problema ar fi suprafata mica pe care se aseaza oala. Daca solul nu este drept, oala se poate rasturna.

Am vazut niste "doze" de bere mai mari si mai late care cred ca s-ar preta de minune la o mega soba de aluminiu.

• Upvote 1

@Dorinw6

Am incercat odata si nu mers. Pur si simplu nu ardea, doar periodic scotea cate o flama.

Probabil ca acest arzator nu e gandit sa functioneze cu alcool tehnic, avand in vedere faptul ca a functioant perfect cu benzina auto si lichid de la Primus.

Si o mica corectie: arzatorul meu este doar copia sovietica a lui Optimus 8R.

@teoskorpio28

Interesante modele indicate de tine, insa cam greu de construit pentru cine nu se pricepe si nu are uneltele necesare.

@LucianTheOne

Daca e doza mai mare, probabil ca stabilitatea creste. Oricum, o palma de sol drept nu cred ca este asa greu de gasit.

Încă cateva vorbe despre soba din cutia de Fanta.

Greutate (goală) = 8 grame.

01.jpg

Pentru a putea fierbe apa în oala de la Optimus am folosit carcasa arazatorului sovietic.

02.jpg

Problema apare după ce a fiert apa, în sensul că nu mai puteam stinge soba din cutia de Fanta (nu aveam  cu ce să acopăr tot ansamblul).

Iar capacul carcasei arzătorului sovietic nu era suficinet deoarece trăgea aer prin partea din faţă.

Un alt apect pe care l-am sesizat: vaporii de alcool emenaţi.

Deasupra oalei în care fierbea apa situaţia era cam nasoală, concret te ustură rău ochii si gâtul.

Ceea ce nu e de bine.

Asta având în vedere că ieri nu identificam niciun dezavantaj al acestei sobe.

Nu mă pricep, insă este posibil ca în cazul în care foloseam un alcool incolor, fără coloranţi situaţia să fie puţin diferită.

Data viitoare o să pun doar 35 de grame de lichid în rezervor (2 recipiente de cutie de film foto) să văd cât timp durează arderea (sper să se facă presiune cu 35 de grame de lichid în rezervor).

Ca fapt divers, legat de arzatorul sovietic.

Ieri, cam 10 grade afara.

Cu aproximativ 35 de grame de lichid (Primus) arde, la maxim, cam 35 de minute.

Cu doar 17 grame de lichid (Primus) arde, la maxim, cam 15 de minute.

Asadar, presiune un rezervor se face, chiar si cu o cantinate mica de lichid.

Spre finalul arderii, varianta lumanare.

01.jpg