BogdanTimisoara

Arzatoare (pe gaz si/sau pe combustibili lichizi) si vesela

Recommended Posts

Ce paste pui tu in apa rece si nu se lipesc mai apoi ?

Exista paste si exista [numeste-le cum vrei tu dar nu paste]. Pastele sunt Barilla, alelalte sunt restul :)

Barilla #3 mai exact sau #1 pt supa. Se pun in evantai. Le rupi in trei si dai drumul in oala din snop incetisor in timp ce rotesti incheietura.

Nu prea mi-a reusit acum ca am pus putine dar iti da o idee:

camerazoom-20150710203556898.jpg?w=780

P.S. Ai o poza a produsului finit la sfarsitul mesajului http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18058-turul-rom%C3%A2niei-pe-o-biciclet%C4%83-reclinat%C4%83-2340-km-in-13-zile/?view=findpost&p=694394

Ti se pare ceva lipit acolo? N-am mestecat, nu nimic. A fost tot 'fire and forget'. Aaa, si nu erau Barilla, erau cele mai scumpe si aratoase pe care le-am gasit la Lidl (astia n-au auzit de Barilla iar eu nu cunosc produsele lor).

Chiar azi am studiat acest forum. Imi par foarte interesante si simplu de facut spirtierele/arzatoarele de alcool. Acum, vreau sa cer o parere, credeti ca merita facut acest arzator? Intreb pentru ca nu dispun de ustensilele necesare si nu stiu daca ar justifica achizitionarea lor. Multumesc.

Tipul e mai mult un artist, ii stiu realizarile.

In primul rand vezi daca esti pregatit psihic sa nu faci un infarct daca o sa calci, tu sau altcineva, pe ea si o s-o faci terci pe unde campezi sau in rucsac :)

Eu am scule si nu ma trage ata sa fac asa ceva. Incearca ceva simplu, eficient, repetabil, mai fara scule. Si incearca sa nu te imbolnavesti si tu :) Succes!

m/   :-bd   ^:)^

Rar de tot vad persoane ce ma intrec la migaleala si rabdare. Arzatorul ala e o realizare de exceptie, iar creatorul e un perfectionist.

Am facut si eu nenumarate jucarii din astea dar mult mai simple. Din pacate merg doar cu alcool tehnic (mov). 

m/   :-bd   ^:)^

Rar de tot vad persoane ce ma intrec la migaleala si rabdare. Arzatorul ala e o realizare de exceptie, iar creatorul e un perfectionist.

Am facut si eu nenumarate jucarii din astea dar mult mai simple. Din pacate merg doar cu alcool tehnic (mov). 

Păi dă măh și tu un laic acolo-șea ;)

Pastele sunt Barilla, alelalte sunt restul

Acum multi ani am avut ocazia sa mananc niste paste gatite de o italianca din Torino.

Pastele (nu Barilla) erau aduse din Italia, restul ingredientelor cumparate de la un magazin obisnuit din RO.

Pe langa faptul ca au fost cele mai bune paste pe care le-am mancat pana acum, tin minte si acum ca italianca mi-a spus ca "Noi in Italia nu mancam paste Barilla. Barilla sunt doar pentru export si pentru turisti". 

Asadar, fara pretentia ca am dreptate, daca ai posibilitatea, incearca niste paste care se vand doar pe piata interna din Italia.

Varianta chinezească a lui Primus Omnifuel. Să merite 250 lei?

Ce se vede in link-ul tau chinezesc s-ar putea sa fie Omnifuel I.

Pentru ca ceea ce vinde Primus azi ca Omnifuel (II) arata asa (nu seamana deloc cu poza chinezeasca):

01.jpg

Sursa: http://www.primus.eu/omnifuel

Referitor la ceea ce ai intrebat, strict ca parere personala, nu mi-as lua un arzator chinezesc.

Motive:

1. Daca are vreun defect de fabricatie, exista un risc sa iti bubuie in fata, ceea ce nu cred ca isi doreste cineva.

2. Ce garantie ai la acel arzator? Daca constati ca nu functioneaza sau ca are vreo piesa lipsa, il trimiti inapoi in China?

@@CipM de unde ai achiziționat panglică de fibră de sticlă? Eu am căutat pe net și-am găsit niște chestii super scumpe (fibră de sticlă + carbon), iar la Dedeman am găsit ceva similar doar că pare mai subțire, mă gândesc să nu se topească...

@@gibonu, mulțumesc pentru răspunsuri, mi-au fost de ajutor.

@CipM

Acelasi lucru vroiam sa intreb si eu despre panglica de fibra de sticla.

Sau se poate folosi cea de la Dedeman din postul de mai sus, pusa in mai multe straturi?

@bogdanch

N-ai pentru ce.

Daca te ajuta, sunt niste oferte interesante la arzatoarele MSR:

http://www.mmsport.ro/oferte-speciale-camping-excursie.htm

Un WhisperLite International la 420 Lei suna bine dupa minte mea (nici macar dublul pretului arzatorului chinezesc).

Eventual da un telefon si vezi despre ce e vorba.

Ca sa nu te duci pana acolo si sa constati ca ce apare pe site nu exista si in magazin.

Bafta.

Mi-ar fi usor cam greu sa ma duc pana-n Italia sa-mi iau paste cand am nevoie. Am fost de un nr ori prin Italia dar nu m-a dat pe spate niciun alt fel de paste. Mai bine imi dai adresa italiencei cu pricina, poate ea e ingredientul cheie :)

Banda de la Dedeman nu cred ca e buna. Apare ca o nețesută si asta nu e ok. Dau o fuga azi p-acolo cu alte treburi si ma voi uita la ea.

Varianta originala foloseste panza de fibra de sticla care se foloseste, de exemplu, la executarea elementelor de tuning auto sau reparatii. E o panza țesută. Se gasesc multe feluri, ar trebuie sa fie, ochiometric, cam cum vedeti la min 3:30 in

. Se poate pune in 2, 3 sau in 4, functie de ce grosime aveti nevoie.

Banda am luat-o acum vreo 3 ani de aici: https://www.gtools.ro/tespe-2250-550oc-tesatura-izolatoare-din-fibra-de-sticla/. Sublerul zice ca are 38,5 mm latime (probabil vanduta ca fiind de 40) si 2 mm grosime. Banda e pusa intr-un singur strat la sobita (o singura tura/circumferinta).

ATENTIE ca la taierea fibrei de sticla se produc "scame" de fibra de sticla ca niste ace care sunt antrenate de curentii de aer, pe care le veti inspira cu brio si care se vor infige ca niste micro-sulite prin plamani. Nu-i mare branza daca nu va jucati cu asa ceva prea des, corpul o sa le scoata afara, dar poate sunt unii mai sensibili cu aparatul respirator. E bine sa puneti o masca, orice fel, si sa taiati/manevrati afara. Scamele astea se mai infig si in piele si s-ar putea sa va manance pielea putin.

Spirt medicinal... inseamna alcool etilic 70 %, apa, albastru de metilen si salicilat de etil n-ar fii toxic decat daca se ingereaza ca atare.

Multumesc.

Pentru că tot am vorbit despre spirt medicinal şi soba rudimentară făcută din cutia de bere, am încercat-o şi cu spirt (Mona).

În gamelă am pus un kil de apă (rece de la chiuvetă) ca să fie o cantitate rotundă.

Ce se vede in pozele de mai jos s-a desfăsurat în casă, fără niciun fel de vânt la o temperatură de luna iulie în Bucureşti.

În sobă am pus 30 ml de spirt (masurati cu o seringă).

Cu gamela direct deasupra sobei, cei 30 ml de spirt ard aproximativ 12 minute.

235.jpg

După cele 12 minute apa nu fierbe însă este aproape de fierbere. Sau suficient pentru un ceai.

236.jpg

Cu gamela ridicata puţin deasupra sobei (cu ajutorul arzătorului sovietic)

237.jpg

cei 30 ml de sprit ard în aproximativ 7 minute, iar kilul de apă se încălzeşte bine (la fel, suficient pentru ceai)

238.jpg

Refritor la vaporii degajaţi, situaţia este mult mai bună faţă de alcoolul tehnic, în sensul că aceşti vapori abia există, nu mă usturau ochii sau gâtul.

Aşadar, ca soluţie de avarie, se poate folosi şi acest tip de sobă. 

Nu, n-am schimbat fitilul niciodata. In poza de mai jos vezi cum arata la exemplarul cu care cred ca ma apropii de 100 de arderi.

@@CipM .... la Dedeman am găsit ceva similar doar că pare mai subțire, mă gândesc să nu se topească...

Mergeeeee. Am luat o rola si am pus cateva straturi pe prototipul meu. Recomandarea mea e s-o montati la latimea la care este si dupa aia o taiati cu un cutter folosind un cartonel ca distantier fata de buza cutiei de mancare pt pisici. Trebuie ca fitilul sa fie cu cca 1-2 mm mai sus decat buza cutiei exterioare.
Iaca o poza dupa montare si decupare versus varianta cu care am fost in tura:

camerazoom-20150713192205966.jpg?w=780

Arde ceva mai linistit. Merge si cu spirt medicinal. Asta e proba a 3-a cu cca 17 ml de alcool tehnic:

Fitilul pare ceva mai fragil dar cred ca va tine un numar suficient de arderi cat sa merite efortul.

@CipM

Am pierdut de mult timp legatura cu acea italianca. 

In alta ordine de idei, banda de firba de sticla de la Dedeman mai produce acele "scame" care se duc in plamani?

Sau pe asta o putem taia in casa si fara masca pe figura?

Si inca ceva.

Alcoolul tehnic incolor de unde il cumperi? Daca se poate si un pret, raman dator.

Multumesc.

Alcoolul tehnic este tot una cu alcoolul izopropilic?

Dacă nu, se poate folosi la spirtiere sau este mai toxic decât alcoolul tehnic?

L.E.

Ok, am aflat că nu este aceeași chestie și că este oarecum toxic, sursa aici:

R-fraze R11: Foarte inflamabil.
R36: Iritant pentru ochi.
R67: Inhalarea vaporilor poate provoca somnolenta si ameteala

Alcoolul izopropilic are o concentrație de 99.9%, iar cel tehnic are concetrația de 90%.

Formula chimică a alcoolului izopropilic este C3H8O, iar a alcoolului tehnic este C2H5OH (etanol)
Edited by bogdanch

Teoretic orice material ce contine fibre de sticla produce scame, aschii, spuneti-le cum vreti si normele de protectia muncii zic ca trebuie masca. Dara asta daca lucrezi zi de zi cu ele. Pt lucrul accidental nu-i problema. Am scris ca poate mai citeste vreun copil mic si baga-n gura :)

Asta de la Dedeman nu produce asa multe scame ca banda aia pe care am folosit-o eu, merge fara masca. Chiar se taie f lesne si curat.

Alcoolul tehnic il iau de obicei de la Selgros, are intotdeauna (iau de acolo de mai mult de 10 ani pt altceva) dar nu e incolor. E special colorat mov ca sa nu-l bei, asta-i regula pe care trebuie s-o respecte producatorul. Am mai vazut si la benzinarii. Pret? Hmm, 10-12 lei pe litru? Dar vad si pe net o multime de rezultate. Nu cred ca difera semnificativ intre producatori.

Alcoolul izopropilic nu merge pt ca are 3 atomi de carbon si arde cu fum. Iti afuma oala in 2 minute de nu-i mai scoti fata in veci :)

Ceea ce folosesc americanii (Heet recipient galben si care e incolor) este 99% metanol (1 atom de carbon) iar noi folosim alcool etilic, a.k.a etanol, (2 atomi de carbon). Etanolul are putere calorica un picut mai mare ca metanolul. La noi nu prea poti face rost de metanol decat cu hartogarie ca nu se vinde oricui. Si nici nu merita efortul, alcoolul etilic e foarte bun.

Rugaminte.

Daca se poate, te rog detaliaza(in topicul despre arzatoare) putin despre vesela, tacamuri si mai ales despre "pot cozy".

Nu stiu ce sa spun despre vesela  mai mult decat am facut-o deja :)

In principiu nu-ti trebuie decat o oala sa fiebi apa si o lingura si/sau o furculita. Restul sunt un lux de care te poti lipsi :)

In tura pe care am facut-o de curand am folosit tacamuri de unica folosinta pt ca le puteam arunca cand nu le puteam spala si gaseam altele imediat la primul fast food sau supermarket. De cele mai multe ori am luat de la Kaufland (am facut cu ochiul fetelor de Grill) dar se gasesc si de cumparat la 2 lei 25 de bucati - opresti cate crezi si arunci restul.

'Pot cozy' e denumirea pe care au dat-o americanii unui invelis termic in care sa pui oala dupa ce ai adus apa la fierbere ca sa pastrazi temperatura ridicata cat mai mult timp. Scopul e sa nu folosesti combustibil decat fix atat cat e nevoie sa aduci apa la fierbere, pt restul procesului de hidratare sau de fierbere a hranei folosindu-se un invelis care sa impiedice racirea oalei si sa tina ridicata temperatura apei/hranei .

Orice material e bun atata vreme cat rezista cu brio 100°.  Cel mai la indemana e sa folosesti hainele din rucsac daca ai disponibile.

Ce am folosit eu e facut din material de parasolar auto (polietilena cu bule care e argintie/oglinda pe ambele parti).

Puteti gasi pe net cum se face cautad dupa 'How to make a pot cozy' sau 'pot cozy construction' sau orice cu 'pot cozy' :) - va dau un exemplu de la unul din preferatii mei:

@@CipM , mulțumim pentru informații.

Arzătorul făcut de tine nu ar funcționa și pe gaz lichid sau benzină dacă ai avea un căpăcel etanș pentru partea de sus (suprafața acoperită de oală)?

L.E. bine înțeles astea fiind luate în calcul pentru situații de urgență.

Ok, mulțumesc! Până la urmă, în situații de urgență faci un foc de lemne, iar dacă știi că mergi în zone fără acces la lemne sau condițiile sunt atât de vitrege încât nu poți aprinde un foc de lemne iei cu tine un arzător de încredere.

@CipM

Multumesc pentru completarea legata de vesela.

Daca se poate, te rog cred ca ar fi utile cateva vorbe despre galeata de iaurt care protejeaza vasul pe interior.

In afara ca impiedica zgarierea vasului mai ajuta la ceva?

Se poate folosi si ca un vas suplimentar: poti pune supa etc la hidratat, poti face o salata in el, e bun ca vas temporar cand ceea ce gatesti presupune doua procesari termice (de exemplu paste + oua). E bun si daca esti in doi ca sa nu mananci din aceeasi strachina :)
Avantajul e ca-l poti arunca si poti face altul pe drum daca dai de un supermarket si gasesti sa cumperi o galeata de iaurt.

@@CipM ce gramaj are cutia de mâncare de pisică pe care ai folosit-o? Eu am cumpărat ieri o cutie de 38g, același aspect cu cea postată de tine aici dar nici vorbă să intre cutia de bere în ea, au același diametru...

L.E. în schimb, în ea încape o cutie de energizant (gen RedBull, cutie înaltă și subțire), rămănând între pereții celor două cutii un spațiu de cca. 1-1.5 mm .

P.S. Dacă nu știi gramajul poți posta diametrul cutiei? Mulțumesc!