Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

smokeone

Problema prindere pentru suport bidon

Recommended Posts

De ceva timp imi pusesem un suport de bidon de apa. Dupa ceva timp mi s-au slabit suruburile care prind suportul.

Am incercat sa le strang la loc dar la cel de sus am constatat ca surubul nu mai poate fi strans deloc. A cazut o saiba sau ceva de acolo inauntru cadrului.

Aveti vreo idee ce as putea sa fac?

Imagine postată

Imagine postată

Cel mai ieftin ar fi sa incerci sa refaci filetul cu un tarod.

Cred ca ai strans surubul prea tare si ai stricat filetul. Sau poate a fost mai slab din fabricatie.

Nci cu tarodul nu mai refaci filetul ala. Ar fi o sansa sa majorezi putin gaura la M6, ca bucsa din cadru e destul de lata.

Sau sa bagi ceva adeziv tip Poxipol pe filet si in gaura.

Sau sa prinzi suportul cu 1-2 coliere de plastic in zona aia.

nu mai stiu unde am vazut un anunt aici sau pe alt forum tot de biciclete, era unu care repara aceste gauri parca 10 lei gaura.

avea un pistol de nituit si niste nituri cu filet

o sa incerc sa dau de anuntul ala.

sau ai putea gasi un strungar sa iti faca o piulita ceva de genul asta si sa o bagi putin fortat in cadru cu putin lipici

http://www.rotechts.ro/images/piulita-FTC-Z.jpg

nu largesti gaura o lasi exact cat e, iar piulita o faci cu filet mai mic

Si suportul meu de sticla este prins intr-un surub sus si cu colier de plastic jos si tine foarte bine; am procedat asa deoarece a trebuit sa-l mut mai jos pe cadru, noul bidon fiind mai lung si neincapand in pozitia initiala din cauza suspensiei spate.

Acolo, in spatele capsei, era un fel de piulita care a sarit. S-ar putea face una de schimb dar va fi destul de greu de pus la locul ei (din interiorul tevii). Eu ma-s ambitiona sa rezolv problema asa (piulita cu guler, introdusa prin interior) dar recunosc ca solutia lui Mongoose e mai realista.

Asa m-am gandit si eu, sa bag o piluita mai fortat. Cred ca este cea mai buna solutie.

Cred ca ai strans surubul prea tare si ai stricat filetul. Sau poate a fost mai slab din fabricatie.

Nci cu tarodul nu mai refaci filetul ala. Ar fi o sansa sa majorezi putin gaura la M6, ca bucsa din cadru e destul de lata.

Sau sa bagi ceva adeziv tip Poxipol pe filet si in gaura.

Sau sa prinzi suportul cu 1-2 coliere de plastic in zona aia.

Nu e asta Luciane, filetul a fost lipit pe interior, si a cazut. Cand intorc bicicleta se aude filetul acela cum zornaie. Acum mi-a ramas gaura fara niciun filet.

Asta cu "filetul a cazut" imi aminteste de bancul cu conserva de elefant.

Nu filetul a cazut ci piulita. Ai grija ca trebuie o piulita mai speciala, cu un guler care intra prin gaura vizibila in poza si diametru mai mare in partea care ramine in interiorul cadrului.

Asta cu "filetul a cazut" imi aminteste de bancul cu conserva de elefant.

Nu filetul a cazut ci piulita. Ai grija ca trebuie o piulita mai speciala, cu un guler care intra prin gaura vizibila in poza si diametru mai mare in partea care ramine in interiorul cadrului.

Pai si cum pot sa bag o piulita cu diametru mai mare in partea care ramane in interioul cadrului?

nu mai stiu unde am vazut un anunt aici sau pe alt forum tot de biciclete, era unu care repara aceste gauri parca 10 lei gaura.

si eu mi-l amintesc, dar nu mai stiu cine si pe ce forum

Exista niste nituri speciale, cu filet la interior. Cam scumpe si se monteaza cu un cleste special. O sa imi amintesc cum le spune si iti scriu mai tarziu.

Exista niste nituri speciale, cu filet la interior. Cam scumpe si se monteaza cu un cleste special. O sa imi amintesc cum le spune si iti scriu mai tarziu.

Eu iti spun cum le spune si tu traduci *-:) ;)

Neamtul numeste asa ceva „Blindnietmutter“

Imagine postată

Pentru cadrul de bicicleta se folosesc nituri cu guler drept si suprafata zimtata.

Scula cu care se monteaza neamtul o numeste „Blindnietmutterzange“

Imagine postată

Detalii : http://www.auel-gmbh.de/htdoc/pdfs/muttern/Blindnietmuttern.pdf

P.S. Imi cer scuze la cei care se simt ofensati de folosirea acestor denumiri imbecile :rolleyes:

au si in RO aici la Produse->Piulite Nit, sunt din Timisoara, dar cred ca poti gasi si in alta parte, local. Se monteaza din cate am vazut cu un cleste special, asemanator celui de nituri. Cred ca solutia e sa intrebi pe la ateliere, fabricute etc. Nu merita cumparat pentru 1 nit.

Sigur nu merita cumparat pentru un nit sau doua.

De meritat nu merita; prin partile astea atelierele de bicicleta de regula au in dotare atit insertile cit si clestii necesari.

Pe forumul asta era cineva care avea nituri din alea filetate. Cred ca aparea pe marketplace la diverse. Am retinut pentru ca si eu am avut mai demult aceeasi problema. Nu stiu cum mai putem gasi anuntul ala...

Nu niturile sunt problematice, ci nituirea.

Niste nituri de-alea iti face un strungar in doua minute, dar nu stiu cum le nituiesti fara o scula speciala, e destul de greu de ajuns acolo.

Am reusit sa scot "nitul" din interiorul cadrului, am scos-o printr-o gaura din cadru( gaura pt scurgerea de apa).

Imagine postată

Imagine postată

Exact asa cred ca venea prins:

Imagine postată

sau ai putea gasi un strungar sa iti faca o piulita ceva de genul asta si sa o bagi putin fortat in cadru cu putin lipici

http://www.rotechts....ulita-FTC-Z.jpg

nu largesti gaura o lasi exact cat e, iar piulita o faci cu filet mai mic

Ai reusit sa iti aduci aminte cine repara gaurile astea?

Intreaba pe unul dintre moderatori daca se poate uita prin anunturile mai vechi din Marketplace, de prin toamna. Mai mult ca sigur ca acolo am vazut...

E vorba de piulite nit, cunoscute si sub numele de "bolhoff" tot asa precum copiatoarele sunt cunoscute sub numele de "xerox"

Avem la atelier atat piulite, cat si scula de nituire.

Avem la atelier atat piulite, cat si scula de nituire.

Io am zis :D dar a durat ceva pan-te-ai sesizat ;;)

Zi si tu la "Iurta" ca altfel cine stie ce crede omu' citind "atelier" ;))

Asa, asa... da' poate ai remarcat cat frecventez forumu' in ultima vreme :P

Acuma.. nush ce sa zic, vad ca omu' se grabeste tare, iar treaba la noi e in continuare imbarligata. Poate mai bine taceam :)

M-am uitat acu' mai atent cum s-a rupt treaba si pot zice ca alegerea solutiei cu piulita-nit (in locul bucsilor filetate clasice, sudate sau brazate - numitele "braze-on" in termeni britanici) e o mare tampenie (din zgarcenia producatorului) in cazul de fata.

Prinderea se face in doua puncte dispuse pe o linie in lungul cadrului, ceea ce nu stabilizeaza lateral greutatea bidonului.

De la vibratii / miscari laterale, metalul a fost "stresat" in continuare in zona de indoire pana a cedat. Asa cum indoi o sarma pana o rupi.

Jucarelele astea sunt destul de solide altfel, cata vreme nu flexeaza lateral (prindere in 3-4 puncte - triunghi, patrat) sau nu se impinge in ele.

Cine are asa ceva pe cadru ar trebui sa stranga bine ( cu atentie) suruburile suportului de bidon, pentru a minimiza efectul de balans lateral.