Panzer

Remorca transport copii

Recommended Posts

Cu 350 de lei am cumpărat de la un TCM acum doi ani „caşcaraveta“ asta. Fabricată pentru TCM, în China. Are centuri de siguranţă, suportă 40 de kile, nu este recomandată depăşirea vitezei de 16 kilometri pe oră. Dezavantajul constă în faptul că nu poţi rula cu ea pe drumuri publice din motive lesne de înţeles.

http://picasaweb.google.co.uk/PPostelnicu/Piticii#5376432119422227602

Ai voie sa circuli si pe drumurile publice dar trebuie sa-i pui un stegulet mai lung si nu se ia de tine politia

Are steguleţ. Poliţia nu este o problemă, ci acei cîţiva care se cred zei pe şosea la volan. Sunt din ce în ce mai mulţi.

Intrebare, unde gasesc de cumparat in Romania remorca pt transport copchil? Bineinteles, daca se gaseste in romania....

Superba,Lucian,dar cred ca la noi s-ar uita lumea ''ca la urs''...

Eu am sa aflu curand cum se vor uita... ;)
  • Upvote 1

Intrebare, unde gasesc de cumparat in Romania remorca pt transport copchil? Bineinteles, daca se gaseste in romania....

Salutare. Eu am 2 remorci, una asemănătoare celor din Decathlon, şi un Croozer. De departe prefer Croozer-ul. Este mult mai bine "închegată" şi parcă-mi dă un plus (psihic doar) de siguranţă pe stradă atunci când îmi plimb fata.

Eu am luat Croozer-ul de la Veloteca, acolo au mai multe modele, mai ieftine sau mai scumpe... dar fiecare cu plusuri şi minusuri. Un site unde-s destul de bine prezentate şi cu preţuri bune este http://www.biciclete.org/Remorci-pentru-biciclete/View-all-products.html Preţurile-s decente şi la momentul cu pricina persoana care răspunde la telefoanul afişat pe site chiar ştie ce vinde, mi-a dat o mulţime de informaţii foarte utile.

@Lucian... mă îmbolnăveşti cu cargo ăla... Am încercat una astă vară... e incredibil... Doar că nu e deloc recomandată celor care stau la bloc :(

@Lucian... mă îmbolnăveşti cu cargo ăla... Am încercat una astă vară... e incredibil... Doar că nu e deloc recomandată celor care stau la bloc :(

Ca fost proprietar de asa ceva, iti spun ca ai perfecta dreptate. Sunt doua puncte nasoale in a folosi asa ceva zilnic la bloc.

Ca sa o bagi in lift trebuie sa dai roata fata jos.

In casa, ca sa o scoti din balcon, patesti cam ca in Stan si Bran cand se invarteau cu scara ... sigur agati / darami ceva.

Imagine postată

In schimb e o placere sa mergi cu asa ceva, e foarte confortabila, iar la deal merge surprinzator de usor. Cand voi sta la casa sigur o sa am din nou asa ceva.

• Upvote 3

Eu am doi copii de 3 si 1,5 ani. Anul trecut in primavara am cumparat o remorca de pe net, singura pe care am gasit-o la acea vreme cu suspensii. Este extraordinar de comoda pentru copii, nu-i deranjeaza deloc denivelarile. In varianta carucior este deasemenea foarte usor de manevrat. Acum nu o mai folosim fiindca am un bakfiets - pot sa si doarma si ii pot supraveghea mai usor. Dezavantajul remorcii este plictiseala, dupa max 20 km nu mai au rabdare sau adorm chinuiti. In rest numai avantaje.

• Upvote 1

Pentru ca omul modern gospodar isi cumpara vara skiuri si iarna bicicleta de aproape o saptamana fetita mea e mandra posesoare de croozer kid for 1

Primul tipp de la vanzator a fost sa nu achizitionam varianta mov deoarece panza se decoloreaza foarte mult, lucru exemplificat si de exponatul de afara. Asa ca l-am luat albastru si o sa ii punem o jucarie cu Hello Kitty :)

Asteptam vremea mai buna pentru montaj, inaugurare si review, pana atunci sta ambalat in cutie.

• Upvote 1

Un extra-über-big plus pt blogul lui Daggi, Lars și Nuala!

8->

Salut,

In iunie 2010 am "facut" Transalpina cu o remorca (in remorca junioara si bagaje) de la Petresti la Ranca si inapoi.

Uracrile au fost cum au fost (grele), dar coborarile...de vis.

Aici veti gasi poze "graitoare", daca aveti rabdare: https://picasaweb.google.com/100857477192943566134/2010_06_Iunie#5484030478945185282

Salut,

In iunie 2010 am "facut" Transalpina cu o remorca (in remorca junioara si bagaje) de la Petresti la Ranca si inapoi.

Uracrile au fost cum au fost (grele), dar coborarile...de vis.

Aici veti gasi poze "graitoare", daca aveti rabdare: https://picasaweb.google.com/100857477192943566134/2010_06_Iunie#5484030478945185282

Asta a fost dupa ce ati participat la MarosBike Marathon? Tu si cu junioara cea mare.

Ieri seara am profitat de vremea buna de afara si am facut prima plimbare cu Croozer-ul

Ca si plus-uri - se monteaza foarte usor, se pliaza si intra intr-un portbagaj de opel astra H hatchback.

Pe plat si panta usoara aproape ca nu se simte ca il ai dupa tine. nu cred ca e nici o problema sa mentii o viteza de 20 kmh sau mai sus in functie de conditia fizica, Mie mi-a fost un pic frica la inceput plus ca nu eram foarte sigur cum va reactiona micuta asa ca ritmul a fost chiar de plimbare. La final am prins curaj si am marit tempo-ul.

La oprire discul de frana supradimensionat de 200 pe fata si-a facut treaba si nu am avut emotii.

Dificultatile apar la viraje si pasaje mai stramte, dureaza un pic sa te obisnuiesti cu virajele mai largi si distanta mai mare pe care trebuie sa o mentii fata de bordura sau marginea drumului.

Kitul de conversie in buggy este cel mai important atu, dupa plimbare am montat roata in cateva secunde si apoi am folosit croozer-ul ca si carucior mergand cu el in magazin pentru cumparaturile de seara. Cu roata de buggy in fata e foarte manevrabil si usor de intors chiar si printre rafturi.

Ca si minus, prin plasa de protectie au trecut ceva praf si pietricele minuscule pe care le-am gasit in zona picioarelor. Exista si o protectie de folie de plastic dar nu am montat-o pentru ca era destul de cald si parea ca impiedica ventilatia directa.

Noi am avut ceva zone in drum unde materialul antiderapant aruncat iarna nu a fost curatat inca, sper ca de acolo au aterizat.

In concluzie, cu prima ocazie repetam iesirea, micuta nu s-a plans ci dimpotriva la opriri incepea sa faca galagie sa dam pedale. Data viitoare tura va fi mai lunga

si o poza la final cu 2/3 din familie.

IMG_20130417_190038.jpg

• Upvote 1

... plus ca nu eram foarte sigur cum va reactiona micuta ...

Si? Ce a spus micuta dupa tura? Putem s-o inscriem in "echipa"? Sau e mai pretentioasa si prefera un "club" serios?

tura nu prea a fost, mai degraba plimbare prin cartier

eu zic ca pe la sfarsitul lunii suntem "dabei" mai avem ceva probleme si teste de facut. Cel mai probabil pe Ammer-Amper Radweg caci din iunie ne mutam in zona.

dupa a doua iesire cu croozer-ul s-a confirmat ca a fost o investitie buna.

de data asta am mers vreo 30 km la o mica plimbare la marginea orasului, pe suprafata mixta, piste asfaltate si neasfaltate

de data asta pot sa dau un plus pentru spatiul de depozitare din spate, este imens, au incaput o geanta de scutece, patura de picnic, o sticla de apa, roata de buggy, inca cateva chestii marunte si tot mai era ceva loc.

plimbarea a inceput cu o pauza de somn, dupa nici jumatate de ora de mers micuta a adormit instant, Aici vine si urmatorul minus, ma rog mica problema pentru noi: pozitia in timpul somnului.

la copiii mici ar cam fi necesar un suport aditional pentru cap si umeri, se gaseste de cumparat cu vreo 50 eur, noi nu l-am luat, am improvizat ceva cu cel de la maxi-cosi dar s-a dovedit a fi insuficient. in timpul somnului, la denivelari, capul aluneca in lateral sau in fata mai ales din cauza pozitiei in scaun care este destul de dreapta. asa ca am fost fortati sa oprim, am asteptat pana s-a trezit apoi pedalat mai departe.

pe total, vreo 3 ore de stat afara, miscare, voie buna

am devenit si expert in montaj, din momentana lipsa de spatiu si siguranta il tinem in debara, montajul/demontajul dureaza maxim 5 minute

ah, e cam aiurea cand parchezi bicicleta, trebuie mereu sa cauti un pom, un stalp, un rastel ca si mai jos

IMG_20130501_142742.jpg

... e cam aiurea cand parchezi bicicleta, trebuie mereu sa cauti un pom, un stalp, un rastel ca si mai jos

Daca montezi (temporar) un gay shit, vulgo cric, te scapi de o grija   *-:)  ;) .

Posibil insa imaginea ta va avea mult de suferit! ;)

Weekendul trecut am vazut pe un nene care alerga la semimaratonul de la Heidelberg cu un astfel de atelaj... Inutil sa mai mentionez ca ala micu' dormea de n-avea aer...

Weekendul trecut am vazut pe un nene care alerga la semimaratonul de la Heidelberg cu un astfel de atelaj... Inutil sa mai mentionez ca ala micu' dormea de n-avea aer...

2284675.jpg

Cumnatul lui de peste ocean

lifestyle_FIT.jpg

Varul lui de peste ocean

Laufgruppe_460x290.2862553.jpg.2862560.j

Altii din familie

blogger-image-584642492.jpg

Altii din familie

blogger-image-1954167744.jpg

Altii din familie

blogger-image--1338113365.jpg

Altii din familie