lbzk

Ghidolina

Recommended Posts

Ai citit primul post din acest subiect?

Din pacate nu stiu cum sa sterg postul. Am mentionat asta pe forum.

Scuze pentru post.

Nu poti sterge postul, dar n-o sa fie nevoie. Am mutat discutia intr-un loc potrivit.

Multumesc!

Ceva pareri? :)

De ceva vreme am lăsat fițele la o parte și folosesc ghidolină neagră.

Da, știu, arată bine bicicleta asortată:) dar am curățat un an la ghidolina mea albă și mi-a ajuns.

Concluzia ar fi să cumperi o ghidolină neagră de calitate.

• Upvote 2

Da, vă dau dreptate celor care preferaţi ghidolina neagră, chiar şi cea ieftină merge de minune ca prim strat pe sub cea colorată. :D/

Am avut trei-patru ghidoline de la SRAM, după care nu am mai găsit culoarea şi am luat de la PRO, mai confortabilă şi mai uşor de curăţat (albastru). În sezonul nou voi pune ghidolină de la BBB, tot albastră.

Concluzia ar fi să cumperi o ghidolină neagră de calitate.

De acord. Eu am probat cam toate culorile (exceptie roz, chiar si albastru iti mananca nervii :D ) si m-am lamurit, in afara de cea de culoare negru nu se merita sa speli la fiecare doua-trei ture o ghidolina, daca am fi trait in Elvetia altfel s-ar fi pus problema. 

De ce? Ce e in Elvetia si aici nu? Aer pur?

"joke" timesnewroman : • În Militari s-a pus un brad, dar oamenii s-au speriat, pentru că ei n-au mai văzut un copac în viaţa lor;

Cam de aia in Elvetia/Austria/Anglia etc. nu se murdareste mai deloc. Am intrebat o tipa care sta in Londra ea cum isi spala masina si mi-a raspuns sec ca nu o spala, doar pe dinauntru mai da cu aspiratorul :)) Si arata de parca o spala in fiecare zi.

Am intrebat o tipa care sta in Londra ea cum isi spala masina si mi-a raspuns sec ca nu o spala, doar pe dinauntru mai da cu aspiratorul :)) Si arata de parca o spala in fiecare zi.

Si eu am întrebat expati londonezi daca se confruntă cu praf in general si au zis "pai la cat plouă?".

Pai Londra e cea mai ploioasa capitala europeana....

Anyway, ghidolina colorata se murdareste si de la grasimea de pe degete, indiferent de aerosolii din aer.. N-am incercat, dar cred ca se poate intretine cu detergent de vase......

S-o vizitezi si apoi vei avea si raspunsul ;)

Ghidolina cel mai bine se murdareste de la manusi,nu mai zic daca ai bafta si de ceva pene :)

p.s. La Londra si in jurul ei nu de la maturat sau ploi nu e praf,acolo e altfel de sol,e negru nu tzarana prafoasa ca pe la noi,

la Londra mergi o saptamana(fara ploaie) fara sa-ti faci pantofii,la Bucuresti...5 minute :)

Pai Londra e cea mai ploioasa capitala europeana....

Anyway, ghidolina colorata se murdareste si de la grasimea de pe degete, indiferent de aerosolii din aer.. N-am incercat, dar cred ca se poate intretine cu detergent de vase......

Eu cu sapun lichid o curat, si se face  foarte bine. Folosesti un burete pentru vase cu suprafata abraziva. Clatesc cu apa rece la sfarsit.

Salut. Caut o recomandare pentru ghidolina, preferabil neagră, sa nu fie din piele, sa nu fie din mușama gen vintage style, ceva simplu și preferabil cu thinkness de 2.5-3.5 și preferabil fără scris, fonturi, embleme. Simplă.

Din pacate nu găsesc ceva cum am pe Cannondale, exact ca in descrierea de mai sus. E ghidolina din fabrica, a ținut mult și bine și cred că mai ținea cel puțin un an dacă nu prindea o ploaie gen furtuna devcateva ore, bicicleta fiind pe mașina.

Recomandare : folosiți pungi sau orice de protecție pe ghidolina și pe șa.

Este ghidolina cannondale la maros bike , poate ii ca cea care ai avut-o

@raresr10 Sincer sa fiu, nu m-am gandit sa ma uit la ei direct in magazin dupa Cannondale pentru ca majoritatea au cea de la Synapse sau cea cu reclama C, tare urata de altfel. M-am uitat pe cateva magazine cu volum mai mare din afara (aka Bike24), dar inainte de asta am sapat pe google images si am gasit ceva asemanator.

Eu gasisem FSA Powertouch Gel asemanatoare cu a mea pe Maros

https://www.marosbike.ro/gripuri-si-ghidolina/ghidolina-fsa-powertouch-albastra.html

sau Bikeribbon Grip Evo. Am impresia ca astia fac pentru altii ghidoline; e doar o presupunere, sunt cehi

https://www.bikeribbon.com/product/grip-evo/

sau Bianchi Handle Bar Tape Grip Evo Celeste

https://www.bike24.com/p272954.html

Si doua articole gasite dupa o poza care semana

https://roadcyclinguk.com/gear/widget-grip-wrap-handlebar-tape-136.html

https://roadcyclinguk.com/gear/six-of-the-best-handlebar-tape-upgrades.html

WidgetFabricBarTapeOverhead.jpg

Cred că ai nimerit-o :)@majikstone

https://bbbcycling.com/en/bike-parts/handlebar-tapes/BHT-14

92fa869b1702aae46227e55014448e18.jpg

Una peste alta, cea de la Cannondale nu e nu stiu ce avion, e doar moale, nu are grip (din pacate),  posibil si datorita faptului ca mie mainile imi sunt mereu uscate. Deci nimic fancy, nu as recomand-o, dar m-am obisnuit eu cu ea. Iar dupa ce se tocesc romburile acelea, chiar as putea zice ca nu e o ghidolina care sa o pastrezi mai mult de un sezon sau 5000km.

As cauta si alte variante. Voi ce folositi?