dadu

Discuri de frana - reglaje, probleme

Recommended Posts

In general cand imi curatam bicicleta / ungeam lantul, eram destul de neglijent cu franele. Prin urmare mai mereu ajungea spray / WD40 / substanta curatare bicicleta si pe disc / placute. Metoda de curatare pe care o foloseam este destul de simpla : rulam 30 secunde - 1 minut cu franele apasate la limita franarii. Si faceam asta in cateva reprize, si isi reveneau pana aproape la fel ca inainte. Apoi rulam normal, si in jumatate de ora maxim franau chiar la fel ca inainte.

Nu sunt sigur ca asta este o metoda tocmai corecta totusi.

Am folosit trecutul pentru ca intre timp am devenit mai responsabil.

Placutele contaminate se pot lasa intr-un recipient mic cu alcool izopropilic cam 3-5 minute , se freaca putin cu o pensula pe toate partile , apoi se iau pe rand si se freaca pe o carpa curata . Pe carpa de obicei se observa cateva pete de culoare mai inchisa . Dupa 2-3 proceduri placutele ar trebui sa fie curate . Eu am folosit pe placute metalice / semi-metalice si o data pe organice si nu am patit nimic rau niciodata . Este bine ca inainte de montarea placutelor si discul sa fie curatat la fel cu izopropilic , cu o carpa curata . Dupa prima tura , sistemul trebuie sa fi curat , atfel se mai poate repeta o data procedura . Oricum , curatarea se observa imediat , franele tin , dar revenirea placutelor , in functie de calitatea lor poate dura putin si in aceasta perioada discurile se pot innegri putin desi franele tin bine .

Fortarea franelor pentru curatarea lor am incercat-o , dar problema este ca folosirea lor pana la urma excesiva pentru a se auto-curata are mai multe dezavantaje decat avantaje . Discurile se innegresc , uleiul ajunge in interiorul placutelor din cauza caldurii si apoi sunt MULT mai greu de salvat , apoi mizeria nu face altceva decat sa se imprastie peste tot , adica si in placute si pe discuri si in reziduurile de la placute . Alt aspect este uzura inutila a placutelor , care se stie ca cel mai bine functioneaza intre 90% si 50% din grosimea lor , apoi scazand randamentul si aparand probleme chiar si la reglarea distantei fata de discuri.

Vlad randamentul franelor era mai bun dupa procedura , DAR placutele si discurile contaminate nu vor mai frana in viata lor ca si inainte si nici macar culoarea lor nu va mai fi ca inainte . Cand vei vedea ca discurile sunt perfect curate , atunci poti spune ca s-a dus mizeria , dar ma cam indoiesc ca le vei mai vedea vreodata si problema este ca si daca pui un alt set de placute si nu cureti bine discurile si placutele noi vor lua o mica parte din mizerie in ele .

Io nu inteleg cum reusiti sa contaminati placutele de frana cu o asa mare fecventa?!? :o Inteleg ca orcui i se poate intampla un accident, da' chiar asa de des?

Personal am aruncat mai multe seturi din cauza uzurii, insa nu m-am intalnit cu fenomenul acesta pana acum, oricum stiu ce trebuie sa fac! :))

• Upvote 1

cand le tot schimbi si umbli la ele , se intampla foarte usor cate un accident . Apoi unii au si discurile strambe si incearca sa faca un set-up la etrieri incat sa nu mai atinga sau sa atinga foarte putin . Mie mi se intampla de fiecare data cand scot rotile sau merg cu bicla pe undeva sa se strambe discurile . Eu abia mi-am schimbat butucii si iti dai seama ca in service se ating rotile de toate , astfel incat si eu aceeasi problema . Este foarte adevarat ca , daca le iei noi , le pui , nu le acorzi deloc atentie sa dea naiba daca se intampla ceva cu ele , dar cand oamenii sunt curiosi si tot incearca sa imbunatateasca lucrurile , o comit si trag pe urma ani buni.

Nici eu n-am avut problema asta, nici chiar după aerisire.

Dar ca idee, cred că cea mai bună metodă de curăţat e să ieşi cu bicla 30 de minute la pedalat pe ploaie şi noroi - intră atât de multă apă şi noroi în frâne încât se curăţă 100%

Io nu inteleg cum reusiti sa contaminati placutele de frana cu o asa mare fecventa?!? :o Inteleg ca orcui i se poate intampla un accident, da' chiar asa de des?

Personal am aruncat mai multe seturi din cauza uzurii, insa nu m-am intalnit cu fenomenul acesta pana acum, oricum stiu ce trebuie sa fac! :))

Sa lucrezi cu uleioase in apropierea lor. E asa de simplu.

E FOARTE simplu :D si fatal din pacate . Si cand o ai in dormitor si tot o bibilesti , ba curatat jantele , ba cadrul , ba lantul , ba uns lantul , ba curatate pinioanele si schimbatoarele , ba foile ... e de ajuns cateva picaturi sau mizerii sa ajunga pe disc .

O mare problema am si eu si anume ca nu gasesc un ventil de aerisire a franelor Hayes , adica cel care se infileteaza in momentul aerisirii in maneta . Daca are cineva de vanzare sau sa-mi spuna cum si de unde pot sa gasesc acel ventil , ar fi super . Sa ma duc doar la un service si sa-mi aeriseasca franele , e 60 ron o data , dar eu o tot bibilesc , o sa schimb si placutele si discurile pe viitor si nu-mi permit sa dau 60 ron de fiecare data.

Daca cineva este dispus sa luam un kit mare impreuna si sa impartim fiecare cu adaptorul si adaptoarele lui ( in ideea ca el are Avid / Magura / Shimano ) , sunt dispus sa impartim costurile . Cu cat mai multi , cu atat mai bine , ca iese mai ieftin / adaptor .

Ești sigur că discurile sunt hayes? Nu sunt doar etrierele?

Măsoară grosimea într-o zonă pe care nu calcă plăcuțele...

l.e.: și care face parte din inelul exterior, dacă e din două bucăți

Ești sigur că discurile sunt hayes? Nu sunt doar etrierele?

Hayes face si discuri.

Măsoară grosimea într-o zonă pe care nu calcă plăcuțele...

l.e.: și care face parte din inelul exterior, dacă e din două bucăți

Nu am micrometru. Acum vreo trei saptamani am fost la un atelier pt o problema si, printre altele, l-am rugat pe mester sa masoare grosimea discurilor. Eram curios sa vad ce uzura au acumulat in timp dar nici el nu stia grosimea discurilor de noi. Cred ca o sa le trimit un mesaj astora de la Hayes...

LE: am dat mesaj la Hayes.

Azi mi-au raspuns cei de la Hayes: 1,75mm.

Acum apare partea haioasa: mesteru' ce a masurat discurile biclei mele, l-a gasit pe cel din fata la 1,71mm iar pe cel din spate la 1,79mm! :)) Omu' a fost atent cand a facut masuratorile, nu s-a grabit iar asta ma face sa cred ca micrometrul folosit avea o problema de calibrare. O sa mai incerc si-n alta parte dar asta cand s-o mai imbuna vremea.

Dane, asa de tare te plictisesti? :>

Am cumparat 2 biciclete de Black Friday, au venit prin curier, iar la una din ele dupa ce am instalat roata fata imi freaca etrierul pe rotor

Franele sunt Promax Solve hidraulice, cu prindere in 6 puncte

Pentru montarea rotii am procedat asa: am introdus discul intre placute si quick release-ul in furca, am rotit de surubul din capatul quick-releasului, am apasat pe maneta de frana pentru centrarea placutelor si am inchis maneta de QR. La cealalta bicicleta nu am avut probleme, dar la asta am impresia ca rotorul este strambat - poate din cauza transportului

Cum e primul meu MTB si primele frane pe disc, nu ma pricep de nici o forma si nu stiu cum as putea diagnostica si eventual remedia problema

Stiu ca se pot indrepta discurile strambate, dar nu am sculele potrivite

Dar la fel de bine ar putea fi si alta cauza

Am pus niste poze cu roata aici

https://www.flickr.com/photos/54576493@N06/albums/72157677130137375/with/31272673305/

Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, pareri, as fi recunoscator.

Daca nu se poate altfel o sa merg cu roata la un atelier, sa vada cum se poate rezolva, dar am zis sa intreb poate reusesc sa rezolv eu inainte.

Multumesc

Fiind cu prindere in 6 suruburi, poate nu-s suruburile stranse egal. 

In alta ordine de idei... asa de rau s-a ajuns, frane Promax pe Cannondale?!

• Upvote 1

am apasat pe maneta de frana pentru centrarea placutelor

retoric: De ce ai vrea să "centrezi" plăcuțele cu QR-ul desfăcut? 

pe subiect: Dacă atinge doar în 1-2 puncte e strâmb discul, dacă atinge pe toată circumferința și ești sigur că roata e montată corect, cel mai probabil trebuie reglat etrierul din cele două șuruburi de fixare. 

• Upvote 2

Offtopic:

Da, Promax hidraulice sunt. Nu e asa de grav, la 65 kg ale mele, posibil pe viitor sa fac upgrade la shimano mai ieftin

Si furca inlocuita cu una OK.

On:

Da, nu intelegeam eu sistemul de centrare. :)

Am dat roata, am remontat discul, am departat cat am putut placutele, remontat roata, freca chiar si asa, cam intr-o singura zona

Am desfacut suruburile etrierului, strans de maneta, restrans suruburile - tot freaca

Ce nu am facut e sa dau placutele jos si sa departez pistoanele cat pot, fara placute.

Cred ca e discul stramb, chiar daca e nou. Am fixat un reper langa disc si cand rotesc roata parca distanta fata de reper variaza

@superpippo Cam  toate discurile de frana au un grad de ondulare dar cat timp abaterea e undeva sub 1 mm, e in regula.

La cele hidraulice, poti sa departezi placutele dar daca nu scoti si putin din lichidul de frana, pistoanele revin tot in aceeasi pozitie de referinta.

Apoi vine intrebarea, daca vor mai frana daca le departezi prea mult.

Din pacate cu Promaxurile nu am experienta si in nici un caz nu ti-as recomanda sa deschizi circuitul fluidului daca nu sunt cu ulei ci DOT (este un lichid extrem de hidrofil - absoarbe umezeala din mediu foarte usor si isi pierde calitatile).

End of story ( sau poate de abia acum incepe povestea frumoasa). Cu un cleste si multa rabdare am reusit sa fac discul sa nu mai atinga in etrier. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

• Upvote 3