dadu

Discuri de frana - reglaje, probleme

Recommended Posts

In speranata ca nu mai exista ceva asemanator si nu ma vor urechea moderatorii, imi spun si eu oful.

Mi-a venit bicicleta, Kelly`s Salamander Disc. Am montat-o dar nu am avut pompa sa umflu roata si sa-i fac proba.

Pe seara, cand am scos-o la plimbare, am observat ca discul fata atinge placutele, din ce in ce mai rau. Am reglat, totul bine dar apoi a inceput din nou.

Dupa mari chinuri, am observat o deformare e discului, ce-i drept insesizabila ochiului.

Intrebarile mele:

1. Acea deformare e normala (in ideea in care discurile nu sunt perfect plane)? Repet: este extrem de mica si totusi atinge o placuta.

2. E nevoie de altul sau dureaza ceva pana "se aseaza"?

3. Posibil sa fie de vine strangerea slaba a suruburilor?

Verifica daca etrier-ul e bine pozitionat. Daca da, problema ta se poate diagnostica si cu scula asta si rezolva cu asta (daca este vorba de disc/rotor indoit). S-ar putea ca discul sa nu fie prins foarte bine pe butuc si atunci scapi usor (se poata rezolva doar din suruburi). Daca indoitura e mare, atunci sunt mari sansele ca discul sa trebuiasca schimbat.

Şi dacă n-ai scula aia de îndreptat de la Park Tools merge şi cu o cheie franceză.

• Upvote 1

Singura solutie de a vedea acea abatare e sa trag o linie cu un marker pe disc si sa il rotesc. Repet, este extrem de mica.

(Ce insemana de fapt disc indoit? Se vede cu ochiul liber sau doar se aude?)

Inainte de a ma lua de viata discului, daca pozitionez din nou etrierul fara sa atinga discul si apare din nou problema, inseamna ca suruburile sunt prea slab prinse? Pentru ca mai mult de atat pur si simlu nu pot. Folosesc un imbus simplu.

Ce model de frână e?

Cum se face repoziţionarea? Găuri ovale, şaibe, şurub de reglaj?

În mod normal şuruburile de fixare o dată strânse etrierul nu se mai mişcă.

Abaterea se aude şi se vede. Markerul nu mi se pare potrivit, cu ochiul liber poţi dibui mai sigur locul în care e descentrat discul.

Am incecat cu ochiul liber dar nu se vede.

Nu stiu ce sa zic si tot intreb sa stiu daca incep sa dau telefoane la vanzator...

Nu cunosc modelul ăsta de frână, poate alţii te ajută mai mult.

În mod normal la prinderea dintre corpul frânei şi adaptor ai găuri ovale ce permit poziţionarea corectă a etrierului faţă de disc. Mai mult, frânele hidraulice ar trebui să se auto-centreze.

Modelul, daca ma iau dupa shimano, este 2008.

4 gauri ovale (presupun!?) ce permit etrierului sa gliseze sus-jos (suruburile laterale de sus si jos) si dreapta-stanga (suburile de pe etrier) . O sa incerc o recentrare si o sa incerc sa strang mai bine suruburile.

Priveşte discul cu ochiul plasat în acelaşi plan cu el, în timp ce roata se învârte. Ar trebui să vezi câte o fantă de lumină între disc şi fiecare plăcuţă. Acolo unde discul e deformat, auzi un zgomot şi fanta dispare. Dacă discul atinge cam peste tot, înseamnă că etrierul (corpul frânei) trebuie deplasat înspre spiţe sau în partea opusă.

Dacă simţi că nu te descurci mai bine du-te la garanţie.

Nu prea ai ce sa reglezi din suruburile laterale. Alea sunt pentru fixarea adaptorului (de la IS la PM) si nu pentru fixara etrierului. Incearca ce a spus Lulu sau Frank si daca nu functioneaza cel mai bine o duci la un mecanic.

Am reusit sa reglez cat de cat etrierul dar tot atinge si se pare ca zgomotul este produs de una din acele "spite" ale discului de frana.

Am reusit sa reglez cat de cat etrierul dar tot atinge si se pare ca zgomotul este produs de una din acele "spite" ale discului de frana.

Reglaj (cu rabdare):

1. Privesti discul pe muche si invirti usor roata. Daca este usor descentrat tragi de el usor cu mina si il indrepti. Foloseste o cirpa ca sa nu se contamineze cu grasimea din piele. Repeti pasul asta pina cind discul e perfect plan.

2. Desfaci un pic suruburile de pe corpul frinei (cele care dau miscarea stinga-dreapta), suficient de mult ca frina sa se miste liber. Cu ele desfacute, apesi levierul frinei pina la capat. Acum corpul frinei este perfect centrat pe disc. Tinind in continuare levierul apasat, stringi cele doua suruburi de stinga-dreapta.

PS: nu este de la suruburile care nu sint suficient strinse, asa ca nu e nevoie de vreun inbus mai mare.

Multumesc mult tutror pentru ajutor, in cele din urma am reusit.

Problema era ingreunata, am uitat sa va spun, de o placuta deja uzata din ziua de ieri.De fapt, am observat mai tarziu pentru ca una din ele se gaseste undeva mai in interiorul etrierului.

I-am spunat si pe cei de la Douaroti si am vorbit cu persoana care se ocupa de mecanica si mi-a spus ca discurile nu sunt perfect si ca au mici abateri.:evil:

Probabil ala pina prin toamna anului trecut a vindut ardei si gogosari (cu mici abateri).

• Upvote 1

Profit de topicul acesta ca să mă lămuresc într-o problemă.

La frânele hidraulice, ce element retrage plăcuţa de frână atunci când maneta nu mai e apăsată? La cele mecanice e un arc.

E vorba cumva de garniturile cilindrilor?

Pai retragerea pistoanelor o face arcul din maneta de frana ,prin vidarea instalatiei.

Imagine postată

Cel putin la franele pe care le-am bijuterit eu .Ca e posibil sa fie si altfel ....e posibil.

La Magura mea "elementul de retragere" e garnitura cilundrulului. O sa va caut un "abtibild" pe aceasta tema.

Aşa bănuiam şi eu; cred că la toate e aşa. Iar pistonul din manetă nu cred că poate 'vida' pentru că undeva trebuie să existe o supapă unisens care să permită lichidului să intre din rezervor.

Dacă e aşa, atunci înseamnă că frânele hidraulice ar trebui să se autocentreze faţă de disc. Dacă mă gândesc bine, chiar şi cele cu acţionare pe o singură parte.

daca discul are "bataie" (cel mai bine cu ajutorul unui ceas comparator)

8-)

ochiul perfect,si pt roti

Imagine postată

Cum am nevoie de ea, vreau sa schimb placutele fata. Partea proasta e ca nu-mi dau seama ce model imi trebuie.

Franele mele sunt Shimano BR-M485.

Pe net vad tot felul de modele dar nici unul cu acelasi cod sau cel putin nu-mi dau seama.

Pentru fata:

ITEM NO. 21

SHIMANO CODE NO. Y-8ES98010

DESCRIPTION Resin Pad (B01S) & Spring

Pentru spate:

ITEM NO. 17

SHIMANO CODE NO. Y-8ES98010

DESCRIPTION Resin Pad (B01S) & Spring

Placutele pentru fata si spate sint identice.

Nu ca as fi lenes si n-as fi cautat dar pe unde gasesc?:mrgreen:

Ma gandesc sa dau telefon la fiecare magazin sa intreb.

Cred ca nu e rau gindul ...

P.S. Vezi sa nu dai iara de un vinzator de ardei si gogosari (cu mici abateri). ;-)

Asta mi-e temererea si poate ma mai si trezesc cu altele in schimb, atunci sa vezi!

ps: vreun magazin care sta bine la capitolul piese? (in afara de ce gasesc pe net)