Sign in to follow this  
LucianTheOne

Copii biciclisti

Recommended Posts

Ha ha ha! :)) Foarte tare! :))

frumoasa ideea,am vazut nenumarate cupluri cu copiii,cu toti cu bicicletele,care remorcati,care mai mari fiind cu propriile forte.

dar dupa cum stiti,la noi mai greu.cate odata si eu ma simt ca si cum as fi cel mai mare inamic al soferilor...

astept cu nerabdare timpurile cand voi putea iesi si eu cu uriasii mei...

acum pe trotuar nu au voie,ca nu e voie cu bicicleta,pe strada aglomeratie si inca nu au 14 ani...

astept in continuare un guvern si un presedinte mai tineri si care sa nu fi pierdut inca contactul cu realitatea.

acum pe trotuar nu au voie,ca nu e voie cu bicicleta,pe strada aglomeratie si inca nu au 14 ani...

astept in continuare un guvern si un presedinte mai tineri si care sa nu fi pierdut inca contactul cu realitatea.

Corect... Dar sa nu uitam ca anul acesta sunt alegeri.

Frumoasa filmarea si foarte sugestiva... pentru cei care inteleg. Daca un copil de mic isi va vedea parintii pe bicicleta, daca va creste langa biciclete, la adolescenta / maturitate o sa i se para "normal" de folosit un astfel de vehicul.

Daca prin lege interzicem copiilor sa foloseasca bicicleta pe drumurile publice, atunci vom avea generatii condamnate sa utilizeze masinile. La 14 ani, deja este greu sa schimbi obiceiurile.

Pentru cei care nu stiu, in Romania este interzis sa circuli pe bicicleta pe drumurile publice daca nu ai 14 ani impliniti. Conform legii, drumul public este orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice.

Din filmare se vede pe fata copilului cum se "joaca", se simte bine, descopera natura... Dar, probabil, cei care inteleg stiu deja aceste lucruri.

• Upvote 3

tare ma indoiesc de faptul ca voi vedea eu in viata asta vre-o schimbare.

poate o sa credeti ca-s sceptic dar parerea mea e ca-s doar realist

Acuma it dai seama ca omu a vrajit-o un pic, aia mica vroia la Mac ca toti copii, da' in loc s-o arunce in spatele masiini... :D

LE: ronnye311 atat timp cat toti suntem realisti si ii ridiculizam pe aia care fac ceva n-o sa se intample nimic... Garantat! :| Adica previziunea ta e corecta! :D

tare ma indoiesc de faptul ca voi vedea eu in viata asta vre-o schimbare.

poate o sa credeti ca-s sceptic dar parerea mea e ca-s doar realist

Schimbari exista tot timpul. Toti suntem de acord cu faptul ca in ultimii 3 ani numarul biciclistilor a crescut foarte mult. Ar fi crezut cineva asta ?

Acum, daca ai copii, ar trebui sa fii interesat ca "in viata asta" sa te asiguri ca macar ei sa se bucure de ceea ce ti-ai dorit tu... Asa ca lasa scepticismul / realismul si gandeste-te ca poti fi o piesa mica dintr-un ansamblu urias care poate provoca schimbarea. Asta e sfatul meu pentru toata lumea.

In Bucuresti, avem deja un candidat care stie problemele orasului si pe care, personal, il voi sprijini si promova.

Exista si un revers al medaliei...

Sa vezi smuls parul de pe cap si tavalit de nervi, ca vrea cu bici afara si dupa ce ca e frig respectiva lighioana este si racita si sub tratament...

Sa te tii cu scosul la vopsea...

In Bucuresti, avem deja un candidat care stie problemele orasului si pe care, personal, il voi sprijini si promova.

M-ai facut curios!

Cum se numeste acest candidat valoros?

Schimbari exista tot timpul. Toti suntem de acord cu faptul ca in ultimii 3 ani numarul biciclistilor a crescut foarte mult. Ar fi crezut cineva asta ?

Acum, daca ai copii, ar trebui sa fii interesat ca "in viata asta" sa te asiguri ca macar ei sa se bucure de ceea ce ti-ai dorit tu... Asa ca lasa scepticismul / realismul si gandeste-te ca poti fi o piesa mica dintr-un ansamblu urias care poate provoca schimbarea. Asta e sfatul meu pentru toata lumea.

pasii sunt deja facuti,de mult chiar.acum au 1 resp 3 ani si din primavara fata deja intra in paine.au in pod 14'',20'',26'' si o cursiera,deci din punctul asta de vedere sunt asigurati.

le-am luat ca a fost posibilitatea,ca nu se stie ce vremuri vin si nu am vrut sa duca lipsa.

in alta ordine de idei-intr-o zi intra in magazin 2 parinti+copil 10-12 ani.coborati din x6.recomand bic de 10 mil-all,shimano,usurica...

cumparat-otel,echipare china,full susp.,20 kg.motivul? upgrade la ps 39(play station)

spre surprinderea mea,recomandarea a venit din partea parintilor....30-35 ani max...

concluziile,le trage fiecare.si e doar unul din exemple...

N-am prea înţeles povestea cu părinţii şi copilul, au luat ceva mai ieftin sau mai scump decît recomandasei? Şi dacă e cum intuiesc (cumpărat ceva mai ieftin ca să compenseze PS-ul) mi se pare ceva normal şi nu prea văd legătura cu X6.

Despre candidatul la primărie ar trebui să facem un topic dacă nu e deja unul, că vin alegerile. Eu personal sînt interesat de ce planuri au respectivii pentru oraş.

Au cumparat o bicicleta mai ieftina (eu asa am inteles).

Lui ronnye311 prioritatile nu i se pareau normale cred. Nu neaparat limitarea sumei totale cheltuite pe "jucarii".

• Upvote 1

Nici eu nu sunt adeptul bicicletelor scumpe. Bicicleta trebuie sa fie accesibila (la pret) si dupa ceva experienta capatata te poti indrepta spre alte modele (eventual, mai scumpe).

Despre candidatul la primarie... inteleg ca pe forum nu se face politica. Cu toate ca respectivul candidat nu vine din mediul politic, nu cred ca se a deschide un topic pe acest subiect. Cei care erau in lista mea pe facebook, i-am adaugat in grupul respectiului candidat. In opinia mea, respectivul este pe gustul biciclistilor, deoarece propune "un oras pentru oameni, nu pentru masini". Eu ii urmaresc activitatea de un an de zile si, in opinia mea, este cea mai buna optiune. Pana acum, partidele politice ne-au tepuit, asa ca...

N-am prea înţeles povestea cu părinţii şi copilul, au luat ceva mai ieftin sau mai scump decît recomandasei? Şi dacă e cum intuiesc (cumpărat ceva mai ieftin ca să compenseze PS-ul) mi se pare ceva normal şi nu prea văd legătura cu X6.

Iti explic eu care-i legatura.cea scumpa costa 700 ron.Cea pe care au luat-o 400.Deci diferenta nu e mare.Problema mi s-a parut ca aupus siguranta copilului pe locul 2.Asta pe de o parte.Pe de alta parte,ce voiam eu sa subliniez,incurajau copilul sa stea in fata televizorului alaturi de cine stie ce jocuri violente,in defavoarea miscarii.

Avand x6 demonstra ca are destui bani incat sa-i ia ceva calumea.Nu stiu daca tu ai copii,dar daca ai nu stiu cat ai vrea sa mearga pe o bicicleta cu frane indoielnice,cu o sea care sa-i jeneze dupa prima suta de metri,pe care sa nuo poata ridica si care sa aiba niste schimbatoare pe care sa nu le poata manevra.

Sunt dezamagit de modul tau de a gandi.Sau poate nu intelesesei situatia...

Seb a inteles exact la ce ma refeream.

Cunosc o multime de parinti care le iau copiilor calculator de la o varsta frageda, ii planteaza pe scaun in fata monitorului si ii lasa sa se joace toata ziua. Astfel copiii stau cuminti, nu fac prostii, nu umbla aiurea, nu-si murdaresc si rup hainele, nu cer bani si mancare.

• Upvote 2

Ca au calculator e ok, pentru ca invata sa-l foloseasca de mici. De jocuri oricum nu prea scapi daca in general iti permiti sa-i cumperi chestii. Iar referitor la performantele biclei, poate si eu as fi facut la fel, sa-l vad io zilnic pe bicla aia de 400lei si inteleg sa e pasionat de asta si atunci ii iau una mult mai buna. Plus ca poate oricum in 3-4 ani nu-i mai vine bicla aia. Posibil ca la fel ca bicicleta i-au luat role, skate, PS, PC, jocuri, ipod, telefon si multe altele. Daca mergi pe ideea sa cumperi ceva de calitate care sa tina, tre sa fii sigur si ca va mai fi interesat pe viitor. Si cum varsta copilului e cat se poate de frageda, am dubii ca stie exact ce vrea sau ca stie sa pretuiasca valoarea obiectelor care i se cumpara.

@ombun, zi numele respectivului candidat că-l caut eu să văd ce vrea. Sau dă-mi un PM dacă eşti de părere că simpla menţionare va declanşa discuţii politice. :)

@ronnye311, chiar nu înţelesesem din prima relatare. Acum înţeleg, dar cred că sari prea repede la nişte concluzii. Dacă cineva are X6 nu înseamnă neapărat că nu trebuie să-i pese de 300 de lei, după cum nu înseamnă neapărat că încearcă să epateze. Doi la mînă, nu înţeleg ce caută la vînzare o bicicletă precum cea descrisă de tine, la orice preţ, mie mi-ar fi ruşine să menţionez că a plecat un client de la mine cu aşa ceva. Dacă o bicicletă e ieftină nu înseamnă că trebuie să pună genul ăla de probleme. Deci strict din ce-ai relatat nu m-aş grăbi să-i calific brute denaturate. în definitiv au cumpărat copilului o bicicletă, spre deosebire de mulţi care nu o fac. Pe care nu pot să nu-i înţeleg la rîndul lor, avem probleme şi ca adulţi în a circula cu bicicleta prin oraş, darămite un copil.

Deplîng şi eu faptul că direcţia haotică de "dezvoltare" a unor oraşe precum Bucureştiul a avut ca efect secundar limitarea spaţiilor de tot felul dedicate oamenilor şi-o senzaţie generală de sufocare, poluare şamd. Ştiu perfect diferenţa între cînd eram eu mic şi erau două maşini pe toată strada şi acum cînd îţi faci loc cu coatele printre ele.

Dar hai să nu încurcăm borcanele. Jucatul pe stradă nu e ceva a cărui pierdere merită deplînsă. Era doar un substitut comod şi ieftin unde rezultatul mişcării şi socializării era complet aleator. Copiii ar trebui să se joace în parcuri şi în locuri amenajate (terenuri), pentru ciclism şi role ar trebui piste, parcuri, terenuri cu rampe, ar trebui să poată face sport organizat etc. Astea nu au fost niciodată cîte ar trebui, nici atunci nici acum.

Dar sigur că era mai simplu să-i dai brînci copilului pe stradă şi să te simţi bine că "face mişcare" (de parcă avea habar părintele ce făcea copilul pe stradă), sau să dai vina pe calculator ca marele bau-bau (de parcă e vreo diferenţă între copilul care se joacă pe calculator sau consolă şi cel care se joacă cu cuburi sau păpuşi pe podea).

nu stiu de ce majoritatea credeti ca daca cineva are o masina scumpa are si bani.pai daca i-ati vedea pe astia cum intra intr-un magzin auto si intreaba -ulei xxx 0w40 aveti? da costa 45 lei si li se pare scump,mai scad o treapta, doua la 10w40,si la urma cumpara ulei de 10 lei litru ca-i de completare si oricum masina-i de vanzare.de astia cu jipuri si X-uri mi plin podu

@ombun, zi numele respectivului candidat că-l caut eu să văd ce vrea. Sau dă-mi un PM dacă eşti de părere că simpla menţionare va declanşa discuţii politice. :)

@ronnye311, chiar nu înţelesesem din prima relatare. Acum înţeleg, dar cred că sari prea repede la nişte concluzii. Dacă cineva are X6 nu înseamnă neapărat că nu trebuie să-i pese de 300 de lei, după cum nu înseamnă neapărat că încearcă să epateze. Doi la mînă, nu înţeleg ce caută la vînzare o bicicletă precum cea descrisă de tine, la orice preţ, mie mi-ar fi ruşine să menţionez că a plecat un client de la mine cu aşa ceva. Dacă o bicicletă e ieftină nu înseamnă că trebuie să pună genul ăla de probleme. Deci strict din ce-ai relatat nu m-aş grăbi să-i calific brute denaturate. în definitiv au cumpărat copilului o bicicletă, spre deosebire de mulţi care nu o fac. Pe care nu pot să nu-i înţeleg la rîndul lor, avem probleme şi ca adulţi în a circula cu bicicleta prin oraş, darămite un copil.

Deplîng şi eu faptul că direcţia haotică de "dezvoltare" a unor oraşe precum Bucureştiul a avut ca efect secundar limitarea spaţiilor de tot felul dedicate oamenilor şi-o senzaţie generală de sufocare, poluare şamd. Ştiu perfect diferenţa între cînd eram eu mic şi erau două maşini pe toată strada şi acum cînd îţi faci loc cu coatele printre ele.

Dar hai să nu încurcăm borcanele. Jucatul pe stradă nu e ceva a cărui pierdere merită deplînsă. Era doar un substitut comod şi ieftin unde rezultatul mişcării şi socializării era complet aleator. Copiii ar trebui să se joace în parcuri şi în locuri amenajate (terenuri), pentru ciclism şi role ar trebui piste, parcuri, terenuri cu rampe, ar trebui să poată face sport organizat etc. Astea nu au fost niciodată cîte ar trebui, nici atunci nici acum.

Dar sigur că era mai simplu să-i dai brînci copilului pe stradă şi să te simţi bine că "face mişcare" (de parcă avea habar părintele ce făcea copilul pe stradă), sau să dai vina pe calculator ca marele bau-bau (de parcă e vreo diferenţă între copilul care se joacă pe calculator sau consolă şi cel care se joacă cu cuburi sau păpuşi pe podea).

Pai ala imi era serviciul,nu erau produsele mele si daca era dupa mine,nu aduceam in veci asa ceva...

Da f misto, numai bani ptr o bicla ca asta sa ai, eu mi-as lua una, dar pana gasesc bani ptr ea, imi cresc copii... :-<

deocamdata sunt mic si dorm cu ea la cap :) ... dar ma fac eu mare!

Imagine postată

• Upvote 1