BogdanTimisoara

Arzatoare (pe gaz si/sau pe combustibili lichizi) si vesela

Recommended Posts

@moromete

Sa fie intr-un ceas cu cuc si felicitari pentru achizitie.

Asteptam impresii dupa folosire.

Mi-am luat un arzator Pinguin Spider pe gaz http://www.pinguincz.cz/en/product/spider/p-4031 si am o nelamurire: se poate gati la el cu butelia intoarsa ca in acest filmulet, la min 1.13

?

Cei de la Primus zic ca nu: "Just be sure that you have a stove with preheating coil or a brass burner and let it burn for approximately one minute before you turn the cartridge upside down, otherwise you can get high flames when doing so" ... Care e faza ?

Zic doar să aștepți un minut până să o întorci, altfel se lasă cu pălălaie.

Da dar zic doar de "stove with preheating coil or a brass burner". Al meu nu are preheating coil ca la Pinguin Pyro de ex

Edit: vezi si comentariile clipului ;)

Dacă o întorci fără preîncălzitor (sau cu preîncălzitorul rece) o să trimiți combustibil lichid direct în arzător, nu cred că e de dorit.

@meridan

Sa inteleg ca Pinguinul tau nu are / n-ai gasit pe nicaieri instructiuni de utilizare?

Are manual dar nu scrie asa ceva. Dar tot mi se pare dubios, poate rastorni accidental butelia, nu are nici o metoda de protectie ?

@meridan

Daca nu scrie in manual, atunci inseamna ca nu se intoarce butelia.

Daca nu imi scapa ceva, nu prea inteleg cum ai putea rasturna accidental butelia.

Ca sa stai linistit, poti folosi stabilizatorul asta si sigur nu se mai rastoarna butelia.

01.jpg

Detalii: http://www.sportvirus.ro/produse/camping/arzatoare/primus-foot-rest-suport-butelie.html

Probabil este disponibil si in alte magazine.

Bafta.

• Upvote 1

Uite ca nu stiam de el, mersi. ^:)^

Asa mai inveti ceva nou pe forum. Pus pe lista de investitii ...

Primus Expres Spider... 200g masa declarata de fabricant, 2000W puterea capabila.

Functionand pe gaz (butan +propan)...

20150626_2207511_zpsyviwiz1t.jpg

Folosit in weekend pentru a fierbe apa de ceai.

20150626_2213451_zpsnp9eusnp.jpg

Impresii la prima vedere : compact, bine facut, dezvolta puterea declarata de fabricant.

Durabilitate ??? ... peste 2~3 ani mai vedem.

Am fost nevoit in week-end sa testez arzatoarele din dotare. Sambata au fost oprite gazele pentru ca un tampit din bloc a umblat pe la teava si erau scapari. Drept pentru care le-am pus in functiune.

Spider-ul de la Pinguin - 2600 W zice producatorul ca scoate, n-am idee ce inseamna asta si cum se poate cunatifica dar sunt pur si simplu incantat de el. Este racheta ! Cu robinetul la jumate face ca un reactor, am dat focul la minim ca ardea mancarea. Am facut o omleta la el intr-o tigaie mare de bucatarie, nu cea mica de camping si a iesit excelenta. Imi place ca flacara e distribuita bine, nu intr-un punct, se incalzeste uniform chiar un vas mai mare ca diametru. Dupa omleta am fiert o punga de orez intr-o oala mare de 3 litri. Arzatorul e foarte stabil din cauza constructiei si imi place ca e solid, tine si 4 kg fara greturi. I-am comandat si un adaptor pentru butelii fara filet ca sa fiu asigurat.

Trangia - La spirtiera suedeza am fiert legumele pentru orez. Ce nu-mi place la ea e ca pute a distilerie cand o folosesti, asa ca am pus-o sub hota. In rest isi face treaba, chiar daca de la aprinderea combustibilului ii trebuie cateva minute pentru amorsare si functionare la randament maxim. Umpluta pe jumate a ars 40 minute ceea ce e excelent. Adevarat ca puterea calorica nu e prea mare dar merita luat in bagaj ca arzator de backup.

Intrebare: ce combustibil recomandati sa ard in ea care sa nu puta in halul ala si sa fie relativ gasibil usor si ieftin ? Eu folosesc alcool tehnic din acela mov (n-am idee cate grade are) si cred ca in afara de alcool producatorul a mai bagat ceva mizerii prin el.

@meridan
Te referi cumva la alcoolul asta:

10.jpg

Eu l-am folosit la arzatorul facut din cutia de bere (pe pagina nr. 3 a acestui topic). 

Intr-adevar, degaja vapori de alcool, insa daca o folosesti afara nu cred ca este o problema.

Mai problematic mi se pare daca intra acei vapori in mancare.

Eventual incearca sa folosesti alcool tehnic alb, fara colorant, poate arde cu mai putin miros.

O poza cu spirtiera se poate?

Da, exact ala e. Am zis ca e mov dar e roz de fapt, scuze. Fac poze cu spirtiera cand ajung acasa. Unde gasesc alcool tehnic alb de care zici ?

Mai am o problemioara: arzatoarele au fost testate in camera, deci nici pic de vant. Va trebui sa ma gandesc la un paravant de genul http://www.proalpin.ro/paravan-arzator-pinguin.html dar mi se pare scump in draci. Nu dau 60 lei pe niste folii de aluminiu, mai bine bat 2 bete de trekking in pamant si pun izoprenul in jurul lor. De studiat. Sa fie oare o scapare din partea mea ca n-am ales un arzator cu protectie antivant inclusa ? Ma refer la piesele alea montate direct pe arzator ca aici: 592-thickbox.jpg

Uite si pozele:

Totul (330g) incape intr-o oala mica de 800 ml, cu capac care tine rol si de tigaie:

DvhjskE.jpg?1

Partile componente - oala, maner, suportul care e si antivant, tigaia, spirtiera, capacul spirtierei, regulatorul flacarii:

NtccSWs.jpg?1

Aici am pus foarte putin spirt pe fundul arzatorului:

HcjEXLL.jpg?1

Gata de lucru:

kMkkGKn.jpg?1

Mi-am luat un arzator Pinguin Spider pe gaz http://www.pinguincz.cz/en/product/spider/p-4031 ...

...

Cei de la Primus zic ca nu: "Just be sure that you have a stove with preheating coil or a brass burner and let it burn for approximately one minute before you turn the cartridge upside down, otherwise you can get high flames when doing so" ... Care e faza ?

Sub -22 deg. C ai o problema cu cu gazul lichefiat la butelie... este bocna de inghetat indiferent de cine a umplut butelia. Nu ia foc.

La temperaturi mai omenesti... arzatorul fara pre-heating coil devine aruncator de flacari odata cu intoarcerea buteliei de gaz.

Ref. arzatoare pe spirt... evitati folosirea alcoolului metilic !

Nu cred ca le foloseste cineva la -22 grade c, la temperatura aia stai sub plapuma, dupa soba, nu in cort cu bicla...

Nu cred ca le foloseste cineva la -22 grade c, la temperatura aia stai sub plapuma, dupa soba, nu in cort cu bicla...

Da, chiar nimeni in istoria omenirii nu a facut iarna ture cu bicicleta si cortul dupa el!

• Upvote 2

@meridan

Alcool tehnic alb s-ar putea sa gasesti la Bucur Obor. Pe latura dinspre Primaria Sector 2 este o intrare in zona de magazine care vand cuie, pompe, furci, topoare, etc.

Eu de acolo l-am luat pe cel din poza. Am vrut sa iau alb/incolor, insa doamna vanzatoare mi-a spus ca s-a terminat.

Cel putin din poze, paravanul de la Pinguin pare facut din niste placi si nu folii de aluminiu.

Oricum, flacara de la arazator nu se stinge la orice adiere de vant.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru pozele cu spirtiera.

Ref. arzatoare pe spirt... evitati folosirea alcoolului metilic !

In afara de spirt, se mai poate folosi altceva? 

@meridan

....

In afara de spirt, se mai poate folosi altceva?

Vodca, palinca cat mai tare... merge la arzator pe spirt.

Spirt medicinal... inseamna alcool etilic 70 %, apa, albastru de metilen si salicilat de etil n-ar fii toxic decat daca se ingereaza ca atare.

Alcoolul metilic, izopropilic & etilen glicolul (lichid de racire anti inghet pt. motoare) sunt toxice si daca le mirosi!

La cererea lui gibonu, cateva cuvinte despre sobița cu alcool, spirtiera, arzatorul de alcool, cum vreți voi să-i spuneți pe care o folosesc eu.

E facută de mine după o idee/model Fancee Feest Stove - http://www.woodgaz-stove.com/fancee-feest.php

Sunt vreo 2 forumuri unde omul si-a expus încercările pe vremuri, atunci cand a perfecționat-o și l-am urmărit și eu. La rândul meu, am fost și eu cuprins de febra asta molipsitoare cu confecționarea spirtierelor si am făcut o mulțime de-a lungul timpurilor. După părerea mea, modelul asta e cel mai bun.

Materialele folosite de mine apar în poza de mai jos: cutie de mancare pentru pisici, panglică de fibră de sticlă pe post de fitil (cica rezista la 1000° dar eu nu cred) și cutie de bere de 330 ml.

camerazoom-20150710144356195.jpg?w=780

Modificările mele față de ce găsiți pe net:

Cutie de bere (în loc de cilindru de tablă de inox sudată în puncte);

Grosimea fitilului mai mare (si facut din panglică nu din pânză de fibră) ca să mearga mai bine cu spirt medicinal;

Un set de gauri in partea de cutie de bere de 1 mm la ~1,5 cm distanță între ele acolo unde se termină fitilul (se vad câteva în poza de mai jos  - asta a fost prototipul).

Tot in poza asta se văd în interior decupările în formă de V de la baza părții din cutie de bere (aia e marimea dar trebuie mai multe ca să se ude fitilul repede si bine).

camerazoom-20150710144243074.jpg?w=780

Folosește 15-16 ml de alcool tehnic sau 18-20 ml spirt medicinal să fiarbă 500 ml de apă la temperatura camerei. Nu chiar "rolling boil", nu clocoste, dar mai mult decât suficient cât să fierbi niste paste/supa in cei 500 ml. N-am incercat, dar are sanse sa mearga si cu vodca (40°) :)

Avantajul cu spirtul medicinal e ca gasesti la orice farmacie in orice comuna sau chiar poti sa bati la poarta cuiva si rogi sa-ti dea 50 ml de spirt.

@CipM

Foarte tare si multumesc pentru explicatii.

Sa intelelg ca acel fitil ajuta la o ardere mai buna, care nu degaja vapori de alcool?

Te intreb pentru ca eu mi-am facut soba (sau spirtiera, sau arzator, sau cum s-o numi) din pozele de mai jos pe medoda cea mai simpla, dintr-o singura cutie de bere / cico:

01.jpg

02.jpg

07.jpg

Mai multe detalii aici: 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/12477-arzatoare-pe-gaz-sisau-pe-combustibili-lichizi-si-vesela/?view=findpost&p=680326

Pe langa faptul ca este foarte simplu de facut si nici n-ai nevoie de fitil, fierbe (clocoteste) juma de kil de apa in 4 minute (in casa) si a consumat doar cateva zeci de grame de alcool tehnic pentru 5 minute de functionare.

E drept ca n-am incercat cu spirt medicinal.

Singurul dezavantaj pe care l-am indentificat (cel putin pana acum) sunt acei vapori degajati (te ustura ochii si gatul daca stai deasupra flacarii).

Cu fitil intra in regim de ardere normala f repede si sobita e mai independenta de temperatura ambientala sau a suportului pe care o asezi.
Nu degaja vapori de alcool. Nu miroase ceva neplacut. Am facut zeci de probe la rand in bucatarie si nu te ustura nimic.

Orice combustibil ar fi trebuie mai intai sa fie bine amestecat cu aerul, alfel ori nu arde complet, ori se intrerupe frontul de flacara. Gandeste-te la duzele de la aragaj. Din punctul asta de vedere cred ca sunt mai bune sobitele cu jeturi multe si mici.

Stiu modelul tau, l-am vazut pt YT cred. Daca fierbe apa in 4 min inseamna ca produce aburi de alcool la greu. Acum ar trebui sa-i mai si arda complet. Problema e sa se amestece cu aerul pe atat de repede pe cat se produc vaporii. Incearca sa determini si cat consuma, aia e important. Eu folosesc o siringa banala sa masor exact. Pe mine ma intereseaza mult eficienta ca sa car cat mai putin combustibil. Timp am berechet :)

Modelul asta e primul si singurul cu fitil pe care l-am facut si mie mi-a placut.
Fara fitile am mai facut și niciuna nu fierbea sub 6-7 minute. Asta le-am oprit intr-un sertar ca mergeau bine:
camerazoom-20150710173407885.jpg?w=780

Eu un tip f carismatic, il stie oricine din lumea larga care e indragostit de dormitul in hamac, care a testat la sobite de m-a speriat (poti sa opresti dupa 30 de sec daca nu vrei sa-i urmaresti explicatiile). E drept ca modelul tau nu e printre ele.

si care tot la Fancee Feest a ramas (poti sa sari la min 4 ca sa vezi cum merge):

Poate fac si eu modelul tau sa vedem ce-i poate pielea.

P.S. La Fancee Feest merge si inel pt fierbere economica:

Am facut si eu sobita aia in 10 min ca deja am scule dedicate :)

Modelul asta nu e ce trebuie. Ca sa functioneze trebuie sa pui mai mult alcool decat iti trebuie, s-o stingi si sa deserti alcoolul ramas inapoi. Ca sa functioneze, fusta interioara trebuie sa fie scufundata in alcool tot timpul, aia produce incalzirea/vaporizarea. Design-ul nu tine cont de forma fundului cutiei de bere a.i. atunci cand alcoolul scade sub nivelul fustei, sobita se stinge (ceea ce e normal).

Am pus 15ml de alcool in ea si s-a stins dupa 4:30 min ramanand alcool pe fund:

camerazoom-20150710193255997.jpg?w=780

Sobitele cu alcool nu se [mai] folosesc asa. In sobita se pune exact cantitatea pe care o vei arde (experienta te invata repede). Altfel trebuie s-o pazesti ca s-o stingi cand nu mai ai nevoie de foc, se evapora procentual mai mult alcool si ramane o cantitate mai mare de apa (scade taria amestecului) plus  complicatia de a deserta inapoi.

Ok, e o varianta de luat in calcul in caz de urgenta pe drum.

Cum folosesc eu: pun 15 ml alcool in sobita, 500 ml apa in oala + sare + pastele rupte in 3 si puse in evantai (da, in apa rece), dau foc, pun oala pe foc, de obicei fara capac si gata, 'fire and forget'; vin peste 15-20 minute si pastele sunt gata fierte; focul se stinge dupa ~ 7 min si alcoolul arde complet, sobita ramane perfect uscata. Asta-i tot :)

• Upvote 1