Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

vali_aldea

Carti / Lucrari stiintifice despre antrenament

Recommended Posts

Daca tot e sa ne antrenam, ar fi excelent sa o facem cu cap. Si „nu din gura, ci din carte”.

Am incercat sa gasesc pe internet carti PDF despre strategii de antrenament scrise de ciclisti profesionisti / doctori si nu am reusit. Nici pe torente. Doar articole sumare. Sau carti de tot felul, dar cu bani :)

Asa ca deschid acest topic ca sa ne impartasim „bibliografia” de care dispunem. Linkuri, moduri de descarcare etc. Multumesc!

Ce ne arata adr90 acolo este aur curat. In opinia mea, din punct de vedere teoretic nu poti cere ceva mai bun. Acuma mai ramane sa si pui in practica cele citite.

@adr90 Super tare! Are si capitol despre ciclism? Se mai gaseste in librarii?

ai tu acea carte adr90? daca da o scanezi si ne trimiti si noua sau eventual o uploadezi pe net.

Daca ai sa citesti o carte dintr-un domeniu care iti place dar este prea plina de termeni tehnici,si greu de inteles ai sa sfarsesti prin a nu prea intelege mare lucru.Mie mi se pare greu ,chiar foarte greu sa faci un plan de antrenament pe termen mediu si lung pentru o singura persoana.Planul tre sa urmareasca micro si macro evolutia , sa te aduca in varf de forma intr-o perioada pe care o vrei si trebuie sa schimbi radical tot ce e in jurul tau.Adica vrei ciclism ,atunci trebuie sa respiri ciclism.

Un Antrenor este un meserias care stie sa lucreze cu psihicul'' pacientilor '' stie sau are cunostinte bune chimie,biologie ,fiziologie,matematica ,fizica ,este un artist care poate sa te faca sa ajungi o 'opera de arta'. :)

Pentru inceput e bun si acest site,unde e explicat mai cu cuvintele noaste tot ce se intampla in (cu) noi ...

ai tu acea carte adr90? daca da o scanezi si ne trimiti si noua sau eventual o uploadezi pe net.

scrieti mai cu "perdea" partea cu uploadatul, ca sunt drepturi de autor in joc.

Cartea pusa de @adr90 o gasiti aici

nu toate site-urile au magazin online, daca sunai la numarul de la contact aflai ca le poti achizitiona direct de la sediul lor ;)

Am intrebat de doua dintre publicatii printre care si aceasta si le au.