dadu

Discuri de frana - reglaje, probleme

Recommended Posts

Salutare natiune,

Pe ploaia de ieri eu mi-am folosit, iar, franele pe post de claxon :D

Ma termina psihic! Chiar nu se poate face nimic cu ele sa nu mai urle in halul ala ? Am schimbat discurile Roundagon cu G3, am schimbat 3 seturi de placute, am reglat si para-reglat etrieriul (am incercat si cu placutele sa calce perfect, si la unghi) si tot degeaba.

Nu zic, forta de franare e ok, dar zgomotul ........

Si alta chestiune. In urma modificarilor pe care le-am facut am observat un lucru la frana pe fata. Este foarte elastica .. este acea senzatie de intindere a cablului. Am schimbat 3 cabluri pana acum si 2 camasi. Prima data cabluri ordinare cu camasi "shimano". A doua oara cablu teflon cu aceleasi camasi shimano. Acum am dat 45ron pe cablu + 1m de camasa (bowden - teflonata). Este aceeasi senzatie!

Trebuie sa mentionez ca inainte de aceste modificari aveam o camasa alba/argintie si groasa! Niciodata n-am simtit acest efect de "intindere" insa nu mai gasesc pe nicaieri camasa aceea (si se pare ca nimeni nu stie nimic despre ea). A fost luata acum vreo 2 ani de la Maros (eram in drum prin Cluuuuj).

Salutare natiune,

Pe ploaia de ieri eu mi-am folosit, iar, franele pe post de claxon :D

Ma termina psihic! Chiar nu se poate face nimic cu ele sa nu mai urle in halul ala ? Am schimbat discurile Roundagon cu G3, am schimbat 3 seturi de placute, am reglat si para-reglat etrieriul (am incercat si cu placutele sa calce perfect, si la unghi) si tot degeaba.

Nu zic, forta de franare e ok, dar zgomotul ........

Dopuri de urechi, dar după aia s-ar putea să ai alte probleme, mai grave. :)

Melcu ai cumva BB7 ?? Si eu mi-am dat comanda de etrieri bb7 si am discuri g3

Cam toate urla cand sunt ude. Asta-i viata, macar nu se aude urat cand ambalezi motorul :P

• Upvote 1

Ola,

Urla numai cand sunt ude (spre exemplu ploaia de joi) dar si cand sunt incinse bine. Numai ca atunci cand sunt incinse zgomotul nu se aude decat in momentul in care placuta atinge discul...apoi tace.

Alexino, da sunt BB7. Momentan nu le-as schimba cu hidraulice. Nu m-am simtit niciodata limitat de frane!

cand imi vin si mie etrieri o sa vad daca si la mine face la fel. pe marti ar trebui sa ajunga :)

De 2 zile innebunesc tot regland la etrieri si placute pe fata la un Shimano 765 hidraulic cu disc Hayes de 180 fata si 160 spate . Am facut aerisierea la conducta , am "resetat" etrierul , am mai completat , ams tabilit distanta , am sigilat borcanelul si in continuare nu vor sa stea bine . In trecut cu vechiul adaptor de 160 + multe piulite si suruburi lungi dupa ceva chin il reglam si mergea cateva luni perfect , dar cu noul adaptor de 180 de la Promax ( compatibil 100% cu Shimano ) , nu vor sa se aseze placutele perfect paralele cu discul fata . PE spate dupa aerisire , reglare si curatare merge perfect , de am frane mai bune ca la masina pe spate , dar pe fata nu reusesc .

Am incercat sa folosesc de la adaptorul vechi niste piulite putin conice si am rezolvat o mica parte , dar perfect paralel tot nu este si cand apas puternic pe frana fata , pur si simplu imi flexeaza discul .

Adaptorul nu are probleme , este nou , si ca marime si pozitionare pare ok . Distanta dintre placute si disc am reglat-o la 1 - 1,5 mm pe fiecare parte si cand invart roata in gol, nu atinge nimic si e totul ok . Franarea este perfect uniforma , DAR cand apas mai tare imi flexeaza discul , ca si cum placutele misca marginea discului intr-o parte . Am incercat sa "mut" adaptorul cu etrier cu tot intr-o parte prin doua saibe identice , dar nici asa nu s-a rezolvat nimic si am renuntat la idee .

Acelasi sistem de franare l-am folosit de anul trecut si a fost ok , dar m-a prins o torentiala si dupa ultima curatare nu am mai reusit sa reglez frana fata bine . Ce as mai putea sa verific ?

vezi daca nu ai unul din pistoane blocat. se misca ambele placute la fel?

Oameni buni, am dat astazi peste ceva care m-a lasat prost! :blink:

A zis consoarta sa iesim cu bicicletele prin parc, si cum a ei n-a mai fost miscata de prin noiembrie am zis sa-i fac o inspectie. A fost totul OK, mai putin presiunea din anvelope si ... discul frana spate!

Cu frana stransa miscam bicicleta fata-spate si avea un joc. Am zis ca-i din butuc dar nu era de acolo. Ca sa scurtez ... discul de frana (center-lock) era aproape desfacut!! Adica am pus cheia pe el si cu mana am reusit sa-l scot afara. Imi puteti explica si mie cum s-a intamplat asta ?! Persoana in cauza are 55kg cu tot cu echipament si bicileta :)) si discul a fost strans de mine, cu manuta mea si cu cheia dinamometrica la fix 40nM (cat scrie si pe "piulita"). L-am verificat si pe cel de pe fata si l-am restrans la 40nM.

Ce mama zmeilor, astea se desfac asa, singure ? "dintii" aia de pe circumferinta sunt ok, au opus ceva rezistenta la strangere.......

Rog detalii ca pe mine deja ma depaseste! Pe discurile mele "6-hole" n-am avut niciodata probleme. Si pe alea le-am strans ochiometric pentru ca pe vremea aia nu aveam cheie de fite. Discurile sunt SM-RT62 (cred ca LX, dar nu bag mana in foc)

vezi daca nu ai unul din pistoane blocat. se misca ambele placute la fel?

Am facut aerisirea completa , am facut si cateva miscari la ambele pistonase si se misca la fel . Eu nu inteles de unde poate veni descentrarea etrierului de pe aceeasi linie cu discul . Am incercat si sa scot roata si sa o pun la loc si este la fel . Acum am reusit sa am o distanta mia mica in ambele parti ( intre placute si disc) si voi incerca sa o folosesc asa , poate in timp se mai "aseaza placutele " si nu mai flexeaza discul .

Melcul - ar trebui sa scrii problema ta si in tocul de "Diferenta intre Center-lock si 6 gauri " ca si acolo se discuta pe avantaje / dezavantaje . Eu am 6 gauri si nu am patit cu nici un surub sa se desfaca singurel .

Si eu am patit ceva asemator insa nu cu discul cu etrierul. Am mers cand am luato pe urma o saptamana a stat degeaba si cnd am scoso iar si puneam frana de spate aveam joc la roata, am zis gata otrimit in garantie ca s-a facut joc in butut. mai fac de cateva ori asa si vad ca s-a desfacut etrieru si cand puneam frana infrana roata doar ca el aea joc la suruburi. Singura explicatie care am gasito a fost ca de la gropi sau borduri ca mai sar nu stau sa ma dau jos s-au slabit.

Am BB7 cu discurile lor de 203mm si nu au scartait niciodata. Am mers 3 zile prin ploaie, am coborat Transul, am intrat in balti si noroi pana la butuc, si tot silentioase au ramas.

Din cand in cand mai gasesc si eu cate ceva desfacut pe la biciclete, fara sa gasesc vreo cauza.

Incercati sa folositi si la frana camasa cu fire longitudinale ca la schimbator. Sunt mult mai rigide si se simte un efect de franare mai bun.

Am montat astazi etrieri si vreau sa spun ca fac un zgomot infernal la franare, mecanicul mi-a spus ca de la placute pana se lasa asa fac si sa merg cu ea infranata daca vreau sa se lase

Asa au zis si ei da nu stau cu bidonul de apa dupa mine Imagine postatăImagine postată nici nu prea tin bine momentan, tre sa se lase ele, macar acum am si eu goarne la bike Imagine postată

Scz de dublu post dar nu mai pot edita.

Intrebare de noob, pana sa ma ducsa montez etrieri am incercat sa scot placutele si nu am reusit...cum se schimba placutele???:|

Asta e folositor sambetele in parc cand e aglomeratie, dar la un moment dat te saturi sa tot faci ca trenu

In parc claxonezi doar daca esti mai "fermier" :)

Scuzami limbaju, dar mai sunt uni nesimtitii care merg ca vitele pe banda de biciclete si nu dau nici un semn sa se dea la oparte

Eu nu am reusit sa rezolv problema cu pozitia etrierului . Cand apas frana mai tare imi flexeaza putin discul ...

Hm.. daca flexeaza un pic lateral, dar placutele sunt paralele cu discul, n-ar trebui sa fie probleme.

Daca placutele nu-s intr-un plan paralel cu planul discului, incearca sa-l pozitionezi corect la ochi (nu prin metoda clasica "slabit suruburile / strans maneta / strans suruburile").