dadu

Discuri de frana - reglaje, probleme

Recommended Posts

Magura MT6.

Mi-am comandat şi nişte discuri de la Formula între timp. Mi-am făcut zilele astea nişte draci de-mi venea să arunc frânele cu totul. M-am chinuit să reglez etrierul pe faţă şi tot nu mi-a ieşit nici până acum. Şi nu, nu era strâmb discul (cel de Magura). Alea de la Ashima mi s-au făcut praf.

Am avut aceleasi probleme cu discuri Ashima pe alta marca de frane. Dar frane+discuri Ashima merg foarte bine.

Cam ce discuri aţi folosit până acum şi au fost destul de rezistente la strâmbături? [...]

Eu ma dau frecvent pe "trasee" care implică zeci/sute de lovituri ușoare în discul din față (păduri neumblate, mărăcini, boscheți, bălării, trasee nu neapărat pe poteci).

Pot să confirm că discurile de 18 Avid G2 Cleansweep și Shimano XT (6-bolt) sunt foarte rezistente.

• Upvote 1

Merci pentru răspuns.

Revin şi eu cu nişte păreri după ce testez discurile de la Formula (http://www.bike24.de...7;product=10144)

Pe cele de la Magura de 180, a trebuit să le iau la smirghel pentru a scăpa de scârtâieli. Până îmi vin cele de la Formula le mai folosesc pe astea.

Salutare,

Este discul Avid HS1 o inbunatatire-upgrade pentru franele Hayes Stroker Trail ?

Ce am observat eu fara a testa practic:

-greutate ceva mai mica avid.

-suprafata contact mai mare disc hayes.

-discul avid este mai ingust, astfel placutele ating discul in zona interioara doar pe brate, posibil sa cauzeze pulsatii, uzare neuniforma.

-racire si curatare mai buna avid, cel putin teoretic.

Ce parere aveti? Multumesc pentru atentie si pareri.

P1060077.jpg

Se pare ca lumea e in concediu sau pe la bucatarie. Am mai studiat pe forumuri de afara si nu cred ca aduce nici o imbunatatire in situatia de fata, din cauza ariei diferite a placutelor. Raman cu discurile standard, din pacate am achizitionat doua discuri Avid pe care va trebui sa le pun in vanzare. Eu nu am fost atent la acest aspect, asa ca atentie la suprafata placutelor celor care mai doresc upgrade la discuri.

Nimeni nu prea a facut treaba asta, sa ia discurile Avid la frane de alt producator. Motivul e ca Avid are niste particularitati, pe care tocmai le-ai descoperit. Al doilea motiv e ca discurile astea vin pe frane Avid 2011 si niciodata separat decat cu cost maricel. Arata fain discurile, dar nu stiu daca se pot folosi cu alte frane avand in vedere  forma particulara a  placutelor.

Despicarea firului în patru folosind teoria chibritului.

Înţeleg, îi plictiseală mare cu timpu' ăsta de afar' aşa că v-aţi apucat de povestit vorbe. :)

• Upvote 2

Pe mine vorbele astea m-au cam costat.

Se gasesc HS-uri si separat.

Ideea e daca vrei pe Hayes disuri mai usoare nu prea ai variante. Am impresia ca nici popuarele Ashima nu sunt destul de late.

Si eu as fi vrut sa-mi pun un disc avid hs1 de 180mm pe o frana tektro draco (front)...a mai incercat cineva combinatia aceasta?

Cam ce grosime are un disc nou si care ar fi grosimea minima pana la care ar putea fi folosit.?

Masurat cu un amarat de subler Avid G2CS are 2mm. Oare si-a tocit cineva discurile vreodata incat placerea sa se transforme in pericol?

1.75mm pentru discurile Formula.

Din ce stiu eu, grosimea discurilor este de 2mm si 1.8mm.Acum am formula si grosimea lor este de 1.8mm,cu un minim de 1.65mm.

Merci. Nu am folosit niciodata, dar vreau sa pun discuri pe bicicleta si eram curios de acest aspect.

Tot ziceam la un moment dat că mă enervează discurile de la Magura...M-am supărat acum vreo două sătpămâni şi-am luat XT-uri. Dom'le, altă treabă la prima vedere, se vede că sunt mult mai solide şi nu cred că se vor strâmba aşa uşor precum discurile Magura. Revin cu impresii din "real life" după ce le scot pe câmp, mi-e milă s-o murdăresc acum :).

se stramba in urma unor lovituri? sau la franari prelungite, atunci cand se incalzesc prea tare?

şi nu cred că se vor strâmba aşa uşor 

Am avut pana acum 2 seturi de discuri magura (180 mm), toate 4 s-au strambat mai mult sau mai putin la utilizare absolut normala, fara lovituri. Decalite nu sunt, dar nici n-am facut cine stie ce coborari cu ele.

Ce model ai luat exact?

Mă bate și pe mine gândul să le schimb p-ale mele și sună tentant 30% reducere la maros. (deși tot ies mai scumpe ca pe afară)

Pe discurile Hayes scrie 1,52 mm grosime minima, dar la discuri foarte decupate stiu ca se recomanda 1,6 - 1,7.

Referitor la grosime, am discuri Hayes (MX4) iar grosimea minima recomandata este de 1.52mm, asa cum bine a mentionat adrian2010.

Intrebarea mea este: ce solutie folositi la curatarea lor si a placutelor de frana? Pana acum le-am sters cu o carpa uscata, insa, saptamana trecuta le-am udat bine in baltile din oras si se pare ca, in afara de apa, s-au ales si cu alte minunatii ce misuna prin baltile orasului (ulei de masina, substante anti-inghet folosite de administratia drumurilor etc).

Discurile le mai salvezi după ce le-ai contaminat spălându-le bine (eu le dau jos şi le dau cu PUR sau degresant WURTH/Magura) dar la plăcuţe e mai delicată problema dacă s-au îmbibat cu ulei. Eu am încercat să le spăl în toate feluri dar ca înainte de contaminare nu au mai fost. N-am încercat însă să le bag la cuptor :). O pereche de plăcuţe am stricat-o când am curăţat lanţul. Eu, vacă cu cabină fiind, am dat cu spray pe lanţul montat şi implicit a sărit şi pe disc (nu-l aveam protejat cu nimic). Apăsam pe frână degeaba după chestia asta. Dar din greşeli am învăţat, mai ales când am văzut cât costă un set de plăcuţe noi :B.

Când mai încep să facă urât frânele  eu mai iau discurile la mână cu nişte smirghel, la suprafaţă, circular. 

Discurile, daca nu vrei sa dai bani pe un spary dedicat, care e cam tot aia, se pot sterge cu alcool izopropilic, curata bine, se evapora rapid si nu lasa urme. Pe langa asta e util si la alte operatii. (servisare furca, butuci, frane hidraulice, etc) si costa aprox. 15 lei litrul pe la magazinele de electronice. Placutele nu am avut ghinionul sa le contaminez si din cate stiu nu ai ce le face, doar cum s-a mai spus, sa le netezesti cu smirgel fin, iar asta numai daca este neaparat nevoie.